Skapa en trivsam atmosfär med rätt belysning

Att ha olika belysningspunkter i hemmet skapar både harmoni och stämning – likväl förhöjer de hela intrycket. Lampan är lika mycket en egen möbel som allt annat i ditt hem då den skapar välmående och underlättar livet i hemmet. Bukowskis online-auktion har ett unikt urval av armaturer för just detta ändamål och för hemmets alla olika rum. I kategorin ”Belysning” finner du personliga armaturer i form av takpendlar, bordsarmaturer, vägglampor, ljuskronor, kandelabrar, lyktor och ljusstakar – tidlösa rariteter sida vid sida med moderna designklassiker.

KANDELABER, Frankrike, 1900-talets första hälft.

Förgylld metall. För sju ljus. Dekor av blommor, växter och frukter. Höjd 95 cm.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
400 EUR
LAMPETTPAR, mässing, 1800-talets senare hälft.

Höjd ca. 56 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
300 EUR
TAKLAMPA, 1900-talets senare hälft.

Metall och glas. Diameter 32 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
LJUSSTAKE, tenn, 1700-tal.

LJUSSTAKE, tenn, 1700-tal.

Balusterformad. Dekor av bladverk. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.

LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.

Balusterformat skaft. Randdekor. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NATTLJUSSTAKE, mässing, 1700-tal.

Reliefdekor. Längd 34 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, industrimodell, ett par, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall. Diameter 38. Höjd 52 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, Orrefors.

Klarglas med reliefdekor. Avsmalnande på mitt. Höjd inkl sockel 48 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ADVENTSSTAKE, "Upplandsstaken", Snickeri Trä-gården, Lövstabruk.

Svartmålat trä och plastljus. Etikettmärkt. Höjd 91 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, smide, 1920-/30-tal.

För tre ljus vardera. Bredd 26. Höjd 34 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft.

Stomme av koppar. Hamrad dekor. Kupa av alabaster. Fem ljuspunkter. Diameter ca 46, höjd ca 60 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
INDUSTRILAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Lackerad metall. Diameter 32. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Louis XV, Frankrike, 1700-tal.

Tenn. Höjd 29,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSKRONA/TAKFOTOGENLAMPA, oskariansk, sent 1800-tal.

Bronserat stål. Sex ornamenterade ljusarmar. Kupa och oljehus av opalglas. Höj- och sänkbar med motvikt. Diameter 80 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstakar, 8 st, glas, "Festivo", Iittala, Finland.

Komplett uppsättning. Signerade TS. Höjd 8-32 cm.

Aktuellt bud 3 001 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, Valinte Oy, Finland, 1950-tal.

Lackerad metall samt gulmetall. Delvis ställbar. Längd cirka 55 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, lival, Finland, 1930-/40-tal.

Stomme i mässing och teak. Fyrkantig fot. Två ljuspunkter. Höjd 140 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, 1900-talets andra hälft.

Kvadratisk form. Skärmar medföljer. Höjd med skärm 50 cm.

Aktuellt bud 464 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Total höjd 43 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, märkt RD2130, Orrefors.

Kvadratisk form. Stomme av mässing. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Dekor av mässingsband. Höjd med skärm ca 58 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CG HALLBERG, ljusstakar, ett par, silver, gustaviansk stil, Stockholm, 1953.

Godronnerade. Urnformade ljuspipor. Fyllda fötter. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALBERTO MEDA & PAOLO RIZZATO, vägglampor, 4 st, "Light disc", Luceplan.

Metallfärgad plast. Diameter 32 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, mässing och glas, jugend, 1900-talets början.

Mässing. 6 ljusarmar med stiliserad dekor. Grön glaskupa. Dekor av glaspärlor. Höj- och sänkbar. Diameter 65 cm. Höjd ca 100-120 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing. Kina, 1900-tal.

Dekor i relief, höjd på vas 50 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing. För sex ljus. Behängd med prismor. Höjd ca 75 cm. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANNE NILSSON, ljusstakar, 3 st, "Celeste", Orrefors, 1900-talets senare hälft.

Blått och klart glas. Med originalkartonger. Höjd 29-33 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Svartmålat trä och plastljus. Höjd 91 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Directoire, Frankrike, omkring år 1800.

Förgylld brons. Kolonnformade med dekor i form av blad. Lösa ljusmanschetter. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANNE DREUTLER, bordslampor, ett par, Kosta.

Glas och vitlackerad metall. Höjd exkl lamphållare 39 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, Gustaviansk stil, Grillby Metallfabrik, 1900-talets första hälft.

Modell Nr 90. Kvadratisk fot med genombruten dekor, på kulfötter. Skaft med kannelyrer, godronnering samt pärlstavsdekor. Märkt i gjutningen. Höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, jugend, 1900-talets början.

Pläterad gulmetall. Genombruten dekor. För fyra ljus vardera. Höjd ca 33 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampor, 3 st, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing och klarglas. Märkta undertill. Höjd till sockel ca 24-25,5 cm.

Aktuellt bud 9 001 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslyktor, ett par, "L 102/32", Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Mässing, kupa i rökfärgat glas. Avsedd för Asp-Holmblads restaurangljus nr.2. Höjd inkl. kupa 34 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.

Balusterformad pelare. Rund fot. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AMPEL, empire 1800-talets första hälft.

Mässing, behängd med glasprismor. För fyra ljus. Diameter ca 51, höjd ca 75 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st olika modeller, trä och mässing, 1700-/1800-tal.

Nattljusstake, höjd 14 cm. Träljusstake, höjd 47 cm. Två mässingsljusstakar, höjd 18 och 26 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing. Sex svängda ljusarmar. Sex ljuspunkter. Central glasobelisk. Behängd med prismor. Höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud 2 505 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Sex ljuspunter med skärmar av frostat glas. Höjd ca 68 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PLAFONDLAMPA, 1930-/40-tal.

PLAFONDLAMPA, 1930-/40-tal.

Skiva av råglas med dekor av kvinnofigurer. Tre ljuspunkter. Diameter 60 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, 1900-talets första hälft.

Fasetterat skaft. Hexagonal fot. Höjd 26 cm. Vikt ca 320 g.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSAMPEL, mässing, 1800-talets andra hälft.

Sex ljusarmar med genombruten dekor av bladverk. Behängda med prismor. Höjd ca 75 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, silver, troligen Spanien, 1800-/1900-tal.

Dekor av kartuscher och bladverk. Tre svängda ljusarmar. Höjd 33 cm. Fyllda.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Lackad metall samt kupor i vitt glas. 13 ljuspunkter. Diameter ca 65 cm. Höjd ca 65 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Lackat trä, mässing samt skärm i plast. Höjd 130 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Förgylld brons. Kolonnformad med dekor av karyatider. Lös ljusmanschett. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. Åtta ljuspunkter. Höjd 90 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA Hans Kögl, 1900-talets senare del.

I form av palm, bronserad metall, höjd ca 59 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOFFREDO REGGIANI, vägglampa, Italien 1970-tal.

Fem kromade konvexa skärmar, vit stomme med två ljuspunkter. Bredd ca 70 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
600 EUR
BORDSLAMPA, porslin, Paris, 1900-talets början.

Målad och förgylld dekor med motiv av fåglar. Höjd 40 cm (55 cm inklusive armatur).

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, K&EC, Göteborg 1957.

Rund, fylld fot. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Swedish Grace, 1920-tal.

Patinerad metall. Tygskärm med dekor av fransar. 90 x 27 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, "Corona", Fagerhults Belysning.

Vicklackerad plåt. Etikikettmärkt. Diameter 70 cm. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FERRUCCIO LAVIANI, golvlampa, "Dolmen", Foscarini, sent 1900-tal.

Metallfärgad plast. Höjd 180, djup 40, djup 8 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR ANDER, ljusstakar, ett par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets mitt.

Balusterformade. Kvadratisk fot. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.

LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.

Balusterformat skaft. Oktogonal fot. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULTUNA MESSINGSBRUK, ljusstakar, ett par, Nr 65, mässing, 1800-talets andra hälft.

Balusterformade skaft. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, pläter, regency, England, 1800-talets första hälft.

Oval fot. Räfflad dekor. Urnformade ljuspipor. Lösa ljusmanschetter. Höjd. 29 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NATTLJUSSTAKAR, 2 st, mässing, 1700-tal.

Längd 26-28 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, 3 st, Ott International, 1900-talets andra hälft.

Mässing och rökfärgat glas. Diameter 18-23. Höjd 35-55 cm.

Aktuellt bud 999 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, 1920-/30-tal.

GOLVLAMPA, 1920-/30-tal.

Stomme av bronserad metall. Balusterformat skaft. Skärm med tryckt dekor. Höjd ca 132 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ADVENTSLJUSSTAKE, "Fantasi 97", OSRAM.

Svartlackerad metall med glassdekor. Längd 38 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Tilgmans keramik.

BORDSLAMPA, Tilgmans keramik.

Stengods. Dekor i form av fåglar och blommor. Höjd 68 inkl. sockel.

Aktuellt bud 656 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-tal.

Polykrom dekor med fåglar, blommor och bladverk. Höjd till fäste 42 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1930 / 40-tal.

TAKLAMPA, 1930 / 40-tal.

Stomme av brons. Ljusarmarna med glasskivor. Fem ljuspunkter. Diameter ca 63, höjd ca 48 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STEVE LECHOT, golvlampa, "One-by-One", Belux, 2000-tal.

Papper. Bas av plexiglas samt detaljer av metall. Höjd ca 150 cm, bredd 30, längd 30 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, jugend, 1900-talets början.

Stomme av koppar. Deatlj i relief av blommor och växter. Skärm av textil. För en ljuspunkt. Höjd ca 180, skärmens diameter 60 cm.

Aktuellt bud 4 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, sent 1900-tal.

Mässing. Sex lysrör. Längd ca 467, bredd 18, höjd 10 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, 1940-/50-tal.

TAKLAMPA, 1940-/50-tal.

Stomme av mässing. Nio ljusarmar. Kupor av opakglas. Diameter ca 77, höjd ca 200 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, 1940-/50-tal.

TAKLAMPA, 1940-/50-tal.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GOLVLAMPA, Einar Bäckström, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Klädd med brunt skinn. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 145 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ROLF DE VAL, adventsljusstake, signerad och daterad -80.

"Ljustid-Ljustid", nr 5. Bronserad metall. Längd 50 cm.

Aktuellt bud 825 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK HÖGLUND, ljuskrona, 1900-talets andra hälft.

Smide och glas. För sex ljus. Diameter 46. Höjd 61 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKPLAFOND, sannolikt Orrefors, 1940-tal.

Gultonat glas. Skärm med vågmönster, nedre plafond med etsad dekor av kvinnofigurer och sliliserade växter. Diameter 60 cm, höjd ca 20 cm

Aktuellt bud 1 251 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 2 stycken, brons,  senbarock, Sverige, 1700-tal.

Höjd 13 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUIS ESLAVA, taklampa, "AGATHA SP", Lzf lamps.

Röd. Diameter 78 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS PEHRSON,  bordslampa, "Bumlingen", Atelje Lyktan, Åhus, 1960/70-tal.

Grön. Etikettmärkt. Höjd ca 57 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, möjligen Erik Tidstrand, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.

Mässing samt plåt. Ställbar. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Höj-och sänkbar. Delvis ställbar arm. Höjd 147- 170 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Italien 1960/70-tal.

Kromad metall samt kupor i tonat glas. Höjd ca 77 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Konsthantverk Tyringe AB, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing, kupa av klarglas. Fyra ljuspunkter. Höjd ca 45, diameter ca 37 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, Zlamp.

GOLVLAMPOR, ett par, Zlamp.

Björk. Höjd inkl skärm 154 cm, diam 35 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, glas. 1930/40-tal.

Grön tonat glas, rund form. H 27 (med montering). Ø 20

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Polerad mässing. För två ljuspunkter. Höjd 39 cm, diameter 35 cm.

Aktuellt bud 980 EUR
Utropspris
1 000 EUR
BORDSLAMPOR ett par 1900-talets senare del.

Gulmetall, skärm klädd med textil, total höjd ca 52 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EMIL STEJNAR, TAKLAMPA "Snowball", modell Pyj-140702, för  Rupert Nikoll, 1960-tal.

Mässing, vitlackerad metall samt glas, diameter ca 40, höjd ca 118 cm

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK

I form av palm, bronserad metall, höjd ca 51 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOCKURNOR / LAMPOR ett par. Kina, 1800-talets första hälft.

S.k. Mandarinporslin. Dekor av trädgårdsscener, i sidorna drakdjur. H 29 + lock (4). B 16.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPETT Italien 1900-talets andra hälft.

För tre ljuspunkter, stomme av mässing, höjd ca 40 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA MED FIGURIN, gulmetall och porslin, Rosenthal, 1900-talets första hälft.

Föreställande Anita Berger som Pierrette. Efter modell av Constantin Holzer-Defanti, 1920. Stomme av gulmetall. Två ljuspunkter. Medföljande skärm klädd med textil och tofsar. Höjd inkl. skärm ca 71 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Målad metall. En ljuspunkt vardera. Höjd 33 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PETER BEHRENS, taklampa "Luzette", för AEG (Allgemeine Electricitäts-Gesellschaft).

Kupa i vitt opakt respektive matterat glas. Stomme i koppar. Höjd ca 42 cm exklusive kedja.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, Empirestil, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. För fem ljus, sex ljuspunkter. Diameter ca 48, höjd ca 63 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Zero, 1980-tal.

TAKLAMPA, Zero, 1980-tal.

Skärm i grönt glas med vitt underfång. Etikettmärkt. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, ett par, Wilhelm Lauritzen för Louis Poulsen, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Höjd ca 37 cm vardera.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AMPEL, alabaster, tidigt 1900-tal.

Upphängning med snören. Diameter ca 35, höjd ca 55 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-tal.

Målad trästomme med dekor av svanhuvuden. För sex ljus. Diameter ca 76, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing. 1960 / 70-tal.

Mässing. Målade skärmar. Höjd ca 74 cm vardera.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POUL HENNINGSEN, VÄGGLAMPA för utomhusbruk, "PH", Louis Poulsen, Danmark, 1900-tal.

Patinerad koppar, skärmens diameter ca 46, höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 3 488 SEK
Utropspris
4 000 SEK