Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Inom kulturhistoria är allmoge en beteckning på den rustika stil som var förekommande i det svenska bondesamhället som växte fram på slutet av 1600-talet. Stilen förankrades när kurbitsmålningarna spred sig över Dalarna och Hälsingland till kringliggande landskap. Det svenska folket var dessutom duktiga på slöjd vilket resulterade i att föremål tillverkades på den egna gården eller av en lokal hantverkare. Allmoge kännetecknas av ett gediget hantverk och många av objekten arbetades fram i olika sorters träslag som målades i vackra nyanser såsom faluröd och allmogeblå. Dekorationerna på föremålen karaktäriseras av snirkliga blommor och annan naturskön inspiration, vilket är en vacker kontrast till det annars så enkla och tidlösa formspråket. Idag har allmogestilen ett kulturhistoriskt värde och ses som symbolvärde med gamla anor. Kistor, skåp, pallar och golvur är förekommande objekt likväl som skrin, skålar och redskap.

GOLVLJUSSTAKE, smide, 1700-tal.

Tredelad fot. För ett ljus. Höjd 54 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
TRILLEKORS, silver, Peter Magnus Wallengren. Ystad 1848.

Med IHS-monogram Stämplad P.W. Höjd 11 cm. Vikt 12 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK