Visar alla 25 föremål som matchar din sökning.

BÖCKER & HANDSKRIFTER

De första böckerna var handskrivna bokrullar som användes redan av de gamla grekerna. Med Gutenbergs boktryckarkonst på 1400-talet kunde boken för första gången mångfaldigas och spridas. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse för alla de som även samlar på böcker.

Spara dina favoriter

DEUTSCHE BURGEN, 2 vol av Bodo Ebhardt. Utgiven av Ernst Wasmuth A.-G. Berlin.

Elefantfolio. Hård linnepärm med guld och färgpräglad text. 496 sidor.

Aktuellt bud444 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOCKHOLMS SLOTTSHISTORIA. 3 vol. red. Martin Olsson,  P. A. Norstedt & Söner, 1940.

Folio. Upplaga 358/500. Halvfranska band med marmorerade pärmpapper. Ryggförgyllning, övre guldsnitt samt Gustav V:s monogram. Det gamla slottet. Det Tessinska slottet. Från Fredrik I till Gustaf V.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÅR KONUNG OCH HANS GÄRNINGAR. Red. kommitté TROLLE, RUDBECK, BÖTTIGER M. FL. Tryckt Norstedts 1933.

Kassett. Folio. Helfranskt band i rött med präglad gulddekor och tandsnitt i guld. Numrerad upplaga 183/250. Innehåller 1 signerad originaletsning (kungens porträtt) Axel Fridell, 1 signerad originaletsning (Stockholms slott) Harald Sallberg. Vår konung och hans gärning. Minnesskrift med anledning av konung Gustaf V:s 25-åriga regering och hans 75-årsdag. Lindfors bokförlag. Tryckt Norstedts 1933.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
"MEUBLES ET SIEGES D'ART..." Paris 1924.

Meubles et Siges D'art Époques Louis XIV, Louis XVI, Empire. Marmorerad pärm i elefantfolio.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ARCHITEKTONISCHE MOTIVE IN BAROCK u. ROKOKO, av Johann Zeyer. Leipzig 1907.

Elefantfolio. Mapp med 100 planscher över barock och rokokoarkitektur i Prag.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
CARL KYLBERG, blyerts samt tusch på papper. Troligtvis utförd under 1920-talet.

Karikerande självporträtt med hustrun Ruth. Påskriven hälsning i tusch enligt: "Käre Gösta Ett mycket vackert och förskönat konterfej av min lilla kära fru och mig själv får du här, skaffa dig en sådan fru Gösta, det ångrar du inte.". Cirka 32 x 20 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, "Sweriges landz -och stadz -lagh", Stockholm, Keyser, 1692.

"Sweriges landz-lagh, effter som hon är aff fordom..."Tryckt hos J.G Eberdt, Stockholm 1692. Mått ca 7x16x4 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER två st Kina 1900-tal.

BÖCKER två st Kina 1900-tal.

med erotiska motiv samt text.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, Basilius Faber: Thesaurus Eruditionis Scholasticae. Lipsiae 1686.

Graverat frontispisblad/plansch. Mått ca 36x23x11 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
M, W & F VON WRIGHT, bokverk, 3 band, "Svenska fåglar", A. Börtzells tryckeri AB Stockholm, 1927-1929.

"Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade." Andra upplagan. Halvfranska band. Rikt illustrerade med färglitografier. Del I 1927, Del II och III 1929. Tryckt hos A. Börtzells tryckeri A.-B.

Aktuellt bud2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 18 vol. "Svenska Slott och Herresäten". Allhems Förlag i Malmö.

Röda skinnband.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRAGMENTS D'ARCHITECTURE DE LA RENASSANCE, 2 vol, av Hector D'Espouy.Utgiven av Charles Massin 1925.

Hårdpärm med präglad Elefantfolio. gulddekor."Fragments d'architecture du Moyen âge et de la Renaissance d'après les relevés & restaurations des anciens pensionnaires de l'Académie de France à Rome, publiés sous la direction de H. d'Espouy,..."

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
L'ART GOTHIQUE EN FRANCE... 2 Vol,Camille Enlart. Utgiven av Albert Morancé,1913-1925.

Elefantfolio. Planscher i heliogravyr.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
DIE LITURGISCHEN GERÄTE UND WERKE DER STICKEREIEN - DR FRITZ WITTE, 1913. BERLIN.

Numrerad upplaga 350/281. Elefantfolio. Hårdpärm klädd i linne.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
Glossarium mediæ et infimæ latinitatis... vol 10. 1887-87.

Glossarium mediæ et infimæ latinitatis, conditum a Carolo Dufresne, domino Du Cange. Helfranskt band. 5 upphöjda bind i rygg. Guldpräglad dekor. Front med monogram. Försättsblad med personlig gåvotext "Till Rådmannen i Stockholm Herman Billing En gärd af tacksamhet från Torsvik Sulfitaktiebolag.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TABLEAUX - TENTURES DE DUFOUR & LEROY. Paris omkring 1900.

Mapp 54 planscher.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER: Joan Miró, Lithographe, 1930-1952 och Miró Radierungen III, 1973-1975, tryckt 1972 och 1991.

Illustrationer. Klotband. Skyddsomslag. Pappkassett.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL ERIK KJELLIN, "PLAN  OCH SFERISK TRIGONOMETRI", Tryckt hos Carl Fr. Marquard, Stockholm, 1807.

Halvfranskt band med marmorerade pärmpapper. Utvikbara planscher (4). (5). 174 (1)s.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN MARITIS RESA UTI SYRIEN, PALÄSTINA OCH PÅ CYPERN. Sammandrag av Samuel Ödman,Tryck hos Kungl. Ordens-tryckeri 1790.

Giovanni Mariti, "Johan Maritis resa uti Syrien, Palästina och på Cypern. I sammandrag af Samuel Ödman. Med tilläggningar och anmärkningar, Stockholm. Tryckt hos Kungl. Oredns-Tryckeri År 1790. No 8. Halvfranskt band med marmorerade pärmpapper. (7, 1 blank) 286, (16 1 blanka)s.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LA RENAISSANCE EN FRANCE..." 4 VOL. Utgiven av Albert Morancé . Paris 1910.

Elefantfolio. LA RENAISSANCE EN FRANCE L'ARCHITECTURE ET LA DÉCORATION Premiére Série 2 vol Camille Martin Deuxiéme Série 2 vol. C. Enlart.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
LLUÍ DE RIALP "BALADES I CANCONS" IL LUSTRACIONS DE FRANCESE DOMINGO. BARCELONA 1948.

Kassett. Signerad upplaga av författaren och illustratören 55/55. 22 st illustrationer.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ARNOLD'S DIE VÖGEL EUROPAS, av  Friedrich Arnold, C. Hoffmann'sche Verlagsbuchhandlung, Stuttgart 1897.

Dekorerat klotpärm. 48 kromolitografier.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN HEDIN, "MITT LIV SOM UPPTÄCKTSRESANDE" 5 vol. Stockholm, 1930.

Halvfranska band med marmorerade pärmpapper.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
"Le Vaillants Resa uti södra Africa åren 1780 till 1783 samt 1784 och 1785. 2 vol.

Senare pärm med marmorerade pärmpapper. Två sammanbundna. "Resa uti södra Africa åren 1780 till 1783. I sammandrag af Samuel Ödmann, Åbo, J. C. Frenckells boktryckeri, 1795. (4)280 (4) s. "Resa uti södra Africa åren 1784 till 1785, Sammandrag (av Samuel Ödmann). Stockholm: Johan Pfeiffer, 1798. (8) 592 (10) s.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PONTUS HULTÉN, bok, "The Machine as Seen at the End of the Mechanical age", 1968 Publisher: Museum of Modern Art.

K.G Pontus Hultén, "The Machine", The Museum of Modern Art, New York, 1968. Bindning gjord i metall. "Amerikans pop-konst 106 former av kärlek och förtvivlan", Moderna Museet Stockholm, 1964. 22 x 24,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK