SABEL

För manskap vid kavalleriet, m/1867-93.

Fäste i mässing med genombruten dekor. Eneggad klinga med en blodränna. Svärtad stålbalja. Längd ca 105 cm.

Konditionsrapport

Bruksskick, ställvis hårdare. Märken.. Mindre rostangrepp och bucklor på baljan.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Larsdotter

Göteborg

Karin Larsdotter

+46-703 802188
karin.larsdotter@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 1 500 SEK

    Slutpris

    2 200
    224 EUR
    271 USD

    Budhistorik (18 bud)
    5A 5 jan 22:012200SEK
    3 5 jan 22:012000SEK
    5A 5 jan 16:061900SEK