TAKLAMPA, "Verkstadspendel", Louis Poulsen. Diameter ca 44 cm.
Tillverkades i olika storlekar varav denna är den största modellen. Emaljerad plåt. Med tygbeklädd sladd. Diameter ca 44, höjd ca 30 cm.
Slitage. Repor. Ej funktionstestad.