Målad dekor. Svängd form, krönet med skuren dekor. Urtavlan med tim/minut och sekundvisare. Två lod samt pendel medföljer. Bredd 72, djup 26, höjd 212 cm.
Lås, nyckel och vev saknas. Renoverat, senare målning. Slitage, skador, torrsprickor, saknar glas. Lagningar. Ej funktionstestat.