Böcker och handskrifter – från 1400-talet till idag

En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av handskrivna bokrullar som användes av de gamla grekerna men i och med Gutenbergs boktryckarkonst som uppkom på 1400-talet kunde boken mångfaldigas och spridas till fler människor världen över. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse – i synnerhet för samlare. Botanisera bland handinbundna samlarutföranden av August Strindberg, förstaupplagor med barnböcker från Astrid Lindgren, sumo-upplagor med verk från Helmut Newton till litteratur med kunglig proveniens och moderna konstkataloger. I Bukowskis kategori för böcker finner ni band, coffee table böcker, originalritningar, inkunabler, autografer, manuskript och handskrifter – från bokkonstens begynnelse till vår egen samtid!

BÖCKER, I-III, 3 volymer, "Svenskt Silversmide", "1520-1850", "1700-1780" samt "1780-1850".

Svenskt text. Ljusa skinnband. Hernmarck, Del I, Renässans och barock, 1520-1700, Olle Källström och Carl Hernmarck. Del II, Senbarock, Fredrik I:s stil och rokoko 1700-1780, Carl Hernmarck och Åke Stavenow och Gustaf Munthe. Del III, Gustaviansk stil, empire och romantik 1780-1850, Carl Hernmarck och Erik Andrén, Utgivna 1941-1945, Stockholm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
UR "ENGLISH BOTANY" 3:e upplagan, vol VII, 1854 172 st handkolorerade kopparstick. London.

Blad ur "English Botany; or, Colorured Figures of British Plants,... Sir James Edward Smith,... Gravör James Sowerby... Bladstrl ca 22x13 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KONSTBÖCKER, 16 st.

KONSTBÖCKER, 16 st.

"Stillbilder" av Lars Lerin "Prints from the Mourlot Press" "Paul Klee Handzeichnungen I" "Hommage á Estève" "Marc Chagall - Verzeichnis der Kupferstiche, Radierungen under Holzschnitte" "I Fontana" av Guido Ballo "Baertling - Creator of open form" "P.G. Thelander/Graphic works 1964-1975" "Joan Miró - Lithographe". "Popart" "Tillbaka" av Lars Lerin "Lars Lerin Måleri och Grafik" "GAN Gösta Adrian Nilsson 1884-1965" "Anders Zorns silversamling" "Marc Chagall Le plafond de l'opera de Paris" "Joan Miro´- Das graphische Werk" "The secret Paris of the 30's"

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRY ALKEN, bok, "Illustrations to Popular Songs", 1826.

Innehåller 43 handkolorerade etsningar. Utgivn av Thomas M'Lean, London.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRE PRAKTFULLA JUBILEUMSBÖCKER, kejsar Franz Josef I.

Max Herzig (red.): Viribus unitis. Das Buch vom Kaiser. Mit einer Einleitung von Dr. Josef Alexander Freiherr von Helfert. Budapest, Wien, Leipzig, Verlag von Max Herzig, [1898]. Stor folio. 46,5 x 36,5 x 9 cm. XXIV + 322 Sid. Med 3 kromolitograferade planscher av Koloman Moser förhöjda med guldfärg, och talrika ytterligare planscher i olika tekniker (heliogravyr, ljutryck, färglitografi) av bl. a. Hans Tichy, Zygmunt Ajdukiewicz, Akos von Garay, Ottokar Walter och Theo Zasche. Texten rikt illustrerad. Brunt originalpraktband i skinn signerat ”August Klein, Wien” med monterade ornament i mässing och emalj, spänne i mässing, helt guldsnitt, sidenfodrade för- & eftersättsblad, läsband i siden. Ngt nött, liten emaljförlust på ett beslag. Max Herzig (red.): Kaiser-Galerie. Bilder aus dem Leben Kaiser Franz Joseph I. (Neue Folge zu Viribus Unitis – Das Buch der Kaiser.) U.o.o.å. Påkostad planschmapp med anknytning till kejsar Franz Joseph I:s 60-årsjubileum 1908. 47 x 38 cm. Sammanlagt 50 lösa planscher på kartong med reproduktioner av målningar som återger kejsarens liv, var och en med tryckt skyddspapper med information om respektive bild. Ett skyddspapper med reva. I praktfull flikmapp i skinn med tjocka pärmar, frampärmen med en centralt monterad djup reliefbild i metall omgiven av mässinglist och guldlinjer. Mappen lätt nött och fläckad. J. Schnitzer: Franz Joseph I. und seine Zeit. Cultur-historischer Rückblick auf die francisco-Josephinische Epoche. NB: Zweiter Band (OBS: endast del 2, av 2 volymer / NB: Vol. 2 only, of 2 volumes). Wien, Lechner & München, Fritsch, 1898. Stor folio. 50 x 38 cm. [4] + 510 sid. Med talrika planscher. Rikt illustrerad. Praktfullt välbevarat dekorerat originalklotband, inlagan tryckt på tjockt papper och oskuren frånsett övre guldsnitt. Lätt nött. Några sidor med understrykningar i blyerts. Ställvis lätt lagerfläckad. Samtliga 3 objekt i varsin trasig skyddskartong.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK