EWALD DAHLSKOG, kandelabrar, ett par, fajans, Bo Fajans.

För två ljus vardera. Vit glasyr. Längd 24, höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, Journal des dames et des modes.

Med graverade och handkolorerade modeplanscher Journal des dames et des modes. Andra hälften av årg. 36 (1833), 1 sept.-29 dec. Sid. 241-754 + [6] + 18 kolorerade modegravyrer. Samtida halvfranskt band, nött, texten med några revor och fläckar. Texten ej kollationerad. Säljs som en samling planscher.

Aktuellt bud 1 115 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, [Christopher Knöppel]: Sagan om Korfwen, Stockholm [1745]. [16] sid.

[Christopher Knöppel]: Sagan om Korfwen. Stockholm [1745]. [16] sid. Tagen ur band. Ngt fläckad och nött, några små bokstäver i bläck i nedermarginalen på sista sidan och ett par bläckfläckar på de två sista sidorna. Författaruppgiften från LIBRIS; föreliggande exemplar med ett bifogat katalogkort där skriften tillskrivs Dalin.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 12 st, "Operakällaren", Reijmyre Glasbruk.

Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 1 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, Johan Gustaf Liljegren: Run-lära.

Stockholm 1832. [8] + 222 sid. + litograferad frontispis + 9 litograferade planscher. Fint oskuret exemplar i gråpappersomslag. Frontispisen till Run-lära är en avbildning av Bureus “Runtavla”.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors.

Optikblåst klarglas. Fotklack av grönt glas. Etsad dekor av dykare. Signerad Orrefors Lindstrand 119 4. A.I.J.E. Höjd 25,5 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOK, Sällsynt tidskrift från 1700-talet.

[Henr. Fougt] (utg.): Swenska masquen. N:o 1-32 (alla). Stockholm 1774. 1-256 sid. Utan det avslutande tomma bladet i nr 29, vilka dock bevarats i nr 30 & 31. Ursprungligt nött och smutsat gråpappersband, söndrig rygg, inlagan med enstaka fläckar. Som eftersättsblad har gammal makulatur från ett häftesomslag använts, ”Den hieltemodiga kärleken”. Gammal namnteckning (Hall), exlibris för Bengt Schönbäck samt notering i blyerts, ”[Ytt]erst Sällsynt”. ”Innehållet satiriskt och skämtsamt” enligt Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur (1:204).

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ILSE CLAESSON, fat, flintgods, Rörstrand, signerat I.C.

Geometrisk och floral dekor. Polykrom glasyr. Stämplad och signerad. Diameter 29 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALVADOR DALÍ, Handkolorerad etsning, signerad med blyerts och numerad EA, 1967.

"The beach at Sete" Ur "Poemes secrets". Bladstorlek 38 x 28 cm. (Japanpapper). Utgiven av Editions Argillet, Paris. Pappret med blindstämpel Dali.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BOK, Om Jan Hus och husitkrigen på 1400-talet.

Zacharias Theobald: Hussitenkrieg oder Geschichte des Lebens und der Lehre Joh. Hussens. Breslau 1750. [8] + 440; + 320; + 240 + 120 + [32] sid. + 5 graverade planscher (porträtt) + utvikbar tabell. Samtida ngt fläckat pergamentband, titeln skriven på ryggen, röda snitt. Obetydligt maskstungen i början och slutet, huvudsakligen i marginalen men även i bildytan av en plansch. Proveniens: Fr. O. Cöster 1835, Eka bibliotek 1904 Hans A. Dyrssen, sentida exlibris med monogram

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YTTERBELYSNING, ett par, "Toldbod 290", Louis Poulsen, Danmark, sent 1900-tal.

Metall med plexiglas skärm. Längd ca 50 cm, höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOK, Christian Thomsen & N. M. Thomsen, Köpenhamn 1836.

Idéhistorisk milstolpe Christian Thomsen & N. M. Thomsen: Ledetraad til Nordisk Oldkyndighed, udgiven af det kongelige Nordiske Oldskrift-Selskab. Köpenhamn 1836. [4] + 100 s. Illustrerad med trägravyrer i texten (fornfynd, mynt, runor m.m.). Trevligt senare halvklotband, omslagen medbundna, det främre med prydlig samtida namnteckning samt en förstärkning på baksidan längs innermarginalen. Exlibris för arkeologen Bengt Schönbäck. Epokgörande bok i vetenskapshistorien, där C. J. Thomsen (1788-1865) för första gången i tryck föreslår sitt revolutionerande treperiodssystem: stenåldern, bronsåldern och järnåldern. Boken översattes redan 1837 till tyska och till engelska 1848.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PHILIPPE STARCK, taklampa, K Tribe S3. Flos. Sent 1900-/tidigt 2000-tal. Höjd ca 44 cm.

Av plast. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, Johan Peringskiöld, Stockholm 1713.

Johan Peringskiöld: En book af menniskiones slächt, och Jesu Christi börd, eller bibliskt slächt-register, från Adam, til Iesu Christi heliga moder jungfru Maria, och hennes trolåfwade man Ioseph; med the förnämsta hufwud-slächters grenar. Stockholm 1713. Folio. [4] + 1-8, 11-210 sid. (s. 9-10 överhoppade i pagineringen) + graverat titelblad + 2 graverade planscher (av 3) + 2 inklistrade graverade illustrationer + 1 typografisk tabell insatt vid s. 79. Rikt illustrerad i texten med stora och små träsnitt över runstenar, monument, m.m, m.m. Samtida nött skinnband, inlagan ställvis med fläckar och fuktränder.

Aktuellt bud 1 804 SEK
Utropspris
1 500 SEK

"The Drawers" Ur "Poemes secrets". Bladstorlek 38 x 28 cm. (Japanpapper). Utgiven av Editions Argillet, Paris. Pappret med blindstämpel Dali.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FERNAND LÉGER, färglitografi, signerad och numrerad 184/260.

"LES CONSTRUCTEURS". Färglitografi, 1951, signerad i bläck. Tryckt hos Desjobert, Paris. Utgiven av Konstfrämjandet, Stockholm. Bildmått ca 47 x 60 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MAURICE ESTÈVE, färglitografi, signerad och numrerad 184/260.

"L´ACCUEIL". Signerad med blyerts. Utförd 1954. Färglitografi på BFK-Rives-papper, tryckt hos Desjobert, Paris, utgiven av Konstfrämjandet, Stockholm. Bildstorlek ca 46 x 61 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 355 x 245 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PENSELVAS, porslin. Kina, Qingdynastin, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal.

Motiv av eleganta kvinnor med män, höjd 28,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KAY BOJESEN, figurin, trä, 1900-talets första hälft.

Elefant. Formgiven 1953. Rörliga ben och snabel. Längd 24 cm, höjd 13 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, "Andy Warhol". Moderna Museet Stockholm 1968.

Utgiven i samband med Warholutställning på Moderna Museet, Stockholm februari - mars 1968. 27 x 21.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN, skulptur, brons, signerad o numrerad  27/140.

"Double chassis", 1994. Gjutarstämplar bocquel Fd. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
STOLAR, 4 st, J & J Kohn, Wien, Österrike, 1900-talets andra del.

Rödbetsat böjträ. Genombruten rygg. Rottingklädd sist. Stämpelmärkta " J & J Kohn Wien Austria".Sitthöjd ca 47 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PENSELVAS, porslin. Kina, Qing dynastin, signerad Yu Huanwen samt daterad 1889.

Dekor i Qianjiangcai, med motiv av sittande barn i naturmiljö, höjd 28,5 cm.

Aktuellt bud 9 088 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, mässing, jugend, 1900-talets början.

För tre ljus vardera. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKA, Burberry.

VÄSKA, Burberry.

Fodrad väska i svart quiltat lackläder med logomärkta detaljer. Tre fack, det mittersta dragkedförsett med en dragkedsförsedd innerficka. Märkt " Burberry" samt med invändig etikett i lackläder. Dustbag medföljer. Bredd 38 cm, höjd exklusive handtag 28 cm, djup 16 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, signerad, 1900-talets första hälft.

Testund. 70 x 101 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOUIS VUITTON, "Agenda Ring Cover", almanacka.

Monogramcanvas med "LOUIS VUITTON"-märkta detaljer i guldfärgad mässing. Invändigt brun canvas med fack. Stämpelmärkt "LOUIS VUITTON MADE IN FRANCE". Ca 14x 18 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOL, rokoko, möjligen sydsverige, 1700-tal.

Bonad bok, svängd genombruten rygg med balusterbricka, löstagbar stoppad sits, sitthöjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOUIS VUITTON, väska "Venice".

Handväska i Damier Ebéne med skinndetaljer. Rött foder. Två innerfack Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Size 35x35x9 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, Ikea, 1950-tal.

GOLVLAMPA, Ikea, 1950-tal.

Svartlackerad stomme av metall. Tre ljuspunkter. Höjd 143 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INDUSTRIVAGN, metall, modern tillverkning.

Metall. Genombrutna hyllplan. Längd 75. Bredd 31. Höjd 82 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Sverige, 1970-tal.

TAKLAMPA, Sverige, 1970-tal.

Gulmetall och pressglas, delvis behängd med prismor. Diameter 43 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Tyringe Konsthantverk, 1970-tal.

Mässing och pressglas, höjd 25, diameter 32 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad och numrerad 140/375.

Kroginteriör, bladmått 43 x 59 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLÅSBÄLG, barockstil, 1800-tal.

Ek och läder. Rikligt skuren och snidad dekor av bl a ansiktsmaskaron och stående man. Längd 56 cm.

Aktuellt bud 2 760 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", firma Karl Mathsson, Värnamo, 1960.

Skiva fanerad med teak. Benställning av bok. Brännmärkt. Enkelgrindar. Total längd ca 280, bredd 110, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 19 270 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VÄGGLAMPA, Art Deco, möjligen från Danmark. 1920/30-tal.

Stomme av kromad metall. Totalhöjd ca 35 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASBORD, ett par, 1960 / 70-tal.

Stommen av mässing samt skivor av glas. Längd ca 60, bredd ca 54, höjd ca 56 cm

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA/ HISSLAMPA, Danmark, Lyfa, 1970-tal.

Mässing. Höj-sänkbar. Diameter 44 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
POUL KJAERHOLM, fåtölj "PK-22", E Kold Christensens, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Mattförkromat fjäderstål och flätad rotting. Märkt med E. Kold Christensens signum i stålet. Sitthöjd 34 cm

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi Notsjö, signerad och numrerad E 1308/3000.

Fågel. Signerad "Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö E 1308/3000". Höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, STEFF, Tyskland, 1980-tal.

Längd 24 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GÖTE AUGUSTSSON,  ett par bordslampor, Ruda, Sverige, 1960-tal.

Kvadratiskt sockel av frostat glas med oranga kupor. Höjd 43 cm.

Aktuellt bud 1 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Ikea, 1970-tal.

GOLVLAMPA, Ikea, 1970-tal.

Stomme av svartlackerad metall och krom. Tre ljuspunkter, kupor av glas. Höjd 138 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Kupa av glas, en ljuspunkt. Rund fot. Höjd 165 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, metall och porslin, 1900-tal.

Bemålad metall med dekor av blommor i porslin. 6 ljuspunkter. Höjd ca 110, diameter ca 54 cm.

Aktuellt bud 5 301 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Fog/Mürup, Danmark, 1960-tal.

Inklippt liv. Höjd 54 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SNEAKERS, Gucci, storlek 36,5.

Monigramcanvas med detaljer av vit skinn. Märkta. Dustbags samt kartong medföljer

Aktuellt bud 405 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MIKROSKOP, Reichert, Wien, Österrike, 1900-talets första hälft.

Mikroskop av svartlackerat järn, mässing och vitmetall. Märkt "C. REICHERT WIEN No 20815. Höjd ca 30 cm. Med träschatull.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PRINS EUGEN, "Waldemarsuddekrukan", 3+1+1 st, porslin.

Ytterfoder. Glaserade i vitt. Stämpelmärkta. Tre krukor med höjd 15,5 cm, en med höj 13 cm och en med höjd 10 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÅRTEN ANDERSSON, färglitografi, signerad och numrerad 70/200.

Figurkomposition, 40 x 57 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGLAMPOR, Industri, omkring 1900-talet smitt.

Höjd 28 xm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, fyra st, modern tillverkning.

Formpressad rygg och sits, skinnklädda med metallundereden. Sitthöjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOKYLLA, teak, 1960-tal.

BOKYLLA, teak, 1960-tal.

Rak form med utskjutande krön med belysning (avtagbar). Nedtill två lådor samt flyttbart hyllplan. Överdel med två lådor samt flyttbart hyllplan. Längd 85 cm, bredd 40 cm, höjd 165 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1980-tal.

GOLVLAMPA, 1980-tal.

Kromad. En ställbar ljuspunkt. Rund fot. Höjd 130 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS J WEGNER, fåtölj, "Ox-Chair", Erik Jorgensen, Danmark. 2000-tal.

Fast stoppad läderklädsel med brun nyans. Förkromat underrede. Sitthöjd ca 33 cm. Etikettmärkt undertill.

Aktuellt bud 34 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
RESEUR samt BORDSUR, Imhoff samt Kienzle, Tyskland, 1900-tal.

Reseur i guldfärgad metall samt mässing. Rak form med genimbrutna sidor på fyra fötter. Locket med handtag. Mått 10 x 8,5 x 15 cm. Botdsur infattat i trä. Märkt H090247. Mått 13 x 14 x 14 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Boréns, 1970-tal.

Stomme av mässing samt skärm av klarglas med inneslutna luftbubblor. Höjd ca 55 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLOCKA, Clément, Frankrike, sent 1800-tal.

Dubbelsidig. Hängande. Emaljerad. Detaljer av brons. Dekor av blommor. Urtavlan märkt Clément, 5 Rue de Bagnolet, Paris. Höjd exklusive kedja 35 cm.

Aktuellt bud 1 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL WATZELHAN, olja på duk, signerad och daterad, 1909.

Flicka vattnar blommor. Mått ca 60x49 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STIG CLAESSON, färglitografi, signerad, daterad 80 samt numrerad 298/350.

Gatubild. Bildstorlek 38 x 53 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Av plast. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOM MÖLLER, skål, glas. Reijmyre, 1960-tal.

Blästrad dekor av sju hästar. Etikettmärkt. Diameter 17,5 cm, höjd 10 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEPPSMODELL, 1900-talets första hälft.

I form av skepp. Två master. Delvis bemålat. Höjd ca 56 cm, längd ca 65 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLASBORD, 1960 / 70-tal.

GLASBORD, 1960 / 70-tal.

Stommen av mässing samt med skivor av glas. Längd ca 60,5, bredd ca 46, höjd ca 53 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLMAPOR, ett par, HAFA, Sverige,  1960-tal.

Balusterformade men sfäriska kupor. Höjd Höjd 52 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARAFF MED GLAS, 10 delar, glas, Venedig, Italien, 1900-talets mitt.

Grönt och lila glas med silverdekor med motiv av Venedig. Höjd karaff 21 cm. Höjd glas 4-5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANTONIO CITTERIO, soffa, "Simplice", B&B Italia, Maxalto.

Kuddar i rygg. Lös plymå i sits. Märkt. Längd ca 255 cm. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BARSTOLAR, metall, industri, modern tillverkning.

Lackerad plåt. Kopplad benställning. Stapelbara. Sitthöjd ca 77 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOCKUM NORDSTRÖM, litografi, "Every neighbor is a customer", signerad och numrerad 183/250.

Bladstorlek 60,5 x 84 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal.

BYRÅ, sent 1800-tal.

Målad. Sex lådor. Sidopilastrar, varav en med lås. Beslag av svärtat trä. Bredd 85, djup 50, höjd 122 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL XII:s dödsmask, patinerat järn, 1900-tal. Enligt uppgift Finspångs bruk.

Avgjutning av den sannolikt av Simon Josse 1718 modellerade masken, med det senare förstorade hålet i högra tinningen. Ögla för upphängning. Ca 18,5x13 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE NORELL, soffor, ett par, för Nordiska Kompaniet, 1960-tal.

Fast stoppad klädsel samt med läsa plymåer. Längd ca 194, sitthöjd ca 40. Märkt undertill.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
NORDISKA KOMPANIET (NK), Byrå, 1900-talets mitt.

Fanerad med mahogny samt med beslag av gulmetall. Bredd 81, djup 39,5, höjd 81 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOK, René-Aubert Vertot (Abbé Vertot):Histoire des revolutions de Suède. Nouvelle edition. 1-2, Paris 1778.

Histoire des revolutions de Suède. Nouvelle edition. 1-2. Paris 1778. [16] + 408; + [4] + 364 sid. Två volymer, samtida skinnband med marmorerade för- & eftersättsblad samt snitt. Obetydligt nötta.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING, med syntetisk blå spinell.

18K guld. K & E Carlson, Göteborg 1946. Spinell ca 16 x 9 mm. Storlek 18/59. Totalvikt ca 9 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, ’Nordiska fornlemningar’ i häften, Stockholm 1819-23.

J. G. Liljegren / C. G. Brunius: Nordiska fornlemningar. 1-2. Stockholm 1819-23. [100] + [104] + XVIII sid. + 2 litograferade titelblad + 98 litograferade planscher med bilder numrerade 1-100 (fig. 25-26 & 81-82 på samma plansch). Komplett. Sällsynt exemplar i åtta häften numrerade 1-12 (varav 5/6, 7/8, 9/10, 11/12 är dubbelhäften), och med det ofta kancellerade deltitelbladet till första häftet bevarat. Volymtitelbladen sitter kvar på den plats de trycktes, först i häfte 11/12. Häftena helt oskurna i originalomslagen, häfte 9/10 med ytterst svag fuktrand i nedre yttre hörnet samt med mycket defekt bakre omslag, häftesryggarna ställvis ngt nötta. Samtida namnstämpel för J. E. Åhström. ”Nordiska fornlemningar” innehåller avbildningar och beskrivande texter av 100 fornlämningar, från gånggrifter till medeltida mynt, gravhällar och sametrummor.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, Forsells stora utvikbara Skandinavienkarta 1815-26.

Carl Gustaf af Forsell: Karta öfver Södra Delen af Sverige och Norrige eller det fordna så kallade Skandinavien på hans Majt. Konungens allernådigste befallning sammandragen. Stockholm 1815-1826. Stor graverad och kolorerad karta med svart ytterkant, skuren i fyra delar och uppfodrad på väv, ihopvikbar. Totalmått knappt 2,4 x 1,6 meter. Tillsammans med översiktskartan (c. 54 x 38 cm): Karta öfver Sverige och Norrige eller Skandinavien, utvisande Län, Landskap- och Amts-indelningen, samt Planen till den större kartan i 8ta blad. Stockholm 1826. Av C. G. Lundgren. De fyra kartdelarna med påskrifter a tergo i bläck: ”En dehl af Bohuslän och Danemarck”, ”Bohus Län med Norige till Trondhjem”, ”Wester-Norrland”, ”Östra och Södra delen af Sverige med Gottland”. 5 delar, samlade i en vacker men nött samtida skinnklädd kassett i två delar, guldornerad längs alla kanter samt med guldpräglad titel, ”Skandinavien”.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, Planscher med antika mynt, samt avbildningar av Herkules, 1704-05.

Numismata moduli maximi vulgò Medaigloni ex cimcharchio Ludovici XIV. Eleutheropoli (=fiktiv förlagsort) 1704. Folio. Graverat titelblad + graverad frontispis + 41 graverade planscher (numrerade 1-41) med avbildningar av antika mynt och medaljer. Flera blad ngt nötta, på plansch 16 har en myntbild skurits ut och ersatts med tomt papper. Inledande bladen mycket skrynklade i innermarginalen, tredje bladet med falsreva, fläckar och förstärkningar förekommer. Namnteckning på titelsidan: Nic: Gramstorff Berlin, 1770. Sammanbunden med: Lorenz Beger: Hercules ethnicorum ex variis antiquitatum reliquis delineatus. Utan ort, 1705. Folio. 38 graverade planscher inkl. titelblad. Ställvis med fläckar och nötning. Återger antika Herkulesbilder ur olika samlingar. På sju av bilderna finns prydliga reparationer a tergo, som regel i anslutning till Herkules ”nedre regioner” på bildsidan; förmodligen har dessa bilder varit censurerade (?) men senare återställts. Ngt senare 1700-tals skinnband, hårt nött, skadad rygg, initialerna NG i guldtryck på frampärmen, troligen motsvarande namnteckningen på första titelsidan, Nic: Gramstorff (Berlin 1770).

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, Willem de Groot (Guilielmus Grotius), Principiis juris naturalis.

Jena 1669. + [18] + 395 + [113] sid. + graverat porträtt. Titelsidan tryckt i rött & svart. Samtida ngt smutsat pergamentband, ställvis med fuktrand i marginalen, mer märkbar på 4 blad kring sid. 286/87. Gammal namnteckning på titelsidan (Germ[und]. Cederhielm). Exlibris: Hammer.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
URNOR, ett par, porslin, Kina, omkring år 1900.

Polykrom figurscen. Höjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 5 099 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, René-Aubert Vertot (Abbé Vertot):Med graverad Sverigekarta.

Histoire des révolutions […] de la république romaine. A La Haye 1724. [4] + x + 440 + 16 s. (Sammanbunden med:) Histoire des revolutions de Suede. A La Haye 1729. [8] + 168 sid. + graverad utvikbar karta över Sverige. (Och:) Histoire des revolutions de Portugal. A La Haye 1729. [8] + 68 sid. Samtida ngt nött och skevt skinnband, guldornerad rygg med upphöjda bind, små kant- & kapitälskador. Ett par gamla stämplar och en äldre notering för bibliotek i Halle. Sverigekartan med några mycket små marginalrevor i vikningen.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALBIN AMELIN, gouache, signerad och daterad -42.

Stilleben med amaryllis och kalla. 94 x 66 cm.

Aktuellt bud 17 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BERGÈRE, Lysberg & Hansen, Köpenhamn, 1900-talets mitt.

Målad. Skuren dekor. Fast stoppad rygg. Lös plymå i sits. Märkt med plakett. Sitthöjd ca 55 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing och glas, 1900-tal.

Vit opakglas. Rund fot. Kannelerat skaft. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, Resor i Sverige, Norge och Finnmarken till Nordkap sommaren 1820.

Arthur de Capell Brooke: Travels through Sweden, Norway, and Finmark, to the North Cape, in the summer of 1820. London 1823. [18] + 434 sid. + 21 litograferade planscher och porträtt (varav 2 kolorerade) + 1 litograferad karta över Stockholm av F. Akrel. (Förtitelbladet som ibland saknas finns här i behåll.) Med 11 inklistrade litograferade illustrationer i texten. Samtida engelskt halvfranskt band, nött med skadat kapitäl, spruckna ytterfalsar, planscherna och anslutande textblad lagerfläckade, planscherna med bevarade skyddspapper i några fall. Första bladet i Appendix med kort reva i övre marginalen och liten pappersförlust. Exlibris för Snelston Hall, samt för Bengt Schönbäck. Inlagan oskuren frånsett övre guldsnitt.

Aktuellt bud 2 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, JT Kalmar, Österrike 1960-/70-tal.

Stomme i vitmetall med sex ljuspunkter. Prismor av klart gjutet glas påminnande om istappar. Höjd ca 34, diameter 36 cm.

Aktuellt bud 1 710 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PRINS EUGEN, "Waldemarsuddekrukan", ett par + 1 st, porslin.

Ytterfoder. Glaserade i vitt. Stämpelmärkta. Ett par med höjd 19 cm, en större med diameter 26 cm och höjd 13 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Kannelerat skaft på rund profilerad fot. Kupa i vitt opakglas. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARK CATESBY & GEORGE EDWARDS, handkolorerade gravyrer, två stycken, 1700-tal.

Motiv av fåglar. Ca 29 x 22 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANDERS EMANUEL BLOMQUIST, soppslev av silver och trä, Vadstena 1837. Vikt ca 117 gram.

Baktill med dekor av blad. Svarvat och svartlackerat skaft av trä. Längd 42 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, Johann Georg Keysler: Antiquitates selectae septentrionales et celticæ, Hannover 1720.

Johann Georg Keysler: Antiquitates selectae septentrionales et celticæ […]. Cum figuris aeri incisis. Hannover 1720. 8:o. XXIIX + [2] + 590 sid. + graverat titelblad + 18 graverade planscher (11 utvikbara). Titelsidan tryckt i rött och svart. Välbevarat samtida pergamentband med handskriven titel på ryggen. Inlagan lätt lagerfläckad. Fint exemplar. Namnteckning på titelsidan ”E Benzelii, an. 1739” samt på främre fribladet en anteckning på latin att han läst boken i Linköping i juli 1740. Första upplagan av en samling essäer om fornnordisk och keltisk religion och kult, bl. a. om Stonehenge och andra monument, och druider. Erik Benzelius den yngre (1675-1743) var teolog, biskop i Linköpings stift 1731-1742 och ärkebiskop 1742-1743 (en post som han dock inte hann tillträda före sin död). Han var gift med Anna Swedenborg, syster till Emanuel Swedenborg. Benzelius var en betydande samlare av böcker och mynt och en av sin tids främsta lärde i Sverige. Han fick en del av sin utbildning utomlands och blev vid återkomsten 1702 utnämnd till bibliotekarie vid Uppsala universitet. Den här boken är ett helt naturligt inslag i hans bibliotek; Benzelius hade vidsträckta kunskaper i historia och klassisk litteratur och utgav många verk på dessa områden.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRAVYRER, ett par, handkolorerade, Svart-och vitpeppar, 1700-tal.

Båda med dagmått ca 34 x 23 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, Skönlitteratur i häften (3).

Abr. Cronholm: Wäringarna. Historisk undersökning. Lund 1832. Häftad i nötta och smutsade tryckta originalomslag, ryggen sprucken. Dedikation av författaren till Bror Emil Hildebrand, Lund 1832. (Tillsammans med:) Christina Ulrica Charlotta Berger (f. Cronhjelm): Hilda och Ebba eller Ruinerna vid Brahehus. Stockholm 1816. 72 s. Häftad, främre gråpappersomslaget bevarat, nött, lös i häftningen, inlagan lagerfläckad, sista bladet med defekt innermarginal. (Tillsammans med:) P. A. Wallmark: Handen. Skaldestycke i tre sånger. […] Med tvenne kopparstick. Stockholm 1807. [10] + 2 graverade planscher. Oskuren i gråpappersband, nött, skadad rygg. Inlagan lätt lagerfläckad. Samtida prydlig namnteckning (Hall).

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, Lucretius’ ”De rerum natura”, 1701.

Lucretius: De Werken van T. Lucretius Carus van het Heelal. Amsterdam 1701. [64] + 752 sid. + graverad frontispis + 8 graverade planscher (med varsitt förklarande textblad utanför pagineringen). Titelsidan tryckt i rött & svart och med graverad vinjett. Samtida pergamentband, ngt smutsat, svaga innerfalsar. Exlibris för ”G: E a Wagner”. Frontispisen och planscherna är av den betydande nederländske gravören Romeyn de Hooghe (1645-1708), se John Landwehrs monografi om konstnären som bokillustratör (Romeyn de Hooghe as book illustrator: a bibliography).

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, Beskrivning av Lappland tryckt 1678.

Johannes Schefferus: Histoire de la Laponie, sa description, l'origine, les moeurs, la maniere de vivre de ses habitans, leur religion, leur magie, & les choses rares du païs. Paris 1678. [14] + 408 sid. + graverad titel + utvikbar graverad karta (”Carte novuelle de la Laponie”) + 21 graverade planscher. Med gravyrer i texten. Nött och skadat ungefär samtida skinnband, sprucken främre ytterfals, nederdelen av ryggen borta (merparten av det saknade skinnet löst bifogat), eftersättsbladen med bläckklotter. De första ungefär 15 bladen inkl. titeln och kartan med nött, skadad och ngt uppluckrad nedermarginal (utan förlust), kartan med opåverkad bildyta frånsett ett par rätt korta revor och några mm av den graverade ramlinjen. Sid. 193/4 med en lång tvärgående reva, dock nästan helt mellan två textrader. Ytterligare en del blad med svaga fuktspår i nedermarginalen, obetydliga maskspår i övre marginalen mot slutet. Huvuddelen av inlagan inklusive planscherna i gott skick och med breda marginaler. Tidigt och viktigt verk om samerna, deras historia och kultur, det första av betydelse sedan Olaus Magnus. Första upplagan utkom 1673 (på latin), en engelsk 1674, en tysk 1675, en utökad på franska 1678 och en holländsk 1682. (Sten G. Lindberg, Swedish Books 1280-1967, s. 23.)

Aktuellt bud 2 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, Cajsa Warg i första upplagan, Stockholm 1755.

Cajsa Warg: Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimber. Stockholm 1755. 8:o. [10] + 738 + [20] s. + graverad frontispis. Samtida hårt nött och slitet skinnryggsband, frontispisen med liten hörnförlust utanför bildytan, för- och eftersättsbladen lagerfläckade, inlagan genomgående småfläckad och lätt smutsad samt delvis lätt maskstungen i marginalen, sid. 305/6 och 537/8 rivna utan textförlust. Samtida namnteckning på titelsidan: Ebba Siöblad. Första upplagan (med bevarad frontispis!) av den kanske mest berömda svenska kokboken, som fram till 1822 kom ut i 14 upplagor. Även tyska upplagor publicerades i Greifswald 1772 och 1789.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOKBOK 2 st, Cajsa Warg "Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimber" och Gustafva Björklund "Kokbok", bl a 1849.

Gustafva Björklunds kokbok utgiven av Östlund och Berling i Norrköping och tryckt 1849. Kajsa Wargs kokbok troligen 1700-tal (saknar försättsblad). Ca 18x11 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK