CIGARRTÄNDARE, keramik, föreställande Sir Winston Churchill, 1900-talets andra kvartal.

Byst föreställande den välkände premiärministern. Lös cigarr med metallmunstycke. Stämplad "TALLENT Made in England". Höjd ca 22 cm.

Ett öra med nagg. Smärre fotnagg. Slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK