SPEGELTRYMÅ, nyrenässans, sent 1800-tal.
Fanerad med valnöt. Flankerande pilastrar med joniska kapitäl. Ca 178 x 91 cm. Konsolbord: Längd ca 85, djup ca 30, höjd ca 22 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. flertalet skador (bland annat vid de joniska kapitälen)