SKÅLFAT, 2 st, England och Tyskland, 1700-/1800-tal.

Ett fat, Fürstenbergs märke, målad dekor med bladverk i bruna toner, diameter 19 cm. Fat med polykrom dekor, diameter 20 cm.

Glasyrslitage. Ett fat med nagg på fotring.

Proveniens

Skånskt samlarhem.

Utropspris
1 500 SEK