BÖCKER & HANDSKRIFTER

De första böckerna var handskrivna bokrullar som användes redan av de gamla grekerna. Med Gutenbergs boktryckarkonst på 1400-talet kunde boken för första gången mångfaldigas och spridas. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse för alla de som även samlar på böcker.

Spara dina favoriter

SAMLING KONSTBÖCKER, 5 st bland annat Geschichte der Kunst av Ludwig Justi, Berlin ca 1910.

Geschichte der Kunst av Ludwig Justi, Berlin ca 1910. Kunstgeschichte der Schweiz I, av Joseph Gantner. Die Entwicklung der Kunst in der Schweiz. ST Gallen 1914. Das deutsche Bauern und Bürgerhaus. av Paul Klopfer. 1915. Renaissance und Barock, Heinrich Wölfflin, 1935.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOAN MIRÓ, BÖCKER, 3 st, "Joan Miró, Litographe I, II och III med 12 + 12 + 6 litografier inkl omslag.

Skyddsomslag av originallitografier. Illustrationer och färglitografier invändigt. 33x26 cm.

Aktuellt bud4 450 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BOK, Philippe-Auguste de Sainte-Foy d’Arcq: Histoire generale des guerres",1-2, Paris 1761.

Philippe-Auguste de Sainte-Foy d’Arcq: Histoire générale des guerres, divisée en trois époques. 1-2. Paris, de l’Imprimerie Royale, 1756-1758. xii + clxxvi + 372; + viii + 614 s. + graverad frontispis i del 1 + utvikbar tabell. (Kollationerad, komplett.) Två volymer. Samtida marmorerade skinnband med förgylld dekor och pärmstämpel (Ludvig XIV el. Ludvig XV). Mått ca: 21x26 cm.

Aktuellt bud7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
PRÉCIS des ÉVÉNEMENTS MILITAIRES, 2 del, Hambourg, 1799.

Précis des évènemens militaires […]. Ou essai historique sur la guerre présente. Avec des cartes et plans. 1 (Renfermant les evenemens les plus remarquables depuis la reprise des hostilites au mois de Mars jusques au mois de Septembre 1799)-2 (Renfermant la suite des evenemens […] jusqu’à la fin de la camöpagne de 179, an 7 et 8 de la République). Hambourg / Paris, [1800]-1801. Med talrika kartor och gravyrer, delvis utvikbara. Mått ca 13x20 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JEAN-JACQUES BARTHELEMY: Voyage du Jeune Anacharsis en Grèce. […] Troisième édition. 1-7.
Paris 1790.

JEAN-JACQUES BARTHELEMY: Voyage du Jeune Anacharsis en Grèce. […] Troisième édition. 1-7. Paris 1790.

Utan planschdelen. Sju volymer, samtida halvskinnband, släta guldornerade ryggar. Mått 13x19 cm.

Aktuellt bud3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, Karl Gottlieb Guischardt: Mémoires militaires 1-2. Lyon, J. M. Bruyset, 1760.

En klassisk studie över antikens militära taktik, med en analys av Julius Caesars fälttåg i Afrika. Med 21 utvikbara graverade planscher (alla), inkl. en stor karta över Tunisien. Mått ca 14x20 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MEMOIRES de GUI JOLY, med Gustav III:s pärmstämpel. Amsterdam, J. F. Bernard, 1738-1739.

Guy Joly: Memoires de Gui Joly conseiller au Chatelet. &c: Contenant l'histoire de la regence d'Anne d'Autriche & des premieres années de la majorité de Louis XIV jusqu'en 1666 [etc.]. Amsterdam, J. F. Bernard, 1738-1739. (14) + 244; + (2) + 300 s. (Kollationerad, komplett.) Två volymer med förgylld pärmstämpel för Gustav III (lilla Riksvapnet). Samtida välbevarade marmorerade skinnband med släta guldornerade ryggar och rödfärgade snitt, marmorerade för- & eftersättsblad. Mått ca 15x10 cm.

Aktuellt bud7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BOK, Alexander Pope: Oeuvres diverses. Traduites de l’Anglois, vol 1-6, Amsterdam & Leipzig 1754.

Med graverade titelvinjetter, graverat portätt i del 1, 2 graverade frontispiser och 18 graverade planscher. Sex volymer, samtida marmorerade skinnband, guldornerade ryggar med upphöjda bind, röda snitt. En supplementvolym utkom 1758 och ingår sällan (”Supplément Aux Oeuvres Diverses de Pope pour l'Edition de 1754, ou Le Tome Septieme”). Mått ca 11x17 cm.

Aktuellt bud3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
N FOURNIER et AUGUSTE ARNOLD, Struensee, 2 vol, Paris, Ambroise Dupont, 1833.

N. Fournier et Auguste Arnould: Struensée, ou La reine et le favori (histoire danoise de 1769). […] Trosième edition. 1-2. Paris, Ambroise Dupont, 1833. Med graverade frontispiser. Samtida röda halvfranska band, ryggarna med breda upphöjda bind, obetydligt nötta. Exlibris för S. A. Lovén. Mått ca 22x14 cm.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, "Kohana San. Written by Lieutenant F. M. Bostwick, U.S. Navy, and sung to the air of  'Ballyhooly' ", Tokyo 1892.

T. Hasegawa, Tokyo / Kelly & Walsh, Ltd. Yokohama. 19x15 cm.

Aktuellt bud350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOCKHOLMS SLOTTSHISTORIA. 3 vol. red. Martin Olsson,  P. A. Norstedt & Söner, 1940.

Folio. Upplaga 358/500. Halvfranska band med marmorerade pärmpapper. Ryggförgyllning, övre guldsnitt samt Gustav V:s monogram. Det gamla slottet. Det Tessinska slottet. Från Fredrik I till Gustaf V.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KONSTBÖCKER,4 st, bland annat "The Castels of Great Britain", av Sidney Toy, London  1953.

The Castels of Great Britain", av Sidney Toy, London . "The setts of the Scottish Tartans" red. Donald Calder Stewart, London 1950. Das Deutsche Zimmer der Gothik und Renaissance... av Georg Hirth , 1886. Il Pizzo Antico Stile e Tecnica. Irma Soster, Milano 1931.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK:  Jacob Gillberg, "Kronprinsens barnabok", 1910.

Barnabok Hans Kungl. Höghet Kronprinsen i underdånighet tillägnad af Samfundet Pro fide et Christianismo år 1780. Avtryck från originalplåtarna. Stockholm, 1910. (4)s+16 graverade planscher. Originalband i skinn. Mått ca 17x26 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
MANUSKRIPT: Graduale (Koralbok), 1700-tal.

Italiensk handskrift, flera färger, med noter. Komplett, felpaginerad 1-53, 56-154. Samtida s.k "spegelband" i skinn, helt guldsnitt. Namnteckning "Frithiof Berglund, Roma 25-2-1960". 22x15 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK/AVSKRIFTER: Königliche Schwedische Revisions-Verordnung, 1651.

Avskrifter av förordningar. Handskriven. Fin handskrift, oskuren inlaga. Mått ca 18x22 cm.

Aktuellt bud4 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK: Horatius, Ärkebiskop Lindblom, 1597.

Horatius: Q. Horatius Flaccus cum Commentariis & Ennarrationibus commentatoris veteris, et Iacobi Cruqvii Messenii. Lugduni Batavorum (=Leiden), ex Officina Plantiniana, apud Franciscum Raphelengium, 1597. Sammanbunden med: C. Lucilus: Satyrarum quae supersuntreliquae. Lugduni Batavorum (=Leiden), ex Officina Plantiniana, Francisci Raphelengij, 1597. Ej genomgångna. Nött senare nött halvpergamentband, graverat exlibris för ärkebiskop Joh. Ax. Lindblom (1746-1819).

Aktuellt bud750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, lexikon Johannes Gezelius, "D. Ep. Ab. Lexicon græco-latinum continens voces omnes appellativas...", tryckt 1686.

Gezelius, Johannes, J. G. D. Ep. Ab. Lexicon græco-latinum continens voces omnes appellativas, cum Novi Testamenti, tum Januæ ling. græcæ, anno 1648. Dorpati editæ .. ., Aboæ, a Johanne Winter, typogr. regio, anno 1686, 1686

Aktuellt bud1 004 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOK: Valerius Maximus: Dictorum Factorumque Libri IX. Rotterdam, Leers, 1671.

12:o. Med graverat titelblad. Samtida pergamentband, flera gamla namnteckningar (bl. a. J. Ax. Lindblom, 1772, han blev senare ärkebiskop), tomma medbundna blad på slutet med anteckningar i bläck.

Aktuellt bud510 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, Johan Bilberg: Christina Catharina de la Gardie, 1705.

"Et nyt lefwerne i Christo Jesu. Befrachtat (...) wid (...). Ammiralinnans Christina Catharina de la Gardie (...) begrafning. Strägnäs, 1705. (4)+128+1 vikbar plasch. Mått ca 16x20 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK: Wennerdahl: Öst-Giötha Helicons Sorge-Qwäde öfwer(...)  Ulricae Eleonorae dödeliga frånfälle. Linköping,  1743.

W. A. Wennerdahl: Öst-Giötha Helicons Sorge-Qwäde öfwer(...) Ulricae Eleonorae dödeliga frånfälle, Linköping, 1743. 52 sidor. Kollationerat, komplett. Mått ca 16x20 cm.

Aktuellt bud444 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK: Andreæ Ol. Rhyzelius: Episcoposcopia sviogothica, tryckt Björdegren 1752.

En sweagothisk sticht- och biskops-chrönika : om alla svea- och götharikets sticht och biskopar, ifrå början, in til närwarande tid ; bestående af twå delar, med nägra anmerkningar och fullkomligt register. Förre delen, om the siu gamla Swea-och Götharikets sticht och theras biscopar. Samtida skinnband, gudronerad rygg. Försättsblad med kopparstick, porträtt av författaren. 18x22 cm.

Aktuellt bud2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bok, Curtius Rufus: Alexander Magnus. 1-2, 1708.

Hagae Comitis (=Haag), apud Petrum van Thol, 1708. (66), 108, 468; (2), 469-855, (169) s. + graverad titel + porträtt + 4 graverade kartor + 12 graverade planscher (flera av gravyrerna utvikbara). (Kollationerad, komplett.) Obetydligt nött samtida skinnband, rikligt guldornerad rygg med fyra upphöjda bind, guldpräglade ägarinitialer på frampärmen: ADG. Gamla inköpsnoteringar / ägaranteckingar daterade 1799 (Anders Dahlgrén), 1862 och 1872, knappt märkbar svag namnteckning på titelsidan (Horn?), samt rött sigill med monogram under adlig krona som upprepar ägarinitialerna från frampärmen, ADG.

Aktuellt bud2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOK, "Divina Commedia", Dante Alighieris, framställd i teckningar af Gustave Doré, Stockholm, 1876.

"Dante Alighieris Divina Commedian framställd i teckningar av Gustave Doré. 135 planscher med förklarande text och kortfattad redogörelse för skaldeverkets innehåll af John Rosén". Klotband med guldsnitt.

Aktuellt bud600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Étienne Pierre Ventenat, en volym, "Choix de plantes", 1803.

Halvfransktband. Ca 30 st Illustrerade koppar stick. 50 x 33 cm.

Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LÄKEMEDELSBOK, tillhört bl.a Karin Bielke, 1589.

Tryckt text på tyska med handkolorerade illustrationer. Läderklädda pärmar med präglad dekor. Pärmars insida med ett flertal signaturer och dateringar. Spänne i mässing. Längd 31 cm, bredd 21 cm.

Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BOKVERK, 18 volymer, "Svenska slott och herresäten", Allhems förlag, Malmö, 1966-1971.

Röda helfranska band med skyddsomslag och några med kassett.

Aktuellt bud3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK Suecia Antiqua, faksimilutgåva 1983.

Wahlström & Widstrand

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
NILS KÖLARE, akryl på pannå, signerad. Signerad bok medföljer.

"Svenskt Landskap nr 8". Ca 80 x 70 cm. En signerad bok med dedikation, "Kölare, Thomas Millroth" medföljer.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
"VUER AF SKÅNE" AV U.THERSNER, 1817.

Tvärfolio. Svenska samt franska. Halvfranskt band med marmorerad prämpapper. Graverad titelsida. 60 planscher.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BÖCKER, 2 st, bl.a. "Orologi da Pulso Wristwatches Rolex", Osvaldo Patrizzi, Guido Mondani Editore, 1995.

"Orologi da Pulso Wristwatches Rolex", Osvaldo Patrizzi, Guido Mondani Editore, 1995. Signerad av författaren samt numrerad 0592. Skyddsomslag och kasett. "Wristwatches Armbanduhren Montres-bracelets", Gisbert L. Brunner & Christian Pfeiffer-Beli, Könemann, 1999. Skyddsomslag.

Aktuellt bud550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
"SVENSKA FÅGLAR" Bröderna von Wright, bokverk, 3 volymer, Förlaget Svenska Fåglar Stockholm.

Halvfranskt band med marmorerade pärmpapper.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL GRIMBERG, "Svenska folkets underbara öden" 11 vol. Numrerad upplaga 347/1000. Signerad av författaren.

Aktuellt bud450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BIBLIA, DET ÄR ALL DEN HELIGA SKRIFT... Norrköping 1851.

Samtida band. Rygg med titel i relief.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SVERIGE FRAMSTÄLLD I TAFLOR..." AV JOH.AUG. BERG. TRYCKT HOS HEDLUND & LINDSKOG 1856.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STIELER'S HAND-ATLAS, GOTHA: JUSTUS PERTHES, CA 1884.

33 kartor.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUKTONSKATALOGER, 24 st, från Sotheby's och Christies.

Diverse auktionskataloger med bland annat Africanasamlingar samt asiatiskt porslin och träsnitt.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, "Tractat om Skepps-byggeriet...architectura navalis mercatoria...af Chapman" Stockholm 1775.

Med utvikbara planscher och tabeller. Samtida halvfranskt skinnband.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SKÅNSKA BORGAR, av  August Hahr. P.A. Norstedt & Söner, Stockholm, 1922.

Skånska borgar i uppmätninsritningar, fotografiska avbildningar samt beskrivande text. Halvfranskt band med linnetyg. Rygg med guldsnitt.

Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 3 vol, "Bilder ur Nordens Flora" av CAM Lindman.

Wahlström & Widstrand 1905. På grundvalen af Palmstruchs Svensk Botanik. Halvfranska band med guldpräglad text.

Aktuellt bud500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Atlas Antiquus Danvillianus Conspectus Tabularum Geographicarum. Nürnberg 1784.

Komplett med 12 utvikbara kartor.

Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
BREV/DOKUMENT med sigill, av Samuel Ekerman, signerad, 1740-tal.

Handskrivet dokument på papper, inramat. Vidhängande sigill. Samuel Ekerman (1701-1754), stadssekreterare och rådman i Stockholm. Mått ca 59x37.

Aktuellt bud444 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MICHELLE STUART, häfte "From the Silent  Graden" 1979.

Handgjort infärgat papper/textil, 15x15 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, "Kinesiska Keramiska Mästerverk", Ulricehamns Konst o. Östasiatiska Museum, 2002.

Kinesiska keramiska mästerverk, I urval från Ulricehamns Östasiatiska Museum, inkluderande Dr Carl Kempes samling (+ titel på kinesiska + titel på engelska). Tryckt i 1000 exemplar. 31 x 26 cm.

Aktuellt bud800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, "Passions-andackt...", Haquin Spegel, tryckt hos Joh. L. Horrn, Stockholm, 1727.

Spegel, Haquin, Passions-andackt, eller: Trettijo predikningar öfwer wårs herras och frälsares Jesu Christi dyra och oskyldiga pinos och lidandes historia, fordom hållne wid thet kongl. hofwet af Haquino Spegel ... Och nu, them gudfrucktigom til tröst: och hugswalelse, men them säkrom til warning och upwäckelse från deras synda-sömn, til trycket befordrade, och med nödiga register försedde. Denne andre edition, är nu med ny styl förfärdigat. Med kongl. maj:ts nådigsta privilegio. Stockholm, : tryckt hos Joh. L. Horrn, kongl. antiq. archiv. boktr. 1727., Stockholm, 1727 Helfranskt skinnband. Mått 21 x 17 cm.

Aktuellt bud300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 st, 1600- samt 1700-tal.

Busser, Johan Benedict, Utkast till beskrifning om Upsala. Första delen om Upsala stad, dess äldre och nyare öden, samt förnämsta märkvärdigheter, författad af Joh. B. Busser ... På bokhandl. Joh. C. Holmbergs bekostnad utgiven, och med många kopparstick försedd, Uppsala, Tryckt hos Joh. Edman, Kongl. Acad. Boktr. År 1773 Gezelius, Johannes, Om hunger och dyyr tijdh, trenne predikningar: sampt en om tacksäjelse til Gudh, tä han wälsignar åhret.: Håldne uti domkyrckian i Narfwen, åhr 1685., Åbo, 1696 Kyrkio-lag och ordning, som then stormächtigste konung och herre, herr Carl then elofte, Sweriges, Göthes och Wändes konung, &c. åhr 1686. hafwer låtit författa, och åhr 1687. af trycket utgå och publicera. Jemte ther til hörige stadgar., Stockholm, tryckt af Johan Georg Eberdt., 1687 Pontoppidan, Erich, Origines Hafnienses eller den Kongelige Residentz-Stad Kiøbenhavn : forestillet i sin oprindelige tilstand, fra de aeldste tider af, indtil dette seculi begyndelse, Kiøbenhavn, 1760 Prade, Jean Le Royer, Het leven en bedryf van Gustavus Adolphus en Karel Gustaaf, Koningen van Sweden: Zeedert desselss Geboorte tot op haar Dood, behelsende haar destige Regeeringen, Raadspleegingen, Oorloogen, Zeeslagen, Heldendaden, Overwinningen, enz. : als mede een curieuse beschryving van alle de Intrigues die aan deselve Hoven in gebruyk zijn geweest, med de Secreete Stucken, tussen beyden op haar ordre ingevoegt : Volgens een Manuscript in't Sweeds geschreven, nu in het Nederduyts overgebragt en met fraye Figuren en Registers verciert, Tot Leyden, by Boudewyn vander AA, boekverkoper op de Hoek van de kloksteeg over de academie, 1698., 1698 Mått 16 x 10 - 23 x 20 cm.

Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK