Köp Lampor – lys upp i mörkret!

Vårljuset är mer efterlängtat än någonsin men i väntan på våren kan vintermörkret lysas upp. Att ha olika belysningspunkter i hemmet skapar både harmoni och stämning – likväl förhöjer hela intrycket. Bukowskis online-auktion har ett vackert urval av armaturer för just detta ändamål. I kategorin ”Belysning” finner du utsökta föremål i form av takpendlar, bordsarmaturer, vägglampor, ljuskronor, kandelabrar, lyktor och ljusstakar – tidlösa rariteter sida vid sida med moderna designklassiker.

TAK-/VÄGGLAMPA, märkt Siemens-Schuckertwerkw AG, 1900-tal.

Lackerad metal. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud 990 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing med åtte kupor av frostat glas. Diameter 95. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Rött glas. Höjd Ca 38 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, sent 1900-tal.

Betsad björk. Kolonnformade. Höjd exklusive skärm 54 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA, troligen 1950 / 60-tal.

Målad metall med armar av mässing. Tre ljuspunkter. Bredd ca 46, djup ca 25, höjd ca 90 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, sent 1800-tal.

Stomme av gulmetall behängd med olikslipade prismor. Sex ljuskällor. För sex ljus. Höjd cirka 60 cm. Diameter ca 60 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus.

Brunlackerad plåt, invändigt vitlakerad. Raster av plast. Två ljuspunkter. Etikettmärkt. Diameter 60 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LANTERNA, 1900-tal.

LANTERNA, 1900-tal.

Koppar. Detaljer av mässing. Klarglas. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud 710 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LANTERNA, 1900-talets första hälft.

Koppar. Detaljer av mässing. "Babord". Höjd 47 cm.

Aktuellt bud 703 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Åhus, 1900-talets mitt.

Stomme av lackerad metall och mässing. Rund fot. Märkt med plakett. Höjd ca 127 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ARBETSLAMPA, Tateka, Tampereen Teräskaluste, Finland 1960-tal.

Målad metall, kupan invändigt vit. Justerbar höjd och riktning. Bär tillverkarens märke och stämpel. Skaftets längd ca 90 cm. Kupans diameter 17 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
150 EUR
JACOB JACOBSEN, skrivbordslampa, "L-1P", Luxo, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall. Etikettmärkt. Total höjd ca 115 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft.

Svartlackerad metall. Dekorerad med glaskläppar. Nio ljushållare av glas samt en extra som medföljer. Diameter ca 45 cm, höjd 37 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, ett par vägglampor, "V149", AB Hans-Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Etikettmärkta. Mått 8x15x9 cm vardera.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK HÖGLUND, takkrona, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft.

Stomme i smidesjärn med stomglas och glaskläppar med reliefdekor. För tolv ljus i två våningar. Fyra förlängningskrokar à 16 cm. Diameter ca 54 cm, höjd ca 89 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, Høvik Lys, Norge, 1900-talets andra hälft.

Röktonat glas med invändig mässingsfäste och inre iriserande glaskupa. Limrester av etikett på insidan mässingsfästet. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Jugend, 1900-talets början.

Kopparplåt med driven dekor av festonger. Blästrad kupa med oliv- och skärlipad dekor. En ljuspunkt. Diameter ca 48 cm, höjd ca 87 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, oscariansk, omkring sekelskiftet 1900.

Förgylld mässing behängd med olikslipade prismor i bl.a girlander. Sex svängda ljusarmar och åtta elektrifierade ljuskällor. Diameter ca 57 cm, höjd ca 91 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, taklampa, Rörstrand, 1950-tal.

Reliefdekor. Diameter 20 cm, höjd 44 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt.

Svängd mässingarm med strukturlackerad fot och skärm. Ställbar skärm med en ljuspunkt. Höjd ca 38 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, sannolikt Toni Cordero, Artemide, Italien, sent 1900-tal.

Spiralformad kromad metalstomme behängd olikfärgat glas och metallformer. Plakettmärkt. Diameter 48 cm, höjd ca 112 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
TAKPLAFOND, möjligen Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing fäst med glas. Diameter 61 cm.

Aktuellt bud 749 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, art deco-stil, 1900-talets mitt.

Patinerad metall samt glasskiva. 3 ljuspunkter nedåt samt 3 uppåt. Diameter ca 56 cm, höjd ca 83 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HOLGER JOHANSSON, troligen, taklampa, Westal, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Sex ljuspunkter. Etikettmärkt. Höjd 205 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEND AAGE HOLM-SÖRENSEN, taklampa, Holm-Sörensen & co, Danmark, 1970-tal.

Mässingsplåt med ojämnade kanter. Etikettmärkt takkåpa. Höjd inkl. kedja 115 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, Kosmos Brenner, omkring 1900.

Iriserande glas i grönt och blått, metallfot. Vitfrostad glaskupa. Höjd 54 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, funkis, 1930-40-tal.

Skärm i råglas, etsad med utsparad dekor. Stam i metall samt hängen i glas. Tre ljuspunkter. Diameter 61 cm, höjd 60 cm.

Aktuellt bud 551 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, C.L.L, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Längd 48 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

12 st hängande lampor med vita kupor. Reglerbara. Höjd ca 113 cm. Diameter 40 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSLAMPA, omkring 1900,

BORDSLAMPA, omkring 1900,

dekor med fabeldjur och stiliserade blommor, mässing, höjd inklusive lampsockel ca 46 cm. Omarbetad fotogenlampa.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR ett par Bondia Italien 1900-talets senare del glaserat lergods.

Höjd exkl lampfäste ca 40,5 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. 12 ljusarmar med dubbla lampsocklar. Höjd ca 130 cm. Diameter ca 42 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ACHILLE CASTIGLIONI OCH PIER GIACOMO, bordslampa "Taccia 121 (small)" för  Flos Italien.

Stomme av vitmetall, räfflad dekor av plast, ställbar ljuspunkt, etkiettmärkt, höjd ca 40 cm, diameter ca 37 cm

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSLAMPA, Törngrens, Bonnie Rehnqvist, 1900-talets andra hälft,

glaserat stengods, höjd totalt inklusive lampsockel ca 27 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets slut.

TAKLAMPA, 1900-talets slut.

Stomme i mässing, 5 ljuspunkter, runda kupor i gulbruntonat glas. Diameter ca 60 cm. Total höjd ca 300 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR
GOLVLAMPA MED UP-LIGHT, 1900-talets slut.

Stomme i mässing. Rund fot. Mittstav i plexiglas. Diameter 39 cm. Höjd 185 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Bitossi, för Bergboms, 1970-tal.

Glaserat lergods. Etikettmärkt. Höjd 43 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing. Behängd med prismor, varav några prismor rökfärgade. Skärmar av gul textil. Tolv ljuspunkter. Diameter 50. Höjd 65 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, 1930-40-tal.

GOLVLAMPA, 1930-40-tal.

Almfanerad fot. Trä och mässing. Höjd 146 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Tilgmans keramik 1900-talets mitt.

Glaserad keramik, höjd exkl lampfäste och skärm 17,5 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, rokokostil, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing, behängd med prismor. Åtta ljuspunkter. Diameter 50, höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL SCHMID, taklampa, "Five pack", för Ingo Maurer, formgiven 2007.

Skärm i lackerad metall. Höj-och sänkbar. Diameter 29, höjd ca 20-48 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AMPEL, empire, 1800-talets mitt.

För sex ljus. Ljusarmar i form av gripar. Dekor av maskaroner. En ljuspunkt. Stjärnformad takplafond från 1900-talets början. Med 12 ljuspunkter. Total höjd ca 65 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JURGEN BEY, taklampa, "Light Shade Shade", Moooi, formgiven 1999.

Blank cylinderformad skärm i semi-transparent spegelfilm, invändigt med ljuskrona. Diameter ca 48, höjd 82 cm

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ORREFORS, ljuskrona, Fritz Kurz, 1940-50-tal, modell KD 999/1.

Stomme av vitmetall, fem ljusarmar, glasad mittstam, lösa blad och kupa i glas. Diameter 50, diameter 85 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Lackerad metall. Stommen av furu. Skärm av ljus textil. Höjd ca 155 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNE NILSSON, ljusstakar, "Celeste", 3 st, Orrefors, 1900-talets senare hälft.

Blått och klart glas. Med originalkartonger. Höjd 29-33 cm

Aktuellt bud 961 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, oscariansk, 1800-talets slut.

Förgylld metall behängd med prismor. Dekor av rocailler och akantus. Sju ljuspunkter. Diameter 65 cm. Höjd ca 130 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets slut.

TAKLAMPA, 1900-talets slut.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPA, rokokostil, 1900-talets mitt.

Stomm av gulmetall. Skärmar av pappa. Tre ljuspunkter. Diameter 33. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-tal, första hälft, skuret och bronserat trä.

Kannelerad stam. Fot med skuren blomdekor. Höjd ca 120 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, flintgods, Holm & Bjurestig, Höganäs, omkring 1920.

Dekor av stiliserade västelement. Höjd 33 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JONAS BOHLIN, taklampa, unik för Rolfs Kök, omkring 1990.

Stomme av lackerad metall. Tre ljuspunkter. Diameter 55. Höjd 53 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR, två stycken, järnsmide, 1800-tal och 1900-tal.

Höjd 40 och 44 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Malmö Metallvarufabrik, 1930-tal.

Dekor av orm. Ställbar skärm av opakt glas. Modellnummer 74546. Stämpelmärkt. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, "Kobra", Fagerhults, 1970/1980-tal.

Vit och svart. Plast. Höjd omkring 120 cm (till viss del reglerbar).

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, alabaster och mässing, Italien, 1960-tal.

Svaravad alabaster med mässingsdetaljer. Etikettmärkt Made in Italy. Höjd exklusive lampskärm 51 cm. Tygskärm medföljer.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, porslin, Søholm, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Vit glasyr med gulddetaljer. Stämpelmärkta. Höjd exklusive skärm 27 cm. Tygskärmar medföljer.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF LEEK, bordslampor, ett par, troligen Orrefors, 1960-tal,

Folierat glas. Dekor i relief. Höjd totalt 44 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Modellnummer G-018. Märkt. total höjd inklusive skärm 140 cm. Tygskärm medföljer.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Lackerad stomme. Detaljer av mässing. Tre ställbara ljuspunkter. Höjd ca 135 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLLE OLSSON, ljusstakar, ett par, tenn, Östersund, 1971.

Höjd 16, diameter 15 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, tenn, GAB, 1936.

För ett ljus vardera. Mässingskant. Diameter 22 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, silver, AD.LFF, Göteborg, 1930.

Hamrad dekor samt kula med bladdekor. Höjd exklusive lamparmatur 49 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, AB Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Fransar. Diameter 28 cm, höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPOR, 2 st, Høvik Lys, Norge 2000-tal.

Mässing samt krom. Total höjd 148 cm. Skärmens diameter 43 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
KARI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.

Mässing. Höjd 142 cm. Diameter 37 cm.

Aktuellt bud 2 400 EUR
Utropspris
4 000 EUR
ARNE JACOBSEN, TAKLAMPA, för Fritz Hansen, Jubileums utgåva 2002.

Vitt opakt glas samt metall. Formgiven 1952. Med jubileumsgravyr "1902-2002, No.709". Höjd 15 cm, diameter 39 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1920/30-tal,

TAKLAMPA, 1920/30-tal,

gultonad glaskupa med etsad dekor, prismor, med tre ljuskällor, diameter ca 50 cm, höjd ca 52 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ELEONORA PEDUZZI, bordslampa, "Vacuna", för Artemide, design 1966.

Kupa i glas. Höjd 40 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, Orrefors, 1940-tal.

TAKLAMPA, Orrefors, 1940-tal.

Kupa i glas. För tre ljuspunkter. Höjd ca 50 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, Oscariansk stil, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing, behängd med slipade prismor. För sex ljus, sex ljuspunkter. Diameter ca 70, höjd ca 100 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSKRONA, senempire, 1800-talets mitt.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. För fem ljus. Sex ljuspunkter. Höjd cirka 77. Diameter cirka 65 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SÄNG / VÄGGLAMPOR, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Runda skärmar invändigt vitlackerade. Höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS HOLMSTRÖM, ljusstakar 2 st Arvika, 1900-talets första hälft.

Mässing, för 7 resp 8 ljus, diameter 19-25, höjd 10,5-28 cm

Aktuellt bud 1 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-tal,

TAKLAMPA, 1900-tal,

stomme i kromat stål och svärtat trä, kulor med opakt glas. Diameter ca 76 cm, höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bordslampor, ett par, stengods, 1900-talets mitt.

Blågrön stengods. Stämplade. Höjd 23 cm inkl armatur.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets senare hälft.

Akrylskärm, diameter 56 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft.

Stomme i mässing med fyra ljuspunkter. Vita opaka glaskupor. Höjd ca 77 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 3 st, J.T Design, Kalmar, Österrike, 1900-talets andra hälft.

Fästen i vitmetall. Skärmar i form av kläppar av klarglas. En etikettmärkt. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Skärmhållare i plast. Märkta. Höjd 72 cm inkl skärmhållare.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
P O STRÖM, taklampa, "Cyklon", IKEA, 1970/80-tal.

Etikettmärkt. Diameter 55 cm, höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, Gustaviansk stil, s.k Hagamodell, 1900-talets första hälft.

Stomme i mässing, kronringar med genombruten dekor. Slipade prismor hängda i kaskader, girlander och droppbotten. Sex ljusarmar och nio elektriska ljuskällor. Diameter ca 71 cm, höjd ca 81 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
PARTI LJUSSTAKAR, 9 st, mässing, 1900-tal.

Olika modeller. Höjd ca 7- 12 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH- 5", Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets slut.

Plåtlameller lackerade i vitt, reflektorer i blått och rött. Etikettmärkt. Diameter 50 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, Böhlmarks, jugend, 1900-talets början.

Stomme i mässing med lampkupa av opalglas. Diameter ca 47 cm, höjd 88 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Brunlackerad metall, invändigt vit. Raster i plast. Etikettmärkt. Diameter 60 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 10 ljusstakar,  "L92", "L125" & "143"AB Hans-Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft.

En originalbox medföljer. Höjd 2,5-4,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets tredje kvartal.

Stomme i mässing med fem ljusarmar. Blästrade opalglaskupor. Diameter ca 40 cm, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YKI NUMMI, taklampa, "Lokki" / "Sky Flyer", Stockmann Orno, Finland, 1960/70-tal.

Skärm i akryl med kedjor i metall. Etikettmärkt. Diameter 50 cm, höjd 28 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "Moon lamp", 1900-talets andra hälft.

Skärm av vridbara metallringar. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 1 602 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, "Typ 210" E.A.E, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Ställbar ljusarm. Skärmar i textil "Citrus" av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. Total längd ca 76 cm. Enligt uppgift nydragen el.

Aktuellt bud 3 701 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK HÖGLUND, ljusstakar, ett par.

Mässing och glas, delvis tonat glas. Två extra glasdelar medföljer. Höjd 46 - 54 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, S. Åke Göteborg, 1920-tal.

Patinerad brons. Runda former, med hänklar. Total höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st snarlika, 1950-tal.

Svartlackerad metallstomme på kulfötter. Höjd ca 23 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, 1900-talets mitt.

TAKKRONA, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing, behängd med prismor. Sju ljuspunkter. Diameter 46, höjd 56 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK