BELYSNING

Belysningsföremål omfattar bl. a. tak-, golv- vägg- och bordsarmaturer, ljuskronor, amplar, lyktor, kandelabrar och ljusstakar för elektriskt eller levande ljus. Fram till elektricitetens genombrott vid sekelskiftet 1900 var olika typer av animaliska och vegetabiliska oljor, vax, stearin och fotogen viktiga ljuskällor. Förr i tiden var många belysningsföremål enkla och har inte överlevt fram till idag. Många gånger är det de mer påkostade ljuskronorna med prismor och dyrbart förgyllda amplar och ljusstakar som finns bevarade. 1900-talets belysningsföremål har genom nya tekniker och material fått ett bredare spektrum av utföranden. De dominerande materialen har varit mässing, målad plåt, glas och plast.

Spara dina favoriter

TAKLAMPA, ett par, "Bloom" formgiven av Fredrik Mattson för Zero.

Rödlackerad aluminium och metall. Diameter 50, höjd 30 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHAN PETTER JOHANSSON, industrilampa, "Triplex-pendel", ASEA, 1920-/30-tal.

Vitmetall. Vridbar med justerbar längd. Märkt. Total längd ca 312 cm.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOSEF FRANK, ett par vägglampor, modell "2484-2", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.

Justerbar ljusarm av mässing. Märkt "SVENSKT TENN 2484-2". Höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARKKU SALO, BORDSLAMPA, Vega-serien, Notsjö.

Klart glas med vitt underfång. Höjd 27 cm, ø 29,5 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
300 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA 61053, Idman, 1900-talets mitt.

Mässing. Höjd inkl montering 26 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPA, Omi, Danmark 1900-talets sista kvartal.

Mässing. Kupa med justerbar riktning. Höjd ca 45 cm. Fotplattans diameter 18,5 cm. Märkt OMI, etikettmärkt "Type 123900".

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
150 EUR

Sexarmad. Polerad mässing och svängda armar, vita ljusskaft för glödlampor. Höjd 160 cm, diameter 86 cm.

Aktuellt bud3 000 EUR
Utropspris
6 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Brudbukett, modell 9029/3. Taito, tidigt 1950-tal.

Trearmad, polerad mässing och kupor i överfångsglas. Mässingsdekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud770 EUR
Utropspris
2 800 EUR
KANDELABRAR ett par, Flander, Barock 1700-tal,

Mässing. Dekor med parställda fabeldjur. För 3 ljus vardera. Höjd ca 39,5 cm.

Aktuellt bud8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TAKLAMPA, Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft,

lackerad plåt. Med etikett. Höjd ca 26 cm, diameter ca 45 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Taito / Kauklahden lasitehdas, 1940-tal.

Målat glas. Tygskärmar. Metall. Diameter 75 cm. Höjd 80 cm.

Aktuellt bud400 EUR
Utropspris
800 EUR
BORDSLAMPA, 1900-talets mitt.

BORDSLAMPA, 1900-talets mitt.

Svartlackerad metall, kupan invändigt vit. Skaft i mässing med detalj i trä. Höjd ca 33 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
150 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Märkt Oy Taito Ab.

Mässing. Tygskärm. Justerbar arm. Skärmens längd 21,5 cm. Armens längd 60 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
400 EUR
LAMPFOT, mässing, Skultuna, omkring 1900.

Kvadratisk fot, kannelerat skaft. Höjd 28,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno.

Mässing. Tygskärm. Armens längd 66 cm, skärmens diam. 35,5 cm.

Aktuellt bud92 EUR
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPA, Porslin, Kina, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått. Total höjd 23 cm (utan glödlampa).

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, eklektisk stil / empire stil, omkring 1900.

Stomme av mässing med pålagd dekor, rikligt behängd med prismor. Plym, piggbotten. Åtta svängda ljusarmar. Elektrifierad. Diameter 82, höjd ca 125 cm.

Aktuellt bud21 100 SEK
Utropspris
20 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, mässing, jugend, 1900-talets början.

Mässing. Längd ca 34 cm.

Aktuellt bud610 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft. Höjd ca 28 cm.

Av mässing. Diameter ca 48 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RODOLFO DORDONI, bordslampor, ett par. "Lumiere Grande Chrome" för Foscarini.

Kromad trepass fot, skärm av vitt glas. Extra skärm medföljer. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud3 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 3 delar, koppar samt glas, 1970-tal.

Tre prendlar av rektangulär form med infattad dekor av glas. Höjd 19,5 cm, bredd 12,5 cm vardera.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, omkring 1900.

Stomme av mässing, dekor av maskaroner, behängd med olikslipade prismor. Plym och Korgbotten med sparljus. Sex svängda ljusarmar. Elekrtifierad. Diameter 92, höjd ca 115 cm.

Aktuellt bud21 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOSEF FRANK, vägglampa, "modell 2565", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets senare del.

För två ljuspunkter, mässing. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-AXEL ACKING, tillskriven, taklampa, mässing, Sverige 1940-50-tal.

Tre ljuspunkter, delvis perforerade skärmar, höjd ca 53 cm, diameter ca 55 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, 2 st snarlika, silver, MEMA, Linköping, 1988.

Fyrkantigt ben. Fyllda fötter. Vikt 453 gram. Höjd 15,5-16 cm.

Aktuellt bud555 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, Orion, Ceasar Stoffi och Fritz Nagel, BMF Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Mässning. Höjd ca 7 cm.

Aktuellt bud825 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, Gustaviansk stil, 1900-tal, delvis äldre delar.

Stomme av mässing, behängd med prismor, blåtonat planglas. För tre ljus. Diameter ca 39, höjd 75 cm.

Aktuellt bud851 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, Frankrike, 1900-talets slut med äldre delar.

Stomme av metall, nehängd med olikslipade och och gjutna primor, korgbotten och upptill plym. Fem ljusarmar av mässing. Elektrifierad. Diameter 55, höjd ca 75 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
6 500 SEK
LOUIS POULSEN, TAKLAMPA, "PH 2/1", Danmark, 2000-tal.

Diameter 20 cm. Höjd ca 14 cm.

Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft.

Stomme av glasklädd mässing, olikformade prismor och dekordelar. 12 svängda ljusarmar med lampor. Diameter 75, höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, empirestil, förgylld mässing, omkring 1900.

Två ljusarmar. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR ett par, Danmark 1900-talets andra hälft.

Fot av mässing, höjd inkl skärm ca 90 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft,

Mässing. Kulformad stomme. Höjd inklusive armaturfäste ca 44 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-52. Tillverare Idman.

Mässing. Tre kupor av opalglas. Höjd 145 cm. Diameter 30 cm.

Aktuellt bud750 EUR
Utropspris
1 300 EUR
TAKLAMPA, omkring år 1900. Höjd ca 120 cm.

Fotogenlampa med stomme i mässing. Stiliserad växtdekor. Kupa i glas. Diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Luxus, 1900-talets andra hälft.

Orangetonat glas. Etikettmärkta. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.

Kvadratisk fotplatta och kolonnformat skaft i marmor. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud1 211 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, Aneta samt Enco, 1900-talets andra hälft.

Mässingsfärgad metall. Höjd 45- 46 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, chamotterat stengods. Bitossi, saluförda av Bergboms.

Cylindriska med etikett undertill. Höjd inklusive sockel 35 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Bondia, Spanien, 1970-tal,

Sockel i trä, porslin. Höjd inklusive armatur ca 49 cm. Etikettmärkt.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA 1900-talets mitt/andra hälft.

För sju ljuspunkter, bemålad metall, höjd ca 132 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGAPPLIQUER ett par 1900-talets första hälft.

För fem ljuspunkter vardera, bronserat trä och metall, höjd ca 73 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampetter, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stommar i gulmetall med kupor i klarglas med reliefdekor. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, ASEA, 1900-talets tredje kvartal.

Gulmetall med kupor i opakt glas. Etikettmärkta. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Mässingsfärgad metall, svängbara armaturarmar. Höjd ca 130 cm (exklusive skärmar).

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sent 1800-tal.

Förgylld gulmetall. Dekor av druvklasar, blad och säd. Höjd 35 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Fötter i gulmetall med vridbara överedelar. Skärmar i plast med textilklädsel. Höjd 61 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKE, malm, senbarock, 1700-tal.

Oktagonal fot, rund ljuspipa. Höjd 11 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKAMPEL, 1900/2000-tal,

TAKAMPEL, 1900/2000-tal,

Glas och gulmetall. Höjd ca 68 cm. Diameter ca 20 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets först hälft.

Stomme i marmor. Balusterformad. Höjd inkl. skärm 65 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, modern tillverkning.

Kristallglas och mässing. Klotformade. Skärmar medföljer. Höjd 69 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Onyx. Höjd 54 cm (total höjd 68 cm).

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, barockstil, 1800-talets slut.

Rik dekor, kvadratisk fot, fast ljusmanchett. Fylld fot. Höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt/andra hälft.

Bronserad metall. För 4 ljuspunkter i form av blommor. Höjd c:a 120 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIANOLAMPA, 1900-talets senare del,

Sockel i sten, med skulptur av Bethoven. Skulptur inklusive sockel höjd ca 20 cm. Längd totalt inklusive lampa ca 34 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLYKTOR, ett par, 1900-tal,

TAKLYKTOR, ett par, 1900-tal,

stomme i mässing med sidor i glas, för två ljuskällor vardera. Höjd exklusive kedja ca 33 cm. Diameter ca 22 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Falkenbergs belysning, 1900-talets senare del,

lackerad plåt, ställbar ljusarm. Höjd ca 39 cm. Etikettmärkta.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, modern tillverkning.

I form av snigel, patinerad brons, glas och marmor, längd ca 26, höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Tyringe konsthantverk, omkring 1900-talets mitt.

Glaskupa med reliefdekor på mässingsstomme. Etikettmärkt Konsthantverk Tyringe. Höjd 37 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, keramik, Rosa Ljung, Torekov. 1900-talets andra hälft.

I form av kronärtskocka. Höjd 21 cm exkl armatur.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AMPEL, empirestil, 1900-talets första hälft. Höjd 70 cm.

Målad plåt med mässingsdetaljer. Sex ljusarmar. Diameter ca 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KAJ FRANCK, DOCKOR av trä, 4 st, 1940-tal.

Målad björk. Höjd 12,5-18 cm.

Aktuellt bud220 EUR
Utropspris
500 EUR

Polerad mässing, perforerad skärm. För två ljuspunkter. Höjd 39 cm, diameter 35 cm.

Aktuellt bud1 200 EUR
Utropspris
2 000 EUR
BORDSLAMPA, Böhlmarks, 1900-talets andra hälft.

Fot av glas, skaft klätt i läder. Skärm. Total höjd ca 58 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, 1900-talets mitt.

Lätt avsmalnande, krön med dekor av tre kronor och Gustaf V:s monogram. Svängd ljusarm. Höjd 35 cm

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, silver, bär svensk importstämpel samt fullmaktstämplad Martin Bernhard Stehn, Halmstad, 1924.

Vegetativ driven dekor, profilerat skaft. Total höjd 61 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA/MALMKRONA, patinerad mässing, 1900-talets första hälft. Höjd exkl. kedja ca 75 cm.

Tolv svängda elektrifierade ljusarmar i två våningar. Krönt av dubbelörn. Diameter ca 71 cm.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKAMPEL, empirestil, troligen från Frankrike, 1900-talets första hälft. Höjd 80 cm.

Svärtad ampelskål i plåt med detaljer brons. Sex ljusarmar, palmettdekor samt avslutande kotteknopp. Diameter 65 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, "Midi" ur "Rolino"-serien, Michael Bang, Holmegaard, 1900-talets andra hälft.

Glas. Höjd 28 cm. Etikettmärkt. I originalförpackning.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKAMPA SAMT VÄGGLAMPA, troligen Emil Stejnar, 1900-talets andra hälft.

Mässingsstommar, vita metallspröt, vissa med prismor. Höjd 39- 57 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra kvartal, höjd ca 80 cm.

Kromad metallstomme med snörat skaft. Tre ljusarmar med glaskupor. Diameter ca 55 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, "Symmetrisk" ur "Lamp art"-serien, Michael Bang, Holmegaard, 1900-talets andra hälft.

Vittonat glas med polykrom dekor. Etikettmärkta. Höjd 28- 53 cm (exklusive lamphållaren).

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, sk Bellmanslykta, 1900-talets slut.

Mässing och glas. Höjd 37 cm exkl kedja.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH-5", Louis Poulsen, Danmark.

Vitlackerad plåt. Diameter 50 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, signerad Holmgren, Glössner, 1944.

Skiva i glas med jaktscen. Diameter 57, höjd 50 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS PEHRSON, "Bumling" taklampor 2 st, Ateljé Lyktan, Åhus.

Vitlackerad plåt. Diameter ca 40 cm. Etikettmärkt.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WERNER SCHOU, taklampa, för Coronell Electro, Danmark, 1960-tal. Höjd (endast lampa) ca 20 cm.

Metall. Diameter ca 33 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDS-/GOLVLAMPOR, stengods, ett par. Albert & Pyot Thiry.

Figuriner. Träsockel. Höjd inkl. skärm 122 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft.

Mässing, gultonat glas. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Stomme i metall. Guldfärgad. Höjd ca 56 cm. Bredd 28 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Vitlackerad metall. Två ljuspunkter. Höjd 155 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR / BORDSLAMPOR, ett par, modell EV 57, Itsu, 1900-talets mitt.

Polerad mässing. Skärmens insida vitmålad. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 20 cm. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud110 EUR
Utropspris
500 EUR
TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början. Höjd 75 cm.

Organiskt formad trearmad stomme i mässing med kupor i glas med krackelerad dekor. Tre ljuspunkter. Diameter ca 75 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSARMATUR, 1900-tal, märkt Dresden, porslin.

Tygklädd skärm. Total höjd ca 44 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Skellefteå BJS, 1900-talets mitt.

Mässingsfärgad metall. Ställbara skärmar, invändigt vitlackerade. Ben av teak. Märkta. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, ljusstake, mässing ”Vänskapsknuten”, Firma Svenskt Tenn, 1900-tal.

För tre ljus. Svängda ljusarmar med kula i mitt. Diameter ca 22 cm, höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSARMATUR, empirestil, modern, slipat glas och mässing.

Tygklädd skärm. Total höjd ca 62 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, Oscarianska, 1880/90-tal.

Behängd med stavprismor. Marmorsockel. Femarmade. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK HÖGLUND, kandelaber Boda smide 1900-talet senare del.

För tre ljus, stomme av smide med kläppar av gjutet glas, höjd ca 34 cm.

Aktuellt bud3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Brunt glasmassa. Stämpelmärkt. Höjd ca 39 cm.

Aktuellt bud1 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GÖRAN WÄRFF, ljusstakar, glas, 4 st, "Sunflower", Kosta.

Klar glasmassa. Höjd ca 12-29 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Emaljerade. En ljuspunkt vardera. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Målad metall och mässing. Tredelad fot. En ställbar ljuspunkt. Höjd ca 157 cm.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GERT NYSTRÖM, taklampa, "Festival", Fagerhults belysning, 1900-talets andra hälft.

Stomme av vitmetall med formpressade cylindrar av klarglas. 18 ljuspunkter. Etikettmärkt. Diameter ca 65 cm, höjd ca 60 cm (höjd inklusive stång ca 90 cm)

Aktuellt bud9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9445, Idman, 1900-talets mitt.

Stomme i polerad mässing. Två ljuspunkter med ljusa skärmar och matterade glasskivor. Bredd 33 cm, höjd 30 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
400 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, keramik, Rosa Ljung Torekov, 1900-talets andra hälft.

I form av kronärtskocka. Höjd 21 cm exkl. armatur.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, majolika 1800-talets slut.

Polykrom dekor. Dekor av bladverk, maskaroner. Hänklar. Skadad skärm medföljer. Höjd inkl träsockel men exklusive skärmhållare 51 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

För sju ljuspunkter, bemålad metall, höjd ca 133 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA/VAS, porslin, Kanton 1800-talets mitt.

Polykrom och förgylld dekor/drake. Höjd inkl lamphållare. Höjd 25,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK