JOSEF FRANK, SOFFA, modell 678, Firma Svenskt Tenn.
Fasetterade ben. Tresitsig soffa med stoppade lösa sittplymåer. Klädd med tyget ”Anakreon”, ritat av Josef Frank. Sitthöjd ca 45 cm. Längd 175 cm.
Klädsel med skador.
Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.
Läs mer