Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

Föremål i fokus

FAT OCH KOPP, porslin, Kina 1500-1700-tal.
150 EUR
Utropspris
250 EUR
BARSKÅP, omkring 1900-talets mitt.
1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR 4 st Kina Qianlong (1736-95) porslin.
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS Kina 1800-talets andra hälft, porslin.
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TATSUZO SHIMAOKA, möjligen. Vas, stengods, Japan.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Antik Ningxia, ca 54 x 63 cm.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
URNA med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD/PIEDESTAL, Kina sen Qing, omkring 1900.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal.
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANTIK BEIJING 518 x 366 cm.
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SÄNG, trä. Kina, delvis Qingdynastin.
1 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
SKÅP, Kina, 1900-tal.
350 SEK
Utropspris
2 500 SEK