Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

TAKLAMPA, Art Déco, 1930-tal.

Kromad och svärtad stomme. Tre ljuspunkter, kupor av glas. Diameter 65, höjd 54 cm.

Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Utropspris
2 000 SEK
Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57