BELYSNING

Belysningsföremål omfattar bl. a. tak-, golv- vägg- och bordsarmaturer, ljuskronor, amplar, lyktor, kandelabrar och ljusstakar för elektriskt eller levande ljus. Fram till elektricitetens genombrott vid sekelskiftet 1900 var olika typer av animaliska och vegetabiliska oljor, vax, stearin och fotogen viktiga ljuskällor. Förr i tiden var många belysningsföremål enkla och har inte överlevt fram till idag. Många gånger är det de mer påkostade ljuskronorna med prismor och dyrbart förgyllda amplar och ljusstakar som finns bevarade. 1900-talets belysningsföremål har genom nya tekniker och material fått ett bredare spektrum av utföranden. De dominerande materialen har varit mässing, målad plåt, glas och plast.

KJELL ENGMAN, ljusstakar, ett par,  "Saturnus", Gense, formgivna 1979.

Trumpetformade fötter. Dekor av kulor på skaft. Höjd 34,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1930-tal.

BORDSLAMPA, 1930-tal.

Lackerad metall. Delvis ställbar. Höjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, art deco, Sverige. 1920 / 30-tal.

Mörkbonat lövträ. Dekor av intarsia. Senare skärm av ljus textil. Delvis ställbar. Höj- och sänkbar. Höjd ca 165-130 cm (inkl skärm).

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, smide, 1800-tal.

LJUSKRONA, smide, 1800-tal.

För 16 ljus. Längd 190, bredd 49, ställbar höjdfrån 15 cm.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, glas, 1960/70-tal.

TAKLAMPA, glas, 1960/70-tal.

Kupa av glas med dekor i relief, total höjd ca 32 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Rosdala glasbruk, 1900-talets andra hälft.

Kupa av orange glas. Diameter ca 47 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampor, ett par, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Kupa av klarglas med reliefdekor. Höjd ca 28 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, Atelje Lyktan, 1940 / 50-tal. Höjd ca 56 cm.

Stomme av valnöt och mässing. Diameter ca 52 cm. Etikettmärkt.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORSLAMPOR, ett par, mässing, Kenbro Belysning, 1900-talets mitt.

Etikettmärkta. Höjd 43 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPA, Industri, 1900-talets andra hälft.

Fäste av lackerad gjutjärn, kupa av opalglas. Längd 39 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing. Lackerad skärm och fot. Ställbar skärm. Genombruten dekor. Höjd 130 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, modell ER77/3, Itsu, 1900-talets mitt.

Trearmad. Mässingsstomme med glaskupor. Dekorerad med blad och blommor. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 70 cm, diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
300 EUR
BORDSLAMPA, glas, 1970-tal.

BORDSLAMPA, glas, 1970-tal.

Gul glasmassa med målad gulddekor. Höjd ca 76 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, möjligen, kandelaber i mässing för Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2454.

För nio ljus. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Böhlmarks, 1900-talets andra hälft.

Metallstativ lindat med läder. Total höjd 141 cm, modell 15674

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, sengustaviansk stil, 1900-tal.

I form av karyatider med urnor. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, porfyr samt förgylld mässing, sengustaviansk-stil. 1900-talets slut.

Kolonnform på tre ben. Dekor med kedjor. Höjd ca 23 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, TAKLAMPA, Markaryd. Total höjd ca 73 cm.

Stomme i mässing, 12 ljuspunkter, runda kupor i gulbruntonat glas. Diameter 60 cm. Etikettmärkt. En extra kupa.

Aktuellt bud 860 EUR
Utropspris
900 EUR
NATTLJUSSTAKE, brons, empire, 1800-talets början.

Rund form. Randdekor. Urnformad ljuspipa. Dekor av bladverk. Höjd 5,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, Empirestil, 1980-tal. Höjd ca 50 cm.

Stomme av mässing. Behängd med olikslipade prismor. Krönande plym samt med avslutande piggbotten. Diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JERK WERKMÄSTER, bordslampa, lergods, Nittsjö, 1930-tal.

Reliefdekor och ljus glasyr. Stämpelsignerad. Modellnummer 3244. Total höjd 26 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Fot och skärm av bla mässing, läderklätt skaft. Höjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets mitt.

Stomme i gulmetall behängd med likformade prismor. Korgbotten och plym. Sex ljusramar. Sju ljuspunkter. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖHLMARKS LAMPFABRIK, bordslampa, modell 6942, Stockholm, ca 1928-30.

Fot och knopp av mässing, skaft av svartlackerat trä, lackerad plåtskärm. Höjd ca 54 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, 1800-talets slut.

Försilvrad mässing. För fem ljus vardera. Rik eklektisk dekor av bland annat rocailler och akantusblad. Höjd ca 47 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, mässing, 1930-tal.

GOLVLAMPA, mässing, 1930-tal.

Mässing och lackerad metall. Justerbar arm. Höjd ca 144 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA "Senator" Orno. Modellen formgiven 1947.

Mässing, vit akryl och metall. Skinnbeklätt skaft, skärmen brunmålad metall, diameter 42 cm. Höjd 58 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSLAMPA, Bergboms, 1960 / 70-tal.

Lackerad metall. Delvis ställbar. Höjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK

För nio ljus. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 1 101 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, omkring 1900. Höjd ca 98 cm.

Stomme av metall. Behängd med olikslipade prismor bland annat i form av blommor. Droppformade glaskupor med slipad dekor. Diameter ca 35 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HEIKKI TURUNEN, lysrörsbelysning, "Master" modell 340-115, Orno, 1970/80-tal.

Bär tillverkarens etikett. Total längd 130 cm, diameter 15 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
TAKLYKTA, 1900-talets första hälft,

Glas och metall. Höjd ca 41 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA 1900-talets senare del.

Metall, märkt Cor.74, höjd 19 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets andra hälft,

Underfång i blått. Modell RD 1884. Höjd totalt ca 37 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets mitt,

Gulmetall, Höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Hans-Agne Jakobsson, Markaryd,

Mässing och fransar. Diameter 19 cm, Djup ca 40 cm. Etikettmärkt.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS PEHRSON, 2 st, golvlampor, "Bumlingen", Ateljé Lyktan, Åhus 1900-talets senare del.

Lackerad metall, ställbar skärm, etikettmärkta, höjd ca 125 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Olle Alberius, Rörstrand, 1900-talets andra hälft,

Vitt porslin med blå dekor. Höjd totalt ca 25 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR ANDER, kandelaber, smidesjärn, Ystad Metall.

För fyra ljus. Dekor av gult glas. Höjd ca 32,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA, 1900-talets senare del.

För två ljuspunkter, höjd 21 (30) cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA 1960-tal.

TAKLAMPA 1960-tal.

För fem ljuspunkter, stomme av mörkbetsat trä, kupor av plast, diameter ca 60, höjd ca 156 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 2 st snarlika, Hans-Agne Jakobsson, Markaryd.

Stomme i mässing, kupor i röktonat resp. rött glas. Med etikett. Höjd totalt ca 26 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPA  Doria Lichtenwerken, Österrike, 1960/70-tal.

Metall, etikettmärkt, höjd 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA 1900-talets andra hälft.

Ställ av metall, höj och sänkbar, total höjd inkl skärm 73 cm

Aktuellt bud 810 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft,

stomme i vitmetall, med fem ljuspunkter, kupor i glas. Diameter ca 59 cm, höjd ca 87 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft,

Mässing. Höjd ca 112 cm, etikettmärkt.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA Guzzini 1900-talets andra hälft.

Förkromad metall, höjd 24 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft,

stomme i mässing. Höjd totalt inklusive skärmar, ca 48 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA 1900-talets andra hälft.

För nio ljuspunkter, stomme av mässing, formgjutna kupor, diameter ca 60, höjd ca 73 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, ASEA, 1900-talets mitt,

Stomme i gulmetall, höjd totalt ca 44 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA, Falkenbergs belysning, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Märkt med etikett. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Fäste av lackerad gjtjärn, kupa av opalglas. Längd 39 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus.

Stomme av kromad metal. Skärm av lackerad metall. Diameter 50, höjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, omkring 1900-talets mitt.

Stommen av bemålat trä i form av skulptur med figurscen. Höjd inklusive sockel ca 35 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPA, Sverige, 1970-tal.

VÄGGLAMPA, Sverige, 1970-tal.

Stomme av mässing. Skärm av vit plast. Höjd ca 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, nysilver, trol Tyskland, 1900-talets början.

Balusterformat skaft. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
TAKLYKTA, glas och metall, 1900-talets första hälft.

Stiliserad dekor. Tonat glas. En ljuskälla. Höjd ca 87 cm.

Aktuellt bud 555 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, s.k. Maria Theresa-stil, 1900-talets första hälft. Höjd ca 60 cm.

Stomme av mässing. Behängd med olikslipade prismor. Diameter ca 43 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, sent 1800-tal. Höjd ca 90 cm.

Förgylld metallstomme med olikslipade prismor (varav några senare). Diameter ca 67 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
7 000 SEK
TAKLAMPA industri, 1900-talets mitt.

Lackerad metall, glasskiva. Diameter ca 52, höjd ca 77 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE FORSSELL, väggljusstakar, ett par, "Pendel", mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft.

Pendlande ljushållare. Höjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK

För nio ljus. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft.

Stomme av krom, kupa av opalglas. Diameter ca 38, total höjd ca 97 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, glas, 1960-tal.

TAKLAMPA, glas, 1960-tal.

Plafondlampa. Pressat glas och mässingsfärgad metall. Diameter 40 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Glaskupa i vitt och rött. Tre ljuspunkter. Höjd totalt 55 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, 4 st, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1970/80-tal.

BORDSLAMPA, 1970/80-tal.

Lackerad plåt, i form av växter. Total höjd 73 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, "Semi-pendel", Claus Bonderup, Fogh & Mörup.

Lackerad plåt, diameter 47 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing, modern tillverkning.

Skaft med två kulor på rund fot. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, rokokostil, porslin, signerade JK? och daterade 1932.

Oval form med riklig dekor av putti och blommor. Handmålade och glaserade i polykrom färgskala. Vardera med tre ljusarmar. Höjd ca 47,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, Arteluce, Italien, 1900-talets slut.

Konformad. Skärm av glas samt överdel av svärtad metall. Höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKKRONA, tidigt 1900-tal.

TAKKRONA, tidigt 1900-tal.

Stomme av gulmetall med slipade glasprismor. Sju ljuspunkter. Diameter ca 45, höjd ca 75 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Stomme av mässing. Skärm av lackerad metall. Diameter 40, höjd ca 35 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ERIK HÖGLUND, takkrona, 1900-talets andra hälft.

Smidesjärn med glasdekor i bärnstenstonat glas samt klarglas. För 6 ljus. Längd 64 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Stomme i teak och fot i lackerad metall. Textilskärm. Höjd 150 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, smide, 1900-talets första hälft/mitt, höjd ca 23 cm.

För tre ljus. Dekor av blad. Tre krokar för upphängning. Diameter ca 37 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA / LJUSLYKTA, sent 1900-tal/2000-tal.

Stomme av gulmetal samt plast. dekor av bandrosetter. Fyra ljuspunkter. Höjd 95 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MAURI ALMARI, vägglampor, ett par, modell K8-12, Idman 1900-talets mitt.

För tre ljuspunkter. Svart metall samt mässings detaljer. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 170 EUR
Utropspris
400 EUR
TAKLAMPA 1900-talets första hälft.

För tre ljuspunkter, stomme av förkromad metall, kupor av vitt glas, diameter 32, höjd ca 37 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN AAGE HOLM-SÖRENSEN & PEDERSEN, Vägglampor, ett par, 1900-talets andra hälft.

Av mässing. Höjd ca 28 cm. Etikettmärkt.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, 1900-talets första kvartal.

Lackerad metall. Delvis ställbar. Höjd ca 32 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 800 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, empire, sannolikt Frankrike, 1800-talets första hälft.

Brons, delvis patinerade. Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, förgylld brons, Empire, 1800-talets första hälft.

Räfflat ben. Rik reliefdekor av akantus. Rund fot. Lösa ljusmanchetter. Höjd 28,5 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSLAMPA, Boréns, Borås, 1900-talets andra hälft.

Mässing och vitlackerad metall. Böjbar arm. Modellnummer 8607. Etikettmärkt. Höjd ca 30 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, brons, barock, 1700-tal.

Balusterformade med klockade fötter. Höjd 13,5-17 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Goebel Hummel, Västtyskland, 1900-talets andra hälft.

Höjd ca 26 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, kandelaber i mässing för Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2454.

9 ljusarmar. I form av träd. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, "Lyktan", 1900-talets andra hälft.

Rund fotplatta av marmor. Stomme av mässing. Fem ljusarmar. Höjd ca 215 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AMPEL empire 1800-talets början.

För tre ljus, bemålad plåt och förgylld brons upphängd i tre kedjor, diameter ca 24, höjd ca 51 cm. Delvis elektrifierad.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA 1930/40-tal.

TAKLAMPA 1930/40-tal.

Stomme av metall delvis tygklädd, kupa av bärnstensfärgat glas, diameter ca 35, höjd ca 73 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, "PH 3,5/2,5", Poul Henningsen, Louis Poulsen.

Vitfärgat glas, förkromat ben. Höjd ca 130 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt,

TAKLAMPA, 1900-talets mitt,

Stomme i gulmetall, kupa i vitt opakt glas. Höjd ca 58 cm, bredd 31 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, keramik, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Guldglaserad. Höjd 35 cm (total höjd 43 cm).

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, Maria Theresia-stil, omkring 1900-talets mitt, höjd ca 93 cm.

Glasklädd stomme av mässing. Behängd med olikformade prismor. Femton svängda armar med elektriska ljus. En ljuspunkt i mitt. Diameter ca 85 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TAKLAMPA, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässingsfärgad metall. Skärm av fastskruvade blad i glas. Diameter ca 23 cm. Höjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Orrefors, omkring 1900-talets mitt, höjd ca 55 cm.

Stomme i mässing med stomglas och kupa i form av glasblad med reliefdekor. För tre glödlampor.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, fönsterlampor, ett par, Markaryd, 1900-talets andra hälft, höjd 11 cm.

Mässing med genombruten dekor. Invändigt vitlackerade.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Byggelampan, Norrsken Metall AB, Skellefteå, 1900-talets mitt.

Metall. Justerbar ljuskälla. Etikettmärkt. Höjd 130 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK