UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Chia Ching, omkring år 1800.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap. Längd 45 cm, bredd 35 cm, höjd 5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1800-talets mitt.

MATBORD, 1800-talets mitt.

Vitmålat, tvådelat. Raka avsmalnande ben. 3 iläggsskivor med sarg à 51+51+54 cm. Bordets diameter ca 103. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FOLKE PERSSON, olja på duk, signerad.

Landskap, 64 x 80 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARTA, kolorerat kopparstick, "Sweden", John Senex, London, troligen 1700-tal.

"Sweden, corrected from the observations comunicated to the Royal Society at London and the Royal Academy at Paris by Jogn Senex F.R.S." Dagmått 97 x 67 cm.

Aktuellt bud 1 810 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Boréns, 1900-talets andra hälft.

Skärm i mässing med skaft klädd i konstläder, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HULDA SCHENSON, olja på duk, signerad och daterad Paris 1896.

Interiörbild från Cluny, Paris. Bildens mått 61 x 50 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, färgserigrafi, signerad och numrerad XXIV / XXV.

"Hommage à Eric Satie". Bildmått 60 x 50 cm.

Aktuellt bud 1 301 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GEORGES ROUAULT, etsning, signerad och otydligt numrerad.

"Dragon volant". Bildens mått ca 21 x 31 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, urna, stengods,"Argenta", Gustavsberg, 1900-talets andra kvartal.

Dekor av stiliserade blommor samt brottande orm och drake mot grönglaserad fond. Märkt "Gustavsberg N ARGENTA 1207". Höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud 3 056 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, färglitografi, signerad, numrerad 101/250 och daterad -95.

Kvinna med fåglar. Bildens mått 60 x 50 cm.

Aktuellt bud 1 712 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad i blyerts.

Komposition, Ur: Fredmans epistlar. Bildstorlek 28,5 x 42 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILLIAM PAPE, olja på pannå, signerad Wilh. Pape och daterad 1915.

Kyrka vid ström. Bildens mått 71 x 50 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, stengods, 4 delar, Rörstrand, 1900-talets senare del.

Beige och dova toner. Blandad glasyrteknik. Höjder 7/15/24/27 cm

Aktuellt bud 1 070 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNOLD LINDBLOM, olja på duk, signerad och daterad à tergo -71.

"Västra Orust". 65 X 54 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERLING ÄRLINGSSON, olja på duk, signerad.

Stadsmotiv, 55 x 66 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROJ FRIBERG, litografi, monogramsignerad Rf, daterad 86 och numrerad 89/190 med blyerts.

Landskap med vattenfall. Bladmått 62 x 90 cm. Oramad.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1892, signerad med blyerts.

"Olga Bratt". 1 état. P. 20 x 14 cm.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
KAI STUHT & MILES COCKFIELD, foto, upplaga av100, signerat.

"Malou". 123 x 181 cm.

Aktuellt bud 5 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORD, ur Triva serien, NK's verkstäder, 1900-talets mitt.

Svärtad benställning. Skiva fanerad med teak. Märkt med etikett. Längd 62, bredd 42, höjd 49 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1913-14, signerad med blyerts.

"Elin". 19,6 x 29,7 cm.

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
14 000 SEK
ROJ FRIBERG, litografi, monogramsignerad Rf, daterad 88 och numrerad 86/190 med blyerts.

Fasad. Bladmått 53 x 76 cm. Oramad.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JENNY NYSTRÖM, akvarell, täckvitt, tusch och blyerts, signerad Jenny Nyström.

Påskkärringar. Bildyta 14 x 21,5 cm.

Aktuellt bud 14 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GOLVLAMPA, Böhlmarks, omkring 1900-talets mitt.

Metall samt textilskärm, höjd 153 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 6 st, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

S k Svenska modellen. Målade och bronserade. Genombruten rygg. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 47 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HELENA BLOMQVIST, fotografi, bibliofilutgåva med bok och pigment print signerad och numrerad 68/100.

"Field of Red Anemones", 2012. Bok samt pigment print förpackat i linneklädd box. Utgiven 2012. Bilden signerad Helena Blomqvist och numrerad 68/100 a tergo. Bildyta 28 x 28 cm. Bladstorlek 29 x 29 cm. Box 32,5 x 31,5 x 4 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SHEN CHEN (B 1955-), rullmålning, tusch och färg på papper.

Untitled, med fem röda sigill, bildmått 60 x 130 cm.

Aktuellt bud 7 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLE GJERLØV-KNUDSEN & TORBEN LIND, fåtölj, France & Søn, Danmark, 1960-tal.

Stomme av palisander. Fast stoppad rygg och sits. Klädda armlän. Klädsel av grönt skinn. Plakett- och brännmärkt. Sitthöjd ca 39 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HELMUT NEWTON, gelatinsilverfotografi med copyrightstämpel a tergo, numrerad 206/500 a tergo.

"Cyberwomen", 2000. Bildyta 33 x 25,4 cm. Bladstorlek 40 x 30 cm.

Aktuellt bud 8 900 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TORBJØRN AFDAL, skrivbord, Bruksbo, Haug Snekkeri AS, Norge, 1960-tal.

Palisander samt palisanderfaner. Fyra lådor. Märkt. Längd 190, bredd 95, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, Louis Seize-stil, 1900-talets andra hälft.

Fanerade med bl a palisander. Intarsiadekor. Två lådor. Dörr med bakomliggande förvaring. Beslag av mässing. Bredd 34, djup 26, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVBORD, Louis XV-stil, Centraleuropa, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med bland annat palisander. Beslag av mässing. Skiva klädd med grönt läder. Tre lådor i sargen samt tre blindlådor på motstående sida, Längd 178. Bredd 87. Höjd 81 cm.

Aktuellt bud 7 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFBORD, 1950/60-tal.

SOFFBORD, 1950/60-tal.

Fanerat med bland annat palisander. Längd 156, bredd 52, höjd 46 cm

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATBORD, 1950/60-tal.

MATBORD, 1950/60-tal.

Skiva fanerad med palisander. Ben av mahogny. Två iläggsskivor á 48,5 cm. Längd (112+48,5+48,5) 209. Bredd 112. Höjd 72 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAI KRISTIANSEN, stolar, 4 st, "Pige", Danmark, 1960-tal.

Palisander. Klädd och stoppad rygg och sits. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong 1700-tal.

Rektangulär form med avfasade hörn. Dekor i underglasyrblått av pagodlandskap. Längd 40, bredd 32 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRANGE, skrivskåp med vitrindel, Frankrike, 1980/90-tal.

Idegran. Tvådelat. Överdel med vitrindörrar. Bredd 96, djup 50, höjd 201 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SÄNG, Danmark, 1950/60-tal.

SÄNG, Danmark, 1950/60-tal.

Fanerat med palisander, på sex ben, med två lådor. Total längd ca 382 cm, total bredd 242 cm. Passar till 160 cm bredd madrass.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, soffbord, Luxus, Vittsjö, 1960-tal.

Kvadratisk skiva med fanér av palisander. Fyra raka stålrörsben. Längd ca 80, djup 80, höjd 40 cm

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RING 18K med en briljant, 1.05 ct, W VVS, kvalitet enligt värderingsintyg. Evert Lindberg Juvelateljen AB, Göteborg 2006.

Total vikt 5,6 g. Storlek 16,75/53.

Aktuellt bud 37 000 SEK
Utropspris
45 000 SEK
KAI KRISTIANSEN, stolar, 6 st, "Pige", Danmark, 1960-tal.

Palisander, lösa dynor med tygklädsel. Sitthöjd ca 44 cm, total höjd ca 74 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AMPEL, empirestil, 1900-tal.

AMPEL, empirestil, 1900-tal.

Mässing. För sex ljus. Diameter ca 45, höjd ca 57 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TORBJÖRN AFDAL, soffbord, Norge, 1960-/70-tal.

Fanerat med palisander. På hjul. Längd 146, djup 84, höjd 45 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RAGNAR SANDBERG, blyertsteckning, monogramsignerad R.S.

"Valfrid (Aurell) mjölkar systemet". Bladmått 28,5 x 22,5 cm. Oramad.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STAFFAN HALLSTRÖM, färglitografi, monogramsignerad och numrerad 117/125.

"Tidningsläsare", bladmått 63 x 47,5 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS OLSEN, kamin, Sverige, 1960-tal.

Av svärtat järn med galler och spjäll. Stämpelmärkt. Diameter 64, höjd 85 cm

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, Böhlmarks, 1940-tal.

Sfärisk kupa med opak nederdel och frostad ovandel. Metallstomme. Höjd 75 cm, diameter 25 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STAFFAN HALLSTRÖM, färglitografi, signerad och daterad 1974.

"Elevateljén", bladstorlek 47,5 x 63 cm. Portfolio medföljer.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Uppvaktning. Bildyta 23 x 15 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK

S k Bellmanmodell. Målade. Genombruten rygg. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 43, ryggens höjd 84 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR 8 st (4+4) och KARMSTOLAR ett par, rokokostil, 1900-talets andra hälft.

Målade. Genombruten rygg med balusterbricka, skuren dekor. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÅTÖLJ, Danmark, 1930/40-tal.

FÅTÖLJ, Danmark, 1930/40-tal.

Stomme av betsad bok. Detaljer av mässing. Omklädd i ett Gabrielle "Savak"-tyg. Sitthöjd ca 44, höjd 83 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DORA WAHLROOS, olja på duk, daterad  signerad och 1901.

Barn på äng. 73 x 92 cm.

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ARNE DAHLÉN, fåtölj, Dahléns Dalums Fåtöljindustri AB, 1960-tal.

Omklädd i ett Gabrielle "savak"-tyg. Benställning av teak, detaljer av mässing. Sitthöjd ca 36, höjd 98, bredd 80 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK

"Schackspel", bladmått 47,5 x 63 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, vaser ock skålfat, 5 delar, "Argenta", stengods, Gustavsberg.

Höjd 2-18 cm

Aktuellt bud 2 075 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EDUARD WIIRALT, torrnål, signerad. Utförd 1937.

"Kunstnik Martin Baer raamatuga", 1937. P. 44,7 x 34,5 cm.

Aktuellt bud 11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, akryl på papper, signerad.

Kvinna med ormar. Bildmått 29 x 27 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKHYLLOR, ett par, Bräntorps, 1900-talets mitt.

Brickmärkta. Fanerade med teak. Bredd 100. Djup 32. Höjd 176 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA Sverige, 1970-tal.

TAKLAMPA Sverige, 1970-tal.

Gulmetall med glas. För 8 ljuspunkter. Diameter ca 52, höjd exklusive kedja 15 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE HANSPERS, kopparstick, signerat Olle Hanspers och numrerat 40/90 med blyerts.

"Remington 1858. New Model.". Bladmått 79 x 63 cm. Oramad.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, 1900-talets slut.

SOFFA, 1900-talets slut.

Läderklädsel. Längd 180, bredd 80, sitthöjd ca 46, höjd 76 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJ, så kallad Gripsholmsfåtölj. 1700-talets slut.

Bonad. Fast stoppad sits, lös stoppad rygg. Sitthöjd ca 44, höjd ca 88 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.

Dekor i famille verte och famille rosefärger, med motiv av blommor, diameter 22,5-23,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 3 st, 1900-tal.

Målade. Träribbor i rygg och sits. Fällbara. Sitthöjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KITTEL, koppar, omkring år 1900.

Sidorna med hänklar, invändigt förtent. Längd 58, bredd 54, höjd 36 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARL ISAKSON, blyertsteckning, signerad.

Modellstudie. Ca 58x36 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, 1800-talets slut.

BORD, 1800-talets slut.

Fanerat med valnöt. Uppfällbar skiva med plats för flaskkyl och 13 punschmuggar i silver. Tredelad pelarfot. Diameter 48,5. Höjd 77 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS VIKSTEN, blandteknik. Signerad, daterad 8/3 67 New York.

Komposition. Ca 21x27 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
W LEWIS, 1800-tal, olja på pannå, signerad och daterad 1881.

Landskap. 15 x 20 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL NORÉN, Gouache, signerad.

Hästar vid fjället. 57 x 77 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
PETER CELSING, vägglampor, 3 st, "Band", Fagerhult och Falkenberg belysning.

Mässing. 20,5 x 20,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALTARLJUSSTAKAR, ett par, mässing, omkring år 1900.

Kolonnformade på trepassformad bas med lejontassar. Höjd 105 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, 2000-tal.

BORD, 2000-tal.

Stomme av ek. Skiva av sten. Längd 57. Bredd 57. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKAMPEL, empirestil, omkring år 1900.

Mässing och lackerad plåt. För åtta ljus, två ljuspunkter. Diameter 61, höjd 85 cm

Aktuellt bud 2 555 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, längder 32,5/33,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1960-/70-tal.

TAKLAMPA, 1960-/70-tal.

Mässing. Svängda ljusarmar. Diameter 70 cm, höjd 30 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1913, signerad med blyerts.

"Yttersta skären".P. 18 x 25 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Fransar. Diameter 40, height 22 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 st, Grythyttan, 1900-talets mitt.

Stomme av målad metall. Träribbor i rygg och sits. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER ÅSTRÖM, Blandteknik på papper, signerad och daterad NYC 1993.

Utan titel. 75 x 57 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
INGRID ROTH, olja på duk, signerad.

Musikstund. Duk 75 x 91 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerat, PT.

Figurscen. 46x60 cm.

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASSKÄRM, nyrokokostil, 1900-tal.

Trästomme med skuren dekor. Inramat broderi bakom glas monogramsignerat och daterat 1967. Längd 48, bredd 23, höjd 78,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOLKE LIND, färglitografi, signerad och numrerad 63/99. Daterad -75.

"Försöksodling". P. 43 x 55 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, Hellefors Bruk, omkring år 1800.

Dekor av bland annat parställda lejon och kronor. Höjd 19,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ROBERT HÖGFELDT, olja på pannå, signerad.

Konstlektionen. 38 x 46 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, taklampa, Luxus, Vittsjö, 1960-tal.

Teak. Två ljuspunkter. Kupor av glas. Längd 40, höjd ca 100 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MADELEINE PYK, olja på duk. Signerad.

"Hej". 49 x 48 cm

Aktuellt bud 18 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuskrona, Markaryd 1970-tal.

Rund form med åtta fristående ljushållare. Lösa ljusmanschetter. Etikettmärkt på två ställen "HANS-AGNE JAKOBSSON MARKARYD MADE IN SWEDEN". Höjd inklusive kedjor 140 c, diameter ca 48 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL FAGERLUND, plafondlampor, ett par, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Av gjutet glas med mässingsmontering. För sex ljuspunkter vardera. Diameter 37 cm

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRÉDERIC BOUCHÉ, färglitografi, signerad och numrerad EA XII/XV.

Utan titel. P. 44 x 64 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HOLLÄNDSK SKOLA, 16/1700-tal, olja på pannå.

Marin. 41 x 73 cm.

Aktuellt bud 10 200 SEK
Utropspris
30 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 18/1900-tal, akvarell, signerad och daterad -09.

Plöjning. 31 x 47 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALBERTO GIACOMETTI, etsning, 1956.

"Anette de face".Tryckt hos Aldo Crommelynck, Paris, editeur Maeght. Plåtstorlek 21 x 6 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, tidigt 1800-tal.

Marmor och mässing. Urnformade ljuspipor. Höjd ca 13 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Mässing. ca 20,5 x 20,5 cm.

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, 1970-tal.

Sfärisk kupa i klarglas. Fäste i mässing. Märkt. Höjd 60 cm, diameter 25 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SEKRETÄR, 1900-talets andra hälft.

Björk och valnötsfaner. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Bredd 118. Djup 45. Höjd 115 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Siesta", Hiort Tuote Puunveisto, 1940-talets mitt.

Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Lös nackkudde. Sitthöjd ca 40 cm. Höjd 94 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK