Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

40 föremål
VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNOR ett par Kina sen Qing porslin.
6 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TULPANVAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRUKA, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS Kina, 1900-tal, med Qianlongs märke porslin.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VIKSKÄRM Kina 1900-talets andra hälft.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL Kina 1800-talets mitt porslin.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATKÄRL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal.
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KRUKA, porslin. Mingdynastin (1572-1623).
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURIN samt SKULPTUR, soapstone. Kina, 1900-tal.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD Kina 1900-tal.
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVURNA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-95).
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOL Kina sent 1800-tal/tidigt 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, Japan 1700-tal porslin.
400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK