ALY BEN SALEM, gouache. Signerad. Utförd omkring 1957-58.
"Idyll". Inköpt direkt av konstnären 12 mars 1968 av nuvarande ägares far, pris 300 kronor. Utställningsbroschyr medföljer. Bildstorlek ca 37x5x26,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.
Institut Francais de Stockholm, Strandvägen 5A 1958. Priset var då 600 kronor.
Aly Ben Salem var en tunisisk/svensk bildkonstnär. Salem utbildade sig vid akademien i Tunis samt i Paris. Han flyttade till Sverige efter kontakt med den svenska konstnärskolonin i Paris. I hans konstnärliga produktion återfinns glasmålningar och gouachemåleri i pastellfärg med inslag av guld, silver och emalj. Motiven föreställer ofta eleganta kvinnofigurer eller sagolika djur.