Böcker och handskrifter – från 1400-talet till idag

En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av handskrivna bokrullar som användes av de gamla grekerna men i och med Gutenbergs boktryckarkonst som uppkom på 1400-talet kunde boken mångfaldigas och spridas till fler människor världen över. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse – i synnerhet för samlare. Botanisera bland handinbundna samlarutföranden av August Strindberg, förstaupplagor med barnböcker från Astrid Lindgren, sumo-upplagor med verk från Helmut Newton till litteratur med kunglig proveniens och moderna konstkataloger. I Bukowskis kategori för böcker finner ni band, coffee table böcker, originalritningar, inkunabler, autografer, manuskript och handskrifter – från bokkonstens begynnelse till vår egen samtid!

OIVA TOIKKA, glasfågel och utställningskatalog, signerade.

Glasfågeln signerad O. Toikka, Nuutajärvi. Längd 18 cm. Katalog; Oiva Toikka Glass, 13.5 - 11.9 1988, The Finnish Glass Museum. 30x21 cm.

Aktuellt bud 145 EUR
Utropspris
250 EUR
FERNANDEZ ARMAN, multipel med bok, signerad och numrerad 5/90, bok numrerad 1541/1600.

"Trio a cordes". Bok 32 x 32 cm. Plexiglasmonter 34 x 33 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Erik Dahlbergh, Suecia antiqua et hodierna, Stockholm [1661-] 1715, med hundratals gravyrer.

Tvär folio. Bandet: 37,5 x 49 cm. Ej kollationerad, ej helt komplett. Med totalt 327 blad, inklusive några ej tillhörande porträtt och kartor. 7 planscher består av nytryck från originalplåtarna i Nationalmuseum. Med tryckt register, ”Index Figurarum Ænearum ad Sveciam Antiquam & Modernam pertinentium” [Stockholm 1698-1701, 14 sid.], medbundet på slutet.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BOK, E A Karlfeldt "Flora & Pomona", numrerad 10/10 med författarens porträtt samt egenhändiga namnteckning.

Inbunden i pergament. Innehåller signatur samt ett fotografi av författaren. Även en lista över vilka de 10 unika exemplaren tillfallit. Tryckeri: Isaac Marcus boktr.-aktiebolag, Stockholm 1907.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAQUES NICOLAS BELLIN, kopparstick, kartor, 3 st, 1700-tal.

"Carte De L'Isle De Taiti, par Le Lieutenat J.Cook 1769"44x28 cm. "Partie De La Mer Glaciale, Contenant La Nouvelle Zemble Et Le Pais De Samoiedes" 1758. 25x38,5 cm. " Carte De L'Isle De La Guadeloupe...". 1758. 25x34,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK