Visar alla 38 föremål som matchar din sökning.

BÖCKER & HANDSKRIFTER

De första böckerna var handskrivna bokrullar som användes redan av de gamla grekerna. Med Gutenbergs boktryckarkonst på 1400-talet kunde boken för första gången mångfaldigas och spridas. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse för alla de som även samlar på böcker.

Spara dina favoriter

BOK, "Voyages Interessans dans differentes colonies francaises, espagnoles, anglaises et c", J. F Bastien, Paris 1788.

Bok om olika franska kolonier. Band helt klätt i skinn, rygg med text i guldskrift. Ca 3,5x12,5x19 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSTÖD, ETT PAR, trä, art deco, signerade J. De Weert.

Skurna och bemålade, i form av hästhuvud. Höjd 23,5 cm.

Aktuellt bud95 EUR
Utropspris
200 EUR
BOK, MUOTOILUN KLASSIKOT, Dominic Bradbury, Tammi, Helsingfors 2015. Numrerad 0000/1700.

Inbunden. Finskspråkig. Original verk "Mid Century Modern Complete". 544 sidor. I originalfodral. 31x24 cm.

Aktuellt bud110 EUR
Utropspris
200 EUR
BÖCKER 7 st, "Voyages du jeune Anacharsis en Grece", Paris 1820.

Bruna skinnband, ryggar med präglad dekor som delvis är förgylld. Ca 3x13x8,5 cm vardera.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÖCKER, 12 band, Selma Lagerlöf, Albert Bonniers förlag Stockholm 1945.

Halvfranska skinnband.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TIDSKRIFTEN FORM, 160 nummer, 1952-1969.

Svenska Slöjdföreningens tidskrift FORM 1952-1969, kompletta årgångar, 160 lösnummer, numrerade 1-10 varav ett antal är dubbelnummer (4/5 och 9/10), 1952 till 1969 antal tidningar respektive år: (8+8+8+9+8+8+8+8+8+8+10+10+10+10+10+10+10+9=160 st varav en H55-specialnummer, enligt uppgift.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 2 vol, "Byggnadskonsten i Sverige", Erik  Lundberg Nordisk Rotogravyr Stockholm 1940.

Bibliofilupplaga numrerad 175/300, helband i pergament handmålad ryggtitel.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HOKUBA TESAI, bok, Japan, 1800-tal.

Bok med tekningar, rispapper, 22,5x16 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, Nordisk kvinnolitteraturhistoria, Volym 1-5, 1993.

Elisabeth Möller Jensen, huvudredaktör. I guds namn, 1000-1800 Faderhuset, 1800-1900 Vida världen 1900-1969 På jorden 1960-1990 Liv och verk

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BOOK, "Prof-öfwersättning by then Holy Scriptures", Stockholm (Johan Pfeiffer) 1774.

PROF-ÖFWERSÄTTNING AF THEN HELIGA SKRIFT, på Hans Kongl. Maj:ts Nådigste befallning, af Then till Swenska Bibeltolkningens öfwersende i Nåder förordnade särskilde Commission. Mått ca 18x23x11 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
J.A HAZELIUS samt B. VON SCHINKEL, nio böcker. 1836 och 1855.

J:A Hazelius, "Lärobok i Befästningskonsten", 1836, med 7 planscher, samt B. von Schinkel "Minnen ur Sveriges nyare historia", 1855, 8 delar.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brevkort med autograf.

Meddelande om ny adress till Georges Loisean i Paris, augusti 1893. Mått ca 9x14 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUGUST STRINDBERG, brevkort.

AUGUST STRINDBERG, brevkort.

Egenhändigt skrivet brevkort. Tack för uppvaktning på födelsedag från "Bröderna Schedin, bokhandlare". Mått ca 9x14 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ADOLF FREDRIK, signerat dokument, signerad och daterad, 1749.

Egenhändigt signerad del av dokument, daterat Stockholm 26 oktober 1749 .Mått ca 32x20 cm.

Aktuellt bud1 220 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUTOGRAF, Solomon Cronhielm(1666-1724), signerat och daterat, 1714.

Solomon Cronhielm, landshövding i Närke och Värmland 1707, över 1719, upphöjd i grevligt stånd 1719. Egenhändigt skrivet och undertecknat brev till överste Hans von Fersen i Stockholm. Mått ca 33x21 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGLIGT AUTOGRAF, GUSTAV III (1746-1792), brev, signerat och daterat, 1788.

Utfärdat samt egenhändigt signerat av konung Gustaf III, till Baron Siegrhot. Mått ca 10,5x15,5 cm.

Aktuellt bud5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BREV, Johanna Elisabeth, Katarina II:s av Ryssland moder, signerad och daterad 20 juli 1742.

Brev i två sidor, till "Monsieur de Plessen... Grand Merechal". Undertecknad med stor namnteckning. Sigill med furstlig krona. 35x26 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Bok med tekningar, rispapper, mått ca 22,5x16 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING ARKITEKTUR, 3 vol. Bland annat "Zopf und empire von der wasserkante." Carl Zetzsce. Stuttgart 1908.

Folio. "Zopf und empire von der wasserkante." Carl Zetzsce. Stuttgart 1908. 12 sid. + 40 planscher. "Die Fruch-Mittelalterliche kunst der Germanischen Voelker..." Friedich Seesselberg, Berlin 1897. Elefantfolio. (1-146). Der Norden in der bildenden kunst Westeuropas..." Josef Strzygowski, Wien 1926. (s. 306)

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MAPPAR, 4 st, bland annat "Von der Empire zur Biedermeierzeit..." av J.A. Lux. Förlag Julius Hoffmann, Stuttgart, 1910.

Elefantfolio med lösa ark i mappar."Von der Empire zur Biedermeierzeit..." av J.A. Lux. Förlag Julius Hoffmann, Stuttgart, 1910. Folio. " Louis XV Möbel des Musée des arts Décoratis in Paris..." av Egon Hessling, 1910. Folio. "Empire Möbel Meisterstücke Französischer Kunsttischlerei..." av Egon Hessling, Ornamentverlag. "Le Mobilier Louis XVI au Louvre..." Egon et Waldemar Hessling. 1912 2: upplagan. Folio.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
"MOTIVE DER MITTELALTERLICHEN BAUKUNST IN DEUTSCHLAND..." Hugo Hartung. Berlin.

Elefantfolio med lösa ark i mapp. 49x33 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUGUST STRINDBERG, autograf.

AUGUST STRINDBERG, autograf.

Visitkort i kuvert med nyårshälsning (1901) till Oscar Schedin, Lindroths bokhandel, Lund. Mått ca 7,5x11 cm.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUGUST STRINDBERG, autograf, signerad och daterad, 1899.

Egenhändigt skrivet och undertecknat brevkort till Oscar Schedin, Lindroths bokhandel, Lund. Strindberg bland annat tackar för hjälp med bagage. Daterat Stockholm 25/10, 1899. Mått ca 4x9 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKVERK, "Skogens Skadesvampar", Lagerberg & Sylvén, 2 volymer.

2 originalmappar, ryggarna och hörnen av svart klot, gröna pärmar. Guldpräglade rygg- och pärmtitlar och knytband av svart väv. Exsickat-samling. Volym I innehåller 35 svamppreparat (torkade blad och växter) i kuvert och volym II 25 stycken (60 preparat inalles). Första pärmen även löst titelblad med innehållsförteckning samt tryckta lösa lappar med uppgifter om art, fyndort och den av svampen orsakade skadan. 29 x 25 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BOK, ur Nationalmusei Handteckningssamling IV. Teckningar av Johan Tobias Sergel, John Kroon Malmö 1945.

Ett urval reproduktioner i färgfaksimil, tontryck och svarttryck...". Utfört i bunden upplaga om 200 exemplar varav detta är nummer 40. Folie-format 57 x 44 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEGNINGER AF ÄLDRE NORDISK ARCHITEKTUR..." 2 vol, utgiven av bland annat  H.Storck. Köpenhamn 1902.

Folio. TEGNINGER AF ÄLDRE NORDISK ARCHITEKTUR..." vol 1 utgiven av V.J Mörk-Hansen, O.V. Koch och Erik Schiödte. 1889. Samt vol 2 utgiven av H. Storck, 1902.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MÖBEL UND ZIMMEREINRICHTUNGEN DER GEGENWART I FOLGE, förlag Ernst Wasmuth a.g. Berlin.

Elefantfolio. Lösa blad i mapp.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, 2 st brevkort, signerade.

Två egenhändiga brev från Strindberg i egenskap av regissör, till "Fröken karin Alexandersson, Intima teatern". 16 och 30 juni 1908. Karin Alexandersson hade rollen Laura i "Fadren". Med kuvert. Mått ca 23x18 cm samt 9,5-11,5 cm.

Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brevkort/autograf, signerad.

Egenhändigt skrivet brevkort till brorsonen Axel Strindberg. Signerad. Poststämplat Furusund 1905. Mått ca 9x14 cm.

Aktuellt bud2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Egenhändigt skriven och undertecknad bokbeställning till Lindstedts bokhandel i Lund, av bland annat hans egen bok, "Hortus Merlini" (1897). Mått ca 9x14 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARCHITEKTONISCHE MOTIVE IN BAROCK u. ROKOKO, av Johann Zeyer. Leipzig 1907.

Elefantfolio. Mapp med 100 planscher över barock och rokokoarkitektur i Prag.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DALMATIENS ARCHITEKTUR UND PLASTIK, 3 vol av Cirillo M. Iverkovic. Kunstverlag Anton Schroll & Co. Wien.

Elefantfolio med lösa ark i 3 mappar med lösa planscher med arkitektur i Dalmatien.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARC CHAGALL, "Dessins pour la Bible", Verve Vol VIII, No 33-34.

Bok med 30 litografier (inklusive omslag samt titelsida) varav 18 i färg, textsidor, utgiven av Verve, Paris 1956.

Aktuellt bud3 600 SEK
Utropspris
20 000 SEK
"MEUBLES ET SIEGES D'ART..." Paris 1924.

Meubles et Siges D'art Époques Louis XIV, Louis XVI, Empire. Marmorerad pärm i elefantfolio.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARC CHAGALL, bok, "Dessins pour la bible", Verve vol X, no 37-38. Paris 1960.

Bok med 96 illustrationer och 24 färglitografier (inkl omslaget) tryckta av Draeger resp Mourlot. Ett av försättsbladen bär signatur samt illustration.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK