OMEGA

Seamaster 30, armbandsur, 35 mm.

stål, manuell, läderband, plexiglas, gravyr, box, ca 1963.

Caliber 286, Serienr 20160335, Referensnr ST 135.003, Boettnr 135.003-62-SC

Konditionsrapport

Bruksskick

Proveniens
På tiden det begav sig så hade alla trafikvakter tjänsteklocka från Omega för att vid en eventuell tvist om en böter så skulle det inte vara någon tvekan om klockslaget. Gravyren på baklocket står för: Gatukontoret trafikvakt och anställningsnummer. När man sen slutade eller gick i pension fick man lämna ifrån sig klockan eller köpa loss den.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Carl  Palmegren

Carl Palmegren
Biträdande specialist klockor

+46-73-940 08 23
carl.palmegren@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 2 500 SEK

    Slutpris

    4 000
    408 EUR
    493 USD

    Budhistorik (17 bud)
    7 5 jan 18:554000SEK
    6 5 jan 14:503800SEK
    7 5 jan 14:083600SEK
    Acceptpris på 1 500 SEK uppnåddes