PÄRLCOLLIER,Lås i sterlingsilver med vita pastestenar.

Längd 44 cm. Odlade pärlor diameter ca 7 mm. Lås i sterlingsilver. Vikt 27 gram.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAK-/VÄGGLAMPA, märkt Siemens-Schuckertwerkw AG, 1900-tal.

Lackerad metal. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud 990 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOL, funkis, 1930-tal.

STOL, funkis, 1930-tal.

Stomme i krommetall med svärtad sits och rygg av trä. Sitthöjd ca 43, total höjd 82 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RING, med fasettslipad rödbrun sten.

18K guld. VGE, Västerås Guldsmedsatelje Sven Nil. Västerås 1969. Storlek 14/44. Vikt 6,7 gram.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, 2 st, metall, Heidsieck & Co, Frankrike 1900-tal.

För små flaskor, höjd 12 resp 14 cm. Den vidare med genombrutet lock för fyra flaskor.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEXTIL, broderat siden. Kina omkring 1900.

Dekor i hög relief av figurscen med antikviteter mot röd botten. Mått 45x200,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing med åtte kupor av frostat glas. Diameter 95. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKRIVBORD, jugend, tidigt 1900-tal.

Tredelat. Stomme av ek och furu. Hurtsar med låd respektive hyllinredning. Sargen med tre lådor. Dörrarna med skuren dekor, metallbeslag. Längd 150, bredd 75, höjd 77 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL STEPHAN BENNET, Enligt påskrift, olja på duk, ej signerad.

Kvinna. Duk 27 x 22 cm. Samtida ram.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Skandinavien 1950-60-tal.

stoppad sits och rygg, ben i bonad björk, höjd 79 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEPHAN WESTERSTRÅHLE, bägare, silver, Stockholm 1797.

Invändigt förgylld. Fot med sneda knäckar, upp- och nertill vågband, Svissilerad dekor samt initialer: ELS; ACD samt EES. undertill lodangivelse 39 1/4. Höjd 22 cm, vikt 513 gram.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKRIVBORD, 1900-tal.

SKRIVBORD, 1900-tal.

Fanerat med mahogny. Tre lådor i sargen. Bredd 160. Djup 84. Höjd 78 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Ziegler design, ca 220 x 177 cm.

Aktuellt bud 2 050 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BROSCH med agat och glas.

BROSCH med agat och glas.

metall, diameter ca 4.5 cm, vikt 18 g.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALONGSBORD, 1800-talets mitt.

Fanerat med valnöt. Fyrdelad centralfot. Diameter 115, höjd 75 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Rött glas. Höjd Ca 38 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOLKDRÄKT, 4 delar, barnstorlek, 1900-talets andra hälft.

Bommelsblus med spetsdekor. Klänning med mönstrat liv, snörning och yllekjol. Förkläde i randig ylle. Hätta med banddekor.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIDENBRODERI, 1800-tal.

SIDENBRODERI, 1800-tal.

Pojke med fågelbo. Cirka 15 x 14 cm. Ramens mått 23 x 21 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ACKE ÅSLUND, teckningar, 5 stycken, signerade, 1940/50-tal.

Motiv med bland annat fiskare och timmermän med hästar. Cirka 8,5 x 13,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 189 x 123 cm.

Polykromt mönster.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SITTPUFF, Marocko.

SITTPUFF, Marocko.

Ljus med mörkare mönster. Diameter ca 60 cm, höjd ca 20 cm. Ej med innerkudde.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Nain, 390 x 290 cm.

MATTA, Nain, 390 x 290 cm.

Ljust fält med palmettmönster, fleruddig mittmedaljong och hörnornament. Ljus huvdbård.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Keshan, 217 x 135 cm.

MATTA, Keshan, 217 x 135 cm.

Rött fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan, 300 x 196 cm.

MATTA, Keshan, 300 x 196 cm.

Ljus botten.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Sarouk, old, 343 x 242 cm.

Blå botten.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
14 000 SEK
MATTA, Afshar, 218 x 161 cm.

MATTA, Afshar, 218 x 161 cm.

Blått fält med tre kopplade hakmedaljonger. Ljus huvudbård.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Sarouk, old, 404 x 305 cm.

Röd botten.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
14 000 SEK
ROCK/KAFTAN, siden, Nordafrika sannolikt, sent 1800-tal.

Ljusrött siden- och guldbrokad med blommor och gyllene band. Vitt foder. Höjd 148 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 240 x 173 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, Nain part silk, ca 290 x 200 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
MATTA, semiantik Keshan, ca 205 x 129 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK

12 bordsgafflar (längd 17,5 cm) 12 bordsknivar (längd 19,5) 12 bordsskedar (längd 18) 12 kaffeskedar 4 smörknivar 6 pickles gafflar 1 potatissked 1 såssked. Total vikt ca 2600 gram.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 3 delar, porslin, Danmark,

Rådjur samt kid, längd ca 11-15 cm. Vas 2:a sortering, höjd ca 22,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, FAT, 2 st, "Karneval", fajans, Gustavsberg.

Polykrom dekor. Signerade. Längd 16-20,5 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets slut.

Bronserade. Dekor av gips. Fasettslipat glas. Skiva av marmor. Spegeln 177 x 77 cm. Bordets bredd 66, djup 33, höjd 80 cm. Total höjd ca 257 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt.

Förgylld pastellagedekor av blommor och rocailler. 82 x 37 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF LORENZL, skulptur, brons, Art Deco.

Dansande kvinna. Signerad Lorenzl. På sockel i onyx. Total höjd 25 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KLOCKLITTERATUR, 5 st, bl.a. A Century of Cartier Wristwatches by George Gordon.

A Century of Cartier Wristwatches by George Gordon The art of Vacheron Constantin, Antiquorum The art of British Horology, Antiquorum LIMITIERE, 1994 Uhren. Von Karl-Ernst Becker und Hatto Küffner

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SMINKBORD, 1950-tal.

SMINKBORD, 1950-tal.

Fanerat med mahogny. Fyra lådor med draghandtag av mässing. Skåp med nedfällbar, laminerad skiva. Kannelerade ben av betsad bok. Längd 95, bredd 40, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAMERA MED TRE OBJEKTIV, Leica M2, nr 1087231, Ernst Leitz Wetzlar, Tyskland.

Kamera modell M2-1087231 och objektiv Leitz Wetzlar Summicron 1:2/50 1984482, Elmarit 1:28/90 1919291 samt Leitz Elmar 1:35, filter Leitz Wetzlar, Leica Meter samt väska.

Aktuellt bud 9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANDY WARHOL, EFTER, färgserigrafi, utgiven av Sunday B Morning.

Marilyn Monroe. Stämplad a tergo "Fill in your own signature" samt "Published by Sunday B Morning". Bladstorlek ca 91 x 91 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk, provinsarbete, 1800-talets början.

Målad. Lös stoppad sits klädd med textil med underliggande förvaring. Sitthöjd 50. Bredd 186. Djup 60. Höjd 110 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått. Diameter 32. Höjd 6 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TIFFANY slät ring, platina, damstorlek.

Mått 17,25/54, vikt 4.8 gram, bredd 3 mm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, sent 1900-tal.

Betsad björk. Kolonnformade. Höjd exklusive skärm 54 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLOCKLITTERATUR, 8 st, bl.a. Longines, Legendary Watches.

Important Watches, Antiquorum, 1990 Fina Watches and Wristwatches, Sothebys, 2004 Longines, Legendary Watches, Antiquorum, 1994 The Pocket Watch Handbook Clocks, John Hunter Uhren. Kennen - Restaurieren - Pflegen Die Armbanduhr. Zeit am Handgelenk Die Geschichte der Uhr

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, senbarock-stil, 1800-talets slut.

Målad, skuren dekor. Träsits samt med lös stoppad sits. Sitthöjd ca 48, total höjd ca 111 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JACKA, Ripsa, Ebba von Eckermann.

Blå och vitfärgad vävd ylle. Etikettmärkt "Hand-woven in Ripsa, Sweden by Ebba von Eckermann".

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA,"Korall", rölakan. Signerad V . Ca 245 x 142 cm.

(Erik Lundberg, Vävaregården, Eringsboda). 1900-talets andra hälft.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Stomme av betsat lövträ. Skuren dekor. Fast stoppad rygg, sits och armlän. Klädd med textil. Sitthöjd 40. Bredd 170. Djup 66. Höjd 110 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POUL CADOVIUS, hyllsystem, "Royal System".

Teakfaner. Tre stag för väggfästning 126 cm. Skåp med skjutdörrar och hyllplan av glas 80 x 24 x 34 cm. Två hyllplan 80 x 20 cm. Hyllplan 80 x 24 cm. Hyllplan 80 x 30 cm. Tidningshylla 80 x 30 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, Glasmäster, Markaryd, 1950/60-tal.

Rektangulär spegel med ram av mässing. Etikettmärkt. 101 x 81 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HELALLIANSRING, 23K guld och vitguld med  12 rubiner och 12 rosenstenar.

Mått 18,75/59, vikt 13 gram.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RING, 18K guld med syntetisk färgväxlande safir.

Med svensk importstämpel. Storlek 17,75/56. Vikt 4,1 gram.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BROSCH, 18K guld, stämplad AR , Örebro 1864.

Vikt 8 gram, längd 5 cm, bredd 4 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMBAND, 18K vitguld med diamanter.

Mittsten gammalslipad diamant ca 0.23 ct. Samt åttkantslipade diamanter. Längd 17 cm. Vikt 8,3 gram. Originalask

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIGURDUR GUSTAFSSON, gungstol, "Rock´n roll", Källemo, efter 1999.

Rostfritt stål, höjd 69 cm. Numrerad 13/99.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
VÄGGLAMPA, troligen 1950 / 60-tal.

Målad metall med armar av mässing. Tre ljuspunkter. Bredd ca 46, djup ca 25, höjd ca 90 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄSKA, Chanel, 2014-2015.

VÄSKA, Chanel, 2014-2015.

Ljusbrunt lammskinn, delvis quiltad. Detaljer och kedja i guldfärgad metall. Fodrad i rött skinn. Invändigt ett större fack och två mindre, ett med lock ocjh ett med dragkedja. Märkt "CHANEL MADE IN ITALY". Ca 28 x 16 x 9 cm. Dustbag medföljer.

Aktuellt bud 6 800 SEK
Utropspris
28 000 SEK
RING, med briljantslipade diamanter.

Diamanter totalt 0,33 ct enligt gravyr. 18K vitguld, med svensk importstämpel. Storlek 17/53. Vikt 4,3 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KLOCKKEDJA, 18K guld, antik, handsmidd.

Vikt 22 gram, stämplad IPG 1813. Längd ca 140 cm.

Aktuellt bud 4 900 SEK
Utropspris
7 500 SEK
GULDMYNT, 20 kr, Frederik VIII, Danmark, 1911.

Diameter 2,3 cm. Vikt 9 gram.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, sent 1800-tal.

Stomme av gulmetall behängd med olikslipade prismor. Sex ljuskällor. För sex ljus. Höjd cirka 60 cm. Diameter ca 60 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARMBAND, 18K guld, Bismarcklänk, stämplad W&A, Sävsjö 1966.

Vikt 36 gram, längd 19 cm.

Aktuellt bud 9 000 SEK
Utropspris
11 000 SEK
ARMRING, 18K guld, graverad dekor, stämplad JP, Stockholm 1947.

Vikt 22 gram, inre omkrets 19 cm.

Aktuellt bud 4 900 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SPEGEL, 1800-talets andra hälft.

Träram. Rikt skuren dekor. 73 x 58,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BROSCH, 18K guld med odlade pärlor.

Otydlig namnstämpel. Ortsmärke Stockholm. Längd ca 6 cm. Vikt 25 gram. Originalask.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GARNITYR, 3 delar, 18K guld med ametister. Bland annat Stigbert.

Örhängen Stigbert, HE, Engelbert. Stockholm 1967. Skruv. Höjd ca 30 mm. Hänge 1972, höjd inklusive ögla ca 30 mm. Kedja venezialänk med svensk importstämpel, längd 45 cm. Total vikt 14,4 gram.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BROSCH, 18K guld med en pärla och tre rubiner.

Längd 25 mm. Vikt 3,7 gram.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS LERIN, akvarell, signerad Lars L och daterad 88.

Motiv från Lofoten, bildmått ca 16 x 9,5 cm.

Aktuellt bud 22 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
HÖRNSKÅP, England, omkring år 1800.

Fanerat med mahogny. Överdel med vitrin. Invändigt målat. Bredd 126. Djup 79. Höjd 222 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ARMBAND, HÄNGE OCH RING, förgyllt sterlingsilver, "Flora Danica", Eggert, Danmark, 1970-tal.

"Dill". Öppningsbar armring, inre diameter 5,5 cm. Hänge, höjd 4 cm, med kedja, längd 60 cm. Ring med ställbar storlek. Total vikt 60 gram.

Aktuellt bud 610 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GALLERIMATTA, dubbelvävd, maskinvävd, ca 255 x 94 cm.

Sverige 1950-1960-tal

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GULDMYNT, 1 ducat. Österrike 1915 och mynt 500 schilling, 1000 Jahre Steyr 1980.

Guldmyntet diameter 20 mm, vikt 3 gram. 500 schilling myntet diameter 38 mm.

Aktuellt bud 1 301 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HALSSMYCKE samt RING, 1900-talets andra hälft,

metall, besatt med grön sten, hängets höjd ca 8 cm. Löstagbar kedja längd ca 55 cm. Vikt totalt ca 76 gram.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ATELJÉ STIGBERT, Garnityr, 4 delar, sterlingsilver, 1950-tal.

HE, Engelbert. Stockholm 1950 och 1954. Örhängen, collier samt armband. Armband längd 18 cm. Collier längd 43 cm. Örhängen med stift. Länkar ca 20 mm. Total vikt 76 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORE STRINDBERG, hänge, silver, Sporrong & Co, Stockholm, 1946.

Runt hänge med motiv av Diana med hind. Stämplat och märkt Sculp. Tore Strindberg. 6 x 4,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, Glasmäster, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Etikettmärkt. Ram av gulfärgad metall. Diameter 56,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PALLAR, två stycken, allmoge, furu, 1800-tal.

Rektangulär sits på profilsågade ben. Längd ca 45, höjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFA, rokokostil, 1800-talets slut / tidigt 1900-tal.

Trästomme, förgylld och bronserad. Lös stoppad sits och rygg, fast stoppade armlän. Längd ca 137, djup ca 62, sitthöjd ca 45, total höjd ca 105 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, 1900-talets början.

Bronserade. Fasettslipat glas. Bordet med marmorskiva. Spegeln 130 x 53, bordets bredd 62, djup 25, höjd 71 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD / BRICKBORD, rokokostil, underredet plakettmärkt Nordiska Kompaniet. 1900-tal.

Målat underrede med lös bricka av koppar. Längd 87, djup 63, höjd 75 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus.

Brunlackerad plåt, invändigt vitlakerad. Raster av plast. Två ljuspunkter. Etikettmärkt. Diameter 60 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, SERVIS, 84+ 13 delar,porslin. "Christineholm" eller "Marianne Royal Blue", Millenium, design, 2000.

12 st assietter. d 20 cm 12 st mattallrikar, d 26 cm 12 st stora mattallrikar, d 31 cm 12 st djupa tallrikar, d 22,5 cm 3 st uppläggningsfat, l 31-44 cm 1 soppterrin med lock 1 terrin med lock 1 såskanna 6 delar uppläggningsskålar 3 st uppläggningsskålar 5 st rektangulära uppläggningsfat 12 st servettringar 4 st salt- och pepparkar + st linneduk samt 12 st linneservetter

Aktuellt bud 9 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LANTERNA, 1900-tal.

LANTERNA, 1900-tal.

Koppar. Detaljer av mässing. Klarglas. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud 710 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAKTBÄNK, 1900-tal.

SLAKTBÄNK, 1900-tal.

Trä, delvis målad samt med metallbeslag. Längd 46, bredd 46, höjd 81 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, rölakan, Signerad CB, ca 240 x 171 cm.

Sverige 1960-tal. Rödmelerad botten med stiliserande ornament i olika nyanser av blått och lila.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LANTERNA, 1900-talets första hälft.

Koppar. Detaljer av mässing. "Babord". Höjd 47 cm.

Aktuellt bud 703 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JEAN PATOU, armband, gulmetal, Paris, Frankrike, omkring 1970.

Öppningsbar armring i gulmetall med dekor av svart, droppformad glassten. Märkt "JEAN PATOU PARIS FRANCE". Inre diameter 6,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
VÄSKA, Chanel "Executive Cerf Tote", 2015-2016.

Svart caviar med silverfärgat Chanel-lås. Fodrad med vinröd siden, invändigt fem fack varav två med dragkedja. Utvändigt två större fack. Avtagbar axelrem. Märkt "CHANEL MADE IN ITALY". Numrerad. Ca 42 x 32 x 14 cm. Med kartong, dustbag, kvitto samt certifikat

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BORD, ett par, omkring år 1900.

Björk. Tre hyllplan. Svarvad dekor. Längd 60, bredd 35, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st, nyrenässans, omkring 1900.

Ek med rik, skuren dekor bland annat av lejonhuvuden. Svarvade, kopplade ben. Klädd och stoppad sits. Sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD, sent 1800-tal.

BORD, sent 1800-tal.

Fanerad med mahogny. Tre hyllplan. Längd 43, djup 31, höjd 76 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.

Bronserad. Dekor med bl a sfinx. 79 x 34 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SCHATULL, 1800-tal.

SCHATULL, 1800-tal.

Tvådelat. Betsad mahogny. Kopplad benställning. Beslag av metall. Med insats. Bredd 71. Djup 46. höjd 97 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, av Lago Lundén 1787 (spegelmakare i Stockholm 1773-1819), gustaviansk.

Skulpterad, förgylld och bronserad. Krön med medaljong och druvkvistar, ramverk med spiralband och pärlstav. Signerad LL. Med Stockholms hallstämpel 1787. Höjd 181, bredd 75 cm.

Aktuellt bud 11 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, 1800-talets slut.

SPEGEL, 1800-talets slut.

Krön med dekor av blomster och akantus. Bredd 54. Höjd 172 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEGE, 1900-tal.

STEGE, 1900-tal.

Trä. Höjd 180 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Lamino", 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek. Klädda med siden. Fåtöljens sitthöjd 38, bredd 68, djup 75, höjd 98. Pallens sitthöjd 41, bredd 59, djup 48 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TUNNA, allmoge, 1800-tal.

TUNNA, allmoge, 1800-tal.

Målad. Diameter 48, höjd 49 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK