Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Inom kulturhistoria är allmoge en beteckning på den rustika stil som var förekommande i det svenska bondesamhället som växte fram på slutet av 1600-talet. Stilen förankrades när kurbitsmålningarna spred sig över Dalarna och Hälsingland till kringliggande landskap. Det svenska folket var dessutom duktiga på slöjd vilket resulterade i att föremål tillverkades på den egna gården eller av en lokal hantverkare. Allmoge kännetecknas av ett gediget hantverk och många av objekten arbetades fram i olika sorters träslag som målades i vackra nyanser såsom faluröd och allmogeblå. Dekorationerna på föremålen karaktäriseras av snirkliga blommor och annan naturskön inspiration, vilket är en vacker kontrast till det annars så enkla och tidlösa formspråket. Idag har allmogestilen ett kulturhistoriskt värde och ses som symbolvärde med gamla anor. Kistor, skåp, pallar och golvur är förekommande objekt likväl som skrin, skålar och redskap.

SKÅP, Allmoge, 1800-tal.

SKÅP, Allmoge, 1800-tal.

Målat. Tudelat. Övre dörrpar samt undre dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 108 cm, djup 51 cm, höjd 187 cm.

Aktuellt bud 301 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MÖSSBORD, allmoge, 1800-tal.

MÖSSBORD, allmoge, 1800-tal.

Imitationsmåleri. Låda i sargen. Lös skiva. Längd 113, bredd 66, höjd 64 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KISTA, allmoge, 1700-tal.

KISTA, allmoge, 1700-tal.

Av målad furu. Plant lock. Beslag och handtag av järn. Inredd med läddika. Längd 95, bredd 57, höjd 47 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAGN, sent 1800-tal.

VAGN, sent 1800-tal.

Målad. Smidesklädda hjul. Total längd ca 195 cm. Bredd ca 60 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅLLBÄNK, allmoge, 1800-tal.

FÅLLBÄNK, allmoge, 1800-tal.

Furu. Uppfällbar sits med bakomliggande förvaring. Sitthöjd ca 36, längd 162 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KISTA, allmoge, Hälsingland, 1700-tal.

Målad furu. Plant lock samt fack invändigt. Beslag av smidesjärn. Längd 110, bredd 62, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAMBURMAJOR, allmoge, omkring 1900-.

Brunmålad. Höjd 170 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKÄNK, 1800-talets mitt.

SKÄNK, 1800-talets mitt.

Målat. Uppsats med tråg. Två lådor. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 138. Djup 54. Höjd 135 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGBORD, 1800-talets första hälft.

Furu. Enkelgrindar. Längd 206 (69+70+67). Bredd 93. Höjd 76 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st, allmoge, 1800-tal.

Målade. Genombruten rygg. Fast stoppad sits. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÄDSTOCK, allmoge, daterad 1786.

Skuren datering. Längd 268, bredd 58, höjd 31 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KISTBORD, allmoge, 1800-talets första hälft.

Stenskiva. Underrede i ek. Front med dörr. Bemålad. Längd 148 cm. Djup 58 cm. Höjd 79,5 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKOMAKARBÄNK, allmoge, 1800-tal.

Furu, delvis målad. Skiva med tråg. Lådor i sarg. Skomakartillbehör ingår. Längd 84 cm, bredd 53 cm, höjd 54 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÄNK, troligen Norge, 1900-talets första hälft.

Målad. Sitthöjd 47,5. Längd 203 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
BORD, 1800-tal, allmoge.

BORD, 1800-tal, allmoge.

Målat. Med låda i sargen. Dragring av mässing. Längd 73, bredd 55, höjd 60

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅPSDÖRR, allmoge, Järvsö, Hälsingland, 1800-tal.

Målad i blått och rött. Blomstermåleri. Höjd 69,5 cm, bredd 58 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KISTA, allmoge, Bjuråker, Hälsingland, 1800-tal.

Målad i rött och blått. Blomsterdekor. Längd 88 cm, bredd 49 cm, höjd 49 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGSKÅP, 17/1800-tal.

VÄGGSKÅP, 17/1800-tal.

Betsad ek, uppsvängt krön, front med dörr och låda, längd 63, bredd 24, höjd 74 cm Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HÖRNSKÅP, två delar. allmoge, bär årtal 1810.

Bemålad. Överdel ett tidigare hängskåp. Framskjutande underdel med skåpdörr. Längd 82 cm. Djup 55 cm. Höjd 159 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK