Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Inom kulturhistoria är allmoge en beteckning på den rustika stil som var förekommande i det svenska bondesamhället som växte fram på slutet av 1600-talet. Stilen förankrades när kurbitsmålningarna spred sig över Dalarna och Hälsingland till kringliggande landskap. Det svenska folket var dessutom duktiga på slöjd vilket resulterade i att föremål tillverkades på den egna gården eller av en lokal hantverkare. Allmoge kännetecknas av ett gediget hantverk och många av objekten arbetades fram i olika sorters träslag som målades i vackra nyanser såsom faluröd och allmogeblå. Dekorationerna på föremålen karaktäriserades av snirkliga blommor och annan naturskön inspiration, vilket är en vacker kontrast till det annars så enkla och tidlösa formspråket. Idag har allmogestilen ett kulturhistoriskt värde och ses som symbolvärde med gamla anor. Kistor, skåp, pallar och golvur är förekommande objekt likväl som skrin, skålar och redskap.

TRÅG 2 ST  samt AVRININGSGSPLATTA, ALLMOGE 1800-TAL.

Längd 70-40 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLAFFBORD, allmoge, 1800-tal.

KLAFFBORD, allmoge, 1800-tal.

Delvis målad furu. En uppfällbar, rundad klaff. Längd 111, bredd 56-108, höjd 76 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 6 st snarlika, Järvsö, Hälsingland, 1800-tal.

Målad furu. Kopplade ben. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KISTA, allmoge, daterad 1754.

KISTA, allmoge, daterad 1754.

Furu, originalmålad dekor. Längd 91, bredd 58, höjd 54 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, allmoge, daterad 1816.

SKÅP, allmoge, daterad 1816.

Målad dekor. Dörr med bakomliggande hyllinredning. Bredd 94 cm, djup 50 cm, höjd 150 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ASK, 1800-tal.

ASK, 1800-tal.

Trä, svepteknik. Handtag av läder. Längd 64, bredd 44, höjd 27 cm.

Aktuellt bud 1 030 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BONADSMÅLNING, allmoge, södra Sverige, daterad 1864,

Biblisk figurscen, ca 50 x 187 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KVARN, täljsten, 17-/1800-tal.

Två delar. Längd 32 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGSKÅP, Allmoge, daterat 1798.

Målat. Dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 78. Djup 37. Höjd 85,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEPASK, allmoge, daterad 1806.

Polykrom bemålning. Längd 41. Bredd 24. Höjd 15,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, allmoge, s.k Kronskåp. Daterat 1788.

Målat. Avtagbart krön. Överdelen med dörrpar, underdel med en dörr. Bakomliggande hyllor. Bredd 120, djup 50, höjd 196 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KISTA, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målad. Med initialer och daterad i locket med relief 1810 respektive på sidan 1853. Invändigt med läddika. Insidan av locket med devis. Längd 145. Bredd 67. Höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSPLÅT, allmoge 1700/1800-tal.

Upphöjd dekor. Diameter 13 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, 17-/1800-tal.

Tudelat. Målat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan och skedhylla. Nedtill med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande förvaring. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 119. Djup 65. Höjd ca 206 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP, allmoge, Dalarna, 1700/1800-tal.

Målat. Skåpsluckor med bakomliggande hyllinredning. Bredd 115. Djup 53. Höjd 185 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOL, allmoge, 1700-tal.

STOL, allmoge, 1700-tal.

Trä, delvis svarvad. Målad ryggbricka. Sitthöjd ca 45, höjd 83 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal.

SKÅP, allmoge, 1800-tal.

Målat. Dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 108. Djup 47. Höjd 196,5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal.

SKÅP, allmoge, 1800-tal.

Ådringsmålad furu. Dubbeldörrar med bakomliggande hyllinredning. Nedtill uppfällbar lucka. Gångjärn av smidesjärn. Kulfötter. Bredd 119, djup 72, höjd 205 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORD, allmoge, omkring sekelskiftet 1900.

Rektangulär skiva på svarvade ben. Längd 79 cm, bredd 48 cm, höjd 68 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TUPP, målat trä, Dalarna, 1800-/1900-tal.

Höjd 15,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKSHYLLA, allmoge 1800-tal.

Mörk. tallrikshyllor med staket, två lådor i sarg, skedhylla överst. Längd 84, djup 21, höjd 104 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK