SABEL/PALLASCH, för sergeant vid infanteriet, m/1899.

Mässingsfäste med läderklädd kavel. Tveeggad klinga med två blodsrännor. Svärtad stålbalja. Med portopé. Längd 100 cm.

Bruksskick. Ställvis något hårdare slitage. Skador på portopén.

Utropspris
1 500 SEK