Fanerad med teak. Dörrar samt utdragslådor vid fronten. Bredd ca 170, djup ca 42, höjd ca 74 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. En lådknopp saknas. Den svarta färgen senare. Repor. Fläckar.