Visar föremål 1 – 100 av 311

BELYSNING

Belysningsföremål omfattar bl. a. tak-, golv- vägg- och bordsarmaturer, ljuskronor, amplar, lyktor, kandelabrar och ljusstakar för elektriskt eller levande ljus. Fram till elektricitetens genombrott vid sekelskiftet 1900 var olika typer av animaliska och vegetabiliska oljor, vax, stearin och fotogen viktiga ljuskällor. Förr i tiden var många belysningsföremål enkla och har inte överlevt fram till idag. Många gånger är det de mer påkostade ljuskronorna med prismor och dyrbart förgyllda amplar och ljusstakar som finns bevarade. 1900-talets belysningsföremål har genom nya tekniker och material fått ett bredare spektrum av utföranden. De dominerande materialen har varit mässing, målad plåt, glas och plast.

Spara dina favoriter

LJUSARM, gjuten brons, barock, 1600/1700-tal.

Svängd ljusarmar. Droppskivan märkt "6". Längd 32 cm, höjd 21 cm,

Aktuellt bud2 550 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OLJELAMPA, glas och mässing, omkring år 1800.

Svarvad form. Höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, jugend, 1910-/20-tal.

Stomme i metall. Fyra ljuspunkter varav en med matterad glaskupa. Höjd 40, diameter 40 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1800-talets slut.

Mässing med rikligt ornerad dekor. Lös kupa i matterat glas med dekor och brännarrör i klarglas. Höjd ca 75, diameter ca 45 cm.

Aktuellt bud1 205 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Asea, 1900-talets mitt.

Mässing. Svängda ljusarmar i två nivåer, detaljer av trä. Tulpanformade skärmar i glas. Lampas höjd 42 cm. Total höjd 183 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLE LUNDBERG, taklampa, "Megalo", Ateljé Lyktan.

Vit akryl med detaljer av kromad metall. Etikettmärkt. Diameter 80 cm, höjd 27 cm.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors och Örsjö belysning, 1980-tal.

Stomme i mässing. 4 ljuspunkter. Behängd med gjutna plattor i klarglas med reliefdekor. Höjd 16, diameter 34 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIK HÖGLUND, ljuskrona, 1900-talets andra hälft.

Stomme av målad metall. Behäng med kläppar av glas. Diameter 51, höjd 62 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, järnsmide, 1900-talets början.

Fyrdelade fötter. Skaft med vriden dekor. För sju ljus vardera. Märta JE18. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, IKEA, sent 1900-tal.

Vitlackerad och blankkromad.. Tre ljuspunkter med kupor i glas. Höjd 138 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-tal. Höjd ca 96 cm.

Stomme av mässing behängd med olikformade prismor i pressglas. Åtta elektriska ljuspunkter. Sju ljusarmar. Diameter ca 70 cm.

Aktuellt bud4 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLJUSSTAKAR, ett par, smide, 1800-tal.

För tre ljus vardera. Höjd 119 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLJUSSTAKAR, ett par, mässing, 1800-tal.

Balusterformade. Dekor av maskaroner, frukt och bladverk. Märkta IHS. Höjd 101-103 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1600-tal.

LJUSSTAKE, brons, 1600-tal.

Balusterformat skaft. Kvadratisk fot. höjd 21 cm.

Aktuellt bud1 701 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, modell Tulipan 41 DL Flush Mount, J. T. Kalmar, 1960-70-tal.

Vit metallstomme med 10 ljuspunkter, behängd med 41 glasbubblor. Bär tillverkarens etikett. Höjd 34 cm, total diameter 50 cm.

Aktuellt bud840 EUR
Utropspris
800 EUR
BORDSLAMPA, Lars Bessfelt Ateljé Lyktan, 1900-talets slut.

Förkromat stål samt böjd skiktlimmad bok. Bär tillverkarens etikett. Höjd 42 cm, diameter 45 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA, modell 2047 Kerlux, Finland, 1900-talets slut.

Förkromad stålstomme, 5 ljuspunkter. Vita opalglaskupor. Bär tillverkarens etikett. Höjd 50 cm, diameter 50 cm.

Aktuellt bud60 EUR
Utropspris
200 EUR
TAKLAMPA, Idman 1900-talets mitt.

För fyra ljuspunkter, vit opalglaskupa. Diameter 45 cm.

Aktuellt bud50 EUR
Utropspris
150 EUR
SEPPO KOHO, GOLVLAMPA, Secto 4210, Secto Design, Finland.

Skärm formpressad björk, höjd 60 cm. Total höjd 185. Ljuskällan E27.

Aktuellt bud260 EUR
Utropspris
350 EUR
ALDO LONDI, BORDSLAMPA, keramik, Italien 1960-tal.

Rimini blue-glasyr. Höjd 30 cm inkl. montering.

Aktuellt bud46 EUR
Utropspris
150 EUR
HANS AGNE JAKOBSSON, BORDSLAMPA, Markaryd 1900-talets senare hälft.

Mässing. Cylinderformad skärm med åtta lameller. Etikettmärkt. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud340 EUR
Utropspris
150 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa,  Stockmann Orno, 1900-talets mitt.

Bronsstomme med tre ljuspunkter samt blomformade glasdekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 61 cm, diameter 54 cm.

Aktuellt bud200 EUR
Utropspris
500 EUR
VÄGGLAMPA / INDUSTRILAMPA, Tateka, Finland, 1960-1970-tal.

Grönmålad metall, kupan invändigt vit. Kupans diameter 18 cm. Tillverkarens märkning. Längd utdragen ca 105 cm.

Aktuellt bud170 EUR
Utropspris
150 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, ostindisk stil, 2000-tal.

Dekor i underglasyrblått mot krackelerad fond. Sockel i trä. Skärm i ljus textil. Höjd ca 60 cm inklusive skärm.

Aktuellt bud2 202 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets slut.

Stomme i svart glas. Skärm i veckad, ljus textil. Total höjd ca 64 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets första hälft.

Rund form. Kinesiserande dekor. Höjd 26 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ALTARLJUSSTAKAR, ett par, 1700-tal.

Förgyllt trä. Godronnerad dekor, i mitten vulst. Höjd ca 30,5 cm.

Aktuellt bud5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, barockstil, 1900-talets andra hälft.

Mässing. 5 ljusramar. Höjd ca 90 cm, diameter 53 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ETT PAR. Ryssland/Baltikum, 1800-talets mitt.

Mässing. Höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud140 EUR
Utropspris
600 EUR
YKI NUMMI, taklampa, modell 64-479, Stockmann-Orno, 1960-tal.

Akryl och teak. Diameter 55 cm.

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPA / VAS, porslin, Kina.

Bär Jiaqings märke. Höjd inklusive skärmhållare 71 cm.

Aktuellt bud35 EUR
Utropspris
150 EUR
LJUSKRONA, modell 205, barockstil, Skultuna, 1900-tal. Höjd 47 cm exkl stavar.

Mässing. Fem svängda ljusarmar. Diameter 40 cm. Fyra stavar för förlängning medföljer, längd 20 cm vardera.

Aktuellt bud700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft, höjd ca 65 cm.

Stomme i kromad metall. Dekor av kula i mitt. fem svängda ljusarmar. Kupor i marmorerat glas. Diameter ca 78 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOUIS WEISDORF, taklampa, "Konkylie"/"Tivolilampan", Lyfa, Danmark, 1900-talets andra hälft, höjd 40 cm.

Lameller av gulmetall, invändigt lackerade i gul och orange. Diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Bitossi för Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Glaserade med reliefdekor, cylinderformade. Höjd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA,  Venetiansk stil 1900-talets första hälft.

17 ljusarmar. Behängd med prismor och glasstavar. Höjd ca 125 cm. Diameter ca 85 cm. Fyra lampsocklar.

Aktuellt bud7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSSTAKAR, glas, 6 st, Villeroy & Boch, 1900-talets slut.

Kvadratisk form. Stämplade. Höjd 10-20 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par empirestil 1800-talets senare del.

Mässing, höjd 19 cm.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF LORENZL, kandelabrar ett par Goldscheider signerade i godset glaserat flintgods ca 1925.

För tre ljus vardera, signerad i godset samt märkt med modellnummer 5528 inpressat i godset tre st X, höjd ca 34,5 cm.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, "Bumlingen", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus.

Mässing. Diam 26 och höjd 27 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR 2 st senbarock.

LJUSSTAKAR 2 st senbarock.

Kvadratisk fot med blasuterformad stam, höjd ca 14 cm

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRIK SCHULTZ, golvlampa "Bebop" 2006, Ateljé Lyktan.

Vitlackerad metall och plast, etikettmärkt, höjd ca 140,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, ljusstake, Markaryd.

Mässing. Kupa i gröntonad glasmassa. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, "AJ Pendeln", Arne Jacobsen, Louis Poulsen, Danmark.

Vitlackerad plåt. Diameter 37 cm. Höjd ca 17 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CASSOLETTER ett par empirestil 1800-talets senare del.

Brons samt sten, höjd 23 cm totalt.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Grillby Mässing, 1900-talets andra hälft.

Mässing och teak. Stämplade. Höjd 20,5 cm.

Aktuellt bud651 SEK
Utropspris
1 500 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa PH 5, för Louis Poulsen Danmark 2000-tal.

Lackerad metall, etikettmärkt, diameter ca 47, höjd ca 26 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.

Mässing och glas. Tre ljuspunkter, glaskupornas höjd ca 23 cm. Total höjd ca 130 cm. Stämpelmärkt Idman.

Aktuellt bud130 EUR
Utropspris
300 EUR
PIERRE FORSSELL, 4 st väggljusstakar, "Pendeln", Skultuna, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Markaryd, 1960-tal.

Stomme i mässing. Skärm delvis klädd i gul frans av siden. Etikettmärkt. Höjd ca 140 cm.

Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets början. Height ca 100 cm.

Patinerad metallstomme behängd med olikslipade prismor. Med tre elektriska ljuskällor. Diameter ca 39 cm.

Aktuellt bud5 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, golvlampor, ett par, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Rund fot. Skärmar klädda med l´vita fransar. Stämpelmärkta. Höjd 125 cm.

Aktuellt bud13 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
TIMO SARPANEVA, 8 stycken ljusstakar, "Festivo", glas, Iittala.

Gjutet klarglas. 6 st signerade TS. Höjd 8-25 cm.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, glas, Hannelore Dreutler, Ateljé Lyktan, Studio Åhus.

Fot av tonat glas med dekor i relief. Detaljer av mässing. Total höjd ca 62 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa modell 2466 för Firma Svenskt Tenn.

Lackerad med detaljer i mässing. Höjd inkl skärm ca 69 cm.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CEASAR STOFFI & FRITZ NAGEL, ljusstakar, 13 st, vitmetall, BMF, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

För tre smala ljus vardera. Kan monteras i olika konstellationer. Höjd 7 cm vardera.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.

Balusterformade skaft. Oktogonal fot. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Bitossi för Bergboms, chamotterat lergods, 1960-/70-tal.

Ristad dekor av två stiliserade blommor. Glaserad i guld. Etikettmärkt Bergboms. Höjd ca 42 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
INDUSTRILAMPA, Asea, 1930-40-tal.

Vitlackerad och förkromad metall. Längd ca 115 cm. Saknas armatur.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing, GMA, 1960/70-tal.

Mässing. Rund fot. Kulformat skaft. Höjd exklusive skärm ca 45 cm ( 65 med skärm).

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Italien, 1980-tal.

Cylinderformade med reliefdekor. Glaserade i ljus glasyr. Höjd ca 50 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-tal.

Cylindrisk form. Blå dekor av bladverk. Höjd utan skärm 36 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Böhemia Glass, Tjeckoslovakien, 1900-talets andra hälft.

Reliefdekor. På fyra tassfötter av mässing. Höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR 2 st, uranglas, 1960-tal.

Oregelbunden form. Uranglas, möjligen från Reijmyre, Sverige. Höjd ca 28 och 30 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Blond Belysning AB, Värnamo, Sverige, 2000-tal.

Stomme i mässing, delvis beklädd med läder. Delvis ställbar ljusarm. En ljuspunkt vardera. Skärm i ljus, veckad textil. Höjd 119 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LAMPA, Aeskulaplampan, Malmö, 1900-talets mitt.

"Carbofil", "Uviol". Keom och svartlackerad metall. Längd ca 35 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Fritz Kurz, Orrefors, 1940/50-tal.

Klarglas på stomme i gulmetall. Dekor i form av vridna löv. Höjd 68 cm. Diameter 32 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
CARL FAGERLUND, Bordslampor ett par, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Underfång i blått glas. Märkta Orrefors RD 1566. Etikettmärkta. Höjd totalt 28 cm.

Aktuellt bud2 950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Tolomeo", Artemide, Italien.

Stomme i metall. Ställbar arm samt ljuspunkt. Etikettmärkt. Höjd max ca 120 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, 1900-talets mitt.

TAKKRONA, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. Fem ljuspunkter. Diameter 55, höjd ca 72 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, "Mobile-Tulitus", Kaija Aarikka & Timo Sarpaneva, Finland, 1960-tal.

Stomme i mässing och betsat trä. 7 sfäriska ljusskålar i mässing, höjd 15 cm, 5 stänger för montage. Extra delar medföljer (4 ljushållare, en stång i mässing). Diameter ca 35 cm. Minsta höjd ca 95 cm.

Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLYSTRAR, ett par, 1700-tal och 1900-tal.

På stensockel urnformad fot i marmor, mässingsbeslag med dekor av bladstav. Blått stamglas, tre ljusarmar i mässing. Behängd med prismor och kedjor. Höjd ca 64,5 resp 66,5 cm. Höjdskillnaden beroende på något olika, krönande glasobelisker.

Aktuellt bud600 EUR
Utropspris
1 500 EUR
TAKLAMPA, "Fil de Fer", Catellani & Smith, Italien, 2000-tal, diameter ca 110 cm.

Tvinnad aluminiumtråd. Brickmärkt.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VAXSTAPELSTÄLL, järn, 1800-tal.

Höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Japan, Satsuma, tidigt 1900-tal.

Polykrom dekor av figurscener i landskap. Höjd exklusive lamparmatur 42 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, "Bumlingen", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1900-talets tredje kvartal. Höjd 37 cm.

Lackerad metall. Etikettmärkt. Diameter 40 cm.

Aktuellt bud1 620 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, omkring år 1900. Höj- och sänkbar höjd  ca 145 - 180 cm.

Omgjord från takfotogenlampa. Stomme i mässingsfärgad metall. Kupa i glas med växtdekor. Diameter ca 48 cm.

Aktuellt bud551 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft, höjd ca 70 cm.

Stomme i gulmetall. Kupa i orangetonat glas i mitt med fyra ljuspunkter. Fem ljusarmar behängda med prismor samt med kupor i orangetonat glas. Diameter ca 75 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Bitossi, Italien för Bergboms, 1900-talets fjärde kvartal.

Cylinderformad guldglaserad keramik med reliefdekor. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MÅNSKENSAMPEL, omkring år 1900. Höjd 33 cm exkl kedjor.

Mässingsplåt och tonat glas.

Aktuellt bud551 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft. Höjd 80 cm.

Mässingsstomme behängd med prismor. Blå ampelskål i glas med avslutande kotteknopp samt tre ljusarmar.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LYSEKÄRRING, allmoge, 1800-tal.

Smidesjärn, svarvat och målat trä. Höjd 105 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Orrefors, 1900-talets mitt/andra hälft.

Stomme i mässing med stomglas. Skärm i form av bladformade glas med reliefdekor. Tre ljuspunkter. Höjd ca 60, diameter 47 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "VP-Globe", för Verpan, Danmark.

Sfärisk form i plexiglas med färgade aluminium-reflektorer. I originalkartong, handskar medföljer. Globens diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud4 901 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GOLVLAMPA, 1970-tal.

GOLVLAMPA, 1970-tal.

Stomme kromat stål samt vitlackerat metall. Ställbar stomme samt ljusarm. Höjd totalt ca 155 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, barockstil, 1900-talets första hälft.

Bronserad. Riklig skuren dekor. Tredelad fot. Höjd 160 cm inkl lampsockel.

Aktuellt bud650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, takplafond, "Plafo", Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft, höjd ca 10 cm.

Skärm i akryl. Diameter 60 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Orrefors, 1900-talets andra kvartal. Höjd ca 95 cm.

För tre ljuspunkter. Inre kupa i gultonat pressglas. Yttre kupa i klarglas med blästrad dekor. Uppskjutande blad och blommor. Stomglas. Inre stomme i kromad metall. Diameter 51 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, Gustaviansk stil med äldre prismor, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing, fyra ljushållare. Upptill plym, avslut i form av kotte. Höjd ca 65 cm.

Aktuellt bud5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGELLAMPETT, oskariansk, 1800-talets slut.

Förgylld rektangulär ram med reliefdekor. Två ljusarmar av gulmetall behängda med prismor. 49 x 67 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA SAMT BORDSLAMPA, design Börje Claes, 1970-tal.

Profilerade skaft i mässing på runda fötter. En av dem med etikett. Höjd 70- 129 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Opakglas. Rund form. Diameter 40. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, modell ER 101/3, Itsu, 1900-talets mitt.

Mässingsstomme, tre frostade glaskupor. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 70 cm, diameter 40 cm.

Aktuellt bud40 EUR
Utropspris
200 EUR
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

Mässingsstomme, 4 ljuspunkter, i mitten dekoration av krackelyr glas. Total höjd 65 cm. Diameter 45 cm.

Inga bud
Utropspris
200 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, försilvrad brons, 1700-tal.

Balusterformat skaft. Konturerad fot. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.

Mässing. Höjd inkl montering 25 cm. Med tillverkarens stämpel.

Aktuellt bud160 EUR
Utropspris
200 EUR
VÄGGLAMPOR, ETT PAR, OMI, Danmark, 1900-talets senare hälft.

Svartlackerad metall. Justerbara. Kupans längd 24 cm.

Aktuellt bud163 EUR
Utropspris
150 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1600-tal.

Balusterformade skaft. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, brons, sengustavianska, omkring år 1800.

Kolonnformade räfflade skaft. Rund fot med pärlbård. Två svängda ljusarmar, lösa ljusmanschetter. Krönta av fackla och lagerkrans. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSPLÅT SAMT RIVJÄRN, mässing, 1700/1800-tal.

Rund fot, reliefdekor av blommor och bladverk. Höjd 6. Diameter 19 cm. Rivjärn höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
2 000 SEK