HJÄLM, Italien, Första världskriget (1914- 1818).

Av tunn järnplåt. Insidan beklädd med läder. Längd vid svettremmen ca 19 cm (totallängd ca 28 cm).

Bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre skador vid läder.

Proveniens

Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeberg. Jönköping. Österrikiskt krigsbyte. Gåva av Oberleutnant Burghardt 1921.

Utropspris
2 000 SEK