Böcker och handskrifter – från 1400-talet till idag

En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av handskrivna bokrullar som användes av de gamla grekerna men i och med Gutenbergs boktryckarkonst som uppkom på 1400-talet kunde boken mångfaldigas och spridas till fler människor världen över. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse – i synnerhet för samlare. Botanisera bland handinbundna samlarutföranden av August Strindberg, förstaupplagor med barnböcker från Astrid Lindgren, sumo-upplagor med verk från Helmut Newton till litteratur med kunglig proveniens och moderna konstkataloger. I Bukowskis kategori för böcker finner ni band, coffee table böcker, originalritningar, inkunabler, autografer, manuskript och handskrifter – från bokkonstens begynnelse till vår egen samtid!

KOKBOK, tryckt i S:t Petersburg, Ryssland 1913.

Ryskspråkig. 19x24 cm.

Aktuellt bud 1 050 EUR
Utropspris
300 EUR
BOK, John Baskerville, förstautgåva, London, 1760.

Bok tryckt av John Baskerville i London 1760. "The Book of Common Prayer, And Administration of the Sacraments, and other Rites and Ceremonies of the Church According to the Use of The Church of England togehter with the Psalter or Psalms of David, Pointed as thay are to be sung or said in churces". Med notering om att det är en förstautgåva. Frankt band med prägling samt marmorerad insida. 25x18x6 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FOTOBÖCKER. Christoph Schifferli (red.): The Japanese Box. Editions 7L 2001, 905 / 1500.

Innehåller sex faksimiler av berömda japanska fotoböcker, i box med 2 tryckta gummiband; Provoke #1, #2, #3, Sentimental Journey av Nobuyoshi Araki, Bye Bye Photography Dear av Daido Moriyama, For a Language to Come av Takuma Nakahira. Box designad av Karl Lagerfeld och Gerhard Steidl, yttermått 26x33x10 cm

Aktuellt bud 2 550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARTOR, 2 st, bland annat JOHANN BAPTIST HOMANN, karta, kopparstick "Thuringae..." Nürnberg ca 1720.

“Landgraviat Thurginia Tabula Generalis.” Nürnberg ca 1720. Dagmått 49x57 cm. Karta "Carte de I'isle de Teneriffe" Jean Nicholas Bellin, senare avdrag. Dagmått 22x16 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN PALMSTRUCH,  "Svensk Botanik" 5 häften med 72 st koppargravyrer, ca 1823-1830.

56 st handkolorerade kopparstick samt 16 st blad med text. Nionde Bandet 10-12. 13/18 handkolorerade kopparstick. Tionde Bandet 1-5. 15/18 handkolorerade kopparstick. Tionde Bandet 4-6. 13/18 handkolorerade. Tionde Bandet 10-12. 15/18 handkolorerade kopparstick. Elfte Bandet 1-3. 16/18 handkolorerade kopparstick. Bladstrl ca 24x15 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Giovanni Antonio Rizzi Zannoni , vikkarta, "Carta del Littorale di Napoli e de luoghi antichi più..." 1794.

"Carta del Littorale di Napoli e de luoghi antichi più rimarchevoli di quei Contorni delineata per ordine del Re da Gio. Ant. Rizzi-Zannoni geografo di S.M. 1794". Dagmått 52x83 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
NICOLAS SAMSON, karta, kopparstick, Helsinge, Medelpadie, Angermannie..."Pierre Mariette, Paris, 1666.

"Helsinge, Medelpadie, Angermannie, Iemptie, Dalecarlie, et Partie de la Lapponie Suedoise... Paris, Pierre Mariette, 1666,"Dagmått 43,5x58 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER. 18 vol "Svenska Slott och Herrresäten i Sverige".

Allhems Förlag, Malmö, 1966-71, röda klotband i skinnimitation, skyddsomslag samt kassett.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 3 vol Osvald Sirén, "Gamla Stockholmshus" samt "Nickodemus Tessin dy:s studieresor.

Halvfranska band med guldsnitt. PA Norstedt & söners förlag, Stockholm 1912 numrerad upplaga 39/420 samt PA Norstedt & Söners förlag Stockholm 1914 numrerad upplaga 48/400.

Aktuellt bud 820 SEK
Utropspris
3 000 SEK