Design
999519

Ilse Claesson

(Sverige, 1907-1999)
Ilse Claesson
(Sverige, 1907-1999)

ILSE CLAESSON, fat, flintgods, Rörstrand, signerat I.C.

Geometrisk och floral dekor. Polykrom glasyr. Stämplad och signerad. Diameter 29 cm.

Krackelyr. Tillverkningsdefekter. Vissa missfärgningar.

Formgivare

Ilse föddes 1907 i Göteborg och utbildade sig vid Slöjdföreningens skola i Göteborg 1923-1928 och fick efter detta anställning vid Rörstrands porslinsfabrik, som några år innan successivt hade flyttat över sin verksamhet och produktion från Stockholm till Göteborg.
Hon var en mycket skicklig formgivare som står bakom flera olika serier av prydnads- och bruksföremål i flintgods. ”Serie V” är den mest kända, med glasyr i svart och grönt och mestadels dekorer av geometrisk art. Serien förekommer även i andra glasyrvarianter.

1930-talet innebar mycket turbulens för Rörstrand och man beslutade att 1936 återigen flytta verksamheten, denna gång till det som varit Lidköpings porslinsfabrik. I samband med detta valde Ilse att säga upp sig och satsa på familjen istället. ”Serie V”, producerades till slutet av 1930-talet. Efter att ha lämnat Rörstrand skiljer sig Ilse och gifter om sig med Sven Roempke. Hon kommer tillbaka till sin läroanstalt Slöjdföreningens skola och börjar att formge textiltryck på bonader och löpare som trycks i maken Svens tryckeri. Dessa såldes på postorder och kallades Ilse-sömmen. 1999 går Ilse bort, nästan 92 år gammal, efter ett långt och på många sätt ovanligt liv. Idag gläds vi över att få njuta av hennes dekorativa och eleganta keramik med sina tidstypiska glasyrdräkter och dekorer som känns tidlösa och moderna på en och samma gång.

Utropspris
1 500 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14