SABEL, för manskap vid kavalleriet, m/1867-93.

Fäste i mässing med genombruten dekor. Eneggad klinga med en blodränna. Svärtad stålbalja. Längd ca 105 cm.

Bruksskick, ställvis hårdare. Märken.. Mindre rostangrepp och bucklor på baljan.

Utropspris
1 500 SEK