JARKKO ROTH, skulptur, granit, signerad.

"Nature Morte". Höjd ca 20 cm, bredd 22 och längd 28 cm.

Aktuellt bud 145 EUR
Utropspris
400 EUR
SKÄRPSPÄNNEN, 2 st, och SKÄRPDEKOR, 5 st, silver, niello, Kaukas, Ryssland tidigt 1900-tal.

Spännenas bredd 7 resp 7,5 cm. Dekorelementens höjd 2,5 - 8,5 cm. Smmanlagd vikt 98 g.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
SILVERSKÅL, Tillander, Helsingfors 1994.

Diameter 11,5 cm, höjd 4,5 cm. Vikt ca 130 g. Originalförpackning.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
ULLA PROCOPÉ, SERVISDELAR, 53 st, stengods, "Rosmarin" och "Ruija",  Arabia Finland 1960-1970-tal.

Ruija-servisens 6 st tekoppar på fat. Rosmarin-servisens fyra serveringsskålar och fat samt kanna och smörask. Serveringsfatets längd 35,5 cm, 3 skålar diam. 13 cm, en skål diam 18,5 cm, kannans höjd 13,5 cm. Rosmarin-tallrikar: 12 flata tallrikar diam. 25,5 cm 6 st förrättstallrikar diam. 20 cm 6 st djupa tallrikar, diam. 20 cm 10 st djupa tallrikar, diam. 17,5 cm 6 st assietter, diam. 16 cm

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
ARMRING, odlade pärlor, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1965.

Bredd 10 mm. Inre omkrets 18 cm. Vikt ca 21 g.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
MIKHAIL ALEKSEEVICH SATAROV, olja på duk, signerad.

Landskap, 80 x 100 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
1 500 EUR
MAX SALMI, blandteknik, signerad och daterad -60.

Båtar, bildstorlek 23.5 x 30.5 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
NIKOLAI LEHTO, olja/blandteknik, signerad och daterad -81.

Långhalsad kvinna. Bildstorlek 21,5 x 15 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
CARL LARSSON, etsning, 1906, signerad med blyerts.

"Carl Gustaf Laurin". P. 11,8 x 15,7 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, "Fabiola", Bröderna Andersson, 1900-talets andra hälft.

Soffan med stomme av mahogny, tresits med lösa sittdynor. Längd 192, djup 80, sitthöjd ca 48, höjd 84 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENNART ASCHENBRENNER, olja på duk, signerad och daterad -89.

"VIII K-9". 65 x 82 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PE SUNDBERG, gräddkanna, silver, Karlskrona 1830.

Invändigt förgylld, uppsvängd hänkel, rund fot. Höjd 14 cm. Vikt 144 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERNST NORLIND, olja/blandteknik på papp-pannå, signerad och daterad 1912.

Skymning med rovfågel. 64 x 97 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, "Fabiola", Bröderna Andersson, 1900-talets andra hälft.

Fåtöljerna med stommar av mahogny med lösa sittdynor. Längd 82, djup 76, sitthöjd ca 48, höjd 83 cm vardera.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ENSTENSRING, med briljantslipad diamant.

Bezelfattning. Diamant 0,39 ct enligt uppgift. 18K vitguld. stämplad STÅHL, Kristian Ståhl. 2004. Storlek 17/53,5. Vikt 6,8 gram.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, rölakan, ca 307 x 199,5 cm, Sverige omkring 1900-talets mitt.

Rut- och rombmönstrad botten i olika blå, gröna, bruna och violetta nyanser. Signatur.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt.

MATBORD, 1900-talets mitt.

Mahogny, runt med raka nedåt avsmalnande ben, tre iläggsskivor varav två med annan fanér á 50 cm. Diameter 120, höjd 74 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
LEIF ERIK NYGÅRDS, offset, sign. "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, june 27th 1962".

Bildstorlek 50 x 70. Signerad med pigmentpenna. Stämpelmärkt à tergo.

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
STOLAR, 6 st, empirestil, 1900-talets början.

Stolarna är mörkbetsade med spjälad genombruten rygg och fast stoppad sits. Beslagen är av mässing. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1800-tal.

Från Meissen, 1800-tal. Oval bukig med välvt lock med pojke hållandes frukt och blomkrog. Utsvängda hänklar i form av grönsaker. Polykrom blomster och insektsdekor mot vit fond. Längd på fat 42,5 cm.

Aktuellt bud 2 601 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARKIVSKÅP, Möbelkompaniet Tranås, 1900-talets mitt.

Fanerat med ek. 15 arkivlådor. Märkt. Bredd 107. Djup 42. Höjd 145 cm.

Aktuellt bud 710 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, rölakan, ca 304,5 x 226,5 cm, Sverige omkring 1940-1950.

Rödmelerad botten med rader av stiliserade polykroma blommor.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, tidigt 1900-tal.

Betsad furu, vardera med en låda. Längd 45, bredd 32, höjd 73,5 cm vardera.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
C GÖRAN KARLSSON, etsning med tempera, signerad ea IV/IV.

Utan titel. P. 61 x 43 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STIG LINDBERG & DAVID ROSÉN, soffbord Triva-Dura-serien från Triva-kollekt, NK, 1950-tal.

Bordet med stomme av ek med emaljerad skiva. Skivan signerad Stig L, undertill signerad med plakett och otydligt datumstämplat. Längd 125, bredd 55, höjd 48 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFA, empire, Baltikum, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny, skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd 45, längd 165 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Old Azerbaijan, sannolikt, ca 294 x 161 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DUKAR, 3 stycken, linnedamast, Georg Jensen Damask.

Tre dukar i linnedamast "The Royal Anniversary and World Scout Centennial Present" från Georg Jensen Damask i originalkartonger. Designade med anledning av kung Carl XVI Gustavs 60-årsdag. Med Carl XVI Gustaf monogram samt invävd dekor av eklöv, kronor och franska liljan. 240 x 150 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KLÄDSTÄLLNING, Code Conceptdevelopment AB, 2000-tal.

Lackerad metall, 22 cm läderklädd del. En gavel på hjul. Längd 160. Bredd 64. Höjd 162 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TERRIN MED FAT, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft.

I form av grishuvud. Med fat. Fatets längd 42, bredd 31 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TEKÖK, 2 st, koppar samt försilvrad koppar, 1800-talets första hälft.

Uppsvängda hänklar. Dekor av bladverk och tassfötter. Höjd 50-56 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, färglitografi, signerad och numrerad 144/150.

Pappersbitar. Bladstorlek 64x91 cm. Oramad.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARKIVSKÅP, tidigt 1900-tal.

ARKIVSKÅP, tidigt 1900-tal.

Stomme av ek. Jalusi med 15 bakomliggande lådor. Metallbeslag. Bredd 48, djup 46, höjd 184 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAN SIGFRID ALFONS CARLSSON, olja på pannå, signerad och daterad -65.

Sjömansvalsen. 80 x 40 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSGAVLAR, ett par, Näfveqvarns Bruk, 1900-talets första hälft.

Målat gjutjärn, monterade på träsocklar. Totalhöjd 83 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MADELEINE PYK, litografier, 3 st i mapp, signerade och numrerade 1295/5000.

"Resturang La Campanette", "I ateljén", "Det dukade bordet". Bladstorlek 64 x 49 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN NYBERG, bägare, silver, Varberg 1778.

Konande med blomsterdekor, höjd 7,5 cm. Vikt 36 gram.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅPSÖVERDEL, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny. Spröjsat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Flankerat av kolonner. Bredd 122,5. Djup 40. Höjd 139 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 410 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Gustavianska, 1700-talets slut.

Sitthöjd ca 43, höjd 91 cm vardera.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ERIK WØRTS, soffa, "Kolding", IKEA, 1900-talets andra hälft.

Stomme av valnöt. Lösa textilklädda dynor i rygg och sits. Längd 185. Sittdjup 52. Sitthöjd 37 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LOUIS VUITTON, paraply samt skärp.

Bälte i monogramcanvas med spänni i guldförgad metall. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS made on France". Storlek 100/40. Paraply from "Cherry Cerises Collection". Monogrammönstrad polyester med dekor av körsbär designade av Takashi Murakami. Handtag av trä delvis klätt mned skinn. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS MADE IN FRANCE".

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

"I-C9". 81 x 99 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SIDEBOARD, Nordiska Kompaniet - NK inredning, 1960-tal.

Vitlackerad. Beslag och kantlister i mässing. 3 lådor. Bredd 150 cm, djup 46 cm, höjd 68 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MADELEINE PYK,  färglitografi, signerad och numrerad E.A. 11/25.

"Par Avion, Flygpost, By Air Mail". 49 x 64 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
THURE WALLNER, olja på duk, signerad.

Örn i skymningslandskap. 92 x 82 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AMPEL, empirestil, 1900-talets första hälft.

Mässing, delvis patinerad. För sex ljus. Diameter ca 50, höjd ca 58 cm.

Aktuellt bud 575 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "VP-globe", Louis Poulsen, formgiven 1975.

Glob av plexiglas med reflektorer i olika färger. "VP-globe" av Verner Panton. Diameter 50 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, rölakan, ca 236 x 169,5 cm, signerad AW (sannolikt Alice Wallebäck), Sverige.

Botten i olika blåmelerade fält med polykroma stiliserade blommor. Bred benvit bård med mönster som ovan samt geometriska figurer.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS NILSSON, fruktknivar 12 st, silver, Lund 1904-5.

Med svärtade skaft i trä, längd 17-17,5 cm. Vikt 220 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SALTKAR, 3 st silver, Moskva 1800-tal.

1845, 1875 samt omkring 1850. Längd 6,5-9,5 cm. Total vikt 72 gram.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERRBYRÅ, 1800-talets andra hälft.

Mahognyfaner. Sju lådor med nedfällbara lådfronter. Bredd 55, djup 38, höjd 142 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft.

Stomme av koppar med glasprismor. För sex ljus. Diameter ca 63, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
J TOSTRUP, fat, 6 st, emalj och sterling silver, Oslo 1950/60-tal.

Runda med emalj med olika mönster, diameter 8,5 cm. Vikt 190 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
K ANDERSON, stop med lock, silver, Stockholm, 1914.

Silverstop med lock i barockstil. Invändigt förgyllt och med infällt mynt från 1781 i locket. Dekor med akantusslingor och plametter. Kulfötter. Av K Anderson Stockholm 1914. Höjd 21 cm. Vikt 800 gram

Aktuellt bud 6 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Stolar, ett par, Barockstil, tidigt 1900-tal.

Trästommar med skuren dekor och rottingflätade ryggar och sitsar, sitsarna med dynor. Sitthöjd ca 50, höjd ca 120 cm vardera.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKAR, sju stycken (4+2+1), kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Från Qianlongs period (1736-95), Qingdynastin. Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, blommande trädgård (4 st), granatäpplen (ett par). Diameter 22,5-23 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ATELIER BORGILA, skål, sterlingsilver, Stockholm 1949.

Invändigt förgylld. Rektagulaär form med hänklar. Pålödd medalj. Längd 25, bredd 14, höjd 10 cm. Vikt 1040 gram.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HURTSSKRIVBORD, 1800-talets andra hälft.

Fanerat med mahogny. En låda i sarg. Två dörrar med bakomliggande lådor. Bredd 120. Djup 55,5. Höjd 82 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
URNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, balusterformad, med motiv av blommor. Lockknopp i form av mytologisk djur. Från Qianlongs period (1736-95), Qingdynastin. Höjd 36,5 cm. Höjd med lock 47,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL JOHANSSON, olja på duk, signerad.

Solnedgång över bergslandskap. ca 78 x 116 cm.

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WIWEN NILSSON, anteckningsbok, sterlingsilver, Lund 1957.

Text på framsida "Solidar 50 år, Fenix". 22 x 12 cm. Vikt 460 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOCKERSKÅL, SÅSSNIPA, STRÖSKED, GRÄDDSNIPA, silver, 1900-tal.

Såssnipa av Tore Kullander, Borås 1942. Höjd 7-16 cm. Total vikt 705 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, pallar, ett par, modell X601, Artek, Finland. Signerade med etikett.

Benställning av björk, sitsen skinnklädsel. Höjd 47 cm vardera.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPELBORD, England / Holland, 1800-tal.

Fanerat med mahogny med flera träslag. Vändbar och utfällbar skiva med filtklädsel på ena sidan. Bredd 83, djup 42, höjd 76 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RÖKBORD, Funkis, 1930-tal.

RÖKBORD, Funkis, 1930-tal.

Fanerat med björk, delvis svärtat. Hyllor samt en skåp med förvaring, genomgående låda utdragbar åt två håll. Infälld glasskiva. Längd 58, bredd 58, höjd 58 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Lackerad metall och mässing. En ställbar ljuspunkt. Höjd bl a 120 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, modell 2139, Firma Svenskt Tenn.

Stomme av valnöt. Skiva med rotfaner. Diameter 120, höjd 49 cm.

Aktuellt bud 31 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, taklampor, 3 st, Ateljé Lyktan. 1900-talets andra hälft.

Taklampan är formgiven av Hans Bergström för Ateljé Lyktan. Lampan har en kupa av glas och ett fäste i mässing. Diameter 25 cm, höjd 28 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Norells Möbler, 1900-talets senare del.

Öronlappsmodell. Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Lös nackkudde. Märken efter tidigare etikett. Sitthöjd ca 45, ryggens höjd 105 cm.

Aktuellt bud 7 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MUMINMUGGAR, 2 st, porslin, "Moomin Characters", Arabia, Finland, 1991-9.

Två muminmuggar i porslin från Arabia. "Mumin mörkblå" 1991-9 och "Mumin mörkgul" 1991-6. Höjd ca 8 cm.

Aktuellt bud 1 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGSKÅP / APOTEKSSKÅP, omkring 1900-talets mitt.

Skåpet är fanerat med mahogny samt med inläggningar av ljusare träslag. Två dörrar med hyllor, baksidan etikett: "Apoteket Hjorten -Örebro Disponent Carl Nero Fredsgatan 11 Örebro". Bredd 56, djup 17,5, höjd 61,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, 1900-talets första hälft.

Bord av ek och furu med skuren dekor och utdrag i sidorna, längd 90-163, bredd 52, höjd 62 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BLOMBORD, smide, tidigt 1900-tal.

Bordet är tillverkat i smide som senare har målats. Genombruten dekor med 10 hyllplan för blommor. Diameter ca 55, höjd 98 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal.

TAKLAMPA, 1940-tal.

Rosatonat glas med dekor i relief. Diameter ca 51 cm, höjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SYBORD, Art Deco, 1920 / 30-tal.

Bordet är delvis fanerat med valnöt på fot av björk, rund form med utvikbar skiva och underliggande fack. Diameter 54,5, höjd 62 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, skulpturer, 2 st, silverplätterad zink, Dansk Designs, Japan.

Isbjörn samt hjort. Höjd 4-7,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, jugend, tidigt 1900-tal.

Fanerat med ek. Glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Nedtill tre lådor. Beslag av mässing. Profilerat krön. Bredd 123. Djup 65. Höjd 222 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj med fotpall, "Pernilla", Dux, 2000-tal.

Lackerad böjträstomme med tygklädsel. Sitthöjd ca 30-42 cm, fåtöljens höjd 97 cm.

Aktuellt bud 3 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFBORD, Eric Johansson, Abrahamssons Möbelfabrik AB (ABRA), 1950-tal.

Soffbordet är tillverkat av teak. Omärkt. Längd 170. Bredd 54. Höjd 47,5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, matgrupp, 5 delar, Bodafors, 1920-tal.

Mörkbetsad björk. Skuren dekor av bl a växtornament. Bord och stolar med kopplad benställning samt avslutande tassfötter. Två utdragsskivor. Stolar med stoppad, textilklädd sits och rygg. Bordets längd 145, bredd 75, höjd 76, total längd 247 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BARSKÅP, 1900-talets mitt, Nordiska Kompaniet.

Skåp fanerat med mahogny. Orientaliserande dekor. Beslag av mässing. Inredning med hylla och lådor. Stämpelmärkt "NK exklusiv" Bredd 99, djup 46,5, höjd 148 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKSNURRA, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med mahogny. Intarsiadekor. Bredd 46 x 46, höjd 85 cm

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL BRANDT, pastell, signerad och daterad 1902.

Flodlandskap med flugfiskare. I. 60 x 84 cm. Samtida ram med dekor i pressad metall.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL LARSSON, etsning, 1898, signerad i plåten. Ur den osignerade upplagan om 425 ex.

"Skyddsängeln". P. 15,5 x 19,8 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, EWÅ, 1900-talets senare hälft.

Mässing samt fot delvis av järn. Vridbara armar. Höjd 100 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN, 45 st samramade iitografier, signerad och numrerad 41/100.

Ur: Résister Colère, 2001. Bildstorlek 85,5 x 146 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VERNER PANTON, taklampa, VP-globe, Louis Henningsen, 1970-tal.

Taklampan har en sfärisk kupa i plexiglas med reflektorer i aluminium. Diameter 50 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LÅDFACK, 1900-talets första hälft.

Tudelat. Målat. 50 lådor. Bredd 114, djup 43, höjd 189 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Vatne möbler, Norge, 1900-talets tredje kvartal.

Stommar av jakaranda. Armlän med flätad rotting. Lösa sitt- och ryggdynor. Brickmärkta.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VASAORDEN, riddartecken, guld och emalj, i etui, CF Carlman Stockholm 1955.

6,3x4 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARC CHAGALL, färglitografi, ur Verve vol X nr 37-38.

"Sara et les Anges". Bladstorlek 35 x 26 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ÅKE LANGE, C-print, efter, numrerad 3/10.

Bildstrl. 39,5 x 29,5 cm. Ingrid Bergman, porträtt. Numrerad och stämplad av estate a tergo.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, kelim, 298 x 198 cm.

MATTA, kelim, 298 x 198 cm.

Polykrom.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LOUIS VUITTON, weekendbag "Keepall 50".

Monogramcanvas med bruna skinndetaljer. Beslag i guldfärgad metall. Märkt med datumkod samt "LOUIS VUITTON PARIS made in France". Ca 50 x 22 x 28 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAEGER-LE COULTRE, armbandsur, 36 mm.

stål, manuell, plexiglas, trippel kalender (dag, datum, månad), metallband(Gay Frères), ca 1948. Boett nr. 341733

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HELENE SCHMITZ, Fotografi, signerat.

Blomma. C-print. Bildmått 40,2x32,2 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIK samt FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1723).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor i kurkor, samt växter, diameter 21,5-25,5 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BROSCH, med gammalslipade diamanter och safirer.

14K guld, stämplad 585. Gammalslipad diamant ca 0,16 ct. Längd 6 cm. Vikt 3,3 gram.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
K. ANDERSON, kaffeservis, 3 delar, silver, Stockholm 1909.

Invändig förgyllning. Rak form, med slät, fasetterad dekor, rätvinklade handtag. Graverat spegelmonogram. Benknopp. Kaffekannans höjd19 cm, total vikt 940 gram.

Aktuellt bud 3 457 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Christian Hammer, tekanna liten, silver, Stockholm 1849.

Bukig, på indragen fot, dekor av raka knäckar och graverade blad och blommor. Uppsvängd hänkel och fällbart lock med blomma. Höjd 12 cm, vikt 305 gram.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK