BÖCKER & HANDSKRIFTER

De första böckerna var handskrivna bokrullar som användes redan av de gamla grekerna. Med Gutenbergs boktryckarkonst på 1400-talet kunde boken för första gången mångfaldigas och spridas. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse för alla de som även samlar på böcker.

Spara dina favoriter

M. Tullii Ciceronis Epistolarum quae extant ad familiares libri XVI.Leipzig Weidmann 1723.

Helt pergamentband med titel blad i rött och svart. 921 S.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Ivstini In historias Trogi Pompeii epitomarum editio nova... , Matthias Bernegger.Zetzner, 1631.

Pärm i pergament med marmorerat pärmpapper. Titelblad i svart och vitt. Rödsnitt. (8) 572 S. (110).

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHANN ELERT BODE Vorstellung der Gestirne auf XXXIV Kupfertafeln..Berlin and Stralsund: Gottlieb Augsut Lange1782. 1805.

Samtida band i skinn. Gravyrer 8+40 s+I-XXXIV. BODE, Johann Elert (1747-1826). Vorstellung der Gestirne auf XXXIV Kupfertafeln nach der Pariser Ausgabe des Flamsteadschen Himmelsatlas. Berlin and Stralsund: Gottlieb Augsut Lange, 1782.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BOKVERK, 3 volymer, "Bilder ur Nordens Flora", C. A. M. Lindman, Wahlström & Widstrand, Stockholm, 1920-tal.

Andra upplagan. Halvfranska band.

Aktuellt bud1 820 SEK
Utropspris
1 500 SEK
"M Tullii Ciceronis Epistolarum Ad Familiares Libri Xvi..."Francofurti ; Lipsiae : Weidmann, 1736.

M. Tullii Ciceronis Epistolarum quae extant ad familiares libri XVI. notis perpetuis ad modum Johannis Minellii illustratarum. Helt pergament band. Titelsida i rött och svart. Graverade bladet saknas. (12)921+(139)

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
CHRISTER STRÖMHOLM, vernissagebroschyr, Nordisk rotogravyr 1965.

"Till minnet av mig själv", 20 x 14,5 cm.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUTOGRAFER, 3 ST, Finlands presidenter.

Svinhufvud (1935), Paasikivi (1954) och Kekkonen (1964).

Aktuellt bud100 EUR
Utropspris
200 EUR
BOK, "De Morbis Venereis", Jean Astruc, 1740.

Om veneriska sjukdomar. Tryckt i Paris. Förstautgåva. Halvfranskt band med rygg av skinn. Ca 28x22 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 11 st, bl a Bibeln samt KARTOR, 5 st 1800-tal.

Baggesen, Jens, 10 vol (undet, tredie, fierde, femte, siette, syvende, niende, tiende, ellevte, tolvte bind), Danske Vaerker, Seidelin, Kiøbenhavn, 1828 - 1832. Biblen, eller Then heliga skrift, gamla och nya testamentet. Med stående stilar. På föranstaltande af evangeliska sällskapet. Stockholm, tryckt hos Samuel Rumstedt, 1812., Stockholm, 1812 "Iceland" inkl "Sweden & Norway" samt "Southern Italy" från Betts's Family Atlas. "India", "United States, North America", från boken James Wyld's Atlas of the World. "Southafrica" från Thomson's General Atlas. Bladmått 33 x 25,5 cm - 35,5 x 53,5 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RICHARD PRINCE, "Collected Writings", signerad. Santa Monica/Foggy Notion Books/Hatje Cantz Verlag , 2011.8vo, Hardcover.

Hård pärm. Lila texturerat omslag. 212. Rik med illustration. Ed och med förord av Kristine McKenna. En del av texten även skriven av Jonathan Lethem. First edition. Nyskick. Medöföljer till boken gör även en mycket ovanlig inbjudan, ett dubbelsidigt tryck, för mottagningen/vernissage för boken "Collected Writings". 24,5 x 17 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RICHARD PRINCE
"The Catcher In The Rye"
American place , New York, 2011. Hardcover
Edition of 500.

RICHARD PRINCE "The Catcher In The Rye" American place , New York, 2011. Hardcover Edition of 500.

Detta är en orörd och inplastad kopia från ett av konstnären Richard Prince (1948-) kanske mest riskabla och intressanta konstprojekt. En reproduktion av den första upplagan av The Catcher In The Rye av J.D Salinger. En solig hösteftermiddag i New York, 2011, lägger Richard Prince ut en filt på en trottoar utanför Central Park. På den vita filten, på den steniga trottoaren, distribuerar han boken, böckerna, inplastade. Han säljer dom för 40 dollar styck. Han säljer, till alla förbipasserande, en perfekt kopia av originalet, från papper till typsnitt och inget ord har ändrats. Och många började nog läsa boken för att undersöka vad som skiljde sig åt från originalet. Men det visade sig att det enda som hade ändrats var namnet "J.D. Salinger", vilket hade bytts ut till "Richard Prince." Ett konceptuellt verk. Appropriation art. Helt i enlighet med Prince konstnärskap. Och på sista sidan stod det: “This is an artwork by Richard Prince. Any similarity to a book is coincidental and not intended by the artist. © Richard Prince." Och många menade nog att just det där sista, själva copyrightmärkningen, var det mest provocerande. Att Prince hade piratkopierat ett av dom viktigaste verken i amerikansk litteratur. Och det var nog en provocerande handling för många, kanske i synnerhet utifrån att Prince strax innan hade blivit åtalad för att utan medgivande ha använt fotografier ur fotografen Patrick Carious bok ”Yes, Rasta.” En domstolsprocess som handlade om huruvida Richard Prince konstnärliga arbete med appropriering kunde betraktas som upphovsrättsintrång eller inte. (Läs vidare: Cariou v. Prince, 714 F. 3d 694 : 2d Cir. 2013). / Fredrik Anthony

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BOK, "Manzu", Alfonso Ciranna, numrerad 141/1000, Italien, 1968.

"Manzu, Catalogo dell' opera grafica (incisione e litografie), 1929-1968.". Katalog med offsetreproduktioner av Giacomo Manzùs grafiska verk.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BOK, "Giorgio de Chirico", Alfonso Ciranna, numrerad 195/1500, Italien, 1969.

"Giorgio de Chirico, Catalogo delle opere grafiche (incisioni e litografie), 1921-1969". Med en litografi, signerad i tryck, samt flertalet osignerade offsetreproduktioner av konstnärens verk.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev.

AUGUST STRINDBERG, brev.

Hälsning till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898 bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare. Egenhändigt skriven nyårshälsning till ”Gustave Brand och Fru!” på ett visitkort med Strindbergs namn förtryckt, 6,5 x 10 cm.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1910.

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, 8 oktober 1910, 4 s. i 8:o., text på 4 sidor, undertecknat ”Strindberg”. Lätt skrynklat, spår av vikning. I detta sista kända brev till Brand tar Strindberg upp flera saker som avhandlats i tidigare brev. Dels den planerade resan till Brand i Västergötland, som verkar alltmera osannolik trots förnyad inbjudan. Dels Brands bokmanuskript ”Lusteld”, som Strindberg inte lyckats placera åt honom, ”Mera kan jag icke göra! Tyvärr!”. Dels en misslyckad affär med ett vattenfall, som Strindberg inte velat delta i. Han tycker att Brand borde ha sålt det han hade, och har själv ersatt agenten Frans Falkner för dennes utlägg, men hoppas att även Brand ska skicka en slant. Enligt en uppgift av Gustaf Uddgren i En ny bok om Strindberg (1912), s. 151 hade Strindberg just bestämt sig för att faktiskt besöka Brand i Rävlanda, när denne istället bestämde sig för att flytta till Berlin.

Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1898.

Brevkort till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898 bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare. Egenhändigt skrivet och undertecknat brevkort adresserat till ”Monsieur Gustave Brand […] Bruxelles, Belgique”, Lund 4 (?) nov. 1898, poststämplar från Lund, Dinant och Bruxelles, 9 x 14 cm. Text på en sida, undertecknat ”August Sg”. Omnämner bl. a. i uppskattade ordalag Agnes de Frumeries porträttbyst av Strindberg, ”Så skulle jag vilja se ut”. Brevet nämner även den sjuke Emil Kleen, som gick bort den 10 december 1898. Strindberg hörde till dem som bar kistan till graven. Mått ca 14,5x9 cm

Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BREV OCH BREVKORT, 2 st, August Strindberg.

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898 bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare. Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, odaterat men i brevutgåvan daterat till 17 augusti 1898, 4 s. i 8:o., text på 2 sidor, undertecknat ”August Strindberg”. Spår av vikning. Andra sidan med trist avtryck av brevtexten från en fotokopia utan nämnvärd inverkan på Strindbergs handskrift. Med ngt nött och skadat kuvert adresserat till ”Monsieur Gustav Brand” i Belgien, frankerat och poststämplat 16 resp. 17 augusti 1898. ”Käre Brand. Stupid efter en fullt idiotisk resas alla obehag skref jag galen adress i går på brefvet.” Avser en resa som Strindberg företog från Lund till bl. a. Belgien för att besöka Brand; han var åter i Lund den 28 augusti. Brevet omnämner författaren och journalisten Emil Kleen. Tillsammans med ett egenhändigt skrivet kuvert till ”Monsieur Gustave Brand […] Heyst-sur-Mer, Belgique”, frankerat och poststämplat Lund 29 aug. 1898 resp. Heyst-sur-Mer 31 augusti 1898. Omnämns i noten till ovanstående brev (brevutgåvan, nr S 446), och uppges redan där sakna innehåll.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, 7 juli 1910, 4 s. i 8:o., text på 2 sidor, undertecknat ”Strindberg”. Spår av vikning. Avser Brands planerade exploatering av ett vattenfall i Västergötland, där han hade ett hus i Rävlanda. Att döma av annan korrespondens hoppades Brand att han och Strindberg skulle göra investeringen tillsammans, om de bara kan skaffa pengar. Brand skall helt ha saknat talang för affärer.

Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, 9 juli 1910, 4 s. i 8:o, text på 3 sidor, undertecknat ”Strindberg”. Spår av vikning. Strindberg svarar avböjande på Brands förslag till en gemensam investering i ett vattenfall: ”Nej, jag gör icke affärer, och har icke ett öre”. Han uttrycker viss irritation över att Brands förfrågningar orsakat onödigt arbete och kostnader, vilka han hoppas att denne skall ersätta. Strindberg skriver även att han ännu inte beslutat om han skall genomföra sin planerade resa till Brand i Västergötland, han ”sitter fast”.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1899.

Brevkort till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898 bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare. Egenhändigt skrivet och undertecknat brevkort till ”M le docteur Gustave Brand” i Bryssel, Belgien, Lund 2 juni 1899, 9 x 14 cm, frankerat och poststämplat, undertecknat med hela namnet, ”August Strindberg”. Texten ngt utsmetad. ”Strömstedt har tagit examen! Lund andas åter! Och jag mest!” skriver Strindberg. Avser Adolf Strömstedt (1860-1928), som avlagt en länge väntad och uppskjuten medicine licentiatexamen den 31 maj. Han hade varit mycket nära vän till den nyligen bortgångne Emil Kleen och blev så småningom psykiater i Göteborg.

Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1900.

Brevkort till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898 bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare. Egenhändigt skrivet och undertecknat brevkort adresserat till ”Monsieur Gustave Brand” i Belgien, med rättelser av posten avseende adressen, [30 juli 1900], 9 x 14 cm, frankerat och poststämplat, undertecknat ”August Sg.” Med noteringar i bläck av annan hand. Tillsammans med ett fullskrivet brevkort från Gustaf Brand i Bryssel till Strindberg (Banérgatan 31, Stockholm), 27 juli 1900, frankerat och poststämplat. Brands kort delvis publicerat i noten till Strindbergs kort, brevutgåvans S 502. Strindberg sänder ytterligare ett exemplar av Till Damaskus på tyska för vidarebefordran till Maurice Maeterlick (se brevet av den 23 juli), ”och jag ber dig skaffa förläggare!”. Om saken inte lyckas vill Strindberg ha båda exemplaren åter, ty han har inte råd att köpa dem.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1909.

Korrespondenskort och handskrift till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Egenhändigt skrivet korrespondenskort i kuvert tillsammans med en egenhändig handskrift om cancer, ”Mot Kräftan”. Kortet med Strindbergs namn som brevhuvud, 22 oktober 1909, 9 x 11,5 cm, text på en sida (”Återlemna kräftpapperet, så skall du få mera, som jag funnit. / vänl. Sg”), kuvertet adresserat till ”Gustaf Brand, Hotel Continental Härstädes”, frankerat och poststämplat Stockholm 23 oktober 1909. Handskriften på ett blad, 35 x 21 cm, dubbelvikt, 10 rader text i svart bläck, osignerad. Med flera veck samt noteringar i blyerts av annan hand. Båda publicerade i August Strindbergs brev, del 18 (1993), sid. 189 (brev 6772; den odaterade handskriften avtryckt i noten). Strindberg ber Gustaf Brand (som var läkare) att ”återlämna kräftpapperet, så skall du få mera, som jag funnit”. Själva kräftpapperet åtföljer här brevet, med rubriken ”Mot Kräftan!”. Denna handskrift av Strindberg räknar upp livsmedel, växter m.m. mot cancer och ulcer (magsår). Det finns ytterligare ett bevarat brev från Strindberg till Brand om cancer (22 april 1910, i Det kongelige Bibliotek, Köpenhamn, brevutgåvans nr 6991). Det handlar närmast om sjukdomens historia, och där framgår att det är Brand som begärt upplysningar. Strindbergs dödsorsak några år senare var magcancer.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev, 1898.

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898 bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare. Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, Lund 10 dec. 1898, 4 s. i 8:o., text på 4 fullskrivna sidor, undertecknat med hela namnet, ”August Strindberg”. Med kuvert, frankerat och poststämplat, egenhändigt adresserat till ”Monsieur Gustave Brand / Medicin suèdois […] Bruxelles”. Brevet skrevs med anledning av Emil Kleens bortgång samma dag och berör bl. a. ekonomiska konsekvenser (växlar). Strindberg hade visat Kleen en sällsynt omtanke när han låg döende i strup-tbc på lasarettet i Lund endast 30 år gammal. Strindberg besökte honom så gott som dagligen och var även en av dem som bar Kleens kista till graven. 26,5x21 cm

Aktuellt bud3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Brevkort till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898 bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare. Egenhändigt skrivet och undertecknat brevkort till ”Monsieur Gustave Brand” i Belgien, med rättelser avseende adressen av posten; Stockholm (Narvavägen 5), 13 sept. 1899, 9 x 14 cm, frankerat och poststämplat, undertecknat ”August Sg.”. ”Ej har jag råd köpa de dyra fotografierna, men nu skall jag fråga Ord och Bild.” Avser åtskilliga porträttfotografier föreställande Strindberg samt av Agnes de Frumeries porträttbyst av honom, som alla publicerats i Ord och Bild i oktober 1899. I artikeln framgår att det var Brand som ägde Agnes de Frumeries byst i brons.

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Brev och brevkort till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898 bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare. Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, 9 febr. 1901 (avsändaradress Banérgatan 31, Stockholm), 4 s. i 8:o., text på 2 sidor, undertecknat ”August Strindberg”. Spår av vikning. I kuvert adresserat till ”Dr. Gustave Brand […] Bruxelles”, frankerat och poststämplat. Efter detta brev upphörde brevväxlingen med Brand i flera år, för att upptas under Strindbergs sista år. Strindberg beklagar här att han ”aldrig får veta något från Maeterlinck”, dvs den belgiske författaren Maurice M. som Strindberg via Gustaf Brand försökt engagera när det gällde att översätta dramat ”Till Damaskus” till franska. I föreliggande brev avslöjar Strindberg sitt verkliga syfte, nämligen att få kontakt med Maeterlinck för att därefter översätta, låta trycka och spela dennes verk på svenska. Han ber nu Brand skaffa nödvändiga tillstånd till detta. - ”Gör det är du snäll, och fort!”. Tillsammans med ett egenhändigt skrivet och undertecknat brevkort adresserat till ”Monsieur le docteur Gustave Brand […] Bruxelles (Belgique)”, Stockholm 12 oktober 1900, med kort hälsning, ”Was neues?” undertecknad ”August Sg.”, 9 x 14 cm, frankerat och poststämplat. Publicerat i noten till ovanstående brev i brevutgåvan (brev 4474).

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898 bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare. Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, Stockholm (Banérgatan 31), 23 juli 1900, 4 s. i 8:o., text på 3 sidor (samt notering i bläck av annan hand på den fjärde), undertecknat med hela namnet, ”Vännen August Strindberg”. Spår av vikning. Strindberg skriver bl. a. att han sänder Brand Emil Scherings tyska översättning av ”mitt bästa drama Till Damaskus”, och hoppas få hjälp av Brand med översättning till franska och utgivning i Bryssel. Möjligen med hjälp av den belgiske författaren Maurice Maeterlinck.

Aktuellt bud3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Korrespondenskort till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Egenhändigt skrivet och undertecknat korrespondenskort med Strindbergs namn som brevhuvud, 26 juni 1910, 9 x 11,5 cm, text på två sidor, undertecknat ”Strindberg”. Om ett manuskript som Brand sänt till Strindberg, [”Lusteld”], med uppdraget att lämna det till sin förläggare. Strindberg svarar uppriktigt: ”Jag har läst din fruktansvärda roman, men vet icke var jag skall placera sen, ty förläggarne äro specialister. Men jag vill fundera!”. Strindberg, som planerade att besöka Brand i Rävlanda, Västergötland, frågar även om det finns sängkläder åt honom när han kommer. (Resan blev aldrig av.)

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, 3 juli 1910, 4 s. i 8:o., text samt två små teckningar på 2 sidor, undertecknat ”Strindberg”. Spår av vikning. Handlar om Strindbergs planerade (men aldrig genomförda) resa från Stockholm till Brand i Rävlanda, Västergötland. Utifrån ett par fotografier av gården som Strindberg fått (nu i Kungl. Biblioteket) ställer han frågor om husen och deras invånare, vem han skall äta med m.m. Han har även ritat två små skisser. (Det är känt att Brand, som tidigt intresserat sig för Strindbergs måleri och rentav ordnade en utställning i Lund 1892 (se noten till Strindbergs brevutgåva, nr 2431), till och med planerade att inrätta en ateljé åt honom i Rävlanda.)

Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, brev.

AUGUST STRINDBERG, brev.

Brevkort till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet. Han var sedan 1898 bosatt i Bryssel där han praktiserade som läkare. Egenhändigt skrivet och undertecknat brevkort adresserat till ”Monsieur Gustave Brand […] Bruxelles (Belgique)”, Stockholm (Banérgatan 31), [13 december 1899], 9 x 14 cm, frankerat och poststämplat. Textsidan med kort hälsning: ”Gratulerar!”, undertecknad ”August Strindberg”. Gratulationen avser eventuellt makarna Brands nyfödda dotter.

Aktuellt bud2 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
M, W & F VON WRIGHT, bokverk, 3 band, "Svenska fåglar", Börtzells tryckeri AB, Stockholm, 1927-1929.

Andra upplagan. Helfranska band med guldprägling och marmorerat snitt.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK