Bukig form. Fanerad med mahogny, delvis rutlagd. Tre lådor. Stenskiva. Bredd 99, djup ca 49, höjd 80,5 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fanerskador. SKivan med nagg. Mindre sprickor.