Invändigt förgylld. Trambolerad dekor av medaljonger och bladfestonger. Höjd 17,5 cm. Vikt 249 g.
Bruksskick. Lagningar vid mynning och fot. Smärre spricka på fot. Senare men äldre gravyr. Mindre bucklor och repor.