SERVISDELAR, 43 st, flintgods, "Jenny Lind 1795", Royal Staffordshire Pottery England, 1900-talets första hälft.

Sex mattallrikar. Diameter 25,5 cm.
Åtta djupa mattallrikar. Diameter 25,5 cm.
Tolv bordstallrikar. Diameter 23 cm.
Sju assietter. Diameter 20 cm.
Två fat. Längd 32 och 43 cm.
En skål. Diameter 24,5 cm.
En terrin med lock. Diameter 21 cm.
En kanna. Höjd 11,5 cm.
En såskanna. Höjd 7 cm.
En smörkopp med lock. Diameter 14 cm.
Ett salt- respektive pepparkar. Höjd 7,5 och 8 cm.
En senapskopp med lock. Höjd 6,5 cm.

Ställvis krackelerad och missfärgad. Enstaka sprickor. Terrinlock med lagning. Plopp till saltkar saknas.

Utropspris
2 000 SEK