DÖRRSPEGLAR SAMT SKÅPSKRÖN, 4+1 st, allmoge. Troligen Lima, Dalarna. 1800-talets första hälft.

Målad dekor. Dörrarna mäter vardera ca 54,5 x 50. 54,5 x 48,5. 59 x 50. 59 x 49. Krönets längd 97 cm.

Aktuellt bud 1 030 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-tal.

BÄNK, allmoge, 1800-tal.

Längd 94 cm, bredd 29 cm, höjd 57 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅLLBÄNK / SOFFA, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målad. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring, utdragbar. Sitthöjd ca 47 cm. Längd 177 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FISKETILLBEHÖR, 10 st, revvindor, 1800-/1900-tal.

Trä. Längd 15 - 25 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LUSKAM OCH LUSBRÄDA, mässing och ben, 1700-/1800-tal.

Luskam av mässing, längd 7 cm. Lusbräda av ben, längd 25 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORG, 1800/1900-tal.

KORG, 1800/1900-tal.

Rotting. Två lock. Ca 65 x 60 cm. Höjd 55 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KISTA, signerad "A P S", daterad 1784.

Målad. Järnbeslag. Längd 92 cm. Bredd 51 cm. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BARNSTOL, allmoge, 1800-tal.

BARNSTOL, allmoge, 1800-tal.

Målad. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 32 cm, höjd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, Allmoge, delvis 1700-tal.

Dörrspeglar med målad dekor av rosor och marmorering. Nedtill låda. Rakt profilerat krön. Kulfötter. Bredd 170 cm, djup 58 cm, höjd 195 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 9 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SVEPASK, Tyskland, 1800-talets första del.

Oval from med lock. Bemålad. Lock med promenerade par. Text på locket. Längd 46 cm. Bredd 30 cm. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK