OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. Kina, sen Qingdynasti, omkring 1900.

Djonk i fulla segel. Motivets mått 19,5x26,5 cm. Mått med ram 34x40 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RÖKELSEKAR/YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Tripod, dekor i underglasyrblått av flodlandskap. Diameter 26,5 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TESKRIN, trä och tenn. Kina, tidigt 1900-tal.

Bemålat trä, med bemålad dekor av figurer i palatsmiljö. I skrinet med två tenndosor med lock. Mått på skrin 20x14 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUANYIN, trä. Minstil, 1900-tal.

Sittande gudom . Höjd 100 cm.

Aktuellt bud 7 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MÅLNINGAR, tre stycken, tusch och färg på papper. Qingdynastin samt Kina, sent 1800-1900-tal.

En sent 1800-tal, med motiv av eleganta figurer i fyra sektioner. Total mått med ram 63x27 cm. En med titeln: Jia Ai Xiang, omkring 1900, med motiv avfigurer i naturmiljö, total mått med ram 31x24 cm. En signerad Wang Hui (1632-1717), dock senare, 1900-tal, med motiv av flodlandskap, kalligrafi samt tre röda sigill. Total mått med ram 38,5x29 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOPP porslin, med Guangxus  märke. 1900-talets första del.

Dekor i famille rose. Diameter 10 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÖKELSEHÅLLARE ett par, metall 1900-tal, Kina.

Sittande Fo-hundar. Patinerad metall. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin, 1900-tal Kina,

VAS, porslin, 1900-tal Kina,

Dekor i famille rose med vaser och pion. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BUDDA, sten. Sydostasien, 1900-tal.

Stående på dubbel lotustron. Höjd 49,5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin, 1900-tal Kina,

VAS, porslin, 1900-tal Kina,

Dekor i famille rose med rapphöna. Hänklar. Höjd 58 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekor i famille rose med lärda män. Diameter 26 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BUDDHA, sten. Sydostasien, 1900-tal.

Stående gudom med mantel. Höjd 46 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLAR, 2 st, porslin, sekelskiftet 1900. Kina.

Dekor i famille rose. Diameter 17 samt 16 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin, Kina, omkring 1900.

Dekor i under glasyr blått. Med hänklar. Höjd 62 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CRÈMEKOPPAR med lock, 4 st (2+1+1), Kina, Qianlong (1736-1795).

En europeisk, märkt Wien. Polykrom dekor. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, ett par, porslin, 1900-tal Kina.

Dekor i famille rose. Hökd 43 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VAS MED LOCK, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekor i famille verte färger. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VASER, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.

Balusterformade med krackelerad s.k. ge-glasyr samt brun mynning och fotring. Höjd 11,5 cm. Träställ och blåklädd tyglåda medföljer.

Aktuellt bud 3 050 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal. Signerad Ma Qingyun.

Sigillmärke i rött. Dekor i famille rosepaletten av gossar i samspråk samt med kalligrafi. Diameter 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅL, porslin. Yuan/Mingdynastin.

Dekor i mitten av dubbla fiskar, celadonfärgad glasyr. Diameter circa 13 cm. Tygklädd låda medföljer.

Aktuellt bud 2 202 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).

Dekor i celadonfärgad glasyr med kammad/ristad dekor. Diameter 19 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KRUKOR, cloisonné, ett par. Qingdynastin, 1800-tal.

Ovala, blomformade med dekor i emaljfärgerna rött, blått, vitt och grönt mot turkos grund med fortlöpande lotusscroll. Längd 25,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOKSTÖD, ett par, soapstone. Qingdynastin (1664-1912).

Skuren dekor i relief av guanyin hållandes lotus, den andra med guanyin hållandes en vas, båda med adorant stående mot en ristad bakgrund av lövverk. Höjd 19,5 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BONBONJÄR med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Tripod, rund med välvt lock, lockknopp i form av ekorre, dekor i underglasyrblått av antikviteter samt växter. Diameter 10,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PLAKETT, tre delad, porslin. Kina, Republik  (1912-1949).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i trädgårdsmiljö, flankerade av två mindre plaketter med skrivtecken. Bildmått 47x31, 43,5x10,5 samt 43,5x10,5 cm. Total mått med ram 89,5x73 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i famille rosefärger, med europeiserande dekor av blommor. Längd 19,5 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Japan, 1900-tal.

Motiv av fåglar, kalligrafi och ett rött sigill. Bildmått 105x44 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TERRINER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Europeiserande dekor med blommor, lockknopp i form av blommor, välvda lock med hål för ånga. Längd 27 cm. Höjd 25,5 cm.

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Sungdynastin (960-1279).

Djupa med gjuten och ristad dekor. Diameter 16,5-19 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SCROLL, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin, attribuerad till Gai Qi (1773-1828).

"Mannen i silkesmasken". Mått 27x68 cm. Mått med ram 42,5x102 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).

Djup form, ljus celadonfärgad glasyr. Diameter 28,5 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÄMBETSMANNA INSIGNIA, ett par, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.

Broderat i guld, blått samt korall mot mörk botten föreställande en fenixfågel, fladdermöss, lyckotecken samt buddhistiska element. Mått med ram 30x32,5 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RESEBESTICK, metall, trä, ben och sten, sen Qingdynasti.

Bestående av kniv samt ätpinnar i trä etui att hänga på bältet. Längd 31,5 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOCK till TERRIN, porslin, Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger av figurscen i palatsmiljö och fjärilar. Diameter 20,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, höjd med lock 21 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått och famille rosefärger, med motiv av blommor och lövverk mot en ruyiformad bräm. Lock med motiv av lövverk, med knopp format som frukt. Höjd med lock 16,5 cm.

Aktuellt bud 1 666 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTURER, nio stycken, lapis lazuli samt bergskristall. Kina, modern tillverkning.

Buddaifigurer, en i bergskristall samt åtta i lapis lazuli. Höjd 2-5,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, åtta stycken, porslin. Kina, 1900-talets slut.

Gulglaserad, med Guangxus märke. Diameter 9,2 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Kina, modern tillverkning.

Dekor i famille rosefärger, ståendes man. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVISDELAR, 27 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95) samt två Jiaqing.

Bestående av: 3 såssnipor, längd 14,5-22,5-24,5 cm (nagg). 8 tallrikar, diameter 22,5-23 cm (4 med sprickor och nagg, alla med nagg). 5 djupa tallrikar, diameter 22,5-23 cm. 4 bärtallrikar, diameter 16,5 cm (3 skadade). 4 djupa bärtallrikar, diameter 16,5 cm (3 med sprickor). 2 terriner med lock (Jiaqing period), längd 19,3 cm (en med sprickor och nagg), Två servingsfat, en lövformat. Längd 20,2-24,3 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIGURIN Kina porslin 1800-tal.

Stående man, höjd 36 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GONG-GONG, patinerad gulmetall. Kina, 1900-tal.

Dekor av drakar jagandes den flammande pärlan. Hängandes på träram. Diameter på gong-gong 45 cm. Total höjd 107 cm, längd 59 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av vöxter och fåglar, höjd 42,5-43,5 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 800 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). "Clobbered".

Med motiv av figurer i naturmiljö, längd 35,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GLASMÅLNING Kina omkring 1900.

Yttermått ca 27 x 16 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i naturmiljö. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).

Dekor i underglasyrblått av antikviteter och växter. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 3 203 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MUGGAR, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).

Dekor i famille rosefärger, en i underglasyrblått och famille rose färger med motiv av vapensköld. Den andra med europeisk motiv av natur och objekt. Höjd 13-15,5 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKULPTURER, sju stycken, lapis lazuli samt bergskristall, Kina, modern tillverkning.

Bestående av: en i bergskristall, sex i lapis lazuli. Höjd 3-7 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOCK TILL TERRIN, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglassyrblått, motiv av landskap. Längd ca 30,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TRUMPETVAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor i europeisk stil. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PRAKTURNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyblått, balusterformad, med motiv av flodlandskap, från Qianlongs period, Qingdynastin. Höjd med lock 41 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SERVERINGSFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av man, i naturmiljö, diameter 46 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÅSSNIPOR, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor, rockformation, en med dubbla påfåglar i blommande trädgård, längd 23,5-24 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TALLRIKAR, 10 (4+2+2+2) stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger. Fyra med motiv av blombuketter i urna inom brun och rosa bräm, diameter ca 22,6 cm (en med sprickor, smärre nagg). Ett par, med motiv av blombukett i urna inom rosa bräm, diameter ca 22,3 cm (skador). Ett par, med motiv av blommande trädgård, diameter 23 cm (nagg). Ett par djupa, med motiv av double peacock, diameter 23 cm (skadade).

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, längd 41,7 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, keramik. Troligen Yuandynastin (1279-1368).

Glaserad gods, diameter 18,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Zhou Kun, hans skola, 1900-talets första hälft.

Avbildar figurer i palatsmiljö, kalligrafi samt två röda sigill. Total längd 255 cm, bildmåttet 126 x 56 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR, två stycken,  porslin. Kina, 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer, höjd på vas 27 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄVNAD, sidenbroderi. Kina, 1900-tal.

Fodrad. Motiv av tranor. Mått 105,5 x 140 cm.

Aktuellt bud 1 750 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PRAKTFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått och famille vertefärger, med motiv av blommor i kruka, samt lövverk, diameter 38,5 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL på FOT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av figurer, diameter 23,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BOURDALOU, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått av lotusblommor, längd 22,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin, sen Qingdynasti.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av figurer. Höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.

Dekor av famille rosefärger, med motiv av bambu och lingzhisvampar, samt kalligrafi och röda sigill. Diameter 21,3 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, längd 29 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rose, underglasyrblått samt förgylld ekor av blombuketter inom förgylld medaljong. Från Qianlongs period, Qingdynastin. Diameter 29,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHOKLADKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Chokladkanna, från Qianlongs period, Qingdynastin. Dekor i famille rosefärger, cylindrisk, med svängd pip, motiv av blommor, höjd med lock 22,5 cm.

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS/BORDSLAMPA, cloisonne. Kina, 1900-tal.

Dekor av lövverk och blommor. Total höjd 60 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi(1662-1722).

Dekor i imarifärger av blommor. Diameter 35 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATSKÅLAR, tre stycken med LOCK, två stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, växter samt antikviteter, höjd med lock 22-23 cm. En utan lock, med motiv av figurer, höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av syrsa och blommor. Undersidan med Guangxus märke i rött. Diameter 16 cm.

Aktuellt bud 2 222 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEKFAT/SERVERINGSFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i imarifärger, med motiv av blommor. Längd 33,8 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, målning, olja på pannå, signerad, Kina, 1900-talets mitt.

Motiv med rosor och fåglar. 125 x 74 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOPPTALLRIKAR, fem stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor. Diameter 23 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR, fyra (2+1+1) stycken samt FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i imarifärger samt guld, med motiv av bl.a. växter, blommor, änder, antikviteter. Diameter 22,5-23 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Efter silvermodell med dekor i famille rosefärger. Längd 20,5 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Runt, konturerat med dekor i underglaysrblått av prunkande blomsterkorg. Diameter 27,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KOPPAR, sex (4+2) stycken med FAT, fem (4+1) st samt SKÅLAR, 3 st, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor. Bestående av: Fyra koppar med fat, diameter på fat 13,5 cm (tre fat med sprickor, tre koppar med sprickor, alla med nagg). Två koppar med ett fat, diameter 15,5 cm (båda koppar med sprickor, fat med sprickor). samt dekor i underglasyrblått, bestående av: En skål med piecrust bård, med motiv av antikviteter och trädgård, diameter 15 cm (smärre kantspricka). En skål, med motiv av barn i naturmiljö, samt en med flodlandskap, diameter 7-11,2 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSFAT/STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i palatsmiljö. Längd 33 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TALLRIKAR, sex (2+2+1+1) stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i imarifärger, med motiv av blommor, fjärilar. Diameter 22-22,5 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger av blomsterkorgar samt lingshi svamp och blommor. Diameter 19,5 cm.

Aktuellt bud 2 555 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rose färger mot blå bakgrund. Diameter 23 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR, fyra stycken (2+2), kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger av blommor. Diameter 22,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rose med påfåglar i blommande trädgård. Diameter 28,5 cm.

Aktuellt bud 1 255 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STEKFAT, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

En med dekor av eleganta damer i trädgård, den andra med elegant dam i båt vid flod. Längd 35 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TALLRIKAR, nio (5+4) stycken, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av flodlandskap, pagoda. Bräm med motiv av blommor. Diameter 22,5 cm.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SERVERINGSFAT/STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger och underglasyrblått, med otiv av blommande trädgård, bräm med motiv av fåglar och änder. Längd 33 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVERINGSFAT/STEKFAT, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap. Längd 33,3 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 500 SEK
SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Efter europeisk modell, dekor i underglasyrblått av växter, blommor. Längd 23 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Godronnerad. Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, växter och fåglar inom reserver. Diameter 23,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Dekor i underglasyrblått, med motiv av hjortar i landskap, med pagoda i bakgrunden. Längd 38 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Dekor i underglasyrblått, med motiv av växter, bambu. Diameter 27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av antikviteter, granatäpplen. Bräm med rik dekor av växter, fiskar. Diameter 35 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Dekor i underglasyrblått av trädgård med blommor och antikviteter. Diameter 33,5 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
PRAKTFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, buffel, figurer och pagoda. Diameter 35,7 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVERINGSFAT/STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor, flodlandskap och växter. Längd 33,5-35,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, längd 43 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HYLLA, lackerat trä. Kina, 1900-tal.

Tre hyllplan, förgylld motiv av figurer i palatsmiljö. Total höjd 59 cm. Längd 35 cm. Djup 18,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Dekor i imarifärger, med motiv av blommor. Längd 37,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK