Design
999510

Ingrid Atterberg

(Sverige, 1920-2008)
Ingrid Atterberg
(Sverige, 1920-2008)

INGRID ATTERBERG, lergods, Upsala Ekeby, 1950 / 60-tal.

Med löst lock. Med dekor av ränder i relief. Längd ca 12 x 12, höjd ca 11,5 cm. Märkt undertill.

Slitage. Ett nagg vid mynningen. Mindre krackelyr. Krackelyr.

Utropspris
1 500 SEK