Iittala

(Finland)
Iittala
(Finland)

BORDSLAMPA, Leimu, Magnus Pettersen för Iittala, 2010-tal

Glas och betong. märkt med etikett. Höjd ca 38 cm, diameter app 25 cm

Slitage. Nagg. Ej funktionstestad.

Formgivare

Iittala är ett finländskt designföretag som tillverkar husgeråd med modern skandinavisk design. Företaget tillverkar främst produkter i glas. Grundandet av Iittala sägs vara år 1881 då en glasfabrik inrättades av svensken Petrus Magnus Abrahamsson. De första anställda fick föras från Sverige på grund av bristen på kvalificerade glasblåsare i Finland. År 1917 köptes sedan företaget upp och det moderna Iittala var skapat. Deras mest kända produkter är designade av Alvar Aalto, som formgivit den klassiska ”Savoy-vasen”, samt Aino Aaltos populära servismodeller i glas. Andra kända formgivare knutna till Iittala genom åren är exempelvis Timo Sarpaneva och Oiva Toikka.

Utropspris
2 000 SEK