Bukig form. Fanerad med mahogny, delvis rutlagd. Tre lådor. Stenskiva. Bredd 99, djup ca 46, höjd 82,5 cm.
Bruksslitage. Fanerskador. Fanerlagningar. Mindre skador. Lagningar. Nyckel saknas.