Böcker och handskrifter – från 1400-talet till idag

En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av handskrivna bokrullar som användes av de gamla grekerna men i och med Gutenbergs boktryckarkonst som uppkom på 1400-talet kunde boken mångfaldigas och spridas till fler människor världen över. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse – i synnerhet för samlare. Botanisera bland handinbundna samlarutföranden av August Strindberg, förstaupplagor med barnböcker från Astrid Lindgren, sumo-upplagor med verk från Helmut Newton till litteratur med kunglig proveniens och moderna konstkataloger. I Bukowskis kategori för böcker finner ni band, coffee table böcker, originalritningar, inkunabler, autografer, manuskript och handskrifter – från bokkonstens begynnelse till vår egen samtid!

KOPPARSTICK, 5 st ur Erik Dahlbergs 'Svecia antiqua et hodierna, 1700-tal.

Alfvastrae Brååborg Grääsnaas Nääs Allingsåås Axelwald Gudhem Höiientorp. Bladstrl ca 31,5x39 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÖCKER, 9 st, Transactions of the Oriental Ceramic Society, London 1991-2004.

Volume 56, 1991-1992 Volume 59, 1994-1995 Volume 60, 1995-1996 Volume 62, 1997-1998 Volume 63, 1998-1999 Volume 64, 1999-2000 Volume 66, 2001-2002 Volume 67, 2002-2003 Volume 68, 2003-2004

Inga bud
Utropspris
150 EUR
SAMLING AUTOGRAFER, 27 st. Mestadels svenska konstnärer och författare, bl a Per Anders Fogelström och Jan Fridegård.

Endre Nemes, Knut Rumohr, Hans Kungsmar, Jindra Husarikova, Karl Madsen, Sven Stolpe, Tomas Tranströmer, Peter Weiss, Per Anders Fogelström, Per Wästberg, Evert Taube, Sve-Bertil Taube, Karl Vennberg, Anders Österling, Hasse Zetterström, Kar de Mumma, Beppe Wolgers, Maria Wine, Albert Engström, Jan Fridegård mfl.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
AUTOGRAFHÄFTE, med 28 autografer, egenhändiga, bl a Ingmar Bergman och Harriet Andersson.

Anders Ek, Majken Torkeli. Gunnar Beck, Gunnar Björnstrand, Eva Dahlbeck, Carl Ström, Sickan Carlsson, Charlie Norman, Rolf Berg, Stig Järrel, Bengt Wittström, Harriet Andersson, Ingmar Bergman, Julie Bernby, Kalle Svensson, Åke Grönberg mfl.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EVA KLASSON, bok, Le troisième angle, Birth editions, 1976.

Fotobok, (över 30 högkvalitativa reproduktioner av Klassons fotografier) med originalkassett (32 x 30,5 cm) klädd med linne utvändigt och på insidan med teddyfilt. Tryckt december 1976, första utgåvan. Copyright, Eva Klasson och Sociétè des Èditions BIRTH, Frankrike.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FOTOBOK, "Herb Ritts Pictures" (1988).

Numrerad 9/89. Med dedikation.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER. "XXe Siècle", 20 stycken med originallitografier, från år mellan 1960-1973.

Nr 15, "The revolution of colour" Christmas 1960, litografi av Miró. Nr 16, "Renouveau du Relief", 1961, litografi av Cesár, Miró, Vedova. Nr 17, "Pour un bilan du Siècle", 1961, litografi av Poliakoff. Nr 18, "Construction de L'Espace", 1962, litografi av Da Silva. Nr 20, "L'art, conscience du onde", 1962, litografier av Ernst, Manessier, Baj. Nr 21, "Renouveau du thème", 1963, litografier av Lam och Marini. Nr 22, "Éguivalences et confrontations", 1963, litografier av Magritte, Brauner, César. Nr 23, "Un siècle d'angoisse", 1964, litografi av Ernst på framsidan. Nr 24, "Permanence du Sacré", 1964, litigrafi av Hartung, Miró samt framsida av De Bissiére. Nr 25, "Aux sources de l'imaginaire", 1965, litografi av Estéve. Nr 26, "4 themes: Chagll, portes däafrique, la ville", 1966, dubbelsidig litografi av Chagall samt ensidig av Viera da Silva. Nr 28, "Bilan de l'art abstrait dans le monde", 1967, litografier av Miró och Marini. Nr 30, ""Panorama", 1968, litografier av Marini och Estéve. Nr 31, "Panorama", 1968, litografier av Miró och Poliakoff. Nr 33, "Panorama", 1969, litografier av Estéve och Capogrossi. Nr 34, "Panorama", 1970, litografier av Soulages och Chagall. Nr 35, "Panorama", 1970, litografier av Marini och Bergman. Nr 37, "Panorama", 1971, litografier av Calder och Wou-Ki, serigrafi av Agam. Nr 40, "Panorama", U.S.Art I, 1973, litografier av Marini, Friedlaender, Motherwell, Johns. Nr 41, "Panorama", U.S.Art II, 1973, litografier av Hartung och Indiana.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ERIK DAHLBERGH,efter,  "Suecia Antiqua et Hodierna", 4 delar, Stockholm, Huldbergs bokhandel, 1856,

Bilderna litograferade efter originalets kopparstick.Samtida band. Liggande folioformat.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRITISH ZOOLOGY, vol III, Thomas Pennant, London 1769.

Samtida band. 18 kopparstick, varav en utvik. s.358.

Aktuellt bud 1 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER 8 ST, om Japansk konst.

Thomas Warburton, "Brokadbilder" Något om Japanska träsnitt, Milano 1990. "Japanskt", ur Röhsska Konstslöjdmuseets samlingar, Röhsska konstslöjdmuseets årsbok 1986-88, Göteborg 1990 Keramiska mästerverk från Japan, Östasiatiska museet, Stockholm 1985 Hillier, J.R, Japanese Drawings from the 17th century through the 19th century, New York 1965 Takahashi, Seiichiro, Traditional Woodblock prints of Japan, New York 1973 Narazaki, Muneshige, Masterworks of Ukiyo-e: Hokusai sketches and paintings, Japan 1969 Hokusai & Hiroshige, the Yasusaburo Hara collection, Ateneum Art museum, Helsinki 2008 Hillier, J.R, Hokusai Paintings drawings and woodcuts, london 1955

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
150 EUR
TOBIAS CONRADI LOTTER. Karta, koppargravyr, 1700-talets mitt.

"XVII Belgien provinsen sive Germaniae inferioris Brisis temporiu circulu Burgundicu S.R.I ... .." Karta över Nederländerna, Belgien och Luxemburg, de 17 provinserna. Samt två allegoriska bilder utsmyckad med de 17 vapensköldarna. Delvis kolorerad. Bildmått 60x51 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KUNGLIGA BREV 7 st från Oscar II.

Personliga brev från konung Oscar II till diverse personliga vänner, 1850-70-tal

Aktuellt bud 480 EUR
Utropspris
600 EUR
GEORGES BRAQUE, bok, utgiven av Maeght Editeur, Paris, 1948.

“Cahier de Georges Braque 1917-1947” . Ur en total upplaga om 845, detta exemplar ett av 750 på Velin du Marais, ej signerad av Braque. I textilklätt, präglat omslag, framsida med litografi. 39,5 x 29 cm. Boken innehåller en samling tankar och reproduktioner efter konstnären.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÄSTMANSBAND, 3 st, på "Den Swenska psalmboken 1819".

Samtida band med rik dekor. 2 st psalmböcker tryckta hos Gustaf Melins Förlag. 1 st psalmbok tryckt hos Göteborgs Handelstidnings Aktiebolags Trycker. Senare kassetter till psalmböckerna.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK