Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

23 föremål
Skulptur, sten, Indien, 1900-tal.
4 tim 42m
1 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Urna med lock, porslin, Kina, 1900-tal.
8 tim 26m
14 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Trärelief, Kina, sen Qingdynasti, sent 1800-tal.
2d 3 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Hylla/sidobord, Kina, 1900-tal.
5d 6 tim
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Rakfat, porslin, Japan, Meiji (1868-1912).
6d 9 tim
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Svärd, Japan, i 1900-talsmontering.
6d 11 tim
1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK