POLISSABEL

1900-talets första hälft.

Fäste i mässing med skinnklädd kavel. Svärtad läderbalja med mässingsbeslag. Med portopé. Längd 77 cm.

Sabel avskaffades för polisen 1965.

Konditionsrapport

Bruksskick. Fläckar. Märken. Skador på portopén. Senare slipning av klingan.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Larsdotter

Göteborg

Karin Larsdotter

+46-703 802188
karin.larsdotter@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 1 500 SEK

    Slutpris

    3 900
    398 EUR
    481 USD

    Budhistorik (28 bud)
    6 5 jan 22:323900SEK
    3 5 jan 11:513700SEK
    7 5 jan 08:313500SEK