RUDOLF KNÖRLEIN, väggmask, lergods, "Turandot", modellnummer 6427, Goldscheider, Wien, Österrike.

Glaserat lergods. Stämpelmärkt samt med ristat modellnummer. Höjd 27 cm.

Krackelyr. Baksidesnagg. Mindre nagg på ena ögonlocket. Lagningar på hårlockar i pannan.

Dechant/Goldscheider s 430.

Formgiven omkring 1932.

Utropspris
3 000 SEK