RAY-BAN, solglasögon, 2 st.

RAY-BAN, solglasögon, 2 st.

3447 Round Metal med guldfärgade bågar. Märkta "B&L RAY.BAN U.S.A". Gatsby DLX, med sköldpaddsfärgade bågar. 1980-tal. Märkta "B&L RAY-BAN". Etuier medföljer.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, sängbord, ett par, "Casino" för Tingströms, 1900-talets andra hälft.

Teak, kvadratiska, front med låda samt hylla, längd 50, bredd 445, höjd 65 cm vardera

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OWE ZERGE, teckning, blyerts; signerad 1955.

Porträtt av pojke. 39 x 27 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HERMÈS, "Hapi 3 bracelet", armband.

Orange präglat läder med spänne i metall. Märkt "HERMÈS". Låda och påse medföljer.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 6 st olika, bl a Thonet, 1900-talets första hälft.

Betsat böjträ, 4 med rottingsitsar. 3 märkta Thonet. Sitthöjd 46-47 cm.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BURBURRY, kappa/trenchcoat, storlek petit UK 6.

Bomullsblandning i grön/grå färg. Sneställda fickor framtill med knappar. Bälte i midjan. Fodrad med avtagbart foder i ull. Märkt "Burberrys of London".

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.

SOFFBORD, 1900-talets slut.

Rektangulär skiva i lackerad travertin. Underrede i vitmetall. Längd 120, bredd 50, höjd 38 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TOMTAR, 4 st, 1900-talets mitt bemålad keramik och gips.

Höjd 20-30 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL NYSTRÖM kaffekanna silver Stockholm 1843 senempire.

Bukig form, välvt lock med blomknopp, svängd pip med dekor i relief av blommor, godronnerat liv, svängt handtag av svärtat trä, höjd 26,5 cm, total vikt ca 1194 gram.

Aktuellt bud 3 633 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LARS VILKS, olja på pannå signerad.

Komposition med figurer, 80 x 77 cm

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MULBERRY, "Slim Brynmore Messenger", väska.

Brunt skinn med detaljer i mässing. Reglerbar axelrem. Ficka med dragkedja invändigt. Märkt "MULBERRY" och numrerad plakett. Mått ca 25 x 30 x 7 cm. Dustbag medföljer.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVIS  80 dlr "Sanssouci" Rosenthal Tyskland porslin 1940/50-tal.

Bestående av; 12 tallrikar, diameter 25 cm, 12 tallrikar, diameter 22 cm, 12 djupa, diameter 22 cm, 22 assietter, diameter 18 cm, 1 såsbåt, 2 kvadratiska skålar, 2 ovala skålar, 1+1+1 avlångt uppläggningsfat, 1 tillbringare, 1 kaffekanna, 1 sockerskål med lock, 1 gräddsnipa, 10 kaffekoppar med 12 fat.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHRISTIAN DIOR, väska.

CHRISTIAN DIOR, väska.

Monogramcanvas med bruna skinndetaljer. Bagagetag. Invändigt en ficka med dragkedja. Märkt "Christian Dior bagages". Mått ca 59 x 35 x 23 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RING 18K vitguld briljanter 1,54 ct  enligt gravyr, kvalitet H-I/VS2-SI1, Kå-Ce, Stockholm 1970.

Total vikt 6,6 g. Storlek 17,5/55.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BENGT ORUP, blandtekning, signerad, a tergo daterad 1963.

"Ur ett landskap". Bildmått 115 x 64 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING 14K guld m 1 peridot och briljanter ca 0,04 ct.

Total vikt 5,0 g. Storlek 18,25/57. Peridot ca 10 x 12 mm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
COASTERS, 4 st, silver, Da Mar, London 1977.

Botten av mahogny. Diameter 7 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALLIANSRING 18K vitguld m 6 briljanter 0,31 ct enligt gravyr.

Total vikt 2,5 g. Storlek 16,5/52.

Aktuellt bud 1 255 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PRADA. Skor, ett par. It strl 39,5.

Slingbackmodell i platå i svart, grå brun och ljust lila mocka. Klack höjd ca 11. Dustbag och extra dobbar.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SEKRETÄR sengustaviansk tidigt 1800-tal.

Fanerad med mahogny, front med fyra lådor samt skrivklaff med bakomliggande låd och fckinredning, längd 122, bredd 55, höjd ca 136 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHANEL. SKOR, ett par. It strl 40.

Slingback i ljus gråmelerad tweed med dekor av Chanelmärkt pärla, även pärla undertill. Klackhöjd ca 9 Märkta Chanel, Made in Italy. Dustbag.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKKRONA, jugend. omkring 1900.

För tre ljuspunkter, stomme av formpressad koppar, kupa av glasmosaik, diameter ca 46, höjd ca 72 cm

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CLUBFÅTÖLJER, ett par, 1900/2000-tal.

Svängd rygg, lös stoppad sits. Klädda i brunt läder. Bredd c:a 78 cm, sitthöjd c:a 41 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALEXANDER CALDER, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 174 1968.

Bladstorlek 38 x 27,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1920-tal.

FÅTÖLJER, ett par, 1920-tal.

Mahogny samt fanerad i mahogny. Sitthöjd 38 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
RING, 14K guld samt briljantslipad diamant ca 0.35 ct ca G-H SI.

Total vikt 2,1 g. Storlek 16/50.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK

Bladstorlek c:a 38 x 27,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARONNI & BONANOMI, soffbord för Desalto "Icaro" 2000-tal.

Stomme av matborstat stål, skiva av glas, sarg med lådor, längd 118, bredd 78, höjd 43 cm

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUCCI, stövlar, storlek 38,5.

GUCCI, stövlar, storlek 38,5.

Svart skinn med detaljer i metall. Dragkedja samt tryckknapp baktill. Skafthöjd ca 47 cm. Märkta "GUCCI made in Italy". Skopåse och original låda medföljer.

Aktuellt bud 3 155 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALVDOR DALI, efter, kokbok, "Dinéerna med Gala". Numrerad 27/1500. Stureförlaget.

Illustrerad kokbok. Svensk text. Mått 31x22 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ 1940-tal.

BYRÅ 1940-tal.

fanerad med bla björk, front med tre lådor, längd 89, bredd 45, höjd 75 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ASSIETTER 13 ST "Helblonde" Royal Copenhagen porslin 1900-tal.

Modellnummer 1144, diameter 16 cm

Aktuellt bud 10 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MULBERRY, plånbok.

MULBERRY, plånbok.

Brunt skinn med lås i mässing. Invändigt 11 kortfack, 5 större fack, ett fack med dragkedja. Märkt "MULBERRY".

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA Isfahan old ca 350 x 231 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TANTALUS, karaffer, 3 st, i ställ, England, 1900-tal.

Betsat schatull med metallbeslag. Tre glaskaraffer med slipad dekor. Längd 37 cm. Bredd 15 cm. Höjd 37 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-mitt.

SIDEBOARD, 1900-mitt.

Stomme ek samt fanerad i ek. Front med två dörrpar. Längd 234 cm. Djup 48,5 cm. Höjd 85 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, flintgods, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Trearmade. Röda med gröna detaljer. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 1 334 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Matta Zandjan old galleri ca 435 x 140 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANTONI TÀPIES, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 234 1979.

"A Cortazar", bladstorlek c:a 38 x 56 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ISHINKAR 2 st, BRICKA samt LJUSSTAKAR ett par 1960-tal.

Teak, brickans längd 55, ishinkarnas diameter 13-16 cm, höjd 13-17 cm, ljusstakarnas höjd 29 cm

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MULBERRY, "Messenger", axelväska.

Brunt skinn med detaljer i mässing. Reglerbar axelrem. Märkt "MULBERRY" och numrerad plakett. Mått ca 37 x 33 x 9 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING 18k vitguld m 1 akvamarin ca 18 x 12 mm och 10 briljanter ca 0,20 ct, CESON Stockholm 1986.

Total vikt 14,4 g. Storlek 17,25/54.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SAM LARSSON, vilfåtölj / vilstol, "Fenix", Dux, 1900-talets andra hälft.

Stomme av lackerat stål, sits med lös dyna klädd med tyg från Svenskt Tenn formgivet av Estrid Ericson, lös ryggkudde, längd ca 145 cm

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERMÉS, "Twilly", scarf, 2 st.

Siden i flera färger. Märkta "MADE IN FRANCE". Mått ca 84 x 5 cm. Original askar medföljer.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydlig signatur.

Officer till häst, skånsk husar. Ca 35 x 29 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUN LINDBLAD, skulptur, glas.

GUN LINDBLAD, skulptur, glas.

Signerad Kosta Boda Unik G Lindblad 123863080, höjd inkl sockel 48 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LÄKARSKÅP Mellaneuropa 1900-talets mitt.

Bemålad metall, lösa hyllplan av glas, längd 93, bredd 46, höjd 178 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ABRAHAM II HULK, olja på duk, signerad A Hulk junior.

Landskap med kvinna som bär ved. Ca 54 x 39 xm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARTVERK, "Historiskt kartverk över Göteborg", numrerad 246/400, 1923.

Kartor i faksimil, yttermått på konvolut/bok 40x28x10 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBYRÅ, tidigt 1800-tal.

SKRIVBYRÅ, tidigt 1800-tal.

Nedfällbar front med bakomliggande med lådinredning, nertill tre draglådor. Intarsiadekor. Handtag och nyckelskyltar i ben. Längd 102 cm, djup 47 cm, höjd 136 cm. Total djup med nedfällt lock 85 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
200 EUR
RING, svart stjärnsafir, åttkantslipade diamanter, 14K guld.

Stjärnsafir 11 x 8 mm. Diamanter totalt ca 0,30 ct. Storlek 17. Vikt ca 6 g.

Aktuellt bud 510 EUR
Utropspris
600 EUR
HERMÈS, "Birkin 40", väska, 2011.

Handväska i svart clemence-läder med svarta stickningar. Spänne beslag i palladiumbehandlad metall. Märkt HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE. Artisan- och årsstämplar på spännets baksida. Fodrad med svart läder, invändigt två fack varav en med dragkedja. Ca 40 x 30 x 20 cm. Dustbag, regnskydd och box medföljer.

Aktuellt bud 75 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
GALLERIMATTA, Sarouk, 662 x 82 cm.

Mir-Ibothe-mönster.

Aktuellt bud 325 EUR
Utropspris
1 000 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, kärlskåp, "Näyttely-astiakaappi", HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1900-talets mitt.

Teakfaner. Bakom tre skjutdörrar hyllor och draglådor samt i mitten barinredning med svarta glashyllor och bakvägg i spegelglas. Längd 170 cm, djup 42 cm, höjd 130 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
PENNVÄSSARE, Bleistftschärf-Maschine, "Jupiter" 1, Tyskland tidigt 1900-tal.

Pennvässare för blyertspennor. Längd 34 cm.

Aktuellt bud 56 EUR
Utropspris
150 EUR
RITVA PUOTILA,  RYAMATTA, Oy Finnrya Ab. Ca 268x170 cm.

"Takkavalkea".

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5061, Taito Oy, 1900-talets mitt.

Mässing och målad metall. Tillverkarens stämpel. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ALVAR AALTO, bord, 91, Artek, 1900-talets senare hälft.

Vit laminatskiva, L-ben i björk. Diameter ca 125 cm, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 170 EUR
Utropspris
200 EUR
TRÄLÅDOR, två st, Vin & Sprit, 1900-tal.

Blåmålade. Höjd 25. Längd 57. Bredd 42 cm.

Aktuellt bud 601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DORRIT VON FIEANDT, terrin, porslin "prov", signerad DF.

Diameter 25 cm. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPOR, ett par, modell AE 97/25, Itsu 1960-tal.

Vit metall. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 18 cm. Diameter 25 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad och daterad 2013.

Landskap med kullar. 20 x 20 cm.

Aktuellt bud 280 EUR
Utropspris
400 EUR
MAGNUS ENCKELL, skiss, akvarell, osignerad.

Landskap. Passepartout 27,5 x 33 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
500 EUR
KLAUS MICHALIK,  taklampor/ vägglampor, 4 st, "Bau" tillverkare Thorn/Orno, 1990-tal.

Opalglas och mässing. Höjd ca 18 cm, diameter 30 cm.

Aktuellt bud 67 EUR
Utropspris
200 EUR
TAKKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft.

6 ljuspunkter. ø 60 cm. Höjd ca 100 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
RICHARD RYAN, serigrafi, signerad och numrerad 94/250.

Motiv från New York ur mappen "Manhattan Art portfolio". Bladstorlek 52 x 74 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
200 EUR
KIRSTI ILVESSALO, RYA. 160x110 cm.

Fullmåne.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
150 EUR
KLAUS MICHALIK, taklampor/ vägglampor, 2 st, "Bau" tillverkare Thorn/Orno, 1990-tal.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
200 EUR
DORRIT VON FIEANDT, kanna, keramik, signerad DF.

Höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
YVES SAINT LAURENT, SKOR i storlek 37.

Pumpos i svart lackläder. Klackhöjd 7,5 cm. Märkta "YVES SAINT LAURENT Paris".

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
ALPO JAAKOLA, olja på kartong, signerad och daterad 75.

"Pitkänenäinen mies erämaassa". 29 x 28 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
HULDA POTILA, rya, Ryijypalvelu. Ca 165x106 cm.

"Jäärä".

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
400 EUR

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
200 EUR
MAGNUS ENCKELL, skiss, pastell, osignerad.

Hamn. Passepartout 25,5 x 36 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
500 EUR
YVES SAINT LAURENT, 2 delad vintage ensemble i storlek 40(FR).

Blus och pliserad kjol i svart acetat-viskosblandning. Etikettmärkta "SAINT LAURENT Variation". Kjol längd 85 cm, midjevidd 73 cm. Blus längd 56 cm, ärmlängd ca 56 cm.

Aktuellt bud 36 EUR
Utropspris
180 EUR
LJUSVEKESAX MED STÄLL, brons, 1600-/1700-tal.

Längd 17 och 28 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRUCIFIX, omkring år 1900.

KRUCIFIX, omkring år 1900.

Metall och trä. Längd 11 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KNUD HORUP, olja på duk, signerad.

Kvinna med barn vid fönster. 61 x 70 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ANTONIO CITTERIO, skrivbord, "Ad Hoc", Vitra, 2000-tal.

Fanerad skiva av bok. Kromad benställning. Justerbar höjd. Längd ca 200, djup 80, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets senare del.

Bronserad. Krön med bandrosett. Ca 125 x 70 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIGVATTENSKÅL, brons, 1600-tal.

Rund form. Total höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud 851 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING, 18K guld och platina med diamanter.

Briljantslipade diamanter 0,04 ct enligt gravyr. Storlek 16,75/52. Vikt 7,5 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING, 18K guld med bergkristall.

Rund fasettslipad sten. Vikt 10.2 gram, storlek 17/53, stämplad HE (Stigbert) Stockholm, årsstämpel borta efter måttändring, sannolikt 60-tal.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BROSCH, 18K guld med 8 små rubiner i krans.

Vikt 4 gram, diameter 27 mm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERLOCKARMBAND, 18K guld med 9 berlocker.

Vikt 28 gram, längd 21 cm, stämplad SÄAB Stockholm 1962.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
RING, med cabochonslipade turkoser.

18K guld. Fattning ca 2,5 cm. Storlek 17,75/55,5. Vikt 14 gram.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ESCADA, väska.

ESCADA, väska.

Brunt skinn med detaljer i guldfärgad metall. Justerbar axelrem. Två ytterfack. Tygfodrad. Två innerfack varav ett med dragkedja. Märkt "ESCADA MADE IN ITALY". 22 x 18 x 7 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, nysilver, 1900-tal.

Dekor av vindruvor. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HÄNGE/BROSCH, Ateljé Stigbert, 18K guld med skuren snäckskalscamé.

Signerad 'Stigbert'. HE, Stockholm 1982. Mått exklusive ögla ca 30 x 25 mm. Vikt 6 gram.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.

JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.

Oval form. Reliefdekor av blommor och bladverk. Hänklar med dekor av lejonmaskaroner. På fyra ben. Längd 34, höjd 23 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SELTERGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Cylinderformade. Skymningsgrå glasmassa. Etikettmärkta. Höjd ca 8 cm.

Aktuellt bud 716 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASMÅLNING, 1800-tal.

GLASMÅLNING, 1800-tal.

Kvinnoporträtt. 9,5 x 5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKHÅLLARE, mässing, 1700-tal.

Reliefdekor av figurscen. Längd 25, bredd 12, höjd 34 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 6 st, 1600/1700-tal.

BÖCKER, 6 st, 1600/1700-tal.

Andelighe Betrachterlier, 1635. De L'esprit des Loix, 1751. Demosthene, 1744. Le Theatre de P Corneille, 1714. JJ Björnståhls Utlänska Resa.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, kaffe- och tekanna, rostfritt stål och bakelit, Moderna Kök, 1900-talets mitt.

Stämpelsignerade Sigvard Bernadotte samt Moderna Kök. Höjd 22-23 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Jetson", DUX.

Klädd i canvas och läder. Rutmönstrad ylle. På kromad snurrfot. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ISHINK, nysilver, Italien, 1900-tal.

Dekor av pärlbårder. Lock. Två bladhölstrade hänklar. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHRISTIAN BRANDT, fotografi, signerat och numrerat 2/20, daterat 2014.

Sven-Bertil Taube. Framtaget inför välgörenhetsauktionen "We can all contribute", 2014. Ed. 20. Bildstorlek ca 45 x 30 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM WAGENFELD, WILHELM WAGENFELDT, bordslampa "WG24", designad för Bauhaus. Tecnolumen, Västtyskland.

Kupa av opalglas. Ben och fot av klarglas med detaljer av förkromat stål. Etikett- och stämpelmärkt. Höjd 37 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK