Skapa en trivsam atmosfär med rätt belysning

Att ha olika belysningspunkter i hemmet skapar både harmoni och stämning – likväl förhöjer de hela intrycket. Lampan är lika mycket en egen möbel som allt annat i ditt hem då den skapar välmående och underlättar livet i hemmet. Bukowskis online-auktion har ett unikt urval av armaturer för just detta ändamål och för hemmets alla olika rum. I kategorin ”Belysning” finner du personliga armaturer i form av takpendlar, bordsarmaturer, vägglampor, ljuskronor, kandelabrar, lyktor och ljusstakar – tidlösa rariteter sida vid sida med moderna designklassiker.

HANS-AGNE JAKOBSSON, takkrona, T 348/12, Markaryd, 1977.

Av mässing med klotformade kupor av glas. Diameter 142, höjd 130 cm.

Aktuellt bud 15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
POUL HENNINGSEN, golvlampa, "PH-80" för Louis Poulsen, 1900-talets andra hälft.

Fot av gjutjärn, stam av förkromad metall, skärm av plast, etikettmärkt samt märkt i godset, höjd ca 131, diameter ca 50 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, kermaik, YNGVOR Blomström för Tilgmans. signerade.

Balusterformade. Dekor av fågel och fisk. Höjd ca 48 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR ett par empire 1800-talets mitt.

Förgylld brons, höjd ca 24,5 cm

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, alabaster, 1900-talets första hälft.

Stomme i alabaster. Höjd ca 57 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGELLAMPETT, 1800-talets mitt.

Skuren dekor samt dekor av pastellage. Bronserad. Två ljushållare av mässing. Längd 62 cm. Höjd 77 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av figurer i landskapsmiljö. Höjd 26 cm. Total höjd 46 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, två par, mässing, 1700-tal och 1800-tal.

Höjd 25 respektive 26 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKE, brons, Flandern ca 1600.

Höjd 15 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
GOLVLJUSSTAKE, smide, 1700-tal.

Tredelad fot. För ett ljus. Höjd 54 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
PHILIPPE STARCK, BORDSLAMPA,  BORDSLAMPA, "Gun bedside Lamp", Flos, formgiven 2005.

Bordslampa, stomme i form av pistol. Höjd ca 43,5 cm.

Aktuellt bud 6 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Arnulf Bjørshol, taklampor, ett par, "Viking", Høvik, Norge, 1950/60-tal.

Kupor av opalglas. Stänger av mässingsfärgad metall. Modellnummer 7692. Höjd 90 cm, diameter ca 30 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing. Skärm av glas. Diameter 46 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKE, förgylld och patinerad brons, sengustaviansk, omkring år 1800.

Urnformad ljuspipa uppburen av kvinna. Rund sockel med dekor av bladverk. Kvadratisk fot. Höjd 31,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PLAFONDLAMPA, 1930/40-tal.

PLAFONDLAMPA, 1930/40-tal.

Råglas med dekor med mexikanskt tema. Sex ljuspunkter. Diameter 70 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKAMPEL, Österrike, 1800-talets mitt.

Målat och bronserat trä. För sex ljus. Höjd ca 95 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
PHILIPPE STARCK, golvlampa, "Lounge Gun M 16", Flos.

Dekor av M16 automatkarbin. Svart skärm med mönster invändigt. Total höjd 170 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
TAKLAMPA Italien 1960-tal.

TAKLAMPA Italien 1960-tal.

För tre ljuspunkter, stomme av vitlackerad metall behängd med glasrör i två våningar, diameter 39, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA, "Taccia Dimmer Muvis", Achille Castiglioni and Pier Giacomo, Flos.

Stomme av vitmetall. Räfflad dekor av plast. Ställbar ljuspukt. Formgiven 1962. Märkt. Höjd ca 53 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KYRKOKANDELABRAR FÖR GOLV, ett par, Danmark, 1800-tal.

Stomme i trä. Svartmålade. För 7 ljus. Höjd 210 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampor, 2 st för Orrefors,  1900-talets mitt.

Stomme i mässing. Skaft delvis i med glas. Formpressad kupa. Höjd ca 80 cm. Diameter 35 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, modell AE 97/25, Itsu 1960-tal.

Vit metall. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 18 cm. Diameter 25 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Stomme av gulmetall. Skärm av tyg samt koppar. Höjd 180 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS PEHRSON, golvlampa "Bumlingen" Ateljé Lyktan Åhus, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Två ställbara ljuspunkter. Höjd 133 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
APPLIQUER, ett par, empirestil, 1900-tal.

Mässing, delvis patinerade. För två ljus vardera. Bredd 24, djup 14, höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHAN PETTER JOHANSSON, industrilampa, "Triplex-pendel", 1900-talets mitt.

Lackerad metall. Höjd ca 139, skärmens diameter 30 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Italien, "Silk Scheherazade 2 tiers Geometric", Fortuny, 2000-tal.

Pagodformad. Textil med guldfärgad mönster samt dekor av glaspärlor. Avslutande tofs i brons, glas och textil. Diameter 85 cm, höjd ca 110 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSKRONA, glas, Italien, 1900-talets andra hälft.

Stomme av glas. För sex ljus. Diameter 72. Höjd 80 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1500-/1600-tal.

Balusterformad. Droppkopp. Höjd ca 20,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1900-talets senare hälft.

Polerad mässing med 12 st kupor i opalglas. Diameter ca 56 cm. Totalhöjd 95 cm.

Aktuellt bud 550 EUR
Utropspris
800 EUR
LJUSKRONA, 1800-talets slut.

LJUSKRONA, 1800-talets slut.

Mässing och mässingsplåt, behängd med prismor. Sex svängda ljusarmar med akantusblad, genombruten dekor. Diameter 52 cm. Höjd 52 cm. Extra kedjor medföljer.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
VÄGGLAMPA, Tyskland, 1970-tal.

Kromad metall. 8 st ljuspunkter. Höjd ca 80 cm, bredd 56 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, reservdelar för taklampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.

Vit metall och mässing. Bär tillverkarens stämpel. Skärmens höjd ca 38 cm. Total höjd ca 114 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
400 EUR
LJUSKRONA, gustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt.

Stomme av mässing, behängd slipade glasprismor. För sex ljus, nio ljuspunkter. Diameter 65, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt.

Genombruten dekor av bladverk. Urnformad ljuspipa. Höjd 23 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, Italien, 1900-tal.

LJUSKRONA, Italien, 1900-tal.

Glas. 5 svängda ljusarmar, glasad stomme, höjd 73, diameter 60 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1930/40-tal.

TAKLAMPA, 1930/40-tal.

Rund i lackerad metall med dekor i mässing runt kant samt upptill av gripar, nedtill glasskärm, diameter 63 cm, höjd 53 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets slut.

TAKKRONA, 1900-talets slut.

Tolv ljuspunkter. Längd ca 70, bredd ca 60, höjd ca 60 cm (exklusive kedja och kopp).

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing, behängd med slipade prismor. För sex ljus, sju ljuspunkter. Diameter ca 53, höjd ca 70 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, "Charlottenborg PH 6 1/2-6", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen, Louis Poulsen. 2000-tal.

Vitlackerad metall. Diameter 67, höjd ca 53 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets mitt.

Metallstomme, skärm i fiberplast, höjd ca 51 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKAMPEL, Karl Johan, 1800-talets mitt.

Mässing, delvis patinerad. För fyra ljus, en ljuspunkt. Diameter ca 44, höjd ca 57 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 1970-tal.

GOLVLAMPA, 1970-tal.

Fot av glas. Skärm av mönstrad textil. Belysningen kan varieras mellan foten, skärmen eller båda samtidigt. Fungerar vid inskrivningstillfället. Höjd 126 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, golvlampor, 2 st, "Staken", 1900-talets andra hälft.

Furu samt björk. Höj- och sänkbar ljuspunkt. Skärmar "Celesta" medföljer. Brännmärkta CM. Minimihöjd 132 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, 1900-talets första hälft.

Förgyllda och bronserade. Oval form, bladdekor med bandrosett. Ljusarmar av mässing för två ljus var. Kring spegelglaset svartlackerat bladsnitt. Höjd 51 cm.

Aktuellt bud 410 EUR
Utropspris
400 EUR
CARI ZALLONI, bordslampor, ett par, keramik, "Zyklon", tillverkare Steulet & Co, Tyskland 1960-/70-tal.

Blåglaserade med geometrisk dekor i relief. Höjd ca 47 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
TAKLAMPOR, 2 st, sannolikt HANS BERGSTRÖM Ateljé Lyktan, 1940/50-tal.

Stomme i mässing. Opalin kupor. Höjd 20-33 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, Holm & Sørensen, Danmark, 1960/1970-tal.

Stomme i metall. Dekor av glaskuber. 10 ljusarmar för glödlampor, höjd 51 cm. Diameter 56 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Stomme i metall. 6 kupor. Höjd 57 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett glas, glas, Italien, troligen Murano, 1900-talets andra hälft.

Höjd 43 cm exklusive sockel.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, försilvrad mässing, 1700-tal.

Balusterformat skaft. Dekor av bl a bladverk och figurer. Märkta Chantre Alion. Höjd 50 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets senare hälft.

Behängd med prismor i slipat glas, mässingsstomme. Kronring med tolv ljusarmar, en ljushållare i korgbottnen, avslutande kotte. Upptill plym. Elektrifierad för 6 lampor. Diameter 92 cm, höjd ca 130 cm exkl. upphängningsked.

Aktuellt bud 1 100 EUR
Utropspris
3 000 EUR
GAETANO SCIOLARI, Italien 1960-tal.

För sex ljuspunkter, stomme av förkromad metall och gulmetall, etikettmärkt, diameter ca 63, höjd ca 74 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, empire, brons, 1800-talets första hälft.

Fasetterad pelare. Höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampor, ett par, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Kupor av glas. Diameter 40, höjd ca 50 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Eric Pettersson Krietz, Stockholm 1788. Gustavianska.

Höjd ca 19-20 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing och lackerad metall. Tre ljusarmar. Höjd ca 143 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LYKTOR, ett par, 17 / 1800-tal.

Svartmålad plåt, glasade sidor. Med tillhörande fästen för väggmontering av järn. Längd 34, djup 34, höjd 78 cm. Stagens längd 65, höjd 52 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, lackerad stenmassa, 1900-talets andra hälft.

Dekor av gulmetall. Höjd inklusive sockel 43 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Elysett. 1900-talets andra hälft.

Trepass fot i teak. Skärm i furulamell. Höjd ca 101 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, empire stil, 1900-talets slut.

Stomme av mässing, behängd med glasprismor. För sex ljus, fyra ljuspunkter. Diameter ca 48, höjd ca 60 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 1838, Firma Svenskt Tenn.

Rund fot, ledad och ställbar övre del av skaftet. Skärm med tyg av Josef Frank, 'Teheran'. Höjd ca 110 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPOR, Acton Bjørn för Lyfa, 1970-tal.

Stomme i mässing. Diameter 40 cm. Höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, mässing, 1900-talets mitt.

Kolonnformade. Total höjd 61-67 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LAMPBORD/GOLVLAMPA, empire-stil, 1900-talets första hält.

Metall och mässing. Skiva av grön sten. Bronserade dekorbeslag i form av girlander, ansikten och bladverk. Avslutande lejontassar. Skärm i textil medföljer. Höjd totalt ca 160 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, Italien, 1900-talets andra hälft.

Patinerad metall. Två ljuspunkter. Bredd 85. Höjd 48 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
CARL FAGERLUND, takkrona, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Skärm av glas. För sex ljus. Diameter 43, höjd 43 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, sengustavianska. Omkring år 1800.

Signerade IB i formen, en med kontrollstämpel. Lösa ljusmanschetter. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, tre st (2+1), mässing, 1900-talets första hälft.

Genombruten dekor med stiliserat bladverk. Två svängda ljusarmar. Den större med tre ljusarmar. Höjd 27 och 36 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, 1900-talets mitt.

En kolonnformad i kolmårdsmarmor. En i Empirestil i förgylld mässing. Höjd 57-65 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Bunte und Remler Leuchten Tyskland glas, 1960/70-tal.

Rund fot, mittstam klädd i pressat glas. För två ljuskällor. Etikettmärkt. Total höjd 144 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA 1930-tal bakelit.

BORDSLAMPA 1930-tal bakelit.

Ställbar fot och skärm, höjd ca 33 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
EMIL STEJNAR, taklampa "Snowball / Sputnik Pusteblume", för Rupert Nikoll Wien 1900-talets mitt.

Mässingsstomme, vita metallspröt, vissa med prismor samt dekor av glasblommor. Diameter ca 43 cm, höjd ca 76

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGLYSTRAR, för tre ljus, ett par, empirestil omkring år 1900.

Mässing och prismor. Höjd 62, bredd 43 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTHEW HILTON, ljusstakar, 2 par, "Swan", aluminium, 1980-tal.

Höjd 27-36 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.

Balusterformade. Vriden dekor. Höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, champagneglas, 6 st, samt ljusstakar, ett par, "Nobel", Orrefors.

Champagneglas, höjd 22 cm. Ljusstakar, höjd 19 cm. Märkta.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, AB Stilarmatur, Tranås, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Dekor av kulor. Etikettmärkt. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, golvlampa, "Staken".

Björk. Höj och sänkbar ljuspunkt. Tygskärm. Höjd 131 cm (stång).

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, Empire stil, 1900-talets andra hälft.

Stomme av brons med slipade glasprismor. För 12 ljus, 15 ljuspunkter. Diameter ca 94, höjd ca 125 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
NATTLJUSSTAKAR, ett par, brons, 1800-tal.

Med ljussläckare och sax. Rund fot. Diameter 20, höjd ca 13 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, förgylld brons, Frankrike, 1800-tal.

För 3+1 ljus, lösa ljusmanschetter, mittpiporna med lösa dekorelement. Höjd 53 cm vardera.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, försilvrade, jugend, 1900-talets början.

Genombruten dekor. Höjd 27-27,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ERIK LÖFMAN, kandelaber, silver, KG Markströms Guldsmeds Ab, Uppsala 1973.

För tre ljus, rund fot med vågbandsdekor samt dito runt ljuspiporna, höjd 25,5 cm, fylld fot.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampor, ett par, "Kryckan" för Firma Svenskt Tenn Stockholm.

Modellnummer 2548, formgiven 1952. Valnöt samt detaljer av mässing. Justerbar höjd. Höjd ca 102–137 cm

Aktuellt bud 5 410 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORSLAMPA, mässing, No 97, Skultuna, 1900-talets mitt.

Kolonnformad på kvadratisk fot. Total höjd inklusive skärm 65 cm. Tygskärm medföljer.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK

Balusterformat skaft. Dekor av stiliserat bladverk. Höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 9227, Idman 1960-tal.

Mässing och svartmålad metall, justerbar skärm. Höjd ca 40 cm. Bär tillverkarens stämpel.

Aktuellt bud 440 EUR
Utropspris
600 EUR

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Björk. En höj- och sänkbar ljuspunkt. Höjd 135 cm. Brännmärkt.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PAUL DE HAAN, taklampa, "Sputnik", Jolina Lightning, 1900-talets senare hälft.

För 12 ljuspunkter, förkromad metall och plast, total höjd ca 90, diameter ca 40 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, bär årtal 1945 med dedikation undertill.

Rund bas med intarsia dekor. Uppburen av fyra svart kulfötter. Böjt skaft i metall i lindat snöre. med svart ovalt klot nedtill. Vikbar skärm. Höjd 166 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, tidigt 1900-tal.

TAKKRONA, tidigt 1900-tal.

Stomme av brons och plåt, behängd med prismor. En ljuspunkt. Diameter ca 31, höjd ca 78 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGAPPLIQUER, ett par, rokokostil, tidigt 1900-tal.

Förgylld mässing. Organisk form. För tre ljus vardera. Höjd 41 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK