MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Rutmattan", rölakan, ca 297 x 203 cm, signerad MMF.
Komponerad 1931. Tillverkad före 1942.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor.