Visar föremål 1 – 100 av 424

BELYSNING

Belysningsföremål omfattar bl. a. tak-, golv- vägg- och bordsarmaturer, ljuskronor, amplar, lyktor, kandelabrar och ljusstakar för elektriskt eller levande ljus. Fram till elektricitetens genombrott vid sekelskiftet 1900 var olika typer av animaliska och vegetabiliska oljor, vax, stearin och fotogen viktiga ljuskällor. Förr i tiden var många belysningsföremål enkla och har inte överlevt fram till idag. Många gånger är det de mer påkostade ljuskronorna med prismor och dyrbart förgyllda amplar och ljusstakar som finns bevarade. 1900-talets belysningsföremål har genom nya tekniker och material fått ett bredare spektrum av utföranden. De dominerande materialen har varit mässing, målad plåt, glas och plast.

Spara dina favoriter

BORDSLAMPA, silver, bär svensk importstämpel samt fullmaktstämplad Martin Bernhard Stehn, Halmstad, 1924.

Vegetativ driven dekor, profilerat skaft. Total höjd 61 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA, jugend, 1900-talets början.

Fot av brons, kupa av glas. Total höjd 47 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LAMPKUPOR, 4 stycken, glas, 1900-talets början.

Frostade med slipad dekor. Den stora kupan med diameter 28 cm. De tre mindre höjd 18 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing, delvis beklädd med läder. Höjd exklusive skärm ca 157 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing. Delvis beklädd med läder. Rund fot. En ljuspunkt. Skärm i veckad, ljus textil. Höjd ca 66 cm inklusive skärm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, vägglampor, ett par, modell 2484-2, Firma Svenskt Tenn.

Justerbar ljusarm av mässing. Märkt Svenskt tenn, 2484-2. Höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, golvlampa, 1900-talets andra hälft.

Mässingsskaft, klätt med läder. Ställbar höjd, ca 140-175 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, koppar, jugend, 1900-talets början.

Kupa av frostat glas. För fyra ljuspunkter. Diameter ca 41, höjd ca 85 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början.

Koppar med pressad reliefdekor av bl a vindruvsklasar och blad. Löst hängande ljuspunkter i form av druvklasar. Klädd i ljus textil. Höjd 85, diameter 52 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing, delvis beklädd med läder. Delvis ställbar ljusarm. En ljuspunkt vardera. Skärm i ljus, veckad textil. Höjd 119 cm.

Aktuellt bud3 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA/BILJARDLAMPA, mässing, 1900-tal.

Två skärmar i vit glas. Höjd ca 106 cm. längd ca 82 cm.

Aktuellt bud2 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, EWÅ 1960-tal.

GOLVLAMPA, EWÅ 1960-tal.

Gråmålad fot med böj. Höjd 132 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, 3 st, "Supertube", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Två silverfärgade samt en guld. Längd 97 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Oktagonal form. Höjd 54 cm inklusive skärmställ.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, troligen Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.

Runt fäste. Tre svängd ljusarmar. Djup 25, höjd 19 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets senare del.

För fyra ljus vardera. Trepassformad fot. Höjd 52 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSLAMPA, BJS Skellefteå, 1950/60-tal.

Fot och ställbar skärm av mässing. Stam av teak. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud640 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Ateljé Lyktan, Åhus, 1060/70-tal.

Rund skärm. Rödlackerad plåt. Ställbar skärm. Höjd ca 22 cm.

Aktuellt bud2 060 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, silver, rokoko-stil, GGP, 1943.

Oval konturerad fot, trearmade. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing, Falkenbergs belysning, 1960/70-tal.

Fot av mässing. Skärmar av vit plast. Höjd 54 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1930-tal.

BORDSLAMPA, 1930-tal.

Rödmålad metall. Dekor av tre stycken bronserade örnar. Höjd ca 30 cm exklusive skärm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Bernt Oskar Santesson Stockholm(verksam 1844-1887).

Kvadratisk sockel på fyra fötter. Svarvad ljuspipa. Höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing, GEMI, 1900-talets andra hälft.

Rund fot. Rak mittstam. Höjd ca 37 cm.

Aktuellt bud610 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, "Elidus Kuben", Hans Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft.

Blålackerad metall. Höjd 19,5 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, chamotterat stengods. Bitossi, saluförda av Bergboms.

Cylindriska med etikett undertill. Höjd inklusive sockel 45,5 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1970-tal.

BORDSLAMPA, glas, 1970-tal.

Dekor av blått glas. Detaljer av gulmetall. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, förgylld brons, Louis Seize, ca år 1800.

Dekor av bladverk och pärlbård. Rund fot. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PER SUNDSTEDT, bordslampa, Zero interiör, omkring 2000.

Strukturlackad metall, skärm i vitt opalglas. Höjd 48 cm, längd 33 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, Viktoria Lampe, 1900-talets första hälft.

Fot i gjutjärn, märkt "Viktoria Lampe". Emaljerad, ställbar skärm. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1960-tal.

Av koppar. Höjd ca 29 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LAMPFOT, glas, Lalique, Frankrike.

Gjuten glasmassa, dekor av Svan i relief på skaftet, mässingsdetaljer. Höjd 41,5 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, brons, empirstil, 1900-talets början.

För två ljus vardera. Dekor av bladverk. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1970-tal.

BORDSLAMPA, glas, 1970-tal.

Bruntonad glasmassa. Detaljer av gulmetall. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Jugend, omkring 18900.

Organiskt skaft med dekor av ödlor. Sockel av trä. Skärm medföljer. Höjd 47 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Flygsfors, 1970-tal.

Av folierat glas. Etikettmärkta. Höjd inklusive sockel ca 36 cm.

Aktuellt bud1 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Eriksmålaglas, 1900-talets mitt.

Ram av bok. En ljuspunkt, skärm av glas med rutdekor. Märkt med etikett. 85 x 35 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Nordiska Kompaniet, Italien, 1960/70-tal.

Färgat sten samt mässing, kupa i vitfärgat glas. Etikettmärkt. Höjd ca 52.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLJELAMPOR, 3 + 4 st, Danmark, Bla  Freddie Andersen, 1900-talets andra hälft.

Mässing samt några med glasskärmar. Höjd ca 15-34,5 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, Eriksmålaglas, 1900-talets andra hälft.

Målad. Belysning med glas i olika toner. Märkt med etikett. 107 x 43 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSPLÅT, för tre ljus, historismus, omkring år 1900.

Av mässing. För tre ljus. Historiserande dekor. Höjd ca 58 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR ett par, Jacob Jacobsen Göteborg Luxo, 1900-talets första hälft.

Typ 1001. Målad metall, etikettmärkta, längd ca 120 cm

Aktuellt bud1 030 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Art-decostil.

Blått glas med relief. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal.

Åtta ljusarmar i from av siffran 5. Korgbotten. Höjd 84 cm, diameter 66 cm.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, Lyktan Bankeryds Belysning AB, 19/2000-tal.

Lackerad plåt. Höjd ca 20, diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, barockstil. 1900-talets andra hälft.

Stomme i brons. Höjd 50 cm. inkl. lampskärmshållare

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ETT PAR, Frankrike, sent 1800-tal.

Urnor omgjorda till lampor. Basen marmor, förgylld mässing, röda lampskärmar. Höjd 46,5 cm, basen 9x9 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
400 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, gulmetall, 1970-tal.

Stomme av gulmetall. Märkta MAE 4 undertill. Höjd inklusive lampskärmsställning ca 61,5 (utan ca 48 cm).

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, 1920-tal.

LJUSKRONA, 1920-tal.

För 16 ljuspunkter. Svängda glasade ljusarmar, behängda med prismor. Nedtill slipat klot. Total höjd 108 cm, diam 62 cm.

Aktuellt bud7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, Italien, 1900-talets mitt.

Stomme i plåt och mässing. Fot samt skärm i rödlackad. Skaft i mässing. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, industrimodell, omkring 1900-talets mitt.

Metall. Höjd 175 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CEASAR STOFFI & FRITZ NAGEL, ljusstakar, 6 stycken, samt skål, vitmetall, BMF, Tyskland, 1900-tal, Nagel, Tyskland.

Modulsystem. För små stearinljus, flexibel hopsättning. Höjd ca 6 cm vardera.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, "Club", Pier Ramella, Arteluce, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall och plast. Etikettmärkt. Ställbar höjd, som lägst 130 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR,ett par, "DIJKSTRA LAMPEN", 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.

Stommei mässing. Vikbara armar.Två lampsocklar vardera. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA och LAMPETTER, ett par, 1900-talets andra hälft.

Bronserad metall. Taklampans höjd 52 cm. Vägglampetter längd 52 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampor, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. En ljuspunkt. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, modern tillverkning, signerade E. Moaven.

För en ljuspunkt vardera, stomme av glas med slipad dekor, signerade. Höjd inkl lampfäste ca 60 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA, glas, Färe-Marcolin, Ronneby. 1900-talets andra hälft.

Glas med dekor i underfång. Höjd 30 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Två lampsocklar vardera.Höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, modell 1314, Stockmann Orno, 1900-talets mitt.

Total höjd 59 cm, skärmens diameter 26,5 cm.

Aktuellt bud45 EUR
Utropspris
200 EUR
HANS AGNE JAKOBSSON, taklampa, modell T559/40, Markaryd, 1900-talets slut.

Vit metall. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 15 cm. Diameter 40 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
LJUSKRONA, mässing, barockstil, 18-/1900-tal.

För tolv ljus i två sektioner med tolv reflektorer, avtagbara ljusarmar och reflektorer. Diameter ca 80, höjd ca 80 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GOLVLAMPA, 1930-/40-tal.

GOLVLAMPA, 1930-/40-tal.

Svängd ljusarm, en ljuspunkt. Rund fotplatta fanerad med ek. Höjd 155 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 800 SEK
TAK/VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Skärm av glas. Fäste av metall. Diameter 41 cm vardera.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR ANDER, kandelabrar, 2 st, mässing och glas, Ystad Metall.

Rektangulära. Fyra ljus med glasmanschetter. Höjd 7. Längd 28 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH-5", för Louis Poulsen, Danmark.

Vitlackerad plåt. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, "Skarabé", Stig Ahlström och Clas Kock, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets fjärde kvartal.

Vitlackerad med svarta detaljer, ställbara reflektorspeglar. Reglerbar maxhöjd ca 195 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, barock, 1700-tal.

Balusterformat ben med droppbricka. Svarvad, klockformad fot. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVKANDELABER, så kallad Menorah,  smidesjärn och mässing, 1900-tal.

Sjuarmad med manschetter och droppskål av mässing, behängd med kläppar. Längd 95, bredd 39, höjd 128 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVENSK FORMGIVARE, vägglampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.

Stomme av mässing med tre ljusarmar, vardera tre cylindriska skärmar, delvis blästrade, dekor av stjärnor och band. Längd 52 cm, höjd 30 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, Stockmann Orno, 1900-talets mitt. Höjd ca 43 cm.

Metallstomme med fem ljuspunkter samt blomformade glasdekorationer.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
400 EUR

Frostade och med slipad dekor. Den stora kupan diameter 23 cm. De tre mindre höjd 16 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA, Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.

Mässing och grönlackerad metall. Ställbar skärm. Höjd ca 48 cm.

Aktuellt bud2 544 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets mitt.

BORDSLAMPA, 1900-talets mitt.

Lackerad metall och mässing. Höjd ca 57 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, förgylld brons, rokoko, 1700-tal.

Vriden dekor. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, mässing och glas, NAFA, 1960/70-tal.

Stomme av mässing. Front av grönt glas. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HELENA TYNELL, bordslampor, ett par, modellnummer 1161,  Luxus, formgivna 1968.

Folierat glas. Cylindrisk form med reliefdekor. Etikettmärkta. Total höjd 42 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLYSTRAR, ett par, matall, glas och marmor, 1900-talets första hälft.

För två ljus vardera, fot av marmor, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 58 cm vardera.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOTOGENLAMPA, 1800-tal.

FOTOGENLAMPA, 1800-tal.

Stomme i gulmetall. Oljehus i glas. Kupa i opakt glas med rik dekor av bland annat lejon. Höjd ca 73 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Tot höjd 71 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par,mässing och glas, Charles Edwards, England, 2000-tal.

För en ljuspunkt. Höjd ca 34 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIVBORDSLAMPA. 1900-TALETS MITT.

Stomme i metall. Ledbar arm. Lackerad plåtskärm. Höjd 40 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.

Stomme i kromad metall. Tre ljus punkter. Höjd 66 cm. Diameter ca 55 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, märkta Hans-Agne Jakobsson AB MARKARYD, SWEDEN.

Stomme i trä, Vitmålad. Höjd 35 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Röda och blå glasskupor. Höjd 62 cm. Diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, "JAZZ 1336" Diego Fortunato, Vibia design.

Rödlackerad. Höjd 65 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Bronserad metall. Fem ljusarmar. Höjd 58 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Märkt Idman. 1950-tal.

Grålackerad kupa med vit färg på insidan, justerbar mässingsarm. Kupans höjd 25,5 cm. Armens längd ca 21 cm.

Aktuellt bud350 EUR
Utropspris
700 EUR
BORDSLAMPA, 1930-1940-tal.

BORDSLAMPA, 1930-1940-tal.

Bruntonat glas och lampskärmen pergamentimitation. Höjd 47 cm.

Inga bud
Utropspris
250 EUR
TAPIO WIRKKALA, LAMFOT, glas, signerad TW Iittala.

Lampfot omgjord av vas modell 3500 "Väre", höjd 22 cm. Formblåst glas. Lampfotens totalhöjd 30 cm.

Aktuellt bud45 EUR
Utropspris
300 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, golvlampa, beställningsarbete, Stockmann, Orno 1960-tal.

Höjd 155 cm, diameter 43 cm.

Aktuellt bud450 EUR
Utropspris
700 EUR
BORDSLAMPA, modell AK22, Itsu, 1960-tal.

Grå metall, skaft med tvinnad läder. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 49 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR

Aktuellt bud500 EUR
Utropspris
700 EUR
VÄGGLAMPOR för UTEBRUK, 4 st, patinerad koppar, 1900-talets andra hälft.

Konformade skärmar, invändigt vitlackerade. Längd ca 33 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPA, Italien, 1900-talets andra hälft.

Bronserad metall. Åtta ljuspunkter. Dekor av blommor och bladverk. Bredd 135. Höjd 100 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1950/60-tal.

TAKLAMPA, 1950/60-tal.

Stomme av metall. tretton ljuspunkter. ljusarmar. Kupor av glas. Höjd 90 cm, diameter 75 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.

TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.

Kromad stomme. Tre ljuspunkter, plafonder av etsat glas. Diameter ca 50. Höjd 28 - 75 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK