BÖCKER & HANDSKRIFTER

De första böckerna var handskrivna bokrullar som användes redan av de gamla grekerna. Med Gutenbergs boktryckarkonst på 1400-talet kunde boken för första gången mångfaldigas och spridas. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse för alla de som även samlar på böcker.

Spara dina favoriter

MINIATYRBÖCKER, 3 st, omkring år 1900.

Grey´s Elegy, 1,8x1,3 cm May´s Atlas, handskriven, med kartor, 3,5x2,5 cm 1 st troligen indisk bok Mått ca 2,7x2,3 cm

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER 3 vol "Grosser Bilderatlas des Weltkrieges I-III", F Bruckmann verlag, Munchen 1915.

4:0, linneband, 30 x 38 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, "Picasso Dessins" av Paul Eluard, Les Editions Braun & Cie, 1952.

Med 16 teckningar, varav 7 i färg. Första upplagan. Originalomslag. Bokens storlek 31,5x25 cm, 4to.

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER 5 vol Svenska Slott och Herresäten, 1909-23.

"Skåne", "Småland/Blekinge/Östergötland", Södermanland", Västergötland/Halland/Värmland/Västmandland" och "Uppland".

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAPP, "VILLAS DE LA COTE D'AZUR" Charles Massin, Paris 1900-talets början.

Librairie de l'architeture et des art decoratifs, 58 plancher, 46 x 33 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/KATALOGER, 4 vol, bland annat John Bauers bästa, 1931.

Katalog, Collection Ivar Krueger, förteckning över samling, 1932, Svensk-Franska Konstgalleriet. 2 st, av Andra konstauktion, Collection Ivar Krueger, förteckning över samling, 1932, Svensk-Franska Konstgalleriet. John Bauers bästa, Åhlén & Åkerlunds förlag, med illustrationer, 1931

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, Karin Mamma Andersson, Moderna Museet / Steidl, 2007.

Contributors: Kim Levin, Midori Matsui, Lars Nittve, Lars Norén, Ann-Sofi Noring Publication Date: 2007 Binding: Hardcover Dimensions: 28.5 x 22.5 cm Pages: 228 Original plastic wrapping, unopened.

Aktuellt bud400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR SMOLIANSKY. bok. "One picture at a time", signerad samt numrerad  1/50, med originalfoto . 2008.

Inbunden canvasbok med inklistrad original-bild, pigmentprint, på omslaget, Saltjö Boo 1977. 328 sidor Text av Gerry Badger och Marie Lundquist. Fotografi: Gunnar Smoliansky.

Aktuellt bud5 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RICHARD PRINCE, "Collected Writings", signerad. Santa Monica/Foggy Notion Books/Hatje Cantz Verlag , 2011.8vo, Hardcover.

Hård pärm. Lila texturerat omslag. 212. Rik med illustration. Ed och med förord av Kristine McKenna. En del av texten även skriven av Jonathan Lethem. First edition. Nyskick. Medöföljer till boken gör även en mycket ovanlig inbjudan, ett dubbelsidigt tryck, för mottagningen/vernissage för boken "Collected Writings". 24,5 x 17 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVERIGES APOTEKSHISTORIA, 6 vol, 1910-1949.

Halvfranska band. Marmorerade snitt. Bokbindare "Bildstens Bokbinderi Eksjö.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOK, 2 st, IMI KNOEBEL, Works 1966-2006. OLIVIER MOSSET, arbeiten/works 1966-2003.

Imi Knoebel: works 1966-2006. By Wolfam Hogrebe, Johannes Stuttgen , Theresia Kiefer. Oliver Mosset Arbeiten/Works 1966-2003. Förord av Michel Gauthier, 2003.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
M, W & F VON WRIGHT, bokverk, 3 band, "Svenska fåglar", A. Börtzells tryckeri AB Stockholm, 1924-1929.

"Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade."Halvfranska band. Rikt illustrerade med färglitografier. Del I 1924, Del II och III 1929. Tryckt hos A. Börtzells tryckeri A.-B.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKGÖMMA, 1800/1900-tal.

BOKGÖMMA, 1800/1900-tal.

Bok "Traité du Contrat de Louage", Frankrike, 1771. Senare omgjord till ask. Guldpräglat skinnband. 17 x 0 cm.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIGURD ERIXON, 2 vol, Möbler och Heminredning i Svenska byggder. 1925-26.

Halvfranska band. Rygg med upphöjd bind. Marmorerat papper.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STOCKHOLMS SLOTTS HISTORIA, 3 vol,  red. Martin Olsson 1940.

Pappersband.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, "The Birds of America", volym I, John James Audubon, numrerad 456/500, 1973.

Med tryckta bilder efter teckningar av John James Audubon. Edition Leipzig, tryckt i Tyskland, text på tyska och engelska. 99 x 69 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BOK, "The Birds of America", volym II, John James Audubon, numrerad 178/500, 1973.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK