HJÄLM, m / 1915, Frankrike, Första världskriget.

Av tunn järnplåt. Vid fronten granatemblem och "R F". Vid insidan en äldre gravyr. Insidan beklädd med läder. Längd vid svettremmen ca 19 cm (totallängd ca 28 cm).

Bruks- och åldersbetingat slitage. Bucklor. Hakremmen senare.

Proveniens

Inköpt 1919. Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeberg. Jönköping.

Utropspris
2 000 SEK