ARVID FOUGSTEDT, 2 st, akvarell och täckvitt, signerade och daterade 1929.
Gatuscen Paris med proteströrelse med jacobiner. Gatuscen med återvändade skadade och sårade soldater. Bildstorlek 34 x 47 cm respektive 36 x 45 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.
KFs (Kooperativa Förbundets) samlingar, Stockholm
Dessa motiv anses har en självbiografisk förklaring. Efter ett besök i
Paris 1927 påbörjade F serien ’Franska revolutionen’, ett dussintal gouacher och akvareller från 1927 till 1946. De utspelas i en stilriktig miljö efter dräkt- och porträttstudier på Musée Garnavalet och omfattande litterära forskningar i ämnet. Men som oftast i historiska
skildringar har Fougstedt lagt in en underton av frän satir, här riktad mot de samtida konstpolitiker som manövrerade ut honom från centrum till periferien.