Målat. Tudelat. Brutet krön. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av smide. Bredd 125, djup 49, höjd 218 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Lagningar. Kompletterad med bl a senare ben.