Olof Yttraeus, kaffekanna, silver, Uppsala 1780, gustaviansk.
Cylindrisk, på tre bladfötter, slät med stansade brodyrer, hög pip, rakt svärtat trähandtag och blomma på locket. Undertill graverad lodangivelse. Höjd 22 cm, vikt 543 gram.
Sprint till handtaget saknas. Slitage, små repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.