POLISSABEL, 1900-talets första hälft.

Fäste i mässing med skinnklädd kavel. Svärtad läderbalja med mässingsbeslag. Med portopé. Längd 77 cm.

Bruksskick. Fläckar. Märken. Skador på portopén. Senare slipning av klingan.

Sabel avskaffades för polisen 1965.

Utropspris
1 500 SEK