Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

284 föremål
Sideboard, Swedish Modern, 1930-tal.
21 tim 15m
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Sängbord, ett par, sent 1900-tal.
21 tim 33m
1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Taklampa, Glashütte Limburg, Tyskland.
21 tim 41m
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Porsche x Rimowa, picknickset, 2000-tal.
21 tim 57m
7 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Vicke Lindstrand, vas, Kosta.
21 tim 59m
Vicke Lindstrand, vas, Kosta.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtölj, "Dude", Bolia.
22 tim 7m
Fåtölj, "Dude", Bolia.
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand.
22 tim 11m
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slagbord, SMF Bodafors, 1900-talets mitt.
1d 2 tim
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skrivbord, Danmark, 1960-tal.
1d 19 tim
Skrivbord, Danmark, 1960-tal.
6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Carl Malmsten, golvlampa, "Staken".
1d 21 tim
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
1d 22 tim
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Soffbord, 1900-talets senare del.
1d 22 tim
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, Nyge-Verken, Nyköping, 1960-tal.
1d 22 tim
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skåp, Swedish Modern, 1940-tal.
1d 23 tim
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Golvlampa, modell "G222", Bergboms, 1970-tal.
1d 23 tim
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
1d 23 tim
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
2d 1 tim
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
3d
2 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft.
3d
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, 1920-30-tal.
3d 1 tim
Taklampa, 1920-30-tal.
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvlampa, 1980/90-tal.
3d 16 tim
Golvlampa, 1980/90-tal.
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal.
3d 19 tim
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
3d 19 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK