Design – tidlösa och ikoniska möbler och föremål

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker - från 1800-talet och fram till idag. Att köpa design är att investera i sitt hem, och allt som betecknas design är ofta väl investerade pengar. Inte sällan höjs priserna då de föremålen blir mer populära på marknaden. Idag innehar vår designavdelning skandinavisk design, finsk design, likväl som objekt från internationella formgivare. Inred vackert – inred med design.
Har du designföremål hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Till värdering online >

JO HAMMERBORG, golvlampor, ett par, Danmark.

Ett par golvlampor med ben klädda med flätat läder. Fötter av borstad aluminium och vita glaskupor. Höjd 170 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARNE JACOBSEN, karmstol, "Liljan", Fritz Hansen, Danmark.

Karmstolen är klädd i Elmo Baltique läder. Benstommen är av förkromad metall. Arne Jacobsen formgav stolen "Liljan" för Danmarks Nationalbank 1968. Stolen är tillverkad av Fritz Hansen. Märkt "REPUBLIC OF Fritz Hansen DESIGN: ARNE JACOBSEN FRITZ HANSEN A/S MADE IN DENMARK". Sitthöjd 45, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETER CELSING, soffa, 2 delar, Stockholms Kulturhus, 1970-tal.

Två hörnsektioner av lackerat trä med brun skinnklädsel. Varje del 70 x 70, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALF SVENSSON, fåtölj, "TeVe", Ljungs Industier AB, Malmö.

Fåtölj med stomme av betsad bok. Stoppad rygg och resår sits med tygklädsel. Brickmärkt studio en produkt från Ljungs Industrier AB. Sitthöjd 35, höjd 68 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAVID ROSÉN, soffbord, ur Triva Dura-serien, Nordiska Kompaniet. 1960-tal.

Bord med stomme av teak och emaljerad skiva. Plakettmärkt. Skivan signerad P. Törneman och daterad -63. Längd 136, bredd 56, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, Edsbyverken, 1900-talets andra hälft.

Skivor fanerade med teak, benställning av betsad bok. Brännstämplat. Två utdragbara skivor à 40 cm vardera. Längd 110. Bredd 80. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NILS JONSSON, sideboard "Arild", Troeds, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med ljus ek. Två skjutbara dörrar med bakomliggande hyllplan. Mittparti med fyra lådor. Märkt. Bredd 190. Djup 43. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALVAR AALTO, fåtöljer, ett par, modell 406, Artek 1900-talets slut.

Fåtöljer med stommar av skiktlimmad björk med klädsel av sadelgjord. Sitthöjd ca 36, höjd ca 90 cm vardera.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par, "Ingrid", DUX, 1900-talets andra hälft.

Fåtöljer med stommar av skiktlimmad bok. Sits och rygg med lösa stoppade dynor. Sitthöjd ca 35-40, höjd ca 80 cm vardera.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KENNETH BERGENBLAD, soffa, "Fredrik", Dux, 1900-talets slut.

Lösa dynor med tygklädsel. Ben av bok. Längd 200, djup 85, sitthöjd ca 43, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK WØRTS, soffa, "Kolding", IKEA, 1960-tal.

Tresitssoffa med stomme av valnöt. Lösa sittplymåer med tygklädsel. Modellen Kolding är formgiven av Erik Wørts för IKEA. Längd 190,. djup 75, höjd 75, sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPOR, 3 st, 1960-tal.

TAKLAMPOR, 3 st, 1960-tal.

Koppar. Perforerad dekor. Höjd 18 cm exklusive sladd.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SÄNGBORD, 2 st,"Charmant", Fröseke Nybrofabriken, 1950/60-tal.

Fanerade med teak respektive ek. Två lådor med beslag av läder. Bredd 58 cm, djup 32 cm, höjd 56.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FOLKE BENSOW, parksoffa, gjutjärn, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk.

Trädgårdssoffans gavlar är av målat gjutjärn och med träribbor i rygg och sits. Sitthöjd ca 44, längd 157 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FÅTÖLJ, Swedish modern, 1940-tal.

Kannelerade ben av björk. Klädsel av röd textil. Sitthöjd 35, bredd 75 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GAETANO SCIOLARI, taklampa, Sciolari Lighting, Italien 1960-70-tal.

Stomme av borstat stål, 21 skärmar av förkromad metall och formblåst glas, höjd 105 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, skulpturer, 2 st, silverplätterad zink, Dansk Designs, Japan.

Giraff och björn. Längd 4-7, höjd 4,5-10 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDECRANTZ, stol, "Plankan", 1900-talets slut.

Lackerat trä och metall. Höj- och sänkbart nackstöd med nackkudde med klädsel av skinn. Snurrbar. Sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, soffa "Paradiset", ur NK:s Triva-serie, Nordiska kompaniet, 1960-tal.

Fast stoppad klädsel. Längd 175 cm. Sithöjd 37 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MARC NEWSON, fåtöljer, ett par, "Nimrod", Magis, Italien, modellen formgiven 2009.

Formgjuten plast med rygg och sits i konstläder, märkta. Sitthöjd 38 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, ett par, "Oxford hög", Fritz Hansen, Danmark, 2005.

Etikettmärkta. Skinnklädsel, på centrumfot av metall. Sitthöjd ca 40-46, total höjd ca 126 cm (vardera).

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
KJELL ENGMAN, vas, glas, Kosta Boda, signerad och daterad 1992.

Vas av polykromt glas med dekor av ren. Vasen är formgiven av Kjell Engman och utförd av Kosta Boda 1992. Signerad Prov Kjell Engman Kost (sic!) Boda 1992. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PER SUNDSTEDT, taklampor, ett par, "PS", Zero Design, 1990-tal.

Taklampor med kupor av opalglas och detaljer av förkromat stål. Etikettmärkta ZERO 4011. Höjd 35 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Axel Einar Hjorth, "Sport", fåtöljer, 1 par, NK 1930/40-tal.

Modellen formgiven förNordiska Kompaniet 1933, syrabetsad furu, lösa stoppade sits- ochryggkuddar, höjd 77 cm; omklädda dynor, mindre slitage

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
TITO AGNOLI, karmstolar, 4 st, MISS B2 för Pierantonio Bonacina, Italien 1900-talets senare del.

Stomme av metall med rygg och sits klädda med lädersnören, etikettmärkt. Sitthöjd 47 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, stolar 6 st Triva-serien för NK samt matbord Danmark 1900-talets andra hälft.

Magonybetsade, fast stoppad rygg och sits, etikettmärkta, sitthöjd ca 46 cm, matbord fanerat med teak, två iläggsskivor à 45,5, diameter 110, höjd 72 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, Kandelaber TW 202 och skål, silver (916), Kultakeskus, Tavastehus 1962 och 1966.

För tre ljus, höjd 24 cm. Skålens längd 20 cm. Båda stämpelsignerade TW. Skålens vikt 206 g. Ljusstaken med fylld fot.

Aktuellt bud 353 EUR
Utropspris
400 EUR
HANS BERGSTRÖM, golvlampa, "modell 526", Ateljé Lyktan, Åhus, 1940-tal.

Skärm av vitt överfångsglas med dekor av slipade prickar, stomme av räfflad alm, fot av mässing, höjd 164 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar 4 st, "Fanett", Edsbyverken.

Stolarna har målad stomme med spjälad genombruten rygg. Formpressad sits av teak. En stol märkt. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 63 delar, silver, "Rosenholm", GAB, Eskilstuna, 1972-5.

12 bordsskedar 18 cm 12 bordsgafflar 17,5 cm 12 bordsknivar med blad i rostfritt stål 20 cm 4 smörgåsgafflar 14,5 cm 4 smörgåsknivar med blad av rostfritt stål 16,5 cm 3 assiettgafflar 13,5 cm 12 kaffeskedar 12 cm 2 smörgåsknivar med blad av rostfritt stål 16 cm Såsslev 17,5 cm Uppläggningssked 21 cm Total vikt 2400 gram.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, taklampa, ASEA, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing. Tre ljuspunkter. Kupor av opalinglas. Diameter 55. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OIVA TOIKKA, figurin, glas, "Birds", Iittala, Finland.

Fågel, glas, etikettmärkt. Höjd ca 18,5 cm, längd ca 27 cm.

Aktuellt bud 2 210 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL BRISBORG, bordslampor, ett par, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.

Märkta NK 2043. Fot av mässing med flätat läder. Fyra ljuspunkter vardera. Skärmas av textil. Total höjd 65 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
POUL HENNINGSEN, bordslampa, "PH-4/3", Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets slut.

Höjd 55. Diameter 47 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, soffgrupp 3 delar, "Minerva", France & Daverkosen, Danmark.

Soffgrupp med bord med stommar av teak, bordet med kvadratisk skiva, två etage (längd ca 74, bredd ca 74, höjd ca 43-64 cm). Två soffor med lösa stoppade dynor, längd ca 130 respektive 198 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal.

Soffbord av teak och teakfaner med två utdragbara, laminerade skivor. Längd 160-224, bredd 62, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POUL HENNINGSEN, golvlampa, "PH 80", Louis Poulsen, Danmark.

Skärm med lameller i vit plast. Reflektor i svart och rött, ben av kromad metall. Diameter 55. Höjd 132 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, stolar, 6 st, "Ulfåsa", Bodafors.

Sex stolar med stomme av ek och klädda och stoppade sitsar. Brännmärkta Bodafors DESIGN CARL MALMSTEN MEDE IN SWEDEN. Sitthöjd 45, höjd 84 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, burk med lock, glaserat stengods, signerad.

Blåglaserad burk. Lock med dekor av badande. Diam 12, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 1 304 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, stengods, 3 st, Gustavsberg.

"Familjen", Märkt Design Lisa L, K-Studion Gustavsberg. Höjd 25 cm. Isbjörn, ur Serien "Skansen" Höjd 15 cm. Älg, ur serien Skansen, höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, karmstol, modell 868, för Firma Svenskt Tenn.

Mahogny. Genombruten rygg med dyna, fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 42 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, före 1985.

Mahogny, rak form med två dörrpar med hyllinredning, mittparti med lådor, draghandtag av mässing. Längd 220 cm, djup 54 cm, höjd 80 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.

Aktuellt bud 16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LISA LARSON, mask, stengods, K-studion Gustavsberg, signerad, 1900-talets andra hälft.

Delvis guldglaserad. Signerad Lisa L. K-studion Gustavsberg SWEDEN. 21,5 x 17 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KENNETH BERGENBLAD, fåtölj, "Superspider", DUX, 2000-tal.

Stomme av förkromad metall, klädd med fårskinn, lös ryggkudde klädd med svart skinn.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, byrå, "Sibylla", Nordiska Kompaniet, 1933.

Målad. Tre lådor. Brickmärkt NK R 37034 C 6 2 33. Bredd 91, djup 44,5 höjd 77 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Karin", DUX.

Stålstomme klädd i canvas, lösa plymåer i svart skinn, märkt DUX i tyget. Sitthöjd ca 33-40 cm.

Aktuellt bud 6 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
REY URBAN, halsring och armring, Stockholm 1967-68, sterling silver.

Halsring med hamrad yta i öppen form. Innermått ca 35 cm, stel armring, innermått ca 19 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, STOLAR, 4 st, "Reno" för Bodafors, 1958.

Ek, klädd sits. Brännstämplade.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin Rörstrand omkring 1900.

Höjd ca 40 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EVA MANNERHEIM-SPARRE, RYA, Finska handarbetets vänner. Circa 160 x 105 cm.

"Eva". Design år 1908.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, pallar, 2 st, modell Y61, Artek, 1900-talets mitt.

Stommen i björk, Y-ben. Klädsel i brun sadelgjord. Bredd 41 cm, höjd 44 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
250 EUR
TRÄDGÅRGSSTOLAR, ETT PAR, 1960-tal.

Metall- och trästomme med tygklädsel. Bredd 60 cm. Sitthöjd ca 28 cm. Total höjd 92 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
MÖBLEMANG, 3 delar, jugend Finland, tidigt 1900.

Ekstomme, fast stoppad klädsel. Soffa/dagbed med svängbar sits. Längd 180 cm. Sitthöjd ca 48 cm. Total höjd 104 cm. Fåtölj; bredd 59 cm. Sitthöjd ca 48 cm. Totalhöjd 100 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
500 EUR
CARL M. COHR, soppslevar, 2 st, Fredericia, Danmark 1900-talets mitt.

Sterling silver samt ädelträ. Längd 36 cm.

Aktuellt bud 125 EUR
Utropspris
300 EUR
GIO PONTI & LIO CARMINATI, ROTTINGFÅTÖLJER, ett par, "Conte Biancamano", Bonacina, Italien.

Stomme i rotting och bambu. Sitthöjd 45, total höjd 130 cm inkl senare gummitassar.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
400 EUR
WIWEN NILSSON, sockerskål sterling Lund 1948.

Diameter 8, höjd 4 cm

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Stomme av förkromad metall, klädd med fårskinn, lös ryggkudde klädd med svart skinn

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, golvlampa, modell E1767 för ASEA, 1900-talets mitt.,

Stomme i metall. Höjd 133 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA, Ulferts Tibro, 1960-tal.

Klädd med svart läder, lösa dynor. Längd 182, bredd 85, höjd 70 cm. Sitthöjd ca 40 cm.

Inga bud
Utropspris
3 500 SEK
HANS BERGSTRÖM, taklampa SP11/6, Ateljé Lyktan, 1900-talets mitt.

Stomme i mässing och teak. 6 ljuspunkter. Längd 77 cm. Bredd 28 cm. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Doria Lichtenwerken, taklampa, Österrike, 1900-talets mitt.

Stomme i metall. Behängd med glascylindrar. Höjd ca 35 cm. Diameter 30 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, figuriner 2 st, pläterad metall, Dansk Designs.

Nickelpläterad ko, Kina, höjd 5 cm, Silverpläterad älg, Japan, höjd 7,5 cm, I originalaskar.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstolar, ett par, "EA 108", Vitra.

Nätklädsel med aluminiumunderrede. Etikettmärkta. Sitthöjd 47 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, "Lulu", Stouby, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Helstoppad fåtölj med mörkbrun skinnklädsel. Lösa plymåer och resårsits. Ben av mörkbetsad bok. Märkt Stouby. Sitthöjd 42, höjd 100 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATS THESELIUS, fåtölj, "Aluminium", Källemo, formgiven 1990.

Aluminium, överliggande sarg av bok, ben av gjutet stål, sits och rygg av naturfärgat läder, höjd 73,5 cm. Sitthöjd 46,5 cm.

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
HANS J. WEGNER, karmstolar 6 st, Getama, Gedsted, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Karmstolarna har stomme av ek och fast stoppad rygg och sits. Brännmärkta Getama, Gedsted, Denmark, Design Hans J. Wegner. Sitthöjd ca 42 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, figuriner, 2 st, Dansk Designs, Japan.

Giraff, höjd 10 cm. Fågel, höjd 4.5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, Swedese, omkring 2010.

SOFFA, Swedese, omkring 2010.

Tresitssoffa med tygklädsel, lösa plymåer, resårsits och ben av borstat aluminium. Märkt SWEDESE. Längd 224, djup 82, höjd 80, sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft.

Taklampa med stomme av mässing. Fem armar med totalt tio klotrunda kupor av röktonat glas. Diameter 55, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstolar, 5 st, "Mirja", Dux.

Karmstolarna har kromad benställning med fast stoppad rygg och sits. Märkta. Sitthöjd ca 41 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK

Aktuellt bud 14 400 SEK
Utropspris
18 000 SEK
KJELL ENGMAN, VAS samt SKULPTURER, 2 st, glas, Kosta Boda, signerade.

Vas i grönt med två ansikten. Två väggskulpturer i rött och blått. Höjd 14-53 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, vinglas, 8 st, "Versailles", Orrefors, 1980-tal.

Kupa med slipad dekor på färgad fasetterad mittstam. Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 1 708 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RON ARAD, stolar, 4 st,  "FPE (Fantastic, Plastic, Elastic)", Kartell, Italien, sent 1900-tal.

Fyra "FPE" stolar av Ron Arad. Stomme i aluminium samt sits i plast. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 5 stycken, 'Myran', för Fritz Hansen, Danmark, 1970-tal.

Märkta undertill. Formpressad lackerad sits. Underrede av metall. Benavslut av svart plast. Sitthöjd 43. Bredd 41. Djup 43. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtölj, modell 184, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.

Rak form. Klädd i textil med detaljer av läderimitation. Sitthöjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Benställning fanerad med björk. Skiva av svart kalksten. Längd 120 cm, bredd 65 cm, höjd 57 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖHLMARKS LAMPVARUFABRIK, taklampor, ett par, Swedish Modern, omkring 1938.

Stomme av mässing, totalt nio ljuspunkter i två etage, två blästrade glasskärmar, tillverkade vid Pukebergs glasbruk, diameter 44 cm, total höjd ca 108 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
7 000 SEK
XAVIER PAUCHARD, efter, barstolar, 6 st, "Tolix", 2000-tal.

Lackerad metallstomme med kopplad benställning. Märkta Tolix. Sitthöjd 75 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINER, 12 st, glas, Kosta Boda, bland annat Kjell Engman samt Ulrika Hydman Vallien.

Miniatyrer. Olika färger och former. Höjd 4-12 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
REY URBAN, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm, 1952.

Bladformade svängda ljusarmar på rektangulär fot. Höjd 10 cm. Vikt 759 gram.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRADA, väska.

PRADA, väska.

Handväska i svart skinn med detaljer i guldfärgad metall. Tygfodrad. Två innerfack varav ett med dragkedja. Märkt "PRADA MILANO". 40 x 23 x 17 cm. Dustbag medföljer

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KJELL ENGMAN, väggskulpturer, 6 st, Kosta Boda, signerade.

Ansikten. Detaljer av päls och fjädrar. Höjd ca 8-12 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNEL SAHLIN, frukter, 12 st, glas, Kosta Boda.

Olika förger och former. Höjd 3-31 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, Italien, 1900-talets andra hälft.

Bronserad och patinerad metall i form av bladverk. 9 st ljuspunkter. Bredd 145 cm, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, stolar, 4 st, "Pinnochio".

Bonad björk. Spjälrygg. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS OLSEN, karmstolar, 6 st, Gärsnäs, 1900-talets andra häflt.

Stomme fanerad av bok samt teak. Delvis klädd sits, rygg och armlän med grön textil. Sitthöjd ca 46 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NILS JONSSON, sideboard, "Arild", Troeds Möbelfabrik, Bjärnum, 1960/70-tal.

Fanerat med ek. Två skjutbara dörrar med bakomliggande hyllplan. Mittendel med fyra lådor. Bredd 190, djup 43, höjd 79 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Signerad Gustavsberg R Argenta 1132 I Made in Sweden, målarsignatur E (Heinz Erret). Höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLOF OTTELIN, MATBORD, "Rondo", Kervo Snickerifabrik, Stockmann, 1970/80-tal.

Utdragbart bord med 1 st iläggskiva à 60 cm. Diameter 125 cm, höjd 74 cm. Totallängd utdraget 185 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
SOFFGRUPP, 4 delar, Indien.

SOFFGRUPP, 4 delar, Indien.

Soffan dekorerad med bladmotiv. Fåtöljerna dekorerade med växt- och fågelmotiv. Soffa; längd 165 cm. Sitthöjd ca 42 cm. Total höjd 96 cm. Fåtölj; bredd 80 cm. Sitthöjd ca 42 cm. Total höjd 93 cm. Bord; diameter 72 cm. Total höjd 60 cm.

Aktuellt bud 600 EUR
Utropspris
1 000 EUR
KARMSTOLAR, ETT PAR, design Wilhelm Kienzle, 1930-tal.

Tillverkare sannolikt Wohnbedarf AG. Stomme i svärtad björk, klädsel i linne och detaljer i skinn. Sitthöjd 35, höjd 87, bredd 52, djup 55 cm

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
1 000 EUR
SOFFA, Studio Formlux, Sofa Fatboy, för Molinari.

Klädd i skinn. Längd 203 cm. Sittdjup 42 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF FRANK, stolar, ett par, modell 970, Svenskt Tenn.

Mahogny. Stoppad sits med klädsel. Sitthöjd 44 cm.

Aktuellt bud 3 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HANS J WEGNER, soffa, modell GE-290, Getama Gedsted, Danmark.

Ek samt lösa sittdynor med grön textilklädsel. Bär tillverkarens stämpel. Längd 180 cm, sitthöjd 42 cm, total höjd 70 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Vid källan", odlad pärla, 14K guld. Lapponia 1976.

Hängets höjd 24 mm. Kedens längd 40 cm. Vikt ca 5,5 g.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
350 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, VAS, rödlera, Iris-fabriken (1897-1902), Borgå.

Bär stämpel. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
250 EUR
SOFFBORD, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1930-tal.

Masurbjörk. Bär stämpel. 85x85 cm. Höjd 62 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
250 EUR