INGRID ATTERBERG, lergods, Upsala Ekeby, 1950 / 60-tal.
Med löst lock. Med dekor av ränder i relief. Längd ca 12 x 12, höjd ca 11,5 cm. Märkt undertill.
Slitage. Ett nagg vid mynningen. Mindre krackelyr. Krackelyr.