HÄNGE, med oval smaragd  och briljantslipad diamant, med kedja.

18K guld. Smaragd ca 2 ct. Längd kedja 45 cm. Vikt 4 gram

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
RING, med smaragd.

RING, med smaragd.

Smaragd ca 0,40 ct. 14K guld. Ringstorlek 17. Vikt 2,6 gram

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RING, halvallians med briljantslipade diamanter totalt  1,20 ct.

Diamanter totalt 1,20 ct enligt gravyr. Ca Top Wesselton/Vs-Si-P. 18K guld. Italiensk stämpel. Ringstorlek 17. Vikt 5,5 gram.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
CARMOSÈÖRHÄNGEN, med blå topaser och briljantslipade diamanter.

Topaser totalt ca 1,60 ct och briljantslipade diamanter ca 0,38 ct. 18K guld. Fattning 9 x 11 mm. Vikt 2,9 gram.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RING, med rund fasettslipad färgväxlande blålila safir och gammalslipade diamanter, med certifikat Gem & Pearl lab.

Safir 2,52 ct, inget spår av värmebehandling, ursprungsuppfattning Sri Lanka/Madagascar enligt medföljande certifikat The Gem & Pearl laboratory, jan 2017. 18K vitguld. Diamanter totalt ca 0,46 ct. Ringstorlek 19. Vikt 3,6 gram.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, golvlampa, "modell 526", Ateljé Lyktan, Åhus, 1940-tal.

Skärm av vitt överfångsglas med dekor av slipade prickar, stomme av räfflad alm, fot av mässing, höjd 164 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SLIPSNÅL, 18K guld.

SLIPSNÅL, 18K guld.

Hund, med fransk stämpel. Längd 8 cm. Vikt 3,4 gram

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SYSKONRING, med rubin och diamant.

Gammalslipad diamant ca 0,50 ct. Platina. Ringstorlek 18. Vikt 3,7 gram

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SYSKONRING, med två briljantslipade diamanter.

Små diamanter på skenan. Diamanter totalt 0,44 ct + 0,04 ct enligt gravyr. 18K vitguld. Otydliga stämplar, 1956. Ringstorlek 16. Vikt 3,4 gram

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets mitt.

LJUSKRONA, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. För sex ljus. Tre ljuspunkter. Diameter 52. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMBAND, med briljanter ca 0,24 ct + 0,07 ct.

18K vitguld och skinn. Briljanter ca Wesselton/Vs. Längd ca 17 cm. Vikt 3 gram.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ÖRHÄNGEN, ett par, med  rosenkvarts.

Droppformad rosenkvarts och rosa stenar. 18K vitguld. Höjd 5 cm. Vikt 15 gram.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SALONGSBORD SAMT LAMPBORD, ett par, Sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Borden är fanerade med mahogny samt med beslag av mässing. Diameter 85, höjd 71 respektive diameter 36, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, 1800-tal.

BYRÅ, 1800-tal.

Omarbetad byrå fanerad med valnöt, mahogny med flera träslag. Tre lådor med dragringar och nyckelskyltar av mässing. Bredd 118, djup 46, höjd 85 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RING, med safir och briljantslipade diamanter.

Signerad Tiffany & Co. Irid. Plat. 18K vitguld. Diamanter totalt ca 0,27 ct. Ringstorlek 16,25. Vikt 4,9 gram. Etui märkt Tiffany& co.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, olja på duk, signerad och daterad -83.

Utan titel. 60 x 60 cm.

Aktuellt bud 35 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
RING, med  briljantslipade diamanter.

Diamanter ca 1,57 ct. Längd ca 27 mm. 1940-tal enligt uppgift. Ringstorlek 16,75. Vikt 7 gram.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RING, helallians med briljantslipade diamanter, totalt ca 0,95 ct.

Diamanter ca Top Wesselton-Wesselton/Si. 18K guld. Italiensk stämpel. Ringstorlek 16,5. Vikt 3,4 gram.

Aktuellt bud 7 400 SEK
Utropspris
9 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar 4 st, "Fanett", Edsbyverken.

Stolarna har målad stomme med spjälad genombruten rygg. Formpressad sits av teak. En stol märkt. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALEXANDRE FASSIANOS, färgetsning, signerad A. Fassianos och numrerad 36/40.

Komposition. Bildstorlek 64 x 48,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1700-tal, olja på duk.

Ärkeängeln Gabriel. 59 x 48 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 7 delar, Danmark och England, 1800-talets senare del till 1900-talets första hälft.

Serveringssked, R Wilsson, Danmark, 1911, längd 35 cm, vikt 112 g. Serveringssked, Danmark, 1930, längd 25 cm, vikt 86 g. Slev, Danmark, 1939, längd 22,5 cm, vikt 86 g. Bakelsespade, Danmark, 1939, längd 18 cm, vikt 34 g Ett par salt- och pepparströare, London, England, 1881, total vikt 162 g. 1 saltsked, England, längd 6 cm, vikt 2 g.

Aktuellt bud 1 501 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GISÈLE FREUND, fotografi signerat och stämplat, porträtt av Colette.

Colette (1873 - 1954), 1938-39. Färgfotografi framtaget till portfolion ”Au pays des visages” publicerad i Washington DC 1977 av Edition Lunn Gallery/Graphics International Ltd. 10 Numrerad 8/30. Upplaga 30 + 6 AP/PP. Varje fotografi är signerat och copyrightstämplat och numrerat samt monterat med passepartout. Dye transfer print, bildyta 30,2 x 20,5 cm. Bladstorlek 46 x 35,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, ENCO, 1960/70-tal.

Balusterformade golvlampor av mässingsfärgad metall. Kupor av bubbligt klarglas. Märkta ENCO. Höjd 150 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld.

Svensk importstämpel. Ca 20 x 7 mm. Vikt 14,5 gram

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KLÄNNING, Lanvin, sommar 2013, fransk storlek 36.

Svart siden med dekorativa glasstenar i halsen mot creamefärgad botten. Ärmlös. Etikettmärkt "LANVIN eté 2013" Enligt etikett fransk storlek 36. Rygglängd mitt bak ca 81, bystvidd 78 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ARMBAND, 18K guld, x-länk.

ARMBAND, 18K guld, x-länk.

Stockholm 1960. Längd 20 cm. Vikt 14,1 gram.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MICHAEL ZWACK, olja på duk, à tergo signerad och daterad 82- 83.

Porträtt. Bildens mått 169 x 113 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 63 delar, silver, "Rosenholm", GAB, Eskilstuna, 1972-5.

12 bordsskedar 18 cm 12 bordsgafflar 17,5 cm 12 bordsknivar med blad i rostfritt stål 20 cm 4 smörgåsgafflar 14,5 cm 4 smörgåsknivar med blad av rostfritt stål 16,5 cm 3 assiettgafflar 13,5 cm 12 kaffeskedar 12 cm 2 smörgåsknivar med blad av rostfritt stål 16 cm Såsslev 17,5 cm Uppläggningssked 21 cm Total vikt 2400 gram.

Aktuellt bud 5 413 SEK
Utropspris
7 000 SEK
TENNISARMBAND, med briljantslipade diamanter ca 2,56 ct.

Diamanter ca G-H/Si. 18K guld. Italiensk stämpel. Längd 18,5 cm. Vikt 9,3 gram.

Aktuellt bud 17 000 SEK
Utropspris
19 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, omkring år 1800.

Målade karmstolar med skuren dekor. Fast stoppade sitsar, ryggar och armlän. Sitthöjd ca 50, höjd ca 94 cm vardera.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ÖRHÄNGEN, ett par, med briljantslipade diamanter.

Totalt ca 0,80 ct, ca Crystal-Top cape/Vs-si. Stift. 18K vitguld. Vikt 1,4 gram.

Aktuellt bud 9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GEORG JENSEN, örhängen, ett par, clips, sterlingsilver.

Märkta 482. Längd ca 6 cm. Vikt 28 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARMBAND 2 st, pansarlänk 18K guld, med berlocker.

Varav ett GD&CO, Malmö 1922. Längder ca 15 cm. Totalvikt 43 gram

Aktuellt bud 10 050 SEK
Utropspris
11 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, taklampa, ASEA, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing. Tre ljuspunkter. Kupor av opalinglas. Diameter 55. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CAMÉHÄNGE MED KEDJA, ETT PAR ÖRHÄNGEN SAMT RING, 18K guld med skuren snäckskalscamé.

Hänge Stockholm 1946, höjd ca 3 cm, längd kedja 50 cm. Örhängen höjd ca 2 cm. Ringskena 1925, ringstorlek 16,5. Totalvikt 13,8 gram

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARMBAND, vitguld med briljantslipade diamanter.

18K vitguld, importstämplad. Diamanter totalt 0,30 ct enligt gravyr. Längd 18 cm. Vikt 17 gram.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HALLMÖBEL, 1940-tal.

HALLMÖBEL, 1940-tal.

Fanerad med rot. Underede med skåpdörr samt glasdörrar och glaslameller. Beslag av metall. Bredd 114. Djup 37. Höjd 173 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OIVA TOIKKA, figurin, glas, "Birds", Iittala, Finland.

Fågel, glas, etikettmärkt. Höjd ca 18,5 cm, längd ca 27 cm.

Aktuellt bud 2 210 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, sk Gripsholmsfåtöljer, 1900-talets andra hälft.

Gripsholmsfåtöljer med klädda armlän. Lös rygg- och sittplymå. Skuren dekor. Kopplade ben. Sitthöjd 45, bredd 64, totalt djup 73 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RING, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 3 ct samt trappslipad smaragd.

18K vitguld. Kvalitet ca H-I/Inclusions. Ringstorlek 16.5

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BERTIL BRISBORG, bordslampor, ett par, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.

Märkta NK 2043. Fot av mässing med flätat läder. Fyra ljuspunkter vardera. Skärmas av textil. Total höjd 65 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PATRIK ANDERSSON, fotografi signerat a tergo.

"Lenny Krawitz och Vanessa Paradis". Utställningsexemplar. Archival pigment print monterat på dibond 50 x 80 cm.

Aktuellt bud 6 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANUND EMANUEL, olja på duk, signerad och daterad -86.

Skuta från Amsterdam. 36 x 51 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
POUL HENNINGSEN, bordslampa, "PH-4/3", Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets slut.

Höjd 55. Diameter 47 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOUIS VUITTON, väska, "Noctambule".

Tote Bag i svart Epi-läder med handtag i svart plast. Fodrat i grå alcantara, ett innerfack. D-ring. Märkt med datumkod (1998) samt "LOUIS VUITTON", "Made in France". Höjd 28, bredd 28 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EMILIO PUCCI, klänning, storlek italiensk 42.

Viscos. Enligt märkning fransk storlek 38 /Italiensk 42. Knäppning i ryggen. Rygglängd ca 97 cm. Bystvidd ca 80 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKOSPÄNNEN, med paste, 1800-tal, i anpassapt etui.

Silver. Längd 5 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMBAND, 23K guld + platina.

ARMBAND, 23K guld + platina.

Stämplad 'Handmade'. Längd 18 cm. Vikt 48,6 gram.

Aktuellt bud 15 103 SEK
Utropspris
16 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.

Bord fanerat med mahogny. Sargen med låda, sidorna med utdragbara ljusbrickor. Beslag av mässing. Längd 60, bredd 44,5, höjd 70 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FENDI, väskor, 2 st.

FENDI, väskor, 2 st.

Mönogrammönstrad textil med detaljer i läder. Ställbara axelremmar. Invändigt fodrade med textil, ett fack. Märkt "FENDI, MADE IN ITALY". Den större väskan 28 x 20 x 12 cm. Den mindre väskan 26 x 14 x 5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FENDI, resväska.

FENDI, resväska.

Monogrammönstrad med ljusa skinndetaljer. Beslag, spännen och lås i metall. Två fack utvändigt. Invändigt fodrad med nylon. Med två spännremmar samt två fack med dragkedja. Märkt "FENDI MADE IN ITALY". Höjd 61 cm, bredd 36 cm, djup 24 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SMYCKESSKRIN, Rolex, 1960-70-tal.

Smyckeskrin av vinrött läder. Invändigt två löstagbara insatser med textilklädsel, varav en kan fällas ihop till ett mindre smyckeskrin. Märkt Création Genéve ROLEX. 30 x 21,5 cm, höjd 10 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld med odlade grå pärlor.

Clips. Diameter ca 1,5 cm. Vikt 7 gram.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Sverige, 1970-tal.

Fåtöljer med kromade metallstommar. Sits och rygg med lösa dynor. Fast stoppade armlän. På hjul. Sitthöjd ca 40, höjd 71 cm vardera.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ÖRHÄNGEN, vitguld med droppformade smaragder och briljantslipade diamanter.

14K vitguld. Kläppar med smaragder kan monteras av. Diamanter totalt ca 0,16 ct. Stift. Längd 2,5 cm. Vikt 6,9 gram,.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARMRING, 18K guld.

ARMRING, 18K guld.

Öppningsbar. Innerdiameter ca 6,5 cm. Bredd ca 6 mm. Vikt 7,8 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOUIS VUITTON, väska, "Lussac".

Axelremsväska i svart Epi-läder med fodret i grå alcantara. Dubbeldragkedja. Två innerfack, ett med dragkedja. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France" samt med datumkod (år 1998). Bredd 38 cm, höjd 30 cm, djup 12 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, soffgrupp 3 delar, "Minerva", France & Daverkosen, Danmark.

Soffgrupp med bord med stommar av teak, bordet med kvadratisk skiva, två etage (längd ca 74, bredd ca 74, höjd ca 43-64 cm). Två soffor med lösa stoppade dynor, längd ca 130 respektive 198 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARMBANDSUR, Baume & Mercier, vitguld och diamanter.

18K vitguld. Briljantslipade och åttkantslipade diamanter, totalt ca 0,20 ct. Boett diameter ca 15 mm. Längd ca 17 cm. Vikt 22 gram

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARMBAND, 14K guld med guldmynt.

Längd 37 cm. Vikt 27,2 gram

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal.

Soffbord av teak och teakfaner med två utdragbara, laminerade skivor. Längd 160-224, bredd 62, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FENDI, ryggsäck.

FENDI, ryggsäck.

Monogramcanvas med detaljer i ljust läder. "FENDI" märkta beslag i mörk metall. Två ytterfack. En innerficka med dragkedja. Metallplakett "FENDI made in Italy", numrering. Ställbara remmar. Bredd 27 cm, höjd 32 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FENDI, 2 st väskor.

FENDI, 2 st väskor.

Textil (en väska med plastad yta) med detaljer i läder. "FENDI" märkta beslag i metall. Ställbara axelremmar. En innerficka med dragkedja varedra. Metallplakett "FENDI made in Italy". Ca 28 x 13 x 5 cm samt 26 x 15 x 4 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RING, vitguld med checkerslipad rökkvarts och briljantslipade diamanter.

18K vitguld. Diamanter totalt ca 1 ct. Stämplad Italy. Fattning mått ca 22 x 18 mm. Ringstorlek 18,75. Vikt 12,5 gram.

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÄDGÅRDSGRUPP, 3 delar, 1900-talets mitt.

Soffa och två karmstolar av rotting med lösa dynor. Soffans längd 123, sitthöjd ca 45, höjd 87 cm. Karmstolarnas längd 68, sitthöjd ca 44, höjd 85 cm vardera.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1970-tal.

SOFFBORD, 1970-tal.

Soffbord med benställning av mässing och tonad glasskiva. Längd 126,5, bredd 97, höjd 54 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HALSLÄNK, 14K guld, Ryssland.

HALSLÄNK, 14K guld, Ryssland.

Cordellänk. Rysk stämpel. magnetlås silver. Längd 45 cm. Vikt 18,3 gram.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1930-tal.

FÅTÖLJER, ett par, 1930-tal.

Helstoppade fåtöljer med resårsits och tygklädsel. Mörkbetsade ben och armlän. Sitthöjd 38, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LOUIS VUITTON, väska, "Bedford".

Dragkedsförsedd handväska i gul monogram vernis, beige foder. Remmar i läder, detaljer i guldfärgad mässing. En ytterficka och d-ring. Märkt med numrering (år 1999) och "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Bredd 30 cm, höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
POUL HENNINGSEN, golvlampa, "PH 80", Louis Poulsen, Danmark.

Skärm med lameller i vit plast. Reflektor i svart och rött, ben av kromad metall. Diameter 55. Höjd 132 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÖRHÄNGEN med odlade pärlor och briljant- och åttkantslipade diamanter, vitguld.

Längd 3 cm. Stift. Vikt 6 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FENDI, ryggsäck.

FENDI, ryggsäck.

Monogramcanvas med detaljer i läder. "FENDI" märkta beslag i mörk metall. Två ytterfack. En innerficka med dragkedja. Metallplakett "FENDI made in Italy", numrering. Ställbara remmar. Bredd 27 cm, höjd 32 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNGHÄST, omkring år 1900.

GUNGHÄST, omkring år 1900.

Målad. Sadel av läder. Golvplatta på hjul samt fastskruvad på medar. Total längd 123 cm, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FENDI, väskor, 2 st.

FENDI, väskor, 2 st.

Väska i ljust läder med guldfärgade beslag. Spänne med steninläggning. Ställbar axelrem. Invändigt fodrad i siden, ett fack med dragkedja. Märkt "FENDI made in Italy". Längd 27 cm, höjd 14 cm. Väska i brunt skinn med silverfärgade beslag. Spänne med steninläggning. Invändigt fodrad i siden, ett fack med dragkedja. Märkt "FENDI made in Italy". 25 x 15 cm. Dustbag.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOUIS VUITTON, väska, "Saumur 30".

Monogramcanvas med detaljer och remmar i brunt skinn. Invändigt fodrad med brunt textil. Två separata fack, det ena med ett innerfack, det andra med två. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made in France" och numrerad. Bredd 30 cm, höjd 23 cm, djup ca 15 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
3 500 SEK
CARL MALMSTEN, stolar, 6 st, "Ulfåsa", Bodafors.

Sex stolar med stomme av ek och klädda och stoppade sitsar. Brännmärkta Bodafors DESIGN CARL MALMSTEN MEDE IN SWEDEN. Sitthöjd 45, höjd 84 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FENDI, väskor, 2 st.

FENDI, väskor, 2 st.

Plastad monogramcanvas med spännen av guldfärgad metall. Justerbar axelrem. Tygfodrad. Innerfack med dragkedja. Märkt "FENDI MADE IN ITALY" 26 x 15 cm. Plastad monogramcanvas med spännen av guldfärgad metall, detaljer i brunt läder. Tygfodrad. Innerfack med dragkedja. Märkt "FENDI MADE IN ITALY". 26 x 20 cm. Dustbag

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, troligen 1970-tal.

SOFFBORD, troligen 1970-tal.

Soffbord med stomme av mässing. Längd 111, bredd 56, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HALSRING, RING, ARMRING, silver med syntetisk vit spinell , Alton.

Falköping 1974 och 1973. Armring signerad K-E Palmberg, innerdiameter 6 cm, öppningsbar. Ringstorlek ca 17, öppen skena. Halsring innediameter ca 12 cm, längd ca 16 cm, öppningsbar. Totalvikt 67 gram. Etui medföljer.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAEGER-LeCOULTRE, Reverso Tribute Duoface, armbandsur, 25.5 x 31 (42) mm.

Stål, manuell, safirglas, läderband, originalspänne, Cert November 2016, box, ytterkartong. Serienr. 3184874, Referensnr. 3908420. Boettnr. 213.8.D4,

Aktuellt bud 44 000 SEK
Utropspris
55 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 363 x 182 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, tuftad, ca 450 x 397 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 388 x 290 cm.

Inga bud
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Nain, ca 302 x 197 cm.

MATTA, Nain, ca 302 x 197 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, 383 x 75 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GALLERIMATTA, Rudbar, ca 412 x 85 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 450 x 300 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 306 x 207 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain , part silk , s.k 9LAA , 372 x 255 cm.

Ca : 500,000 knutar /m²

Aktuellt bud 10 050 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GALLERIMATTA, Kelim, ca 244 x 73 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER ett par 1900-talets andra hälft.

Lösa plymåer klädda i rutigt tyg, stomme av betsad valnöt.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, burk med lock, glaserat stengods, signerad.

Blåglaserad burk. Lock med dekor av badande. Diam 12, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 1 304 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, stengods, 3 st, Gustavsberg.

"Familjen", Märkt Design Lisa L, K-Studion Gustavsberg. Höjd 25 cm. Isbjörn, ur Serien "Skansen" Höjd 15 cm. Älg, ur serien Skansen, höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, karmstol, modell 868, för Firma Svenskt Tenn.

Mahogny. Genombruten rygg med dyna, fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 42 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, före 1985.

Mahogny, rak form med två dörrpar med hyllinredning, mittparti med lådor, draghandtag av mässing. Längd 220 cm, djup 54 cm, höjd 80 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LISA LARSON, mask, stengods, K-studion Gustavsberg, signerad, 1900-talets andra hälft.

Delvis guldglaserad. Signerad Lisa L. K-studion Gustavsberg SWEDEN. 21,5 x 17 cm.

Aktuellt bud 4 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KENNETH BERGENBLAD, fåtölj, "Superspider", DUX, 2000-tal.

Stomme av förkromad metall, klädd med fårskinn, lös ryggkudde klädd med svart skinn.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BARSKÅP, 1900-talets mitt.

BARSKÅP, 1900-talets mitt.

Gråmålat, spegelklädd barinredning. Bredd 80, höjd 122, djup 42 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFGAVLAR, gjutjärn, 1900-tal.

Två målade soffgavlar av gjutjärn. Djup 65, höjd 77 cm vardera.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK