Visar föremål 1 – 100 av 374

BELYSNING

Belysningsföremål omfattar bl. a. tak-, golv- vägg- och bordsarmaturer, ljuskronor, amplar, lyktor, kandelabrar och ljusstakar för elektriskt eller levande ljus. Fram till elektricitetens genombrott vid sekelskiftet 1900 var olika typer av animaliska och vegetabiliska oljor, vax, stearin och fotogen viktiga ljuskällor. Förr i tiden var många belysningsföremål enkla och har inte överlevt fram till idag. Många gånger är det de mer påkostade ljuskronorna med prismor och dyrbart förgyllda amplar och ljusstakar som finns bevarade. 1900-talets belysningsföremål har genom nya tekniker och material fått ett bredare spektrum av utföranden. De dominerande materialen har varit mässing, målad plåt, glas och plast.

Spara dina favoriter

GOLVLAMPA. Design Tommaso Cimini,  Lumina Elle , Italien.

Höjd 178 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt,

TAKLAMPA, 1900-talets mitt,

opakt glas med svarta detaljer. Mässing. Höjd ca 29 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YKI NUMMI, taklampa, modell 64-479, Stockmann-Orno, 1960-tal.

Teak samt akryl i beige och vitt. Diameter 55 cm. Höjd ca 36 cm.

Aktuellt bud339 EUR
Utropspris
200 EUR
TAKLAMPA, modell AO1, Itsu, 1900-talets mitt.

Polerad mässing. Perforerad skärm. Kupans höjd 31 cm, diameter 15 cm. Total höjd ca 95 cm.

Aktuellt bud75 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPOR, ett par, 1960-tal.

TAKLAMPOR, ett par, 1960-tal.

Teak och glödlampor formgivna av Tapio Wirkkala. Bredd 27 cm, total höjd ca 100 cm.

Aktuellt bud180 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA, modell ER 77/3, Itsu, 1900-talets mitt.

Trearmad. Mässingsstomme med glaskupor. Dekorerad med blad och blommor. Höjd ca 70 cm, diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud162 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A110, Valaisinpaja, 1970-tal.

Vitlackerad metall och mässing. Höjd 44 cm. Bär tillverkarens etikett.

Aktuellt bud250 EUR
Utropspris
400 EUR
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, TAKLAMPA, "Ägg", Luxus, 1960-tal.

Gul glaskupa. Bär tillverkarens etikett. För en ljuspunkt. Kupans höjd 27 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
GARNITYR 3 dlr Louis XV-stil omkring 1900.

Bronserad metall och porslin, kandelabrar för två ljus höjd ca 26 cm, pendyl på sockel av trä höjd ca 37 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Kina porslin sent 1800-tal.

Urnformade med dekor i polykroma färger, höjd inkl skärmfäste ca 41 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.

Böjd ljusarm av mässing. Skaftet klädd med läder. Rund fot. Textilskärm diameter 55 cm. Höjd 140 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, K. Andersson Stockholm 1909 (?) silver.

Kolonnformade, höjd 22,5 cm, vikt 385 gram.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft glas.

Kupa av grönt glas, höjd ca 36 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN PETTER JOHANSSON, industrilampa, "Triplex-pendel", ASEA, 1920/30-tal.

Delvis lackerad metall. Längd ca 135 - 300 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, 1960-tal, höjd 68 cm.

Koppar samt teak. Längd ca 63 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, möjligen Italien, 1900-talets andra hälft.

Bronserad metall. Dekor av blad och blommor. En ljuspunkt vardera. Höjd ca 45 cm.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, jugend, tidigt 1900-tal.

Mässing, genombruten dekor, för två ljus vardera. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH-5", för Louis Poulsen, 1900-talets fjärde kvartal, höjd ca 30 cm.

Vitlackerad metall med lila, blåa samt röda detaljer. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, "Pilke 60", Tuuka Halonen,  Showroom Finland, 2000-tal. Höjd 30 cm.

Mörkbetsad med genombruten dekor. Diameter 48 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKAMPEL, 1900-talets början, höjd ca 56 cm.

Kupa i glas med marmorerad dekor. Upphängd i tre tvinnande snören. En ljuspunkt.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, total höjd 77 cm.

Koppar och gummi, invändigt vitlackerad. Diameter ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, jugend, tidigt 1900-tal, höjd max 120 cm.

Stomme i mässing med växtdekor. Sex ljusarmar behängda med prismor. Oljehus i majolika med dekor av blommor. Kupa i frostat glas med dekor av bladverk. Diameter 55 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Hemi Klot, 1900-talet andra hälft.

Mässing. Märkt "Hemi Klot. Höjd 129 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra kvartal, höjd ca 60 cm.

Delvis frostad kupa med dekor av prickar. Diameter ca 38 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, "Charlottenborg PH 6 1/2-6", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen. Louis Poulsen.

Sent 1900-tal. Vitlackerad. Tre glödlampor medföljer. Diameter 65 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGAPPLIQUER, ett par, nyrenässans, 1800-talets andra hälft.

Förgylld mässing. Två ljusarmar behängda med prismor. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Teak och mässing. En ljuspunkt. Höjd ca 146 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme av gulmetall. En ljuspunkt. Rund fot. Höjd 130 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, modell 1511, NAFA, Schweiz 1960-tal.

Gulmetall. En ställbar ljuspunkt. Höjd ca 135 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Holm-Sörensen & Pedersen Danmark 1900-talets senare del.

Mässing. En ljuskälla. Diameter ca 24 cm, höjd 25 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
APPLIQUER, ett par, rokokostil, 1900-talets början.

Brons. För tre ljus vardera. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Mässing och glas. Diameter ca 40, höjd ca 48 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Tre ljuspunkter. Rund fot med fotavslutningar i form av tassar. Höjd 167 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Mässing och pressglas. Sex ljuspunkter. Diameter 40, höjd 20 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Mässing. En ljuspunkt, skärm av vitlackerad plåt. Rund fot. Höjd ca 130 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RICHARD SAPPER, bordslampa, "Tizio", Artemide, Italien, 1980-tal.

Svart plast samt metall. Maxhöjd 117.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Cottex, 1970/80-tal.

Stomme av mässing. Fem ljusarmar. Rund fot av marmor. Höjd ca 215 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLJUSSTAKE, smidesjärn, 1900-talets första hälft.

Tredelad fot. För två ljus. Höjd 155 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft.

Målad och bronserad stomme av trä. Åtta ljuspunkter. Diameter ca 75, höjd 80 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, mässing, 1900-talets mitt.

För två ljus vardera. Dekor i relief av blommor. Höjd ca 45 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGAPPLIQUER. ett par, mässing, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft.

Dekor av girlander, bockhuvud och eldsflamma. Två svängda ljusarmar vardera. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, väggljusstake, Ateljé Lyktan, 1940-tal.

Mässing. Grenformad med löv. För en ljuspunkt. Längd ca 65 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Klarglas. Tygskärmar medföljer. Total höjd 27 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, ljuslyktor, 2 st, mässing och glas, Markaryd, 1960-tal.

Stomme av mässing, olika höjd. Kupor av rökfärgar respektive grönt glas. Etikettmärkta. Höjd 26-30 cm.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, modell G145, Bergboms Scanlight AB, sent 1900-tal.

Mässing. Svängd ljusarm. Etikettmärkt. Tygskärm medföljer. Total höjd 137 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, Putzler, 1930-40-tal.

Vit glaskupa öppen nedåt, metallbeslag. Bär tillverkarens etikett. Diameter ca 34 cm, höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, takkrona, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Modell T-348/9. Stomme av mässing. Nio ljuspunkter med kupor av klarglas. Etikettmärkt. Diameter 75 cm, höjd 90 cm.

Aktuellt bud12 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WILHELM WOHLERT, taklampa, Louis Poulsen, 1900-talets andra hälft.

Kupa i glas. Diameter ca 50 cm, exklusive hänganordning.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-tal.

TAKLAMPA, 1900-tal.

Klotformad opak glaskupa. Höjd ca 44, diameter ca 37 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK

Mässing. 6 glaskupor. Höjd 82 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, tenn, GAB, 1935-36.

Klotformade med randdekor. Höjd 23-25 cm exkl skärmhållare.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, jugend Europa, 1900-talets början.

Grönt tyg, frostad kupa, tre ljuspunkter med glasade fransar. Extra kupa medföljer. Höjd inkl. kupa 67 cm, diameter ca 36 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, råglas, Leo Holmgren, Glössner, 43.

Halvrunda. Dekor av skytt samt kvinna med duva. Lampfattning av mässing. Signerade. 30 x 22 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, porfyr, sengustaviansk stil, 1800-talets slut.

Sockel av porfyr. Ljushållare av mässing uppburen av pojke av brons. Höjd 30,5 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CEASAR STOFFI & FRITZ NAGEL, ljusstakar, 11 stycken, samt skål, vitmetall, BMF, Tyskland, 1900-tal, Nagel, Tyskland.

Modulsystem. För små stearinljus, flexibel hopsättning. Höjd vardera ca 6,5 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Rudolstadt-Volkstedt, Tyskland porslin tidigt 1900-tal.

Fot i form av herde och herdinna, total höjd inkl skärm 51 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AMPEL nyrokoko omkring 1900.

AMPEL nyrokoko omkring 1900.

För ett ljus, s.k. månskensampel, rödtonad glas med dekor i relief total höjd ca 56, diameter ca 24 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, 1900-tal.

Bronserad och förgylld metall. Fyra ljuspunkter uppburna av karyatid. På trepassformad fot. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud3 010 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Stomme av trä och gulmetall, höjd inkl lampfäste 126 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, troligen Bitossi, italien, 1900-talets andra hälft.

Chamotterat lergods, delvis guldglaserad. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Aneta, 1900-talets fjärde kvartal.

Mässingsfärgad metall. Höjd 46 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, rokokostil, 1800-tal.

Bronserad metall. Dekor av akantus. För tre ljus vardera. Längd 35, höjd 39 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets senare del. Höjd bl a 110 cm.

Stomme i mässing med två glaskupor. Höj- och sänkbar, hissfunktion. Längd 84 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, troligen Italien, 1900-talets andra hälft.

Silverfärgad metall. Dekor av blad och blommor. Två ljuspunkter. Längd ca 80 cm, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Turkos glasyr. Dekor av vridna knäckar. Höjd exklusive lamparmatur 16 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, omkring 1900-talets mitt.

Kupor i gultonat glas med reliefdekor och konturerade kanter. Fästen i mässing med genombruten dekor. Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AMPEL, empirestil, 1900-talets första hälft. Höjd 70 cm.

Målad plåt med mässingsdetaljer. Sex ljusarmar. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Söholm, Stentöj/stengods, Bornholm, Danmark, 1960/70-tal.

Glaserat stengods. Höjd 44 cm totalt. Märkta i botten.

Aktuellt bud1 433 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, modell 560, Hans Bergström för Atelje Lyktan.

Blåmålad metallstomme, mässingsdetaljer. Justerbar ljusarm. Höjd 117 cm. Märkt.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA/VAS, porslin Kanton Kina 1800-talets första hälft.

Cylinderformad med polykrom och bronserad dekor. Höjd 34 exkl. lamphållare.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, koppar 1900-talets andra hälft.

Koppar. Tre konformade skärmar med förgrening. Skärmars enskilda höjd 22 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, Bergboms, 1960/70-tal.

Bok med läderdetaljer. Etikettmärkta. Tygskärmar medföljer. Höjd inklusive skärm 135 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, 1700-/1800-tal.

Delvis förgyllda. Trepassfot. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, Rokokostil, 1900-talets början.

Stomme av mässing delvis glasklädd, dekor av spjut och avslutande klot. Behängd med olikslipade prismor, delvis rökfärgade, . Sex ljusarmar. Elektrifierad. Höjd 60 cm exkl kedja.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, 1800-tal.

LJUSKRONA, 1800-tal.

Stomme av mässing, delvis förgylld, klädd i glas och tvinnad mässing med bladplym. Behängd med olikslipade prismor. Fem ljusarmar. Höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CG HALLBERG, ljusstakar, ett par, Stockholm, 1957.

Fyllda fötter. Total vikt ca 768 gram. Höjd ca 20,5 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, CESON, 1977.

Höjd ca 15,5 cm. Fyllda fötter. Total vikt ca 397 gram.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SPOTLIGHTS, 2 st, Strand Electric, England, 1900-talets mitt.

Lackad metall. Märkta. Längd totalt 33 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, Bergboms, 1960/70-tal.

Mässing. Skärm av mässingsfärgad plåt, vitlackerad invändigt. Märkt undertill. Total höjd ca 65 cm.

Aktuellt bud1 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1930-tal.

TAKLAMPA, 1930-tal.

Stomme av mässing med räfflad stam. Sex ljusarmar med kupor av frostat glas. behängd med rökfärgare prismor. Diameter 72 cm. Höjd 70 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, 1960-tal.

BORDSLAMPA, 1960-tal.

Teakben. Höjd 40 cm (92 cm inkl. skärm.) Märkt NAF 565.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, sk. strindbergslampa, 1900-talets första hälft,

Stomme i gulmetall med vriden form, kupa i glas. Höjd totalt ca 45 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft,

Stomme i böjd form. Höjd totalt ca 164 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Jugend, 1900-talets första hälft.

Fot i järnsmide. Vit glaskupa. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Davids Lampe, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Stomme av lackerad metall. Två ställbara ljuspunkter. Höjd 136 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1800-talets slut. Höjd ca 96 cm.

Bronserad metall. För nio ljus samt med 3 elektriska ljuspunkter. Med olikslipade prismor. Diameter ca 86 cm. Flertalet prismor medföljer separat.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, Jac. Jacobsen, Göteborg,  1900-talets andra hälft.

Lackerad plåt. Ställbar arm, skruvfäste. Höjd max ca 70 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, oscariansk, 1800-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. Dekor av bladverk. För åtta ljus. Nio ljuspunkter. Diameter 70, höjd 106 cm.

Aktuellt bud7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin och brons, Kina, 1800-talets andra hälft.

Dekor av figurscener, blommor och bladverk. Höjd 68 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Bonad björk. Två ljuspunkter. Rund fot. Höjd 174 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ERIK HÖGLUND, ljuskrona, 1900-talets andra hälft.

Stomme av målad metall. Behäng med kläppar av glas. Diameter 51, höjd 62 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, LAMPFOT av glasflaska modell 2508, Iittala 1959-1968.

Grönt, matterat glas. Totalhöjd 32 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
300 EUR
VÄGGLAMPA / BORDSLAMPA, modell AP 11, Itsu 1900-talets mitt.

Målad metall och aluminium, för en ljuspunkt. Bär tillverkarens stämpel. Längd 30 cm, skärmens diameter 16 cm.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPA, 1930-tal.

BORDSLAMPA, 1930-tal.

Stomme i tenn och betsat trä, glaskupa. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LAMPBORD, koppar, 1900-talets början.

Reliefdekor. Tre ljuspunkter. Höjd 130 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Två ljuspunkter. Rund fot. Höjd ca 150 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Luxus, 1900-talets andra hälft.

Rund form. Gultonat glas. Märkta med etikett. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Mässing. En ställbar ljuspunkt. Rund fot. Höjd ca 102 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Lamp Gustaf, 1970/80-tal.

Kromad metall och fotplatta i sten. Höjd ca 210 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Polerad mässing, perforerad skärm. För två ljuspunkter. Höjd 39 cm, diameter 35 cm.

Aktuellt bud2 444 EUR
Utropspris
2 000 EUR