BELYSNING

Belysningsföremål omfattar bl. a. tak-, golv- vägg- och bordsarmaturer, ljuskronor, amplar, lyktor, kandelabrar och ljusstakar för elektriskt eller levande ljus. Fram till elektricitetens genombrott vid sekelskiftet 1900 var olika typer av animaliska och vegetabiliska oljor, vax, stearin och fotogen viktiga ljuskällor. Förr i tiden var många belysningsföremål enkla och har inte överlevt fram till idag. Många gånger är det de mer påkostade ljuskronorna med prismor och dyrbart förgyllda amplar och ljusstakar som finns bevarade. 1900-talets belysningsföremål har genom nya tekniker och material fått ett bredare spektrum av utföranden. De dominerande materialen har varit mässing, målad plåt, glas och plast.

Spara dina favoriter

TAKLAMPA, jugend, tidigt 1900-tal.

Stomme av mässingsfärgad metall med stiliserad dekor. Fyra glaskupor varav tre droppformade. Diamater ca 45 cm, höjd ca 106 cm.

Aktuellt bud6 211 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, Orrefors, 1900-talets andra kvartal.

Yttre kupa i klarglas med blomsterdekor, innre kupa i tonat glas med releifdekor. Tre ljuspunkter. Diameter 50, höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt. Höjd 75 cm.

Stomme mässing, behängd med olikformade prismor. Sex ljuspunkter. Sex ljusarmar. Diameter ca 55 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Mässingsfärgad metall. Fem kupor i klarglas med rutslipad dekor. Diameter ca 70 cm, höjd ca 75 cm.

Aktuellt bud7 212 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Orrefors, 1900-talets mitt.

Kupor i gultonat glas i form av löv. Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, Fata Morgana, Hans Agne Jakobsson.

Vitlackerad metall. Diam 80 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Markaryd.

Vitlackerad, skärm av lameller. Etikettmärkt. Höjd 142 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ACHILLE CASTIGLIONI, "Frisbi" för Flos Italien 2000-tal.

För en ljuspunkt, förkromad samt lackad metall, skiva av plast, höjd ca 110, diameter 60 cm.

Aktuellt bud1 220 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, ASEA, 1900-talets andra hälft,

Stomme metall och gulmetall. Tygskärm, diameter ca 37 cm, höjd ca 145 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, "PostKrisi 0032", Catellani & Smith, 2000-tal.

Målat glasfiber. Kupans höjd 54 cm. Omonterad i originalkartong.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKKRONOR, ett par, 1900-tal.

TAKKRONOR, ett par, 1900-tal.

Dekor av blommor och blad i målad plåt. För fem ljuspunter. Diameter ca 55 cm, höjd ca 66 cm.

Aktuellt bud771 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, möjligen Hans Bergström. 1960-tal. Höjd ca 66 cm.

Stomme av koppar. Diameter ca 36 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, industri, 1900-talets mitt.

Stommen av bemålad metall. Kupan av plåt. Totallängd ca 82 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, omkring 1800.

Rund fot, nedåt avsmalnande ban och urnformade ljuspipor. Bladdekor. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, 18/1900-tal.

Trä och mässing. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud5 451 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, Asea, mässing/glas, 1950-tal.

Höjd 57 cm.

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ASTRI EKENGREN, spegellampetter, ett par, tenn, 1920-tal.

För ett ljus. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Empire, mässing, 1800-talets mitt.

Lösa ljusmanchetter. Reliefdekor av bland annat lagerkrans. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

Mässing. 12 svängda ljusarmar. Höjd 87 cm, diameter 67 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, mässing, EOS, 115, Jönköping, 1900-talets första hälft.

Balusterformade skaft på rund fot. För tre ljus. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, plåt, 1900-talets mitt.

Cylinderformad. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, mässing, 1950-tal.

GOLVLAMPA, mässing, 1950-tal.

Höjd 146 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Sverige 1950-tal.

GOLVLAMPA, Sverige 1950-tal.

Mässing och svartlackerad metall, två ljuspunkter, skärmar i plåt och tyg, märkt undertill med modellnummer. Höjd 172 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, ett par, taklampor,  Ateljé Lyktan, 1940/50-tal.

Stomme av legerad metall, dekor av klot av trä med pålagd dekor av blad, åtta svängda ljusarmar. Diameter 63, höjd 68 resp 87 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets mitt.

TAKKRONA, 1900-talets mitt.

Mässing. Åtta ljuspunkter. Diameter 75, höjd 47 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, Louis Seize-stil, 1900-talets början.

I form av facklor. Bronserade. Höjd ca 45 cm exkl glödlampor.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INDUSTRILAMPA / VÄGGLAMPA, 1940-tal.

Höjd 91 cm. Justerbar höjd.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA, mässing, modell 1314, Stockmann Orno, 1900-talets mitt.

Genombruten dekor. Total höjd 71 cm, skärmens höjd ca 30 cm, diameter 26 cm.

Aktuellt bud270 EUR
Utropspris
400 EUR
SEPPO KOHO, GOLVLAMPA, Secto 4210, Secto Design, Finland.

Skärm formpressad björk, höjd 60 cm. Total höjd 185.

Aktuellt bud150 EUR
Utropspris
300 EUR
TAKLAMPOR, ett par, 1950/60-tal.

Teak. Tre kupor i glas vardera. Diameter ca 49, höjd 23 cm

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkta Idman.

Svart perforerad skärm. Mässing. Matterat glas. Mått 40x40 cm, höjd 24 cm.

Aktuellt bud1 500 EUR
Utropspris
2 500 EUR
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Svartlackerad metall samt mässing. Tre ställbara armaturarmar. Ställbar höjd, som högst ca 175 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft.

Patinerad metall. Sex ljusarmar. Diameter 78, höjd ca 65 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1930-/40-tal.

TAKLAMPA, 1930-/40-tal.

Närmast klotformad kupa i ljusgrönt opakt glas. Kupa med reliefdekor av fåglar och vågor. Montering i förkromad metall. Höjd ca 66 cm.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing. Delvis beklädd med läder. Rund fot. En ljuspunkt. Höjd ca 50 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STRÅLKASTARE OCH STATIV, märkt "SVERIGES RADIO TELEVISIONEN", 1950 / 60-tal.

Blåmålad metall med vit text. Ovan ett svarvat trähandtag. Ställbart stativ (detta dock senare). Höjd 52 +180 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Lösa ljusmanchetter. Reliefdekor av bland annat palmetter. Höjd 26,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 2467/2, Firma Svenskt Tenn.

Mässing. Trepassformad fot. Märkt Svenskt Tenn 2467/2. Skärm i ljus, veckad textil. Höjd ca 57 cm inklusive skärm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, Oscarianska, 1800-talets slut.

Förgylld metall och sten bl at jaspis. För 5 ljus vardera. Höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Örsjö industri, 2000-tal.

Stomme i mässing och läder. Ställbar ljusarm. Skärm i ljus textil. Höjd ca 170 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing, delvis beklädd med läder. Delvis ställbar ljusarm. En ljuspunkt vardera. Skärm i ljus, veckad textil. Höjd 119 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, mässing,  empirestil, omkring 1900.

Rak form med dekor av urna med upptill flamma, nedtill bockhorn. Två svängda ljusarmar. Ljusskärmar medföljer. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLYKTOR, 3 st, Konsthantverk AB, Tyringe, 2000-tal.

Hexagonal form. Stomme i mässing med skivor i fasettslipat glas. Tre ljuspunkter vardera. Etikettmärkta. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR ANDER, kandelaber, Ystad Metall, 1900-talets mitt.

Mässing samt svärtad metall. För sju ljus. Höjd ca 29 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, troligen Italien 1900-talets mitt.

8 ljusarmar. Dekor av vinrankor och detaljer i opakt glas. Höjd 89 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA. Asea Skandia. 1900-talets mitt.

Stomme i mässing och metall. Kupa i glas. Skärm medföljer. Höjd 57 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLYKTA, 1900-talets första hälft.

Glas och patinerad metall. För ett ljus. Diameter 32, höjd 75 cm.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSKRONA, för åtta ljus, rokokostil, 1800-talets andra hälft.

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor och margueriter. Höjd 86, bredd 56 cm.

Aktuellt bud10 000 SEK
Utropspris
24 000 SEK
CARL THORE, taklampa, "Le Monde", Granhaga Metallindustri, 1970-tal.

Metall, delvis lackerad. Höjd ca 34 cm.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, Boréns, 1900-talets andra hälft.

Mässingsfärgad samt vitlackerad metall. Märkta med etikett. Höjd 135,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Flygsfors, 1900-talets andra hälft.

Klarglas med vitt underfång. Höjd 36,5 cm (exklusive armaturhållare).

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, "Bubblan", Orrefors, 1970-tal.

Stomme av mässing. Tonat glas samt klarglas. Märkt med etikett. Diameter ca 40 cm, höjd ca 37 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 1093, Idman 1900-talets mitt.

Polerad mässing samt glaskupa i bärnstensfärg. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud150 EUR
Utropspris
500 EUR
TIMO SARPANEVA, LJUSSTAKAR,  8 ST. "Festivo". Sign TS. Iittala, formgivna 1966.

Klart glas. Alla storlekar. Höjd 8-32 cm.

Aktuellt bud290 EUR
Utropspris
400 EUR
VÄGGAPPLIQUER, 1900-talatets andra hälft.

Bronserad och patinerad metall. Tre ljusarmar med dekor av vindruvsklasar. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, glas, Venetiansk stil 1900-tal.

Glasklädd stomme med sex svängda ljusarmar, dekor av blommor och blad. Diameter ca 50, höjd 70 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, glas, sannolikt Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets mitt.

Gultonade. Sköldformade. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Falkenbergs Belysning, nr 7026, 1900-talets andra hälft.

På rund fot. Justerbar skärm. Höjd ca 112 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1930-/40-tal.

Fäste av mässing. Kupa av frostat glas. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Sten och metall. Kolonnformad. Höjd 47 cm (exklusive skärmhållare).

Aktuellt bud900 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Bronserad metall med dekor av rosettprydda blomstergirlanger, behängd med prismor. Tre ljuspunkter. Diameter ca 33, höjd ca 51 cm.

Aktuellt bud1 410 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början.

Delvis genombruten stomme av koppar med hamrad yta och dekor av frukter. Textilklädd. Diameter 46, höjd 70 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, sent 1800-tal.

Stomme av bronserad metall med rikt genombruten naturalistisk dekor. Oljehus av majolika. Sex ljusarmar behängda med prismor. Kupa i glas med dekor av fåglar. Diameter ca 60 cm, höjd ca 130 cm.

Aktuellt bud2 080 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, omkring 1900-talets mitt.

Stomme av mässingsfärgad metall behängd med prismor. Piggbotten och krönande plym. Åtta ljusarmar. Diameter ca 71, höjd ca 90 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, tidigt 1900-tal.

Mässings och onyx, kvadratisk fot. Oljehus av glas med slipad dekor. Etsad kupa. Total höjd 78 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Danmark, 1960-tal.

GOLVLAMPA, Danmark, 1960-tal.

Kromad metallstomme, delvis beklädd med svärtade skinnremmar. Senare skärm. Höjd inklusive skärm ca 165 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, empirestil, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Två ljuspunkter. Rund fot. Höjd 160 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINIATYRLJUSSTAKAR, 2 st, empire, s.k "taper sticks", brons, Frankrike, 1830/40.

Används för att värma sigill-lack. Patinerad brons. Höjd ca 3,5-4,5 cm

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk stil, 1900-tal.

Mässing och grön marmor. Urnformad ljushållare uppburen av putti. Dekor av kedjor och tofsar. På kvadratisk fot. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Ofärgat mönstrat glas. Diameter 17, höjd ca 55 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par stengods, Söholm, Danmark 1900-talets senare del.

Höjd inkl fäste 29 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA, Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing, delvis beklädd med läder. Delvis ställbar ljusarm. En ljuspunkt. Skärm i ljus, veckad textil. Höjd 119 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets första hälft.

För sex ljus. Mässingsstomme behängd med prismor i kedjor och stavar. Korgbotten, krönande plym. Svängda ljusarmar med prismor i manchetterna. Diam 70, höjd 75 cm.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, Idman, 1950-tal.

Grålackerad kupa, vit insida. Justerbar arm i mässing. Kupans höjd 25,5 cm, armens längd inkl väggfästet ca 25 cm. Bär tillverkarens stämpel.

Aktuellt bud400 EUR
Utropspris
500 EUR
LJUSSTAKAR, 8 st, mässing, sent 1800-tal.

Konturerade former. Höjd 13,5- 27 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, sent 1900-tal.

Gulmetall. Dekor av eklöv och rosetter. Tre ljusarmar med elektriska ljus vardera. Höjd 88 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, keramik Nittsjö.

BORDSLAMPA, keramik Nittsjö.

Blåglaserad med bladkvistar. Monterad. Höjd 29 cm inkl lampsockel.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, TAKLAMPA, glad, Orrefors. 1900-talets mitt.

Mässing och glas. Etikettmärkt. Diameter 44, höjd 30, 45 cm inkl stav.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, PH-80, Poul Henningsen för Louis Poulsen.

Rund svärtad fot. Kromad mittstång. Skärmar i vit plast. Röd reflektor. H ca 130 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 2 st 1940/50-tal,

VÄGGLAMPOR, 2 st 1940/50-tal,

bemålad konstgjutmassa. Form av snäcka. Höjd ca 36 cm, bredd 37 cm, produktblad medföljer.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH-5", Louis Poulsen.

Grålackerad metall. Diam 50 cm.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Societa Porcellane Artistiche, Florens, Italien, sent 1900-tal.

Stomme av mässingsfärgad metall och plexiglas. And av porslin med handmålad dekor. Två ljuspunkter. Tillhörande höj- och sänkbar skärm. Etikettmärkt. Minimihöjd 64 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring 1800.

Kolonnformat skaft av marmor samt kvadratisk bas. Urnformad ljuspipa och detaljer av mässing. Lösa ljusmanchetter. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing behängd med prismor. Delvis glasad stam och mittsjut. Dekor av blå glasskiva. Avlutande klot. Sex ljusarmar. Åtta ljuspunkter. Höjd 100 cm exklusive kedja.

Aktuellt bud367 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Marmor. Cylinderformad. Höjd 29 cm (total höjd 36 cm).

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, "Bumlingen", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus.

Mässing. Diameter 25 och höjd 27 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, omkring år 1900.

BORDSLAMPA, omkring år 1900.

Bemålad metall. Antikiserande dam. Höjd inkl lamphållare 48 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK

Stomme av mässing. Fem ljuspunkter. Höjd ca 67 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, 1980-tal.

Skiktlimmad bok, skärm av plast. Höjd ca 137 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, nysilver, England, tidigt 1900-tal.

Profilerad skaft på rund fot med lös ljusmanschett. Höjd 27 samt 28 cm. Trasiga kandelaberarmar medföljer.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra kvartal. Height ca 53 cm.

Stomme av mässing samt med droppformade prismor. Med fem elektriska ljus. Diameter ca 63 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Stomme i mässing och läder. Skärm i ljus, veckad textil. En ljuspunkt. Höjd 150 cm.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Örsjö industri, 2000-tal.

Stomme i mässing. Delvis klädd med läderband. Skärm i veckad, ljus textil. Höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing samt läder. Rund fot. En ljuspunkt vardera. Skärmar i ljus, veckad textil. Märkta. Höjd ca 157 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, Atelje Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Etikettmärkt. Höjd ca 63 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA / LJUSSTAKE, silverpläterad metall, 1900-talets första hälft.

Antikiserande dekor. Ljusstake senare omgjord till bordslampa. Höjd inklusive skärm ca 43 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
150 EUR
LJUSKRONA, Gaetano Sciolari, Italien, etikettmärkt.

För 12 ljuspunkter. Vitmetallstomme i två nivåer, behängd med ovala prismor samt stående stavprismor. Två extra prismor(samt en skadad). Diam 65, höjd c:a 65 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSLAMPA, modell AK 15, Itsu, 1900-talets mitt.

Vit metall, justerbart förnicklat skaft. Höjd max 39 cm. Tillverkarens stämpel.

Aktuellt bud30 EUR
Utropspris
150 EUR
ALDO LONDI, BORDSLAMPA, keramik, Italien 1960-tal.

Rimini blue-glasyr. Höjd 30 cm inkl. montering.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
150 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, Kina, 1900-talets första hälft.

Monterade på träsocklar. Balusterformade. Höjd ink. skärmhållare 77 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK