Av tunn järnplåt. Vid fronten granatemblem och "R F". Insidan beklädd med läder. Längd vid svettremmen ca 19 cm (totallängd ca 27 cm). Dokument om hjälmen medföljer, enligt handskriven text vid baksidan införskaffades hjälmen av Carl Beskow 1918 eller 1919.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Bucklor.
Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeberg. Jönköping. Gåva från Carl Beskrow.