Jonas Carl Linnerhielm

(Sverige, 1758-1829)
Jonas Carl Linnerhielm
(Sverige, 1758-1829)

JONAS CARL LINNERHIELM, fyra teckningar i blyerts, ej signerade

1. Hela Trollhättefallet samt Hunne- och Hallberg på långt håll. Tecknat efter Sköldebrand. 37,5x54 cm
2. Göta Elf ofvanföre Trollhättefallen/ Hallberg/Hunneberg. Teknand efter Sköldebrand. 37,5x54 cm
3. Ström. Efter Sjöldebrands teckning. 37,5x54 cm.
4. Åkersv... och Älfven nedarföre fallen. Tecknadt efter Sjöldebrand. 37,5x54 cm

Slitage. Nötta kanter.

Proveniens

Jean Bollinder (1813-1899)/ Ludvig Broomé 1899 gm inköp på Bukowskis, därefter i arv till civilingenjör Gösta Broomé, Stockholm. (Hans samling av Linnerhielmbilder ställdes till Örjan Lindbergers förfogande för en uppsats om Linnerhielms naturskildring i Ord och Bild och omnämns på s. 454)

Utropspris
3 000 SEK