Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Inom kulturhistoria är allmoge en beteckning på den rustika stil som var förekommande i det svenska bondesamhället som växte fram på slutet av 1600-talet. Stilen förankrades när kurbitsmålningarna spred sig över Dalarna och Hälsingland till kringliggande landskap. Det svenska folket var dessutom duktiga på slöjd vilket resulterade i att föremål tillverkades på den egna gården eller av en lokal hantverkare. Allmoge kännetecknas av ett gediget hantverk och många av objekten arbetades fram i olika sorters träslag som målades i vackra nyanser såsom faluröd och allmogeblå. Dekorationerna på föremålen karaktäriseras av snirkliga blommor och annan naturskön inspiration, vilket är en vacker kontrast till det annars så enkla och tidlösa formspråket. Idag har allmogestilen ett kulturhistoriskt värde och ses som symbolvärde med gamla anor. Kistor, skåp, pallar och golvur är förekommande objekt likväl som skrin, skålar och redskap.

SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.

SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.

Slagbord av furu med två slag och enkla grindar. Längd (73+44+73) totalt ca 190, bredd ca 104, höjd ca 77 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal.

SKÅP, allmoge, 1800-tal.

Stomme i trä. Front med dörr. Bemålad. Längd 120 cm. Djup 46 cm. Höjd 185 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, 1700-tal.

SKÄNK, 1700-tal.

Skänken har en dörr med skuren dekor framför hyllinredning, samt upptill ett tråg. Bredd 89, djup 58, höjd 99 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, 1900-talets första hälft.

Målade i polykroma färger. Höjd 13,5 resp 18 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA/ SÄNG, allmoge, Finland 1800-tal.

Målat trä, originalfärg. Under sitsens lock, utdragbar säng. Sitthöjd 50 cm. Längd 163 cm, djup 55 cm, kok. korkeus 86 cm. Bäddens bredd när utdragen 90 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
250 EUR