Olof Yttraeus

Kaffekanna, silver, Uppsala 1780, gustaviansk.

Cylindrisk, på tre bladfötter, slät med stansade brodyrer, hög pip, rakt svärtat trähandtag och blomma på locket. Undertill graverad lodangivelse. Höjd 22 cm, vikt 543 gram.

Konditionsrapport

Sprint till handtaget saknas. Slitage, små repor.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V36

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wehtje

Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa

+46 8-614 08 22
anna.wehtje@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 15 000 SEK

    8 700
    885 EUR
    1 086 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Budhistorik (8 bud)
    8 9 jan 21:328700SEK
    7 6 jan 12:108500SEK
    6 5 jan 16:143900SEK