BELYSNING

Belysningsföremål omfattar bl. a. tak-, golv- vägg- och bordsarmaturer, ljuskronor, amplar, lyktor, kandelabrar och ljusstakar för elektriskt eller levande ljus. Fram till elektricitetens genombrott vid sekelskiftet 1900 var olika typer av animaliska och vegetabiliska oljor, vax, stearin och fotogen viktiga ljuskällor. Förr i tiden var många belysningsföremål enkla och har inte överlevt fram till idag. Många gånger är det de mer påkostade ljuskronorna med prismor och dyrbart förgyllda amplar och ljusstakar som finns bevarade. 1900-talets belysningsföremål har genom nya tekniker och material fått ett bredare spektrum av utföranden. De dominerande materialen har varit mässing, målad plåt, glas och plast.

KANDELABER samt TAKKRONA, allmogestil, s.k Tuppstake, 1900-tal.

Takkrona för fyra ljus med tre förlängningsstavar, höjd minst 35 cm. Kandelaber höjd 54 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, alabaster, 1900-talets andra hälft.

Kolonnformad på rund fot. Med skärmar. Höjd utan skärmar ca 59 cm, skärmens diameter ca 42 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, modell AP 6692, Itsu, 1960-tal.

Vit metall. Bär tillverkarens stämpel. Skärmens diameter 60 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, brons, art déco, 1930-tal.

Dekor av pärlbård. Rund fot. Höjd ca 73 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, Oscariansk, omkring år 1900.

Prismor och ljusarmar av glas med glasklädd stam av metall. Slipad dekor. Tolv ljuspunkter. Diameter ca 77, höjd ca 105 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OLJELAMPA, mässing, 1700-tal.

OLJELAMPA, mässing, 1700-tal.

Hängande. Lock. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PLAFONDLAMPA, 1920-tal.

PLAFONDLAMPA, 1920-tal.

Stomme av metall, stiliserad dekor. Fem ljuspunkter. Kupa av råglas med slipad och etsad dekor. Diameter 59, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, alabaster, tidigt 1900-tal.

Rund fot, skaft med vriden dekor. En ljuspunkt. Höjd ca 189 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKKRONA, glas, venetiansk stil, 1900-talets mitt.

Dekor av glasstavar i form av blommor och löv. Fem ljuspunkter. Diameter 49, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, Nysilver, Swedish Grace, Herman Bergmans, Stockholm, 1920 / 30-tal.

Märkt. Bausterformad samt fasetterad stomme. Höjd ca 45,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1920/30-tal.

TAKLAMPA, 1920/30-tal.

Kromad stomme. Fem ljuspunkter, kupar av glas. Diameter 80, höjd 33 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, travertin, Italien, 1970/80-tal.

Travertin. Höjd 47 cm exklusive skärm. Textilskärmar medföljer.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
IVAR ÅLENIUS-BJÖRK, vaser/ljusstakar, ett par, mässing, "Liljan", Ystad Metall.

Mässing. Stämplade Å.B. Ystad Metall SWEDEN. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA. Troligen Mazzega, Murano, Italien.

Skärm i klart, opakt samt orangetonat glas. Kromat metallfäste. Höjd ca 55 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MARCEL WANDERS, taklampa “Skygarden 2”, Flos.

Svartlackerad skärm insida med vit stuckatur i blommönster. En ljuspunkt. Diameter 90, höjd 45 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TAKLAMPA, Tyringe Konsthantverk, 1900-talets senare del.

Stomme av mässing. Sex ljuspunkter. Ljusa kupor av glas. Etikettmärkt. Diameter 66, höjd 67 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS PEHRSON, TAKLAMPA, BUMLINGEN, "Bumlingen",  Ateljé Lyktan, Åhus.

Vitlackerad. Raster. Diameter 48 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKOMAKARLAMPA, tidigt 1900-tal.

Skärm av opakt glas med detaljer av mässing. Höj och sänkbar. Diameter 21 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, ljusstake "Slingan", Firma Svenskt Tenn.

4 ljushållare. Höjd ca 7, längd ca 35 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, design by Niclas Hoflin, för RUBN, "Long John 7", med originalförpackning.

Svart/mässing. 7 ljuspunkter. Längd ca 260, höjd ca 15 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Aktuellt bud 5 001 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, omkring 1900-talets mitt.

Kupa i vitt glas. Fäste i teak. Diameter ca 33 cm. Höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, ett par, Kina, tidigt 1900-tal.

Trä och tyg. Höjd 44 cm exkl krok. Diameter 42 cm vardera.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, 2 st, Kina, 1900-talets första hälft.

Kupor i glas med målad dekor av figurscener. Över- och underdelar i trä. En med fransar. Höjd ca 36- 40 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, 2 st, Japan, 1900-tal.

Metall. I form av pagoder. Genombruten kantdekor. Höjd ca 20- 33 cm.

Aktuellt bud 1 001 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Tre ljuspunkter. Rund fot. Höjd 158 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa, "bumlingen", Ateljé Lyktan. 1900-talets andra hälft. Höjd ca 23 cm.

Rödlackerad metall samt med raster av plast. Etikettmärkt. Diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, mässing, tidigt 1900-tal.

För två ljus vardera. Rund fot. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RESELJUSSTAKAR, ett par, mässing, Sverige, 1700-tal.

Rund fot och svarvad ljuspipa. Kan tas isär och skruvas ihop till formen av en dosa med diameter 11 cm. Höjd 7 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, "Verkstadspendel", Louis Poulsen. Diameter ca 44 cm.

Tillverkades i olika storlekar varav denna är den största modellen. Emaljerad plåt. Med tygbeklädd sladd. Diameter ca 44, höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 701 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, "Ufo", modell 565, Luxus, Sverige, 1960-tal.

Teak och mjölkfärgat glas. Diameter 55 cm, höjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Plexiglas, total höjd ca 96 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA,glas, Vicke Lindstrand Kosta,

Cylinderformad. Höjd inkl. skäm. 60 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, barockstil, CG Hallberg, 1940-tal. Ca 400 gram.

Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR ett par, Murano,

VÄGGLAMPOR ett par, Murano,

Stomme i vitmetall, lösa prismor i glas, höjd ca 38 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR, ETT PAR, 1800-tal.

Kolonnljusstakar på fyrkantig fot, silver på tenn. Höjd 22 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, rokokostil, omkring 1900-talets mitt.

stomme i gulmetall, behängd med prismor, diameter ca 48 cm, höjd ca 74 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par,

BORDSLAMPOR, ett par,

Mässingsplåt. Kulformat skaft. Höjd 47 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA sekelskifte 1900.

LJUSKRONA sekelskifte 1900.

För nio ljus samt sex ljuspunkter, spiralvridna ljusarmar, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 110, diameter 80 cm. Nyckel = lösa delar medföljer. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKKRONA, Italien, 1970-tal.

TAKKRONA, Italien, 1970-tal.

Stomme i metall. Bronserad, 6 ljusarmar. Höjd 55 cm. Diameter 53 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA 1930/40-tal.

GOLVLAMPA 1930/40-tal.

Fanerad med björk samt repklädd, höjd ca 166 cm

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, porslin, Carl-Harry Stålhane, Rörstrand.

Brun- och vitglaserad. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA sekelskiftet 1900.

BORDSLAMPA sekelskiftet 1900.

Kolonnformad stam av sten med metall, total höjd inkl fäste 59 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOMTE, keramik, Heissner, 1900-talets andra hälft.

Målad. Med elektrifierad lykta. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-tal.

TAKLAMPA, 1900-tal.

Mässing. Med 8 klotformade kupor i vitt glas. Diam 77, höjd 78 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LAMPOR, 3 st, "OS-lampan", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall. Märkta med etikett. Längd ca 42 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstakar, 5 st, glas, "Festivo", Iittala, 1900-talets andra hälft.

Signerad TS. Höjd ca 12- 32 cm. Ljusmanschetter i glas medföljer.

Aktuellt bud 1 126 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Bergboms, 1960/70-tal.

Äggformad gråglaserad keramisk stomme med detaljer i krom, Etikettmärkta, höjd inkl sockel ca 40 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1960/1970-tal.

Plast. Avtagbar skärm. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st ljusstakar / ljuslyktor, AB Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, 1960/70-tal.

Mässing samt glas. Höjd 28respektive 42 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NATTLJUSSTAKE, brons, 1800-talets första hälft.

Reliefdekor av amoriner. Urnformad ljuspipa. Hänkel. Höjd 6 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstake, "Profil" Nr 69, mässing, Skultuna. Med originalkartong.

Av mässing. Length ca 34 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PETER SCHUMACHER, taklampa "Leaf Lamp", Green Furniture Concept.

Stomme av björk, dekor av ull. En ljuspunkt. Diameter ca 130, höjd ca 80 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANNA-GRETA EKER, kandelaber, silver, Auran Kultaseppä Oy, Åbo, Finland, 1963.

För tre ljus. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, Orrefors, 1900-talets tredje kvartal.

Klarglas med gröntonat underfång. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABER, empirestil, 1900-tal.

I mässingsfärgad metall och marmorimitation. Rik dekor av bland annat urna samt örnhuvuden. För 6 ljus. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
APPLIQUER, ett par, empirestil, omkring 1900.

Mässing. Krönta med flammande urnor. För två ljus vardera. Höjd ca 34 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
APPLIQUER, ett par, Louis XVI-stil, omkring 1900.

Förgylld mässing. För ett ljus vardera. Dekor av pärlstav, lagerblad samt bandrosetter. Höjd 37 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Carl Fagerlund, Orrefors.

Reliefdekor. Diameter 38 cm, höjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, gotisk-stil, 1900-tal.

Brons. För sex ljus. Diameter 51, höjd 51 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TOMTAR, 2 st, målad terracotta, Heissner, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Tomte med lykta. En märkt. Höjd ca 42-73 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE/ BORDSDEKORATION, vitmetall, 1900-tal.

Oval form på fyra tassfötter. För 24 smala ljus. Längd 62 cm, bredd 31 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ADVENTSLJUSSTAKE, lackerad metall, Fantasi, märkt Osram, 1900-talets andra hälft.

Sju ljuspunkter. Dekor av olikfärgat glas. Höjd ca 39 cm. I originalförpackning.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GINO VISTOSI, troligen. Takkrona, Murano, Italien, 1960/70-tal.

Stomme av guldfärgad mässing behängd med diskar av röktonat glas. 10 ljuspunkter. Diameter 45 cm. Höjd 55 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, 1930-tal.

BORDSLAMPA, 1930-tal.

En ljuspunkt. Skuren dekor. Rund fot. Höjd inkl. hållare till skärm 46 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JULBELYSNING, 2 stycken, "Julspiral" Osram 1950 / 1960-tal. Del av oroginalförpackning medföljer.

Av bland annat plast. Med elektrska ljuspunkter. Höjd ca 97 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Skärm av opakt glas med detaljer av porslin. Höj och sänkbar. Diameter 21 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1970-tal.

BORDSLAMPA, 1970-tal.

Stomme av mässing, dekor av slipat glas på skaftet. Höjd ca 54 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, empirestil, omkring 1900.

Mässing och porslin. Rik dekor. På tassfötter. Fem ljusarmar vardera. Höjd 61 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
INDUSTRILAMPOR, ett par, Zumtobel Staff, 1900-tal.

Metall med glasskiva på undersida, höjd 53 cm, diameter 34 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKBORD, ett par, BORDSLAMPOR, 2 st, samt SKÅLAR, 6 st, "Snacklight" och "Snackrack", Fatboy, 2000-tal.

Brickborden i blålackerad metall. Diameter 56 cm, höjd 49,5 cm. Bordslamporna samt skålarna i blå plast, lamporna med magnet i foten. Skålarnas diameter 15 cm, lampornas höjd 18 cm. Samtliga märkta "fatboy". Ett set ouppackat i originalkartong.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK

Brickborden i rödlackerad metall. Diameter 56 cm, höjd 49,5 cm. Bordslamporna samt skålarna i röd plast, lamporna med magnet i foten. Skålarnas diameter 15 cm, lampornas höjd 18 cm. Samtliga märkta "fatboy". Ett set ouppackat i originalkartong.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Brickborden i grönlackerad metall. Diameter 56 cm, höjd 49,5 cm. Bordslamporna samt skålarna i grön plast, lamporna med magnet i foten. Skålarnas diameter 15 cm, lampornas höjd 18 cm. Samtliga märkta "fatboy". Ouppackade i originalkartong.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK

Brickborden i gullackerad metall. Diameter 56 cm, höjd 49,5 cm. Bordslamporna samt skålarna i gul plast, lamporna med magnet i foten. Skålarnas diameter 15 cm, lampornas höjd 18 cm. Samtliga märkta "fatboy". Ouppackade i originalkartong.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LANTERNA, Helsingborg, 1900-talets början.

Mässing, glas och koppar. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Belid, 1900-talets senare del,

Stomme i metall, med två ljuskällor, höjd ca 150 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA, omkring 1900.

VÄGGLAMPA, omkring 1900.

Mässing. Två ljuspunkter. Höjd 30 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Olle Alberius, Rörstrand, 1900-talets andra hälft,

Vitt porslin med blå dekor. Höjd totalt ca 25 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, barockstil, mässing, 1900-tal.

Fem svängda ljusarmar. Höjd inkl. kedja 50 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft/mitt.

Målad metall. Höjd 47 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1920-30-TAL.

BORDSLAMPA, 1920-30-TAL.

Stomme i patinerad metall. Sockel i sten. Lampskärm i glas. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, omkring 1900. Höjd 70 cm.

Mässingsstomme med 4 ljusarmar. Behängd med prismor.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing och alabaster, gustaviansk stil, 1800-tal.

Räfflad pelare. Urnformad ljuspipa med dekor av girlander. Alabaster sockel. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA. 1900-talets andra hälft.

Stomme av metall, ställbara armar, skärmar av glasfiber. Höjd ca 60 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSPLÅTAR, ett par, barockstil, omkring 1900.

Av mässing. För två ljus vardera. Dekor i relief. Ca 100 x 55,5 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, Art Deco, 1920 / 30 tal.

Stomme av metall samt björk. Höj- och sänkbar, höjd ca 147-153 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Tolomeo", De Lucchi & Fassina, Artemide, Milano, Italien.

Stomme i förkromad metall. Ställbar arm samt ljuspunkt. Etikettmärkt. Maximal höjd ca 120 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1920-tal.

GOLVLAMPA, 1920-tal.

Höj- och sänkbar stomme avpatinerad metall. Målad plåtskärm. Höjd ca 129-176 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, "Lyktan", 1900-talets andra hälft.

Rund fotplatta av marmor. Stomme av mässing. 5 ljusarmar i mässing. Höjd 200 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-tal.

Fem ljusarmar i glas samt tre elektriska ljuspunkter. Behängd med prismor. Diameter ca 63 cm, höjd exkl. kedja ca 61 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TOMTE, Heissner, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Med elektrisk lykta. Höjd 43 cm.

Aktuellt bud 666 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, tenn, 1936.

BORDSLAMPA, tenn, 1936.

En ljuspunkt. På fyra ben. Höjd inkl. hållare till skärm 48 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, "Bourgie", Ferruccio Laviani för Kartell.

Gjuten i plast. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1900.

Brons. Kolonnformade på bockfötter. Lösa ljusmanschetter. Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft,

stomme i stål, kupor med opakt glas, 6 ljuskällor. Diameter ca 45 cm, höjd ca 63 cm,

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA rokokostil 1900-tales mitt.

För sex ljuspunkter, burformad stomme av mässing behängd med olikslipade prismor, diameter 50 höjd 75 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa "Tratten" Markaryd 1900-talets senare del.

För utomhusbruk, patinerad koppar, höjd ca 23, diameter ca 24 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA 1940/50-tal.

GOLVLAMPA 1940/50-tal.

Förkromad metall och lackerad, total höjd ca 138 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, Carl Fagerlund Orrefors.

Skaft i mässing. Rund glaskupa. Höjd 40 cm. Diameter 37 cm.

Aktuellt bud 580 SEK
Utropspris
2 500 SEK