SABEL/PALLASCH

För sergeant vid infanteriet, m/1899.

Mässingsfäste med läderklädd kavel. Tveeggad klinga med två blodsrännor. Svärtad stålbalja. Med portopé. Längd 100 cm.

Konditionsrapport

Bruksskick. Ställvis något hårdare slitage. Skador på portopén.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Larsdotter

Göteborg

Karin Larsdotter

+46-703 802188
karin.larsdotter@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 1 500 SEK

    Slutpris

    3 800
    388 EUR
    468 USD

    Budhistorik (30 bud)
    4 5 jan 22:143800SEK
    9 5 jan 21:513600SEK
    7 5 jan 21:163400SEK