Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

345 föremål
Alvar Aalto, barnstol, modell 103, 1930-tal.
2d
13 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Johannes Andersen, soffbord, Danmark, 1960-tal.
3d
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
The Row, väska.
1d 22 tim
The Row, väska.
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Yrjö Kukkapuro, karmstolar, 4 st, Finland.
31m 15s
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Oivo Toikka, skulptur, Nuutajärvi, 1993, Finland.
2d 3 tim
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand.
5 tim 55m
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bertjan Pot, taklampa, "Prop Light", MOOOI.
2 tim 59m
2 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Lisa Larson, väggreliefer, 4 st, Gustavsberg.
1d 5 tim
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Piet Hein Eek, vilstol, "Jassa", IKEA.
3 tim 3m
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Byrå, funkis, 1930-tal.
1d 3 tim
Byrå, funkis, 1930-tal.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Lisa Larson, figuriner, 5 st, Gustavsberg.
2d 2 tim
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Spegel, Glas &Trä, Hovmantorp, 1900-talets andra hälft.
2d
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK