Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Inom kulturhistoria är allmoge en beteckning på den rustika stil som var förekommande i det svenska bondesamhället som växte fram på slutet av 1600-talet. Stilen förankrades när kurbitsmålningarna spred sig över Dalarna och Hälsingland till kringliggande landskap. Det svenska folket var dessutom duktiga på slöjd vilket resulterade i att föremål tillverkades på den egna gården eller av en lokal hantverkare. Allmoge kännetecknas av ett gediget hantverk och många av objekten arbetades fram i olika sorters träslag som målades i vackra nyanser såsom faluröd och allmogeblå. Dekorationerna på föremålen karaktäriserades av snirkliga blommor och annan naturskön inspiration, vilket är en vacker kontrast till det annars så enkla och tidlösa formspråket. Idag har allmogestilen ett kulturhistoriskt värde och ses som symbolvärde med gamla anor. Kistor, skåp, pallar och golvur är förekommande objekt likväl som skrin, skålar och redskap.

HÄNGSKÅP, allmoge, daterat 1837.

Målat med rött och grönt. Krönet med datering 1837. Invändigt med hyllplan samt två lådor. Bredd 62. Djup 29. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIN, allmoge, 1800-tal.

SKRIN, allmoge, 1800-tal.

Målad trä och järn Längd 42 cm, bredd 35 cm, höjd 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, allmoge, troligen Hälsingland, 1700-tal.

Målad. Bredd 17,5. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KISTA, allmoge, Kristianstads målaren, bär årtal 1833 samt locket 1925.

Stomme av ek. Välvtlock. Bemålad. Insidan av locket med kistebrev. Två kistfötter av senare tillverkning. Längd 143 cm. Bredd 66 cm. Höjd ca 70 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 020 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SAMEFÖREMÅL, 1900-tal.

SAMEFÖREMÅL, 1900-tal.

Skinnpung med pärlbrodyr samt mässingsringar. Höjd ca 9 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, allmoge, omkring 1800.

Målad. Beslag av metall. Snedklaff med bakomliggande lådinredning. Fyra lådor. Bredd 96. Djup 51. Höjd 110 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-talets slut.

Målat. Längd 118. Bredd 57. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PELARBORD, allmoge, 1800-talets slut.

Målat. Längd 65,5. Bredd 62. Höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.

SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.

Med en klaff. En låda. Målat. Längd (57+57) 114. Bredd 88. Höjd 77 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAGGA, allmoge, 1800-tal.

VAGGA, allmoge, 1800-tal.

Målat trä. Svarvade knoppar. Längd 96 cm, bredd 75, höjd 56 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UTDRAGSOFFA, allmoge, 1800-tal.

Målad. Längd 178 cm, bredd 61 cm, höjd ca 108 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TUNNA, allmoge, 1800-tal.

TUNNA, allmoge, 1800-tal.

Löst lock. Diameter 42. Höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVSKÅP, allmoge, omkring år 1800.

Tvådelat, målat. Underdel med utfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och fack, underliggande dörrpar med bakomliggande hylla. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllor och skedhylla. Bredd 127, djup 54, höjd 218 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
LOKOR, ett par, allmoge, Jämtland, 1800-tal.

Målat trä. Längd 66 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK