Böcker och handskrifter – från 1400-talet till idag

En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av handskrivna bokrullar som användes av de gamla grekerna men i och med Gutenbergs boktryckarkonst som uppkom på 1400-talet kunde boken mångfaldigas och spridas till fler människor världen över. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse – i synnerhet för samlare. Botanisera bland handinbundna samlarutföranden av August Strindberg, förstaupplagor med barnböcker från Astrid Lindgren, sumo-upplagor med verk från Helmut Newton till litteratur med kunglig proveniens och moderna konstkataloger. I Bukowskis kategori för böcker finner ni band, coffee table böcker, originalritningar, inkunabler, autografer, manuskript och handskrifter – från bokkonstens begynnelse till vår egen samtid!

BERNARD PICART, "Recueil de Lions" Amsterdam 1729.

'Recueil de Lions, Dessinez d'après nature par divers Maitres & gravez, Bernhard Picart. Divisé en six livres chacun de six feuilles. A Amsterdam, Chez Bernard Picart, le Romain, à l'Etoile MDCCXXIX', [1729]. Titelblad med mindre gravyr; 5 textsidor; graverat titelblad för bilddelen samt 36s med gravyrer. 6 serier med sammanlagt 42 gravyrer. Graverade 1728-29. Liggande 4to (ca 20 x 26,5 cm). Hfr bd.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BÖCKER, 40 st, 1900-tal.

BÖCKER, 40 st, 1900-tal.

Bl a Leonard Strömberg, Albert Engström och Nytt Juridiskt arkiv.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, tapetbok, Norrköpings Tapetfabrik, 1959.

22 tapetprover, mått 35 cm x 48 cm.

Aktuellt bud 660 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ILLUSTRERAD BOK/KATALOG, Japan, omkring år 1900.

Text med bl.a kolorerade illustrationer. Publicerad av Toyodo. 37 x 26 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, Derrière le Miroir nr 148 1964, "Fondation Marguerite et Aimé Maeght a Saint Paul".

Med litografier av Georges Braque, Alberto Giacometti, Marc Chagall, Raoul Ubac, JOan Miro och Pierre Tal Coat. 38 x 28 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
UTSTÄLLNINGSKATALOGER M.M., 34 st, 1900-talets andra hälft.

Bland annat Francis Bacon, Moderna Museet, 1965. Jackson Pollock, Göteborgs Konstförening, 1963. Wifredo Lam, Moderna Museet, 1967. Peggy Guggenheilms samling från Venedig, Moderna Museet, 1966/67. Asger Jorn, Nordjyllands Kunstmuseum, 1973. René Magritte, Moderna Museet, 1967. Roberto Matta, Silkeborg Kunstmuseum, 1969. Inge Schiöler, Göteborgs Konstmuseum, 1972.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILLIAM EGGLESTON, Signerad portfolio med tre böcker "William Eggleston Chromes vol. 1-3" utgiven av Steidl.

Portfolio med tre böcker "William Eggleston Chromes vol. 1-3" utgiven av Steidl. Första upplagan, 2011. Signerad av William Eggleston på förstasidan på vol. 1. Tygklädda pärmar. Originalemballage medföljer.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARTA, 1700-talets slut.

KARTA, 1700-talets slut.

"Charta öfver Kronoskattehemmanet Slaggölet". Skifteskarta. Akvarell och bläck. BIldmått 44 x 84 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOTOBÖCKER, 4 st Paul Hill, Nicholas Nixon, Roy DeCarava, Connie Imboden.

Paul Hill, "White Peak Dark Peak",Cornerhouse publications1990First Edition,hård pärm. Dedikation: "For Tuija, Peter, Jennifer och Laura with best wishes and thanks from Paul & Angela Nov 1997" samt signerad Paul Hill 258/500. Omslag med obetydligt slitage och blekt. Sidor i gott skick. Connie Imboden, "Out of darkness",Esther Woerdehoff1992First Edition,hård pärm. Ligger i pappkassett. A4 med en liten ritning och texten "Fosters pond" samt ett fotografi. På baksidan står det skrivet: ©Arno Rafael Minkkinen Auto-Portrait avec Maija-Kaarina, Sysmä, Finland 1992. Bildyta 18 x 22,5 cm. Kassett med slitage, skada samt blekt. Lamineringen har släppt i några områden på omslaget. Sidor i gott skick. Roy De Carava,"Photographs",The Friends of Photography1981First Edition, hård pärm. Signatur:Tuija Lindström och Tuija Lindström okt -83. Omslag med skador. slitage, veck. Sidor i gott skick. Nicholas Nixon,"Pictures of People",The Museum of Modern Art New York1988First Edition,hårdpärm. Signatur:Tuija Lindström.Omslag med skador, blekt, slitage. Sidor i gott skick.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FOTOBÖCKER, 3 st Esko Männikkö, Pentti Sammallahti, Juri Markkula med signatur och dedikation.

Esko Männikkö, "Mexas",Hasselblad Center1999First Edition,hårdpärm. Signatur: Esko Männikkö. Pärm med obetydligt slitage.Sidor i gott skick. Pentti Sammallahti, "täällä kaukana",Opus2012First Edition,hårdpärm. Tysk utgåva. Dedikation: "Tuijalle rakkantella Pentti" samt ett separat A4 papper med texten "Toivottavasti nähdäänkohta Helsingissä Pentti". Omslag med obetydliga fläckar. Sidor i gott skick. Juri Markkula, "RGB Jord",Lars Bohman Gallery2016First Edition,hårdpärm. Omslag i gott skick. Sidor i gott skick.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOTOBÖCKER, 3 st Anders Petersen, bl.a "Café Lehmitz", dedikation och signatur.

"Café Lehmitz",1982 First Edition,hårdpärm. Omslag med revor, veck och slitage. Sidor i gott skick. "Fängelse", 1984 First Edition,hård pärm. Signerad: "Tuija Lindström". Omslag gulnat, ytsmuts, slitage. Sidor i gott skick. Anders Petersen, JH Engström"From back home", 2009 First Edition, hård pärm. Dedikation: "Tuija För våra kära gamla minnen - Anders", "Till Tuija Vännen! Från JH Engström Massa kramar! Stockholm Juni 2009". Omslag med obetydligt slitage och fläckar, insida i gott skick.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOTOBÖCKER, 2 st Jorma Puranen. Med dedikation.

"MAARF LEU'DD", valokuvia kolttasaamelaisista Opus 1986 First Edition, mjukpärm. Dedikation:"Tuilalle 16/1/87 veljellisesti Jorma Puranen". Omslag med obetydligt slitage. Sidor i gott skick. "Alfa & Omega",1989First Edition.Hårdpärm. Omslag blekt och med obetydligt slitage. Sidor i gott skick.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARTA - JADOCUS HONDIUS, 'Bohemia' (Böhmen), sannolikt 1631.

Kopparstick, delvis kollorerat. Ca 40,5 x 54 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, "Frègoli", Joan Brossa, signerad av Antoni Tapies samt Joan Brossa.

Exemplar no 42. Utgiven av Sala Gaspar, Barcelona, 1969.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 19 volymer, "Sveriges kyrkor Gotland", olika författare, olika förlag 1914-2001.

Band I Häfte 1-3 Lummelunda Ting, Tingstäde Kyrka, Kyrkor i Bro Ting. Band II Rute Setting. Band III Hejde Setting. Band IV Häfte 1-6 Lina Ting, Halla Ting, Kräklinge Setting. Band V Häfte 2-3 Alskogs Kyrka, Garde Kyrka. Band VI Häfte 1-7 Burs Kyrka, Stånga Kyrka, Hemse Kyrkor, Alva Kyrka, Rone Kyrka, Eke Kyrka, Lau Kyrka. Band VII Häfte 1-2 Lojsa Kyrka, Linde Kyrka. Band VIII Häfte 2-3 Sproge Kyrka, Silte Kyrka. Band IX Häfte 1-2 Näs Kyrka, Grötlingbo Kyrka. Samt Visby Domkyrka, S Nicolaus och S Clemens, Visby Domkyrka inredning.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 12 stycken, gällande plåtleksaker.

Bland annat: "Tinplate Toys" Franzke "Antique motorcycle toys" Bertoia "Schuco classic tin toys" Knox "Lehmann toys" Cieslik "Presslands great book of tin toys" "The art of the tin toy" Pressland

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MODEPLANSCHER, 20 st, kolorerade, 1809.

"Costume Parisienne". Klänningar och hattar. Ca 21 x 13 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 24 st, 1900-tal.

BÖCKER, 24 st, 1900-tal.

Bl a Focus uppslagsverk 5 vol. och Kunskapens bok 8 vol.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SALVDOR DALI, efter, kokbok, "Dinéerna med Gala". Numrerad 27/1500. Stureförlaget.

Illustrerad kokbok. Svensk text. Mått 31x22 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARTVERK, "Historiskt kartverk över Göteborg", numrerad 246/400, 1923.

Kartor i faksimil, yttermått på konvolut/bok 40x28x10 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 st, 1600/1700-tal.

BÖCKER, 6 st, 1600/1700-tal.

Andelighe Betrachterlier, 1635. De L'esprit des Loix, 1751. Demosthene, 1744. Le Theatre de P Corneille, 1714. JJ Björnståhls Utlänska Resa.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 13 st, 1800-tal.

BÖCKER, 13 st, 1800-tal.

Bla Vergilius, Botteck Allmän Historia, Jorden före Syndafloden, Medicinska läroböcker etc.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, Dionysius Robertson, Konsten att curera hästar,  Stockholm, 1772.

Med utvikbar plansch. 17x10x2,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BOK, "Harmoniae eungelistarum", Johan Gerhardo Rotterdam, 1646.

"Harmoniae eungelistarum Chemnitio Lyserianae Continuatio a Ioh. Gerhardo Sss Theolog.D.Et In Academia Ienensi Proffessore". Alrotsmarmorerat skinnband. 35 x 25 x 7 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TUSEN OCH EN NATT, 3 volymer, Les Mille et une Nuits, I-III, Paris omkring 1900.

Halvfranska band. 27x18x5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOCKUM NORDSTRÖM, efter. Gicléetryck i färg, signerat JOCKUM och numrerat 86 med blyerts.

Utgivet av Map Sverige AB 2006. 50 x 70 cm. Oramat. Boken "Vem bryr sig. Jockum Nordström: Musikillustrationer 1997-1999" medföljer.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÖCKER, 3 st, 1955, 1957, 1965.

Le Corbusier, Oeuvre complète, 1946-1952, andra upplagan. Le Corbusier, Oeuvre complète, 1952-1957, Le Corbusier, Oeuvre complète, 1957-1965.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Med litografier av Georges Braque, Alberto Giacometti, Marc Chagall, Raoul Ubac, Joan Miro och Pierre Tal Coat. 38 x 28 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BOK, "Richard Avedon: An Autobiography".

Utgiven av Random House New York och Eastman Kodak Company. Förstautgåva, tryckt i Italien, 1993. 36,5 x 29 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, James Coignard, Marcelin Pleynet.

Med original litografi av konstnären. Tryckt i Frankrike 1990. Signerad av konstnären. 31 x 25 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MODEPLANSCHER, 21 st, kolorerade, 1808.

"Costume Parisienne". Klänningar och hattar. 21 x 13 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK