Böcker och handskrifter – från 1400-talet till idag

En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av handskrivna bokrullar som användes av de gamla grekerna men i och med Gutenbergs boktryckarkonst som uppkom på 1400-talet kunde boken mångfaldigas och spridas till fler människor världen över. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse – i synnerhet för samlare. Botanisera bland handinbundna samlarutföranden av August Strindberg, förstaupplagor med barnböcker från Astrid Lindgren, sumo-upplagor med verk från Helmut Newton till litteratur med kunglig proveniens och moderna konstkataloger. I Bukowskis kategori för böcker finner ni band, coffee table böcker, originalritningar, inkunabler, autografer, manuskript och handskrifter – från bokkonstens begynnelse till vår egen samtid!

Erik Dahlbergh, Suecia antiqua et hodierna, Stockholm [1661-] 1715, med hundratals gravyrer.

Tvär folio. Bandet: 37,5 x 49 cm. Ej kollationerad, ej helt komplett. Med totalt 327 blad, inklusive några ej tillhörande porträtt och kartor. 7 planscher består av nytryck från originalplåtarna i Nationalmuseum. Med tryckt register, ”Index Figurarum Ænearum ad Sveciam Antiquam & Modernam pertinentium” [Stockholm 1698-1701, 14 sid.], medbundet på slutet.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JÖRAN NORDBERG, KONUNG CARL DEN XII:TES HISTORIA. 1-2. Stockholm 1740.

KONUNG CARL DEN XII:TES HISTORIA. 1-2. Stockholm, Peter Momma / Peter Jöransson Nyström, 1740. Skinnband. 1731 fick Jöran Andersson Nordberg (1677-1744), konungens hovpredikant, i uppdrag av kanslikollegium att skriva Karl XII:s historia. Med ledning av bl.a. egna minnesbilder (han tillbringade åren 1709-1715 i fångenskap i Ryssland), sin fältjournal, fältdagböcker m.m. sammanställde Nordberg sitt stora verk som också översattes till tyska och franska.

Aktuellt bud 3 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji", 1952.

21 färgträsnitt efter målningar av Qi Baishi, utgiven av Rong Bao Zhai xin ji, Beijing 1952. Brokadklädda bokpärmar. 31,5 x 21,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NAGGEN - SKÄMTTIDSKRIFT, 1913-1922, komplett, 5 bd i kassett.

Uniforma hfr bd i kasett. Allt som utkom. 41 x 29 cm; kasetten bredd ca 17 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKILLUSTRATIONER, 2 st, gouache, Indien/Persien.

Figurala motiv. Bildstorlekar 28x16,5 cm 22x15,5 cm

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
250 EUR
TRE PRAKTFULLA JUBILEUMSBÖCKER, kejsar Franz Josef I.

Max Herzig (red.): Viribus unitis. Das Buch vom Kaiser. Mit einer Einleitung von Dr. Josef Alexander Freiherr von Helfert. Budapest, Wien, Leipzig, Verlag von Max Herzig, [1898]. Stor folio. 46,5 x 36,5 x 9 cm. XXIV + 322 Sid. Med 3 kromolitograferade planscher av Koloman Moser förhöjda med guldfärg, och talrika ytterligare planscher i olika tekniker (heliogravyr, ljutryck, färglitografi) av bl. a. Hans Tichy, Zygmunt Ajdukiewicz, Akos von Garay, Ottokar Walter och Theo Zasche. Texten rikt illustrerad. Brunt originalpraktband i skinn signerat ”August Klein, Wien” med monterade ornament i mässing och emalj, spänne i mässing, helt guldsnitt, sidenfodrade för- & eftersättsblad, läsband i siden. Ngt nött, liten emaljförlust på ett beslag. Max Herzig (red.): Kaiser-Galerie. Bilder aus dem Leben Kaiser Franz Joseph I. (Neue Folge zu Viribus Unitis – Das Buch der Kaiser.) U.o.o.å. Påkostad planschmapp med anknytning till kejsar Franz Joseph I:s 60-årsjubileum 1908. 47 x 38 cm. Sammanlagt 50 lösa planscher på kartong med reproduktioner av målningar som återger kejsarens liv, var och en med tryckt skyddspapper med information om respektive bild. Ett skyddspapper med reva. I praktfull flikmapp i skinn med tjocka pärmar, frampärmen med en centralt monterad djup reliefbild i metall omgiven av mässinglist och guldlinjer. Mappen lätt nött och fläckad. J. Schnitzer: Franz Joseph I. und seine Zeit. Cultur-historischer Rückblick auf die francisco-Josephinische Epoche. NB: Zweiter Band (OBS: endast del 2, av 2 volymer / NB: Vol. 2 only, of 2 volumes). Wien, Lechner & München, Fritsch, 1898. Stor folio. 50 x 38 cm. [4] + 510 sid. Med talrika planscher. Rikt illustrerad. Praktfullt välbevarat dekorerat originalklotband, inlagan tryckt på tjockt papper och oskuren frånsett övre guldsnitt. Lätt nött. Några sidor med understrykningar i blyerts. Ställvis lätt lagerfläckad. Samtliga 3 objekt i varsin trasig skyddskartong.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
5 000 SEK