BÖCKER & HANDSKRIFTER

De första böckerna var handskrivna bokrullar som användes redan av de gamla grekerna. Med Gutenbergs boktryckarkonst på 1400-talet kunde boken för första gången mångfaldigas och spridas. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse för alla de som även samlar på böcker.

PONTUS HULTÉN, bok,  "The Machine as Seen at the End of the Mechanical age", 1968 Publisher: Museum of Modern Art.

K.G Pontus Hultén, "The Machine", The Museum of Modern Art, New York, 1968. Bindning gjord i metall. "Amerikans pop-konst 106 former av kärlek och förtvivlan", Moderna Museet Stockholm, 1964. Ca 21,5 x 24,5 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKSTÖD, ett par, metall och marmor, 1900-talets första hälft.

Rådjurskid, grönpatinerade och monterade på sockel av marmor. Höjd 13 cm.

Aktuellt bud 1 810 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 19 st, Selma Lagerlöf, Bonniers Boktryckeri, 1898-1928 samt Ehrnfried Nybergs Boktryckeri, 1913.

18 st halvfranska band samt en pocketbok. Mått 18 x 12 - 20 x 14 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, KATALOGER, 4 ST. OCH BROSCHYRER, 2 ST. om Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad.

Bok: Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968. Kataloger: Svensk-Franska Konstgalleriet: Mattor och Draperier komponerade av Märta Måås-Fjetterström - Skulptur, Stockholm 1942; Svensk-Franska Konstgalleriet: Märta Måås-Fjetterström - Mattor och Draperier, Stockholm 1945; Mattor Vävnader, Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Barbro Sprinchorn, Stockholm 1960-tal; Nationalmusei utställningskatalog 308: verkstad Måås-Fjetterström, Stockholm 1967. Broschyrer: Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström; Märta Måås-Fjetterströms textila konst.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHN BAUER, Komplett svit av John Bauers ritkurs, 1-12 samt introduktionshäftet, (13 delar), 1924.

"Kortfattad metodik för teckningsundervisningen i anslutning till ritkurs för Sveriges barndomsskolor" samt rithäften. Victor Pettersons bokindustriaktiebolag 1924.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LAGBOK, Sverikes Rikes Lagh Böker, Stockholm, 1666.

"Sverikes Rikes Lagh Böker, som äre/ Landz Lagh/ Stadz Lagh/ Uplandz Lagh/ Wästgötha Lagh/ Östgötha Lagh/ Södermanz, Wästmanna och Helsing Lagh. Tryckt i Stockholm hoos Ignatium Meurer medh egen bekostnadt ANNO 1666." Titelblad med kopparstick föreställandes av riksvapen och Stockholmsvy. Band i pergament. Anteckning daterad 1673 på bakre pärmens insida. Ca 33 x 22 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BOK/BIBEL, Kuva-Raamattu, Jyväskylä 1893.

Storlek, 33x24x8 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
150 EUR
BÖCKER 12 VOL JAKTLITTERATUR 18/1900-tal.

Bestående av; "Handbok i Skogs-skötsel", C Björkman Stockholm 1877. "Nya jaktboken", Thor Högdahl Stockholm1913. "Handbok för jägare och jaktvänner", Th Hahr Stockholm 1881, 2 vol. "Vårt villebråd", Gustaf Kolthoff Stockholm 1914, 2 vol. "Handbuch für jäger" G Winckell, Leipzig 1865. "Jaktskyttekonsten med hagelgevär", Arvid Knöppel Stockholm 1915. "Från jaktmarker och fiskevatten" år 1913, 1914, 1915 och 1916.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KATALOGER: Sonessons Hufvud-Katalog 1920, fyra volymer.

Kataloger för maskindelar. Hfrb.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KONSTBÖCKER, 2 st, bland annat "Art of the Sixties 4th revised edition" + 6 kataloger från "The Andy Warhol Collection".

Kunst der sechziger Jahre. Sammlung Ludwig im Walraff-Richartz-Museum. 4. verbesserte Auflage. Köln 1970. Bildnerische Ausdrucksformen 1960-1970. Sammlung Karl Ströher im Hess. Landesmuseum Darmstadt. Darmstadt, 1970 6 kataloger från "The Andy Warhol Collection" Sothebys April 23-May 3 1988.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER   51 vol "Svenska Jägarförbundets tidskrift" Stockholm.

1832-1834, 1863-1910 samt 1915-16.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÖCKER 3 vol "Svenska Fåglar efter naturenb och på sten ritade" M, W och F von Wright Stockholm 1914-29.

Andra upplagan, helfranska band med guldsnitt

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOK, "Trying to dance", JH Engström & Journal, första utgåvan, utgiven i 2000 exemplar, Stockholm, 2004. Signerad.

Fotobok med bilder från New York och Sverige. 31 x 24,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, "Voyage en Islande et au Groenland", Gaimard, Paul, 1982.

Fransk text med illustrationer från Grönland. Med kassett. Mått 58 x 35 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOK, Ray K. Metzker: Automagic, Berlin 2009.

Ray K. Metzker: Automagic. Berlin 2009. Förlagsband, skyddsomslag. Nr 163 / 500. Signerad.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
8+3 st SIGNERADE TOVE JANSSON MUMINPOCKETS SAMT TRE BARNBÖCKER.

Trollkarens hatt, 1992 Trollvinter, 1992 Farlig midsommar, 1992 Pappan och havet, 1992 Munimpappans memoarer, 1992 Det osynliga barnet, 1992 Kometen kommer 1992 Sent i november, 1992 SAMT Boken om Mymlan, Mumintrollet och lilla My. Hur gick det sen.1991 Vem ska trösta Knyttet?1984 Den farliga resan 1994.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
7+1  ST BÖCKER SIGNERADE TOVE JANSSON SAMT EN AV TUULIKKI PIETILÄ.

Solstaden. Brev från Klara, Rentspel Bildhuggarens dotter Den ärliga bedragaren Stenåkern Anteckningar från en ö. Vägen från Mumindalen en bok om Toves Janssons författarskap av W.Glyn Jones.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
8 ST SIGNERADE MUMINBÖCKER,    av Tove Jansson. SCHILDTS FÖRLAG 1987-1991.

Småtrollen och den stora översvämningen. Pappan och havet. Sent i september. Muminpappans memoarer Trollkarens hatt Kometen kommer Farlig midsommar Det osynliga barnet

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
8 ST SIGNERADE SERIEBÖCKER AV TOVE JANSSON  "Mumintrollet" Utgivna av Schildts 1989-1994.

Nr 1. Mumintrollet Muminfamiljen. Den ensliga ön. Nr 2. Familjen lever högt. Den farliga vintern. Låtsaslek. Nr 3. Att bygga ett hus. Vi börjar ett nytt liv. Vi bor i en djungel. Nr 4. Mumintrollet bli förälskat, Mumintrollet och marsinnevånarna, Muminfamiljen och havet. Nr 5. Mumin i vilda västern Snorkförken i Rowco. Mumin bli social. Nr 6. Föreningsliv-och- Den gyllene svansen. Nr 7. Mumin till sjöss Mumin och kometen. Nr . Muminvinter och Klått-djurets frieri.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MICHAEL KENNA, bok, "HOKKAIDO" Nazraeli Press, Tucson, Arizona, 2006.

84 Photographs. The book is designed by Japanese designer Hideyuki Taguchi, and introduction by Daido Moriyam. Published to coincide with a major exhibition of Kenna’s work opening in Spring 2006 at the Tokyo Metropolitan Museum of Photography. Text in English and Japanese. Soft Cover with Slipcase. Unpacked.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK