DAVID ROSÉN, soffbord, "579-022" ur "Futura"-serien, Nordiska Kompaniet, formgivet 1948/1949.
Bok samt skiva i formpressad mahogny. Märkt med metalletikett. Längd 99, bredd 54, höjd 54 cm
Smärre slitage. Smärre fläckar. Repor. Nagg. Märken. Bricka med skador undertill.