SLAGLÅSREVOLVER, Remington Navy M/ 1861, USA.

Blånerat stål. Träkolv. Pipa med fasetterad form, otydligt märkt. Vid revolvertrumman numrerad 3632. Varbygel av mässing. Ståndsikte av metall. Längd ca 33 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Bucklor. Mindre renoverad.

Utropspris
15 000 SEK