BÖCKER & HANDSKRIFTER – från 1400-talet till idag

En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av handskrivna bokrullar som användes av de gamla grekerna men i och med Gutenbergs boktryckarkonst som uppkom på 1400-talet kunde boken mångfaldigas och spridas till fler människor världen över. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse – i synnerhet för samlare.

Botanisera bland handinbunda samlarutföranden av August Strindberg, förstaupplagor med barnböcker från Astrid Lindgren, sumo-upplagor med verk från Helmut Newton till litteratur med kunglig proveniens och moderna konstkataloger. I Bukowskis kategori för böcker finner ni band, coffee table böcker, originalritningar, inkunabler, autografer, manuskript och handskrifter – från bokkonstens begynnelse till vår egen samtid!

BOK, "Taflor till Fänrik Ståls sägner", P. B. Eklunds förlag, Stockholm, 1884.

Med 18 färglitografier av C T Staaf. 39 x 30 x 1 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVERIGES KYRKOR, 6 vol, bland annat  Sigurd Curman och Johnny Roosval, Stockholm 1934.

Halvfranskt skinnband. Upphöjda bind i rygg. Marmorerad pärm. Marmorerade snitt. Utförd av Ivar Forsberg Bokbinderi Stockholm. "Stockholms Kyrkor Jakob och Johannes samt S. Stefans Kapell, Sigurd Curman och Johnny Roosval, 1928-34. Sveriges Kyrkor Blekinge I-II. 1926-32 och 1941. William Andersson.Sveriges Kyrkor Gotland I och III. 1914-31 och 1942. Johnny Roosval och Efraim Lundmark.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVENSKA TEATER-GALLERIET. Bok samt 7 stycken kolorerade planscher.

Stockholm, Carl Deleen, 1826. Bestående av bok samt sju stycken handkolorerade graverade planscher (6 ramade 1 oramad). Boken ca 26 x 20 cm. Rammått ca 27 x 21 cm (vardera).

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SVEN HEDIN, "Mitt liv som upptäcktsresande" 5 vol, 1930.

Halvfranskt band med marmorerad pärm. Guldsnitt.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVERIGES RIDDAR ORDNAR, av Karl Löfström, Stenviks Bokförlag AB. Numrerad 40/500.

Helfranskt skinnband. Illustrerad, 27 färgplanscher. 659 sidor. Kasset i sammet med kungligt monogram "Gustav VI"

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
"SERGELS FANTASI" 2 vol av Ragnar Josephson, Stockholm 1936.

Halvfranskt band. Röda snitt.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SAMUEL JOHN NEELE, karta delvis kolorerat kopparstick.

Skandinavien, bildyta 28,5 x 43 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ATENUM 1901 Wentzel Hagelstams och Aktiebolaget F. Tilgmans förlag.

Ateneum Internationell, illustrerad tidskrift för konst, literatur och spörsmål af allmänt intresse, utgifven af Otto Donner Jr., Axel Gallén och Wenzel Hagelstam under medverkan af in- och utländska konstnärer, skriftställare och vetenskapmän. Fjärde årgången. HUGO SIMBERG, träsnitt, signerad i trycket."In memoriam Aleksis Kivi". 13,5 x 10,5 cm. HUGO SIMBERG, etsning, signerad i trycket. "Missljud" 12 x 11 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER 30 vol, "Strindbergs samlade verk".

Albert Bonniers förlag, Stockholm 1912-1916, halvfranska band.

Aktuellt bud 405 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 3 stycken, Christo, 1900-talets senare del.

"Edizioni Apollinaire", 1960-tal, 72 sidor. "Christo: From the Rothschild Bank AG Zurich", 1989, 180 sidor. "Valley Curtain", Verlag Gerd Hatje, Stuttgart, 1973, 254 sidor.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK