BELYSNING

Belysningsföremål omfattar bl. a. tak-, golv- vägg- och bordsarmaturer, ljuskronor, amplar, lyktor, kandelabrar och ljusstakar för elektriskt eller levande ljus. Fram till elektricitetens genombrott vid sekelskiftet 1900 var olika typer av animaliska och vegetabiliska oljor, vax, stearin och fotogen viktiga ljuskällor. Förr i tiden var många belysningsföremål enkla och har inte överlevt fram till idag. Många gånger är det de mer påkostade ljuskronorna med prismor och dyrbart förgyllda amplar och ljusstakar som finns bevarade. 1900-talets belysningsföremål har genom nya tekniker och material fått ett bredare spektrum av utföranden. De dominerande materialen har varit mässing, målad plåt, glas och plast.

Spara dina favoriter

JOSEF FRANK, golvlampor, ett par, modell 1842, Firma Svenskt Tenn.

Stommar i mässing. Delvis svartlackerade. Tredelade fötter. Justerbar höjd. Märkta. Skärmar klädda i vit textil. Höjd ca 97- 143 cm.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Hannelore Dreutler, Studio Åhus 1980.

Rosa glasmassa. Höjd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Bitossi, Bergboms.

Chamotterat stengods. Höjd 29 cm (total höjd 60 cm).

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, art deco, 1900-talets första hälft. Höjd ca 66 cm.

Kromad metallstomme med vita glaskupor. Diameter ca 37 cm.

Aktuellt bud2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.

BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.

Gulmetall och koppar, skärm av glas, höjd ca 36 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, Louis VXI-stil, omkring år 1900.

Förgylld och bronserad. För fem ljus samt för elektriskt ljus. Behängd med olikslipade prismor. Diameter ca 47, höjd ca 90 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSKRONOR, 2 st små, venetiansk stil, 1900-tal.

Armar och prismor av glas. Höjd ca 50 respektive 73 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, "Sputnik" - modell, 1900-talets andra hälft. Höjd ca 88 cm.

Stomme av mässing samt med med vita glaskupor. Diameter ca 62 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSAMPEL, Senempire, 1800-talets första hälft.

Förgylld brons och mässing. Sex svängda ljusarmar med akantusdekor, avslutande kotte. Höjd ca 80 cm, diameter 51 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, empirstil, 1900-talets första hälft.

Frostat glas och metall. Höjd ca 50 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Art Déco, 1920-/30-tal.

Ter ljuspunkter. Glas och metall. Höjd ca 65 cm, diameter ca 46 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSSELL, lyktor, ett par, mässing, Skultuna.

Förgylld mässing. Stämplade. Höjd 34 cm + upphängningsstav 59 cm.

Aktuellt bud4 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPOR, 2 st, mässing och glas, 1960/70-tal.

Höjd 38 - 41 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGO MAURER, takarmatur, "Birds birds birds", Tyskland 1990-tal.

Stomme av metall, hållare med dekor av fjädrar. Höjd 90, höjd 115 cm.

Aktuellt bud10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOSEF FRANK, vägglampa, mässing, modell 2389, Firma Svenskt Tenn.

Runt väggfäste, skärm i mässing. Höjd ca 32 cm

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSPLÅT, mässing, barockstil, 1900-talets första hälft.

Stansaddekor, för 2 ljus. Höjd 66 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, glas, "A 386", Le Klint, Danmark.

Fot av glas, veckad skärm. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA Italien 1900-talets mitt.

För sex ljuspunkter, mässing och rökfärgat glas, höjd ca 92, diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets mitt.

BORDSLAMPA, 1900-talets mitt.

Klotformad skaft i mässing. Höjd 53 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Carl Fagerlund Orrefors.

Höjd 30 cm. Diameter ca 35 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPOR ett par, Glashütte Limburg, 1900-talets andra hälft.

Kupa av formgjutet glas,s tomme av gulmetall, diameter 27, höjd 13 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1950-TAL.

GOLVLAMPA, 1950-TAL.

Stommei metall. Detaljer i mässing. Tre ljusarmar med vita kupor. Höjd 156 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGG/TAKLAMPA, Bruno Gatta för Stilnovo 1955.

Lackerad plåt, diameter 42, höjd c:a 35 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA 1900-talets senare del.

Mässing, total höjd ca 51 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

För 8 ljus och 5 ljuspunkter. Mässingsstomme behängd med prismor i kedjor och droppar. Korgbotten, krönande plym. Ljusarmar i form av siffran 5. Höjd 77, diam c:a 62 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Murano italien 1960/70-tal.

För sju ljuspunker, stomme av metall behängd med korkskruvslockformade glaskläppar, diameter ca 58, höjd ca 72 cm.

Aktuellt bud6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LJUSSTAKAR, mässing, ett par. Ystad Metall.

Höjd 23 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, "Pia", Tore Ahlsén Gärsnäs.

Stomme i metall. Skärm i tyg. Höjd ca 63 cm. Diameter 55 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, "AJ", Arne Jacobsen, Louis Poulsen, etikettmärkt.

Vitlackerad metall. Ställbar skärm. Höjd 130 cm.

Aktuellt bud4 225 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPOTLIGHTS, 4 st, Italien 1900-talets mitt.

Svartlackerad metall. Höjd ca 20 cm. Diameter 6,5 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Luxus.

BORDSLAMPOR, ett par, Luxus.

Stomme i vitt glas. Balusterformade. Höjd 51 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHRISTIAN HVIDT för le Klint modellnr 323,  golvlampa sent 1900-tal.

Kromad samt svartlackerad metall, ställbar, höjd 133 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, TAKLAMPA, "Ägg", Luxus, 1960-tal.

Glas. Röd. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, 4 st, 1900-talets början.

Förgyllda. Höjd 24-27 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Stockmann, 1900-talets mitt.

Skärm i målad metall, skaft i mässing och trä. Justerbar riktning och höjd (max 42 cm).

Aktuellt bud45 EUR
Utropspris
150 EUR
BORDSLAMPA, Valinte, 1900-talets mitt.

Mässing. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud71 EUR
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPA / PIANOLAMPA, Belysia AB, Sverige.

I svart och brun metall. Bredd 35 cm, höjd 20.5 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 2349, "Kinabollen", Firma Svenskt Tenn.

Tredelad fot i mässing. Skärm i textil. Märkt. Höjd ca 61 cm.

Aktuellt bud4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1900-tal.

VÄGGLAMPA, 1900-tal.

Väggfäste i svartmålad metall. Kupa i klarglas med luftbubblor. Huva i koppar. Höjd ca 50 cm, längd från vägg ca 43 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.

Mässing, rottingbeklätt skaft. Linneskärm. Höjd 152 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
400 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, 1970-tal.

Brandgul bukig glaskupa. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, Cottex, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Svängbara skärmar. Höjd 150 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANNE NILSSON, LJUSSTAKAR, två st, glas, "Celeste", Orrefors.

Blått och klart glas. Höjd 29-37 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 800 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, 1900-tal.

Trepassformad fot med lejonmaskaroner och girlander. En ljuspunkt. Höjd ca 87 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOUIS POULSEN, SKRIVBORDSLAMPA, 1960-tal.

Vitlackerad metall. För bordsmontering. Ställbar. Etikettmärkt. Höjd ca 110 cm

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTA, smidesjärn, omkring 1900-talets mitt.

Trepassfot, skaft med bladdekor, upptill kvadratisk form. Höjd ca 180 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.

Lackerad metall samt med detaljer av mässing. Höjd ca 130 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 2 st "Lampetit", Danmark.

Höjd 20-35 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, tidigt 1900-tal.

Cylindrisk vad polykrom dekor av figurer. Total höjd 43 cm.

Aktuellt bud401 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-tal.

Etikettmärkta. Skärm av lackerad metall. Höjd ca 20 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ERIC LÖFMAN, kandelaber, silver, MGAB, Uppsala, 1970.

För tre ljus. Stram form med dekor av vågband. Fylld fot. Höjd 26 cm. Total vikt ca 740 gram.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LYKTA, allmoge, 1800-tal.

LYKTA, allmoge, 1800-tal.

Trä, glas och järn. Otydlig ägarmärkning. Höjd 30 cm exklusive handtag.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPOTLIGHTS, 5 st, 1900-talets andra hälft.

Stomme i plåt. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par. Skaraborgs Armatur AB, 1900-talets slut.

Mässing. Skärmar medföljer. Total höjd 52 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YTTERBELYSNING, 3 st, 1900-talets andra hälft.

Grålackerad metall. Längd 35 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Hans-Agne Jakobsson Markaryd.

Stomme i vitlackerad metall. 8 ljuskällor. Diameter 50 cm. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF EKBERG, bordslampa, stengods, "Sgrafitto", Gustavsberg.

Med mässingsfäste. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAGNSLYKTOR ett par omkring 1900.

Metall, höjd ca 60 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA,  Le Klint 351, Aage Petersen.

Stomme i metall och mässing. Höj- och sänkbar. Höjd 150 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 2 snarlika, trol. Italien 1980-tal.

En silvrig resp. guldfärgad. Höjd exkl. skärmar 52 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA  Boréns, nr 4197.3. 1900-talets senare hälft.

Skärm i vitlackerad metall, stomme i kromad metall. Höjd 50 cm. Diameter 50 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Tre ljusarmar. Höjd 33 cm. Diameter 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSAMPEL, empirestil 1900-talets mitt.

Metall. Sex svängda ljusarmar med motiv av bevingade karyatider, grönpatinerad skål med avslutande kotteknopp. Diameter 55, höjd 75 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, modell EN 31, Itsu 1900-talets mitt.

Polerad mässing. Justerbara armar med tvinnad läder. Höjd ca 130-140 cm.

Aktuellt bud135 EUR
Utropspris
400 EUR
TAKLAMPA, 1960/70-tal.

TAKLAMPA, 1960/70-tal.

Stomme av mässingsfärgad metall. Tre kupor av randigt glas. Tre ljuspunkter. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall. Diameter ca 39 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, glas och mässing, 1900-talets andra hälft.

Kupa av pressglas. Klotformad med dekor av cirklar i relief. Diameter ca 30 cm, höjd 35 cm utan kedja.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIET HEIN, taklampa, modern tillverkning.

Metall och canvas. Diameter 48 cm, skärmens höjd 50 cm. Märkt med etikett. Enligt uppgift inköpt på NK.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FONTANA ARTE, taklampa, "Duplex", 1900-tal.

Etikettmärkt. Kromad metal, skärm av plexiglas. Reglerbar höjd. Mått ca 41x19x10 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets senare del.

Etikettmärkt. Ev Anders Pehrsson. Cylindrisk. Förkromad metall med rund skinnbeklädd fot. Höjd ca 52 cm, bredd ca 81 cm

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPA, "Megaphos", Otto Müller, Sistrah, 1900-talets första hälft.

Kupa i vitt underfång monterad i ställning av vitmetall. Längd ca 40 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL THORE, taklampa, 1900-talets andra hälft.

Lackerad plåt. Märkt med etikett. Diameter 32, höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, troligen Danmark, 1900-tal.

Lackerad metallarbete. I form av klockstapel. Höjd ca 62 cm

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, VÄGGLAMPA, "Tratten", Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Konformad skärm av bemålad metall. Fungerar för utomhusbruk. Höjd ca 22 cm.

Aktuellt bud610 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Luxus, 1900-talets andra hälft.

Rund form. Märkt. Diameter 40, höjd 25 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, taklampa, Luxus, Vittsjö.

Opak kupa, kopp av teak. En ljuspunkt. Etikettmärkt. Diameter 26, höjd ca 34 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, oscarianska, 1800-talets slut.

Mässing och sten. Vardera med fem ljuspipor. Behängd med fasettslipade prismor. Höjd ca 44 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil 1800-talets senare del.

Stomme av mässing, behängd med olikslipade prismor. Sex svängda ljusarmar. Diameter ca 60, höjd ca 85 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSLAMPA, modell 2491, Valinte, 1900-talets mitt.

Målad metall, mässing och trädeltalj på skaftet. Justerbar arm. Höjd 43 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA / SKULPTUR, plast, Jacopo Foggini, Edra, Italien.

Diskar i olika nivåer, avslutande droppformat klot. Diameter 102 cm, höjd 120 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början.

Delvis genombruten stomme av koppar med hamrad yta och dekor av frukter. Textilklädd. Diameter 46, höjd 70 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Cylindrisk vad med dekor av landskap i svart. Total höjd 39 cm.

Aktuellt bud451 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GAETANO SCIOLARI, taklampa, Italien, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing med dekor i röd plast, 10 ljusarmar. Diameter 56, höjd 69 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LAMPA, 1900-talets mitt.

LAMPA, 1900-talets mitt.

Stomme av gulmetall, fem svängda ljusramr med dekor av plymer i plast och metall. Diameter 55, höjd 64 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, Boda glasbruk, ljuskrona, 1970-tal.

Klart glas och järnsmide. Höjd ca 70, diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Koppar. Svärtad dekor. Klarglas med reliefdekor. Höjd ca 20 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, art-deco 1900-talets första hälft.

Förkromad ställning med sex raka ljusarmar, delvis frostade glasmanschetter. Diameter 80, höjd ca 105 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, Venetiansk stil 1900-talets mitt.

Rosa glasmassa. 3 ljusarmar. 3+1 dekorblad. 2 blommor. Höjd ca 65, diameter ca 53 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt/andra hälft.

Mässing och kupa av vitt glas, höjd ca 58 cm.

Aktuellt bud1 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, BUMLINGEN, "Bumlingen", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus.

Rödlackerad. Raster. Diameter 40 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, "Lilla Kamelen", modellnr 2368, Firma Svenskt Tenn.

Mässing. En svängd ljusarm. Rund fotplatta. . Höjd 148 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MÅNSKENSLAMPA, 1900-talets början.

Stomme i mässing vitglaskupa med målad dekor. Höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA 1900-talets första hälft.

Stomme av metall, kupa av vitt glas, diameter 28, höjd 55 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
POUL HENNINGSEN, VÄGGLAMPA "PH Hat" för Louis Poulsen, 1980-tal.

Vitlackerad metall, rosa insida. Diameter 23 cm, djup ca 15 cm.

Aktuellt bud120 EUR
Utropspris
200 EUR

Plast. Rund form. Märkt. Diameter 40, höjd 25 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing och lackerad metall. Två ljusarmar. Ställbara ljuspunkter. Höjd ca 140 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, 1930-tal.

Dekorerade med jaktmotiv. Höjd 14 cm. Längd 27 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, empirestil, omkring 1900.

Stomme av mässing, behängd med olikformade prismor, korgbotten och plym. Höjd 70 cm.

Inga bud
Utropspris
1 800 SEK
VÄGGAPPLIQUER, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Behängda med olikslipade prismor. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, 1800-talets andra hälft.

Stomme av mässing, behängd med olikslipade prismor. Central glasobelisk. För åtta ljus, fyra ljuspunkter. Diameter 80, höjd 90 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK