Skapa en trivsam atmosfär med rätt belysning

Att ha olika belysningspunkter i hemmet skapar både harmoni och stämning – likväl förhöjer de hela intrycket. Lampan är lika mycket en egen möbel som allt annat i ditt hem då den skapar välmående och underlättar livet i hemmet. Bukowskis online-auktion har ett unikt urval av armaturer för just detta ändamål och för hemmets alla olika rum. I kategorin ”Belysning” finner du personliga armaturer i form av takpendlar, bordsarmaturer, vägglampor, ljuskronor, kandelabrar, lyktor och ljusstakar – tidlösa rariteter sida vid sida med moderna designklassiker.

TAKLAMPA troligen Orrefors 1940-tal.

För tre ljuspunkter, stomme av mässing, kupor av glas, diameter ca 48, höjd ca 55 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AMPEL, empirestil, 1900-talets första hälft.

Mässing, delvis patinerad. För sex ljus. Diameter ca 50, höjd ca 58 cm.

Aktuellt bud 575 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "VP-globe", Louis Poulsen, formgiven 1975.

Glob av plexiglas med reflektorer i olika färger. "VP-globe" av Verner Panton. Diameter 50 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft.

Stomme av koppar med glasprismor. För sex ljus. Diameter ca 63, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Lackerad metall och mässing. En ställbar ljuspunkt. Höjd bl a 120 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, taklampor, 3 st, Ateljé Lyktan. 1900-talets andra hälft.

Taklampan är formgiven av Hans Bergström för Ateljé Lyktan. Lampan har en kupa av glas och ett fäste i mässing. Diameter 25 cm, höjd 28 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal.

TAKLAMPA, 1940-tal.

Rosatonat glas med dekor i relief. Diameter ca 51 cm, höjd ca 50 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, EWÅ, 1900-talets senare hälft.

Mässing samt fot delvis av järn. Vridbara armar. Höjd 100 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VERNER PANTON, taklampa, VP-globe, Louis Henningsen, 1970-tal.

Taklampan har en sfärisk kupa i plexiglas med reflektorer i aluminium. Diameter 50 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSKRONA, Karl-Johan, 1800-talets förta hälft.

Ljuskrona i Karl-Johan med stomme av mässing. Behängd med olikslipade prismor. Förgyllda dekorelement med kransar och rosor. För 4+1 ljus. Längd 64, ringens diameter 35, höjd 65 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VAS/BORDSLAMPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Från Qianlongs period, Qingdynastin. Dekor i underglasyrblått och famille rosefärger, med motiv av figurer i palatsmiljö inom kartusher. Total höjd utan skärm 48,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-tal.

Ljuskronan har åtta ljusarmar samt en stomme i mässing som är glasad och behängd med prismor i löv- och margueriteform varav några svagt tonade, och avslutande klot nedtill. Höjd 90, diameter 65 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA Italien 1960-tal.

TAKLAMPA Italien 1960-tal.

För tre ljuspunkter, stomme av vitlackerad metall behängd med glasrör i två våningar, diameter 39, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BJÖRN WIINBLAD, golvlampa signerad fajans.

höjd inkl lampfäste 94 cm, skärm ca 73 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TAKLAMPA, Art Déco, 1920-30-tal.

Stomme av patinerad brons. Skiva av råglas. Fem ljuspunkter. Diameter 55 cm, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 500 SEK
TAKLAMPA, 1950-tal.

TAKLAMPA, 1950-tal.

Stomme av mässing, delvis svartlackerad. Glaskupor. Diameter 55 cm, höjd 54 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLYSTRAR, ett par, gustaviansk stil, mässing, marmor och glas, cirka 1900.

Stomme av mässing. På fot av marmor. Behängda med prismor. För tre ljus vardera. Diameter 28. Höjd 50 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Gamla Stans Lampverkstad, 1900-talets andra hälft.

Skärm i flintgods i form av andhuvud. Väggfäste i mässing. Etikettmärkta. Längd ca 29 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PO STRÖM, bordslampor, 2 stycken, glas, Alsterfors, 1970-tal.

Grön respektive orange glasmassa. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, mässing, "Törne", Ikeas 1700-tals serie, 1990-talet.

För ett ljus vardera. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, golvlampa för Ateljé Lyktan, 1900-talets mitt.

Glaskupa, skaftet i trä samt mässingsdetaljer. Höjd 163 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
TAKKRONA, barockstil, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. Nio ljuspunkter. Höjd ca 55 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, jugend, Hugo Elmqvist gjuteri, signerad Stockholm Dec E Wahlström HE G5.

Dekor av skäckor. Hänklar i form av sjöfåglar. Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, taklampor, 4 st, Ateljé Lyktan. 1900-talets andra hälft.

Taklampan är formgiven av Hans Bergström för Ateljé Lyktan. Lampan har en kupa av glas och ett fäste i mässing. Diameter 29 cm, höjd 27 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, AGI, 1900-talets slut.

Stomme i mässing. Tre vita kupor. Höjd ca 68 cm. Diameter 75 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN golvlampa "Bellevue AJ-7", Arne Jacobsen & Tradition 2000-tal.

Stomme av lackerad metall och mässing, ställbar skärm, höjd ca 127 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, Italien, 1900-talets andra hälft.

Guldfärgad metall i form av blad, 88 x 143, djup 18 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Asea, 1900-talets mitt.

Golvlampan är märkt Asea. Den har en läderklätt skaft på tredelad fot. Höjd 151 cm. Diameter 35 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER CELSING, vägglampor, 3 st, Falkenberg belysning, 1900-talets slut.

Vitlackerade. Etikettmärkta. Höjd 30 cm, bredd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, fot av mässing, 1900-talets andra hälft.

Ett par bordslampor från 1900-talets andra hälft med fot av mässing. Skärmar av textil med kantband med fransar. Höjd exklusive skärm 41. Total höjd 69 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, Gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Takkrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. Tre ljuspunkter. Diameter 35, höjd 85 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALF SVENSSON, golvlampa, för Bergboms, 1950-tal.

Stomme i björk med detaljer i läder. Skärm i textil medföljer. Total höjd ca 155 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, tillskrivna, vägglampor, ett par, 1960/70-tal, mässing och glas.

För 3 ljuspunkter vardera. Lösa glaskupor i vitt glas. Bredd 45, höjd 35 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea, 1930/40-tal.

Mässing och pressglas i form av snäckskal. Höjd 24 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors.

Stomme av mässing med skärm av glas. Carl Fagerlund för Orrefors. Diameter 62 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, vägglampor 3+1 st, modell nr 2134 och 2335,

Vägglampor av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. Av mässing. För en respektive två ljuspunkter. Djup 27 -25 cm

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1930-tal, troligen Böhlmarks.

Av grönpatinerad plåt med dekorelement av mässing. fem + 3 ljuspunkter. Reflektorskiva av glas. Diameter 65, höjd 62 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

För fem ljus. Stomme av mässing behängd med slipade glassprismor. Diameter 45, höjd 65 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljusstakar, 15 st, mässing, Markaryd.

För smala ljus. Åtta L 97 i originalkartong. Sju L 92. Märkta Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd Sweden. Höjd 2-5,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, 1940-tal.

Fot i mässing, ben i lindad rotting, senare skärmar i vit textil, höjd 145 cm.

Aktuellt bud 9 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
AMPEL, Empirestil, omkring 1900-talets mitt.

Mässing och patinerad metallskål. Sex ljuspunkter. Ljusarmarna med skärmar. Diameter ca 67, höjd ca 80 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, 1940-tal.

BORDSLAMPA, 1940-tal.

Fot av mässing lindad med skinn. Skärm av lackerad plåt. Diameter 42. Höjd 51 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FOTOGENLAMPA, omkring år 1900.

Fotogenlampa av glas och mässing. Signerad W&W. Höjd 70 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH- 5", för Louis Poulsen, Danmark.

Lackerad plåt. Diameter 50 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, blomlampor, ett par, "G 98", Markaryd, 1960-tal.

Mässing. Perforerad skärm. Spetsiga nedtill för isättning i jord. Etikettmärkta. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA,   Falkenbergs Belysning.

Mässing. Skaft klädd i svart skinn. Svart lackskärm. Höjd 144 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, ATELJÉ LYKTAN, 1900.talets mitt.

Skaft i mässing. Vit mattad kupa. Höjd 195 cm. Diameter ca 45 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, 1970-tal.

Stomme i glas. Höjd 65 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-talets mitt.

Ljuskronan har en stomme av metall och är behängd med margueriter, droppar och pärlor av glas, samt ett avslutande klot. Kronan har 6 ljusarmar. Diameter 62, höjd 75 cm.

Inga bud
Utropspris
3 500 SEK
ANDERS PEHRSON, golvlampa, modellnummer 591, "Simris"/"Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus.

Golvlampa i modell "Simris"/"Olympia" formgiven av Anders Pehrson för Ateljé Lyktan, Åhus. Stomme av förkromad metall med ben klätt med skinn. Golvlampans skärm i vitlackerad metall är ställbar på en höj- och sänkbar arm. Etikettmärkt Atelje Lyktan Åhus Made in Sweden. Modellnummer 591. Minimihöjd 120 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, mässingSkellefteå, 1960-tal.

Ett apr sänglampor av mässing och teak. Ställbara, invändigt vitlackerade skärmar. Stämplade BJS. Modellnummer 34. Höjd 16 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Itsu, Finland, 1900-talets mitt.

Mässingsstomme med tre kupor i opalglas. Blad- och blomsterdekor. Höjd 70 cm, diameter ca 38 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA, modell 3053, Stockmann Orno 1900-talets mitt.

Mässing, för en ljuspunkt. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 40 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, mässing och teak, Skellefteå, 1960-tal.

Ett par bordslampor av mässing och teak från Skellefteå, 1960-tal. Ställbara, invändigt vitlackerade skärmar. Stämpalde "SKELLEFTEÅ BJS SWEDEN". Modellnummer 51. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andar hälft.

Stomme i mässing. Behäng med prismor. 6 ljusarmar samt 8 lampor. Höjd ca 70 cm. Diameter ca 55 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSPLÅTAR, ett par Jugend.

LJUSPLÅTAR, ett par Jugend.

Stomme i formpressad koppar. För två ljus vardera. Höjd 55 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

TAKLAMPA, 1900-talets mitt.

Stomme i metall. 5 vita kupor. Höjd 74 cm. Diameter 50 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, empire. 1800-tales mitt.

Patinerad och förgylld brons, höjd exkl lampfäste 46 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Italien 1900-talet mitt.

För nio ljuspunkter, stomme av metall med formgjutna prismor av glas, diameter 52, höjd ca 60 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HEIKKI TURUNEN, BORDSLAMPA, "Efekti", modell 940-404, Orno. Formgiven 1982.

Akryl och metall. Höjd 59 cm, diameter 45 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
TAKKRONA, barockstil, sent 1900-tal.

Stomme av mässing, behängd med prismor. Sex ljuspunkter. Diameter 49, höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, empirstil, 1900-talets mitt.

Förgyllda beslag, fot i alabaster. Totalhöjd 83 cm, foten exkl montering 50 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
HANS BERGSTRÖM, bordslampa, E1240, ASEA Belysning, 1940-tal.

Kannelerat skaft av trä, rund mässingsklädd fot. Kupa av vitt glas. Skärm av textil. Höjd ca 53 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Trästomme med mässingsfärgade detaljer. Kupa av plast. Höjd ca 53 cm, diameter ca 48 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PAOLO RIZZATTO, vägglampa, "265 Wall", Arteluce, Italien.

Märkt. Lampan är i lackerad metall med en ljuspunkt. Lampan har ett väggfäste och svängbar ljusarm. Längd 200 cm. Väggfäste 90 x 35 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing med slipade glasprismor. För fyra ljus. Diameter 53, höjd 62 cm

Aktuellt bud 333 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Cottex, 1900-talets andra hälft.

Kromad metall. Rund fot av marmor. Fem ljusarmar. Märkt. Höjd ca 200 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets första hälft, barock.

Mässing. Total höjd 24,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets början.

Stomme av mässing behängd med glasprismor. För sex ljus. Diameter 56, höjd 65 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
YKI NUMMI, bordslampor ett par, modell 40-028, Stockmann Orno 1960-tal.

Akryl, mässing och målad metall. Bär etikett. Höjd 60 cm. Diameter 37 cm.

Aktuellt bud 240 EUR
Utropspris
300 EUR
HEIKKI TURUNEN, BORDSLAMPOR, ETT PAR, modell 940-147, Orno 1900-talets slut.

Mässingsdelar och akrylskärm. Höjd 55 cm. Diameter 38 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
ANGELO MANGIAROTTI, BORDSLAMPA, "Lesbo", Artemide, 1980-tal. Modellen formgiven år 1967.

Klart och opalt murano-glas, metallfot. Diameter ca 49 cm, höjd 36 cm. Bär tillverkarens stämpel.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
900 EUR
JÖRGEN WOLF, taklampa, "Conus" Pendel, 1950-tal.

Konformad skärm av Oregon pine. Diameter 22. Höjd 60 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH Snowball", för Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets senare del.

Vitlackerade lameller, diameter ca 40, höjd ca 38 cm

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor, ett par, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Mässing, etikettmärkt, höjd ca 25, diameter ca 17 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANDELABER, mässing, Gusum Metallslöjden, 1900-talets andra hälft.

För nio ljus. Märkt Gusum Nr 3. Bredd 51,5. Höjd 37,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, sent 1900-tal.

Ljuskronan har stomme av mässing och är behängd med prismor. För sex ljus, sju ljuspunkter. Diameter 54, höjd 66 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND - bordslampor, ett par, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Fot av glas med rött undergått. Senare skärmar av textil. Höjd exklusive skärm 30,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FASCHIAN golvlampor, ett par, 1970-tal.

Av mässing med textilskärmar. Etikettmärkta Faschian design. Höjd 170, diameter 50 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKAMPEL, omkring  år 1900.

TAKAMPEL, omkring år 1900.

Mässing. Behängd med prismor. För sex ljus. Diameter 35. Total höjd 84 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, empirestil, 1800-talets andra hälft.

Av förgylld och patinerad brons och patinerad zink. Höjd 46 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPA, teak och skärm av bast, 1950-tal.

Vägglampa med stativ av teak. Skärm klädd med bast. Längd 78. Skärmens höjd 28 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Stomme av mässing. Behäng med prismor. För sex ljus. En ljuspunkt. Höjd 87 cm.

Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
CURT FISCHER, vägglampa, Modell 11, Midgard, Bauhaus.

Märkt. Utdragbar arm, skärm av plåt. Längd ca 38-108 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, 1900-talets mitt.

Höjd 71 cm, utan skärm 49 cm

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
VÄGGLAMPOR, ETT PAR, Orno 1900-talets slut.

Stomme i mässing, akrylskärm. Bär tillverkarens etikett. Höjd 37 cm. Bredd 27 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
LJUSKRONA, rokokostil, sent 1900-tal.

Ljuskronan har stomme av mässing och är behängd med prismor. För fem ljus och med fyra ljuspunkter. Diameter 50, höjd 77 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
CARL FAGERLUND, BORDSLAMPOR, 3 st, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Oval form med underfång i blått. Signerade Orrefors RD 1566. Total höjd 29-30 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, modell 50595, NK Nordiska Kompaniet, 1940-tal.

Fot av mässing lindad med läderband. Skärm av lackerad plåt. Diameter 42. Höjd 53 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNEL SVENSSON, golvlampa, "Manhattan", Sweden.

Kromad metall samt två ställbara glasskärmar. Höjd 160 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, VAL SAINT LAMBERT, 1900-talets mitt.

Stomme i metall och glas. 12 st lampsocklar. Höjd 63 cm. Diameter ca 47 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, nyrokoko, 1800-talets senare hälft.

Förgylld mässing. Svängda armar med dekor av akantusblad, för tio ljus. Höjd 110 cm, diameter 83 cm

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
500 EUR

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALICE NORDIN, tillskriven, takarmatur, Böhlmarks Lampfabrik, 1910-20-tal, jugend.

Gjuten och patinerad brons. Dekor av bladverk örnar. Senare kupa i frostat glas. Tre hängande ljuspunkter saknas. Diameter ca 65 cm, höjd ca 100 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, "Berlino", tillverkare iGuzzini 2000-tal.

Skärmens höjd ca 48 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
JOSEF FRANK, golvlampa modell 1842, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.

Mässing. Ställbar skärm. Höj- och sänkbar. Höjd ca 146 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA senempire, 1800-talets senare del.

För sex ljus, stomme av mässing med dekor av pressad mässingsplåt, svängda ljusarmar, behängd med olikslipade prismor, diameter 78, höjd ca 90 cm. Lösa prismor medföljer

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
JØRN UTZON, taklampor, 2 st, "U336", Valaistustyö.

Blå samt vit metall. Bär tillverkaren stämpel. Kupans höjd 23 cm. Diamter 23 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR

Polerad mässing. För två ljuspunkter. Höjd 39 cm, diameter 35 cm.

Aktuellt bud 1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR