Fanerad med ek samt med skjutdörrar av glas. Vid den nedre delen utdragslådor. Bredd ca 197, djup ca 57, höjd ca 147 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. glaset med några mindre nagg. Några mindre fanerskador. En låda går ej att låsa. Fläckar.