Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

223 föremål
Fröseke, spegel, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
1 tim 17m
5 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Paolo Piva, soffbord, "Alanda", B & B Italia.
2d 22 tim
3 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Stolar, 4 st, Skandinavien, 1950/60-tal.
41m 25s
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Eero Saarinen, bord, "Tulip", Knoll International.
3d 21 tim
23 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
The Row, väska.
5d 20 tim
The Row, väska.
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Matthew Hilton, soffa "Oscar", SCP.
2 tim 9m
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Soffa, Swedish Modern, 1940-tal.
3d
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Toilettebord, Swedish Modern, 1950-tal.
45m 25s
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skåp, 1900-talets mitt.
1 tim 27m
Skåp, 1900-talets mitt.
2 801 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Alvar Aalto, barnstol, modell 103, 1930-tal.
5d 21 tim
4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Fladdermusfåtölj OX Danmark 2000-tal.
3d 23 tim
2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skåp, Jugend, tidigt 1900-tal.
1d 1 tim
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
3m 25s
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bokhylla, funkis, 1930-tal.
1d 1 tim
Bokhylla, funkis, 1930-tal.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bruno Mathsson, fåtölj, "Pernilla 69", Dux.
4d
850 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ruth & Joanna Design, fåtölj, "Cleo".
3d
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Soffa, Nirvan Richter, Norrgavel.
3d 1 tim
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
5d
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skrivbord, Swedish Grace, 1920/30-tal.
1d 1 tim
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bokhylla, 1940-tal.
2d 21 tim
Bokhylla, 1940-tal.
400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ruth & Joanna, "Big Square Table", samtida.
2d 23 tim
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sideboard, 1950/60-tal.
3d
Sideboard, 1950/60-tal.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Byrå, funkis, 1930-tal.
5d 1 tim
Byrå, funkis, 1930-tal.
700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fåtöljer, ett par, 1960/70-tal.
3d 22 tim
550 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Gino Sarfatti, takkrona, modell 2097/30, Flos, Italien.
4d
4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Stol, "Snooze", Blå Station.
3d
Stol, "Snooze", Blå Station.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtölj, 1900-talets första hälft.
2d 21 tim
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Yrjö Kukkapuro, karmstolar, 4 st, Finland.
3d 22 tim
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sybord, 1900-talets mitt.
3d 3 tim
Sybord, 1900-talets mitt.
150 EUR
Utropspris
250 EUR