Fanerad med björk. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. fyra lådor. Beslag av mässing. Dekor av sidopilastrar. Bredd 121, djup 50, höjd 141 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Senare beslag. Ett beslag saknas. Fanerskador. Delar saknas. Nyckel endast till klaff.