Skapa en trivsam atmosfär med rätt belysning

Att ha olika belysningspunkter i hemmet skapar både harmoni och stämning – likväl förhöjer de hela intrycket. Lampan är lika mycket en egen möbel som allt annat i ditt hem då den skapar välmående och underlättar livet i hemmet. Bukowskis online-auktion har ett unikt urval av armaturer för just detta ändamål och för hemmets alla olika rum. I kategorin ”Belysning” finner du personliga armaturer i form av takpendlar, bordsarmaturer, vägglampor, ljuskronor, kandelabrar, lyktor och ljusstakar – tidlösa rariteter sida vid sida med moderna designklassiker.

BORDSLAMPA, Boréns, 1900-talets andra hälft.

Skärm i mässing med skaft klädd i konstläder, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Böhlmarks, omkring 1900-talets mitt.

Metall samt textilskärm, höjd 153 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
AMPEL, empirestil, 1900-tal.

AMPEL, empirestil, 1900-tal.

Mässing. För sex ljus. Diameter ca 45, höjd ca 57 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Böhlmarks, 1940-tal.

Sfärisk kupa med opak nederdel och frostad ovandel. Metallstomme. Höjd 75 cm, diameter 25 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA Sverige, 1970-tal.

TAKLAMPA Sverige, 1970-tal.

Gulmetall med glas. För 8 ljuspunkter. Diameter ca 52, höjd exklusive kedja 15 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER CELSING, vägglampor, 3 st, "Band", Fagerhult och Falkenberg belysning.

Mässing. 20,5 x 20,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALTARLJUSSTAKAR, ett par, mässing, omkring år 1900.

Kolonnformade på trepassformad bas med lejontassar. Höjd 105 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKAMPEL, empirestil, omkring år 1900.

Mässing och lackerad plåt. För åtta ljus, två ljuspunkter. Diameter 61, höjd 85 cm

Aktuellt bud 2 555 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1960-/70-tal.

TAKLAMPA, 1960-/70-tal.

Mässing. Svängda ljusarmar. Diameter 70 cm, höjd 30 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Fransar. Diameter 40, height 22 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, taklampa, Luxus, Vittsjö, 1960-tal.

Teak. Två ljuspunkter. Kupor av glas. Längd 40, höjd ca 100 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuskrona, Markaryd 1970-tal.

Rund form med åtta fristående ljushållare. Lösa ljusmanschetter. Etikettmärkt på två ställen "HANS-AGNE JAKOBSSON MARKARYD MADE IN SWEDEN". Höjd inklusive kedjor 140 c, diameter ca 48 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL FAGERLUND, plafondlampor, ett par, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Av gjutet glas med mässingsmontering. För sex ljuspunkter vardera. Diameter 37 cm

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, tidigt 1800-tal.

Marmor och mässing. Urnformade ljuspipor. Höjd ca 13 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Mässing. ca 20,5 x 20,5 cm.

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, 1970-tal.

Sfärisk kupa i klarglas. Fäste i mässing. Märkt. Höjd 60 cm, diameter 25 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Mässing, lackerad metall och trä, rotfanerad fotplatta. Tre ställbara ljuspunkter. Höjd bl a 150 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, tidigt 1900-tal.

GOLVLAMPA, tidigt 1900-tal.

Bronserad metallstomme. Höj och sänkbar. Höjd 136 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Krafts, troligen 1950-tal.

Stomme delvis av mässing. Tygklädd skärm. En ljuspunkt. Höjd ca 117 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Behängd med prismor, några rosatonade. Blåtonad bottenskål. För sex ljus, sju ljuspunkter. Diameter 54 cm. Höjd 65 cm

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSTAKAR FÖR TVÅ LJUS, 4 ST, "Gemini", Peter Karpf för ArchitectMade, Danmark.

Rostfritt stål. Höjd 11,5 cm. Två ljus medföljer.

Aktuellt bud 90 EUR
Utropspris
200 EUR
MAIRE GULLICHSEN, bordslampa, "M5 10", för Artek 1990-tal.

Foten av klart glas. Skärmen av veckat papper. Total höjd 62 cm.

Aktuellt bud 260 EUR
Utropspris
150 EUR
TIMO SARPANEVA, LJUSSTAKAR, 6 st, glas, "Festivo", Iiittala.

Höjd 12,5 - 24 cm. Fem av sex signerade TS.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
150 EUR
HELENA TYNELL, BORDSLAMPA, glas,  Glashütte Limburg, Tyskland 1980-talets slut.

Höjd 30 cm, montering inkl.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
BORÉNS, vägglampor 7 st, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall. Ställbara skärmar. Höjd 20, längd 28 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, plafonder, 5 st, "Sonora", Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Diameter 45 cm

Aktuellt bud 1 204 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GOLVLAMPA, 1920-tal.

GOLVLAMPA, 1920-tal.

Patinerad metallstomme. Tredelad fot med claw-and-ball avslutningar. Tre ljuspunkter. Höjd 147 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASEA, bordslampa, "E1189", 1900-talets mitt.

Benställning i metall. Cylindrisk svart- samt rödlackerad skärm. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, Gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing, behängd med prismor. För fyra ljus, fem ljuspunkter. Diameter 67. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, omkring 1900-talets mitt.

Stomme i glas. För tre ljuspunkter. Diameter ca 60, höjd 60 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, "Charlottenborg PH 6 1/2-6", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen, Louis Poulsen. 2000-tal.

Vitlackerad metall. Diam 67 cm. höjd ca 53 cm.

Aktuellt bud 325 EUR
Utropspris
300 EUR
ANDERS PEHRSON, TAKLAMPA, "Bumlingen" Ateljé Lyktan, 1900-talets senare hälft. Total höjd 133 cm.

Blå aluminium. Skärmen höjd 23 cm. Diameter 40 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
150 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Norra Hammars bruk 1930.

Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, Helion Amstadt 1900-talets mitt.

Stomme i plast och metall. Höjd 47 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FERRUCCIO LAVIANI, bordslampa "Bourgie", Kartell.

Plast. Veckad skärm, volutformade fötter. Tre ljuspunkter. Höjd 68 cm. Diameter ca 38 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, takplafond, "Plafo", Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek. Skärm av plast. Fyra ljuspunkter. Diameter ca 75 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bordslampa EWÅ Värnamo.

Bordslampa EWÅ Värnamo.

Lackerad skärm; fot i tek. Modell B 66. Höjd ca 47 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH Snowball", för Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets senare del.

Vitlackerade lameller, diameter ca 40, höjd ca 38 cm

Aktuellt bud 8 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Italien, 1900-talets mitt/andra hälft.

Mässing. För två ljuspunkter vardera. Lösa vita opaka glaskupor. Total höjd 37 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1960/70-tal.

BORDSLAMPA, 1960/70-tal.

Kulformad fot i mässingsplåt. Höjd 57 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FERDINAND BOBERG, ljuskrona tenn Santessonska tenngjuteriet Stockholm 1904.

För fyra ljus, stämplad, diameter 35 cm, höjd ca 145 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GOLVLAMPA, märkt AJH, 1950-tal,

tre ljuskällor, stomme i metall och mässing, höjd totalt ca 162 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt.

Mässing. I form av rosett med tofsar. För ett ljus vardera. Höjd 41 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLLE ALBERIUS, bordslampa, "Bamboo", stengods. Rörstrand, 1960-tal.

Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Murano, Italien, 1950-tal.

Etikettmärkta Arte Nuova World Fair Murano Bruxelles 1958. Grönt glas. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA, marmor och koppar, 1900-talets första hälft.

I form av tempel. En ljuspunkt. Diameter 30, höjd ca 29 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGLAMPA, Aris, 1960/50-tal.

VÄGGLAMPA, Aris, 1960/50-tal.

Mässingsskaft, två skärmar i målad plåt. Skärmens diameter 9 cm, höjd 13 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman.

Genombruten skärm. Skärmens bredd 23 cm. Fäste med skruvmekanism för bord.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
KANDELABRAR, ett par, empirestil, 1900-talets mitt.

Brons, delvis patinerad. För fyra ljus vardera. Trepassformad fot. Höjd 52,5 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDECRANTZ, vägglampor, 3 st, Zero, 1980/90-tal.

Vitlackerad, perforerad plåt. Etikettmärkt. 23 x 27 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL ANNELL, "Lystral", taklampa, Sverige, 1900-talets mitt.

Mässing. För 6 ljus. Diameter 45, höjd 45 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Tre ljuskällor, stomme i svärtad metall och mässing, höjd totalt ca 162 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, ljuskrona modell 2586, Svenskt Tenn.

Stomme av lackerat trä, 8 ljusarmar av mässing med lösa ljusmanschetter. Höjd ca 46, diameter 60 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Böhlmarks Lampfabrik, jugend, 1910/20-tal.

Brons med reliefdekor av eklöv och ekollon. Diameter 33 cm, höjd 63 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, sk bouillotte-modell, 1900-talets andra hälft.

Mässing, rund fot på fötter, tre ljusarmar, svartlackerad skärm. Höjd 55 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKAMPEL, Frankrike, 1920-tal.

Frostad glaskupa med dekor i relief. En ljuspunkt. Diameter 35 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, "Klot 3", Hemi, 1970-tal.

Gulmetall. Sfärisk form, riktbar på sockel. Höjd ca 24 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, troligen 1960-tal.

GOLVLAMPA, troligen 1960-tal.

Metall och plast. En ljuspunkt. Höjd 146 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Hemi, Danmark, 1900-talets slut.

Stomme i metall samt med skärm i lackerad metall. Delvis ställbar. Höjd ca 130 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, "EV 73", Itsu, 1900-talets mitt.

Mässing och vitmålad metallskärm. Höjd 35 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
150 EUR
TIMO SARPANEVA, LJUSSTAKAR, ETT PAR, glas, "Marcel", signerade TS Iittala 2001 och TS 52/1999.

Sandblästrat glas. Höjd 31 cm. Bär tillverkarens etikett.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
300 EUR
TAKLAMPA troligen Carlo Nason för Mazzega, Murano 1960-tal.

Stomme av metall, skärmar av gjutet glas, diameter ca 57, höjd ca 38 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, 1960-tal.

BORDSLAMPA, 1960-tal.

Stomme och skärm av delvis lackerad metall. Diameter 33. Höjd 49 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Öia, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Höjd ca 41 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Böhlmarks, 1940-tal.

Stämplat nummer. Fot av mässing lindat med brunt läder. Kupa av glas. Höjd 166 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, troligen Sverige, mässing, 1950-tal.

För tre ljuspunkter. Höjd 55 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, omkring 1900-talets första hälft.

Målad fot. Skärm av textil. Höjd 150 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampor 2 st av plåt.

Etikettmärkta. Höjd 30 resp 43 cm

Aktuellt bud 1 056 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Spanien, 1900-talets mitt.

Fylld fötter. Höjd 22-23 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa Orrefors, 1900-talets senare del.

Signerad, fot av glas, total höjd inkl skämr 56 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa Markaryd 1900-talets andra hälft.

Mässing och frans, etikettmärkt, diameter ca 38, höjd ca 22 cm exkl sladd

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LAMPBORD, 1930-TAL.

LAMPBORD, 1930-TAL.

Fanerad, Rund bas samt rund bordsskiva. Mitten med lampskaft. Höjd 166 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA 1970-tal.

TAKLAMPA 1970-tal.

För fyra ljuspunkter, stomme av mässing och gjutet glas, diameter ca 40, total höjd ca 100 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA empirestil 1900-talets första hälft.

För tre ljuspunkter, stomme av mässing, diameter ca 32, höjd ca 66 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, möjligen Italien, 1900-talets mitt / senare del.

Mässing och grönt bemålat glas. Höjd fot 49 cm, inkl skärm 86 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA jugend tidigt 1900-tal.

Stomme av mässing med dekor i relief av ekollon, fotogenhus av majolika, diameter ca 37, höjd ca 90 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Ivars 1900-talets andra hälft.

Stomme av gulmetall, ställbara skärmar klädda med Josef Franks tyg "Under ekvatorn", höjd ca 24, djup 30 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VILHELM WOHLERT för LOUIS POULSEN. Taklampor / Spot 8 st. "Magasin".

Vitlackerad metall. Ej för inbyggnad. Original förpackningar. Höjd 18 cm, Diameter 11 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPOR, 2 st, 1900-tal.

GOLVLAMPOR, 2 st, 1900-tal.

Massing och målad metall. Krönt av klotformad vit glaskupa. Höjd ca 93 cm, diameter glaskupa ca 23 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft.

Fot och ben i delvis grönmålad mässingsplåt. Lykthus i gul- och rödfärgat opalglas. Höjd inkl. brännarrör 69 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa Orrefors 1900-talets senare del.

För fyra ljuspunkter, stomme av mässing, kupa av gjutet glas, diameter 35, höjd 25 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTJAN POT, taklampa  "Non Random" för Mooi Nederländerna 2000-tal.

Fiberglas och aluminium, diameter ca 71 cm, höjd ca 78 cm

Aktuellt bud 2 705 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUGO BERGER, bordslampa, för Goberg, 1920-tal.

Patinerad metall. I form av riddare. En ljuspunkt. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 2466, Firma Svenskt Tenn.

Stomme av mässing. Delvis lackerad. Höjd 64 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, sk "boiling lamp",1970-tal.

Glas med grön vätska. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA. Mässing, 1900-talets mitt.

Rund fot, 4 ljuspunkter, grön skärm i plåt. Höjd 62, diameter 32 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampor, ett par, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Glas och detaljer av mässing. Höjd 35 cm

Aktuellt bud 2 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par. Nyrenässans, omkring år 1900.

Så kallade nattljusstakar. Mässing. Stammarna i form av fabeldjur. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NICLAS HOFLIN, taklampor, ett par, "Bolero Medium", Rubn, 2000-tal.

Vitlackerad metall. Diameter ca 40 cm

Aktuellt bud 1 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, 1950-tal.

BORDSLAMPA, 1950-tal.

Mässing, svärtat stålrör i sting-stil. Total höjd 50 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JEAN-MARIE VALERY, taklampor 4 st, VeArt Italien, 1990-tal.

Glas, fästen i metall, ring av trä, höjd 29, diameter 15 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 1819, Firma Svenskt Tenn.

Fot av glas med mässings fattning. Stämpelmärkt. Total höjd 24 cm.

Aktuellt bud 1 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, glas. 1960/70-tal.

Lila glas och mässing. Rund med smalt skaft, höjd 38 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAUL KEDELV, bordlampor, ett par, glas, Flygsfors.

Glas med mörklila underfång. Signerade Flygsfors. Höjd inklusive skärm 62 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, märkt Italy samt Stockmann, 1960-tal.

Blå dekor, höjd inkl montering 28 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft.

Järn. Höjd 42 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Lackerad metall och mässing. Tre ställbara ljuspunkter. Höjd ca 125 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing, 1900-talets andra hälft.

Rund fot, skaftet med läder, höjd 44 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2564.

Fötter av bonat lövträ. Fotplatta i mässing. Grönlackerad plåtskärm. Höj- och sänkbar. Höjd max: ca 170 cm, höjd min: ca 115 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, gustaviansk stil, AB Gamla Santessonska Tenngjuteriet, Stockholm, 1888.

Godronnerade på kvadratisk fot md lejontassar, urnformade ljuspipor. Höjd ca 32 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK