Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Inom kulturhistoria är allmoge en beteckning på den rustika stil som var förekommande i det svenska bondesamhället som växte fram på slutet av 1600-talet. Stilen förankrades när kurbitsmålningarna spred sig över Dalarna och Hälsingland till kringliggande landskap. Det svenska folket var dessutom duktiga på slöjd vilket resulterade i att föremål tillverkades på den egna gården eller av en lokal hantverkare. Allmoge kännetecknas av ett gediget hantverk och många av objekten arbetades fram i olika sorters träslag som målades i vackra nyanser såsom faluröd och allmogeblå. Dekorationerna på föremålen karaktäriseras av snirkliga blommor och annan naturskön inspiration, vilket är en vacker kontrast till det annars så enkla och tidlösa formspråket. Idag har allmogestilen ett kulturhistoriskt värde och ses som symbolvärde med gamla anor. Kistor, skåp, pallar och golvur är förekommande objekt likväl som skrin, skålar och redskap.

SKRIVBORD 1800-tal.

SKRIVBORD 1800-tal.

Svartmålat, uppsats med dörrar och låda, längd 103, bredd 84, höjd ca 118 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KÅSA, samearbete, masurbjörk och silver, silversmed Fritz Olsson, Luleå 1907.

Samiskt område. Graverad dekor. Längd ca 15 cm, bredd ca 8 cm.

Aktuellt bud 5 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOVELFAT, målat trä, allmoge, 1700-tal.

Randdekor. Diameter 33, höjd 24 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LINFÄSTEN, 2 stycken, allmoge, 1800-tal.

Målat trä. Längd 42-61 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKRIN, allmoge, daterad 1839.

SKRIN, allmoge, daterad 1839.

Målat trä. Med skjutlock. Längd 27. Bredd 18. Höjd 6 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Golvljusstake, smide, allmoge, 1800-tal.

Höjd 52 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMEARBETEN, 4 delar, kniven signerad SS -89.

Kniv, kåsa samt två förvaringspåsar / kaffepåsar. Horn, trä och läder. Knivens längd 20 cm, kåsans 16 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÄRDSKRIN, omrking år 1800.

FÄRDSKRIN, omrking år 1800.

Målat, beslag av smide. Höjd ca 32 cm (välvt lock) Längd ca 55 cm, bredd ca 37 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MJÖLKSTÄVA / NÁPPHI, samearbete, signerad.

Björk och renhorn, bränd och ristad dekor. Signerad AH eller AK. Längd 23, bredd 15, höjd ca 10-11 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NIKOLAUS FANKKI, kniv, signerad.

Skaft i horn, slida i läder och horn med stiliserad dekor. Signerad NF. Knivbladet märkt B&S. Knivens längd ca 20 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIGTITTARE, allmoge, 1800-talets första hälft.

Trästomme med skuren dekor. Ramen delvis klädd med glas. En låda. Bredd 24, djup 13,5, höjd 36 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KYRKBÖSSA, 1700-tal.

KYRKBÖSSA, 1700-tal.

Målat järn. Bygel med hänglås. Handtag. Höjd ca 28 cm (inklusive handtag).

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVERIGEDRÄKT, AB Ekelund & Esspe, Horred.

I originalkartong. Klänning bredd över byst 48 cm, längd från axel och ned 131 cm. Blus innerarm 37 cm, bredd ca 60 cm tvärsöver byst, längd från axwl och ned 54 cm. Huvudbonad omkrets ca 60 cm. Skärp längd ca 88 cm (går att sy ut något). Förkläde med fastsydd väska. Medföljande brosch i svenskt silver.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK