Skapa en trivsam atmosfär med rätt belysning

Att ha olika belysningspunkter i hemmet skapar både harmoni och stämning – likväl förhöjer de hela intrycket. Lampan är lika mycket en egen möbel som allt annat i ditt hem då den skapar välmående och underlättar livet i hemmet. Bukowskis online-auktion har ett unikt urval av armaturer för just detta ändamål och för hemmets alla olika rum. I kategorin ”Belysning” finner du personliga armaturer i form av takpendlar, bordsarmaturer, vägglampor, ljuskronor, kandelabrar, lyktor och ljusstakar – tidlösa rariteter sida vid sida med moderna designklassiker.

ALTARLJUSSTAKAR, ett par, barockstil.

Stomme i metall. Trepassformade fötter, reliefdekor. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud 2 345 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, golvlampa, modell E1767 för ASEA, 1900-talets mitt.,

Stomme i metall. Höjd 133 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, 1970-tal.

TAKLAMPA, 1970-tal.

5 st hängande runda lampkupor med guldränder. Höjd ca 145 cm. Diameter ca 25 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
HANS BERGSTRÖM, taklampa SP11/6, Ateljé Lyktan, 1900-talets mitt.

Stomme i mässing och teak. 6 ljuspunkter. Längd 77 cm. Bredd 28 cm. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Doria Lichtenwerken, taklampa, Österrike, 1900-talets mitt.

Stomme i metall. Behängd med glascylindrar. Höjd ca 35 cm. Diameter 30 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft.

Taklampa med stomme av mässing. Fem armar med totalt tio klotrunda kupor av röktonat glas. Diameter 55, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, samtida.

GOLVLAMPA, samtida.

Golvlampa av svartlackerad plåt. Justerbar höjd max 280 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, förgylld brons, Empire, tidigt 1800-tal.

Kolonnformad bordslampa av förgylld brons. reliefdekor av vinrankor. Höjd 54 cm exklusive lampmontering. Tygskärm medföljer.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, sannolikt Orrefors, 1900-talets mitt.

Taklampa med yttre slipad glasskärm samt en inred gjuten i orange glasmassa. Diameter 51, höjd 52 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BÖHLMARKS LAMPVARUFABRIK, taklampor, ett par, Swedish Modern, omkring 1938.

Stomme av mässing, totalt nio ljuspunkter i två etage, två blästrade glasskärmar, tillverkade vid Pukebergs glasbruk, diameter 44 cm, total höjd ca 108 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
VÄGGLYSTRAR, ett par, sengustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt.

Stommar av mässing, klädda med spegelglas och behängda med glasprismor. För två ljus vardera. Ca 75 x 40 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
LJUSSTAKAR två st senbarock 1700-tal.

Mässing, höjd ca 15,5 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
REY URBAN, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm, 1952.

Bladformade svängda ljusarmar på rektangulär fot. Höjd 10 cm. Vikt 759 gram.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, Louis XV-stil, omkring 1900-talets mitt.

Taklampor av metall, delvis målad och med klippt dekor. Fyra ljuspunkter vardera. Diameter ca 45, höjd ca 80 cm vardera.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, Italien, 1900-talets andra hälft.

Bronserad och patinerad metall i form av bladverk. 9 st ljuspunkter. Bredd 145 cm, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL FAGERLUND taklampa, Orrefors 1900-talets senare del.

Stomme av mässing. Sex ljuspunkter. Diameter ca 43, höjd 16 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Italien 1970/80-tal.

För två ljuspunkter, skärm av plexi, höjd inkl kedja ca 115 cm, diameter ca 47 cm

Aktuellt bud 1 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, golvlampa, "Staken".

Golvlampa i mahogny av modell "Staken". Höj- och sänkbar arm. Brännmärkt CM. Minimihöjd 135 cm. Tygskärm medföljer.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa modell 1842, Firma Svenskt Tenn.

Mässing. Delvis rödlackerad. Skärm av textil "Stensöta" från JP Baker. Höjd 106-120 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, tenn, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 245, Stockholm, 1928.

reliefdekor av grenverk och mässingslist, två ljusarmar vardera, märkt med änglamärket Svenskt Tenn B8. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSLAMPA, 1920/30-tal.

BORDSLAMPA, 1920/30-tal.

Bordslampa i nysilver med skärm av textil. Stämplad med krönt H. Höjd ca 54 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, tenn, 1920-tal.

Rundad glasskiva, för två ljus. Höjd 36 cm, bredd 18 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampor, ett par, Orrefors.

Signerade Orrefors 1323. Höjd med montering 37 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. 6 ljusarmar med vita runda kupor. Höjd 64 cm. Diameter ca 65 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, funkis, 1930-tal.

GOLVLAMPA, funkis, 1930-tal.

Stomme i trä och kromad metall. Delvis svartmålat. Vit rund kupa. Höjd ca 157 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR 2 st Björn Sahlén 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall, etikettmärkta, höjd 23 cm, diameter ca 30 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Murano, Italien.

Vitt, optikblåst glas. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, modell B148, Elysett, 1900-talets andra hälft.

Stomme i trä. Cylinderformad skärm i spån. Höjd 25 cm. Diameter ca 15 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1900-talets mitt,

Stomme i gulmetall och glas. 4 st ljuspunkter. Diameter 40 cm, höjd 20 cm, (total höjd 102 cm).

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing, behängd med olikslipade prismor. För sex ljus, sju ljuspunkter. Diameter 55, höjd 70 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, jugend, 1900-talets början.

Kopparklädd fot med dekor av grenverk, kottar och ugglor, vridet skaft. Två ljuspunkter. Total höjd 165 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, rokokostil, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing, behängd med olikslipade prismor. Sju ljuspunkter. Diameter 53, höjd 80 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing, behängd med olikslipade prismor. För fem ljus, sju ljuspunkter. Diameter 49. Höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, art deco, 1930-tal.

TAKLAMPA, art deco, 1930-tal.

Taklampa med stomme av förkromad metall och klotrunda kupor av champagnetonat glas. Höjd 82, diameter 55 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, Reijmyre Armaturfabrik, 1900-talets slut.

Ett par golvlampor av mässingsfärgad metall. Ledade armar. Etikettmärkt RAF 653. Höjd 130 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets mitt.

Ljuskrona med stomme av gulmetall behängd med prismor. Korgbotten och plym. Åtta ljusarmar och nio ljuspunkter. Diameter 70, höjd 85 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, Saturnusmodell, 1900-talets mitt.

Vit glaskupa med metallstång. Glasskiva med dekor av frostade cirklar. Diameter 63, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, alabaster, Italien, 1960/70-tal.

Fot av alabbaster. Skärm av textil. Fotens höjd 45, total höjd 71 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, TAKLAMPOR, 3 st, A330S, "Guldklocka", Artek, tidigt 2000-tal.

Polerad mässing, invändigt vitlackerad, genombruten kant. Höjd ca 20 cm. Bär daterad Artek-etikett.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
800 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE,  GOLVLAMPA, Orno, 1900-talets mitt.

Mässing, skaftet med tvinnat läder. Total höjd 135 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
400 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampor/skärmar, 3 st, modell 61-312, Stockmann Orno 1960-tal.

Bär tillverkarens stämplar. Diameter 33 cm. Höjd 23 cm.

Inga bud
Utropspris
250 EUR
TAKKRONA, empirstil 1900-talets början.

Elektrifierad. För 4 ljus. Höjd ca 80 cm. Diameter ca 60 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
650 EUR
BORDSLAMPA, Italien, 1900-talets sista kvartal.

Glas. Höjd 50 cm, bredd ca 34 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
250 EUR
VÄGG-/BORDSLAMPOR,två st, PeFeGe, 1900-talets mitt.

Grålackerad metall. Vridbar/ställbar arm. Längd med helt utfälld arm ca 140 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstakar, 8 st, glas, "Festivo", Iittala, Finland.

Gjutet klart glas. Höjd 8 - 32 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VICO MAGISTRETTI, taklampor, ett par, "Sonora 441", för Oluce.

För två ljuspunkter. Kupa i vitt opalglas. Diameter 50 cm

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AB STILARMATUR, golvlampa, modell 186, Tranås, 1950-tal.

Bas i metall. Skärm i textil. Höjd 105 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.

Stomme av koppar och mässing. Två ljuspunkter. Reglerbar höjd från ca 130- 175 cm.

Aktuellt bud 303 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLYKTA, sk Bellmanslykta, 1900-talets slut.

Stomme av mässing. Fasettslipat glas. 8 st ljuspunkter. Höjd 68 cm, diameter 53 cm.

Aktuellt bud 2 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLYKTA, sk Bellmanslykta typ "Drottningholm", 1900-talets slut.

Stomme av mässing. Fasettslipat glas. 8 st ljuspunkter. Höjd 75 cm, diameter 54 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA JOHANSSON-PAPE, vägglampor, ett par modell 3054, Stockmann Orno 1950-tal.

Mässingsskaft med kupa i beigelackerad metall. Bär tillverkarens stämpel. Kupans längd 20 cm. Längd 30 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
400 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, brons, empirestil, 1800-talets andra hälft.

Ljusstakar av brons, kolonnformade på trepassformade fötter. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets slut.

Stomme av mässing med slipade glasprismor. För sex ljus. Elektrifierad. Diameter 56, höjd 66 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLYKTA, 1800-talets andra hälft.

Svärtat och bronserat smide, glasade sidor. Diameter 23, höjd 41 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ljuskrona, 1900-talets början.

Stomme av mässing, behängd med olikslipade prismor. För fyra ljus, sju ljuspunkter. Diameter 60, höjd 85 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANTONIO PIVA, golvlampa, "Atena", för IDL.

Lackerad plåtfot. Kromad arm med textilskärm. Längd 150, höjd 205 cm

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Golvlampa av mässing. Total höjd inklusive skärm 165 cm. Lampskärm medföljer.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
ANDERS PEHRSON, bordslampor, ett par, "Simris"/"Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus, formgiven 1964.

Ett par bordslampor av blålackerad metall. Ställbara skärmar för två ljuspunkter, invändigt lackerade. Etikettmärkta Ateljé Lyktan Åhus. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIERRE FORSSELL, vägglampetter, 4 st, mässing, "Reflex", Skultuna.

Höjd 38,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, 1940-tal.

BORDSLAMPA, 1940-tal.

Tre ljuspunkter. Rundad fot med läderklädd skärm. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA Italien 1970-tal.

TAKLAMPA Italien 1970-tal.

För sju ljuspunkter, förkromad stomme av metall, diameter 40, höjd ca 80 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ACHILLE CASTIGLIONI, taklampa Fucsia 1 för Flos,  2000-tal.

Tre skärmar av klarglas, kupans höjd ca 36 cm

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa, 1960-70-tal.

Rökfärgad glaskupa. Ljusplåt i mässing. Höjd 36 cm. Djup ca 23 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MAURI ALMARI, vägglampor, ett par, modell 71020 Idman 1900-talets mitt.

För två ljuspunkter. Polerad mässing och kupor i glas. Mässingsdekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 47 cm. Bredd 22 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
1 000 EUR
TAKLAMPA, modell 2542/3, Valinte, Finland 1950-tal.

Mässing, tre ljuspunkter, skärmarna invändigt vitlackerade. Bär tillverkarens stämpel. Diameter ca 55 cm. Totalhöjd 75 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
500 EUR
TAKLAMPA, 1900-talets första del.

Mässing, kupa med blyinfattat glas. Tre ljuspunkter. Dekor av svanar. Diameter ca 39, höjd 83 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets slut.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med glasprismor. För 20 ljus. Diameter ca 68, höjd ca 95 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH Kontrast", för Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Lameller i vitlackerad plåt, detaljer i rödorange och violett. Etikettmärkt. Höjd ca 45 cm, diameter ca 45 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, AB Stilarmatur tranås, 1900-talets andra hälft.

Klarglas med reliefdekor. Fäste av mässing. Märkta med etikett. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR ett par MS belysning 1970-tal.

Mässing, höjd inkl lampfäste 60 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPOR 1 par Tyringe konsthantverk, 1900-talets andra hälft.

För fem ljuspunkter vardera, stomme av förkromad metall, diameter 56, höjd ca 60 cm

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, ANF, 1970-tal.

Mässing och pressglas. Stämpelmärkta. Skärmar i röd sammet. Höjd inklusive skärm 67 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing och onyx. Skärm av glas. Höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, Taklampa, modell A622A, Valaisinpaja Oy, 1970-1980-tal.

Vit metallskärm med lameller. För tre ljuspunkter. Bär tillverkarens etikett. Diameter 57 cm. Höjd ca 25 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
ALICE NORDIN, taklampa, Böhlmarks, 1900-talets början, signerad.

Taklampa av Alice Nordin för Böhlmarks. Patinerad brons. Kupor av glas. Sju ljuspunkter. Diameter 63, höjd 70 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor, ett par, 1900-talets  andra hälft.

Ett par vägglampor med stommar av svart plast och kupor av bubbligt klarglas. Längd 35 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, nysilver, 1900-tal.

Kolonnljusstakar med rund fot och dekor av blad. Lösa manschetter. Höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK. Golvlampa, typ 2148. Firma Svenskt Tenn.

Märkt "Svenskt Tenn Typ 2148" under foten. Mässing. Höjd med skärm 154 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, empirestil, omkring 1900.

Mässing. Räfflat, bladhölstrat skaft på tredelad fot. Höjd 22 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring 1800.

Förgylld och patinerad brons, samt grå och vit marmor. Sittande sfinxer. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
NATTLJUSTAKAR ett par Gusums bruk nr 24 1900-taelts början.

Höjd ca 10 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR 4 st snarlika senbarock 1700-tal.

Mässing, höjd ca 12,5-14,5 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, nysilver, K J Berggren eftr. 1900-talets första hälft.

Kvadratisk fot med handtag. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOUILOTTE-LAMPA empirestil 1800-talets andra hälft.

För två ljus, bemålad plåt, höj och sänkbar, total höjd ca 67 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR 2 st daterade 1810 och 1812.

Mässing, för två ljus vardera, höjd ca 29 cm

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK

Stomme av mässing. Rund fot av marmor. Fem ljusarmar. Ställbara skärmar. Höjd 210 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGPLÅTAR, ett par, mässing, 1900-tal.

Mässing. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, golvlampa, Malmö, 1960-tal.

Stomme i mässing och grålackerad metall. Två ljuspunkter. Märkt "EB" undertill. Höjd 157 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Danmark, 1970-tal.

TAKLAMPA, Danmark, 1970-tal.

Konformad skärm av koppar. Diameter 43, höjd 72 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, Asea belysning, 1900-talets mitt.

Mässing samt delvis vitlackerad. Perforerad dekor. Ställlbar skärm. Höjd ca 136 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, NK 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing, höjd inkl skärm 90, diameter ca 40 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Italien 1960-70-tal.

Sexarmad. Höjd lampan ca 57 cm, inkl kedja ca 115 cm, diameter ca 65.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, 1940-tal.

BORDSLAMPA, 1940-tal.

Fot av mässing; stam i trä, delvis lindad med mässingstråd. Skärm av mässingsplåt. Diameter ca 36. Höjd ca 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modellnr 2358, märkt.

Mässing. 8 ljusarmar. Vitmålad träsockel medföljer. Diam c:a 60 cm, höjd c:a 35 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor ett par "Selectra".

Lackerad metall, etikettmärkta, höjd ca 24,5 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK