Utfällbar, invändigt med två fack för puder samt spegel i locket. Invändigt graverad: "Bonniers Veckotidning Hederspris Dambiltävlan 21-23 Juli 1928". Längd 8,5 (ihopfälld), bredd 3,5, höjd 1 cm. Total vikt ca 99 gram.
Graverad. Smärre repor och slitage.