Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

207 föremål
Vas Kina 1900-talets början porslin.
19 tim 16m
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvvas, Kina, omkring 1900.
21 tim 52m
Golvvas, Kina, omkring 1900.
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bord, hardwood, sen Qingdynsti.
1d 16 tim
350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Rökelsekar Ostasien 1900-tal.
4d 21 tim
Rökelsekar Ostasien 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK