Design – tidlösa och ikoniska möbler och föremål

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker - från 1800-talet och fram till idag. Att köpa design är att investera i sitt hem, och allt som betecknas design är ofta väl investerade pengar. Inte sällan höjs priserna då de föremålen blir mer populära på marknaden. Idag innehar vår designavdelning skandinavisk design, finsk design, likväl som objekt från internationella formgivare. Inred vackert – inred med design.
Har du designföremål hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Till värdering online >

ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st, "Wilman stolen", Wilh. Schaumans Fanerfabrik Ab. Formgiven 1956.

Bredd 46 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 75 cm.

Aktuellt bud 670 EUR
Utropspris
500 EUR
PAULI PARTANEN, skulptur, glas, signerad Pauli Partanen 2011.

Nocturno. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
400 EUR
BORDSLAMPA, 1930-tal.

BORDSLAMPA, 1930-tal.

Stomme i metall. Skaft med klot. Lackad skärm. Ställbarskärm. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JONAS BOHLIN, soffa "Spring", för Källemo AB signerad.

Svärtat järn, halvmåneformad, uppsvängd genombruten rygg med raka spjälor övergående i karmar, lös stoppad sits och två stoppade ryggdynor, klädd med handmålad och signerad canvas. Längd ca 183 cm, sitthöjd ca 50 cm

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
24 000 SEK
MARC NEWSON, fåtöljer, två stycken, "Nimrod", Magis, Italien, 2000-tal.

Formgjuten plast med rygg och sits i konstläder, märkta. Sitthöjd 38, höjd 77, bredd 60, djup 72 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVANTE SKOGH, soffa, "Bodö", AB Hjertquist & Co, Nässjö, ca 1960.

Tresits. Stomme av ek. Lösa plymåer i rygg och sits. Sitthöjd ca 37, längd 193 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Lamino", Swedese.

Stomme av betsad björk. Klädsel av fårskinn. Märkt. Sitthöjd ca 30-40 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, karmstolar, tre stycken, "Primo", för Swedese.

Stomme av betsad bok. Klädda med flätad sadelgjord. Lös nackkudde. Sitthöjd ca 42 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa "Samsas Rund", 1900-talets andra hälft.

Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 39, längd 198 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK

Aktuellt bud 3 055 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, ljusstakar, ett par, silver och teak, 1959/1960.

Höjd 9 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JONAS LINDVALL, pallar, 4 stycken, "BI" ur serien Beatnik, för de Nord.

Björk. Höjd 61,5 cm vardera.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, SERVISDELAR, 60 st, glas, "Ultima Thule", Iittala.

12 tallrikar, ø 24,5 cm 12 assietter, ø 15 cm 8 rödvinsglas, höjd 12,5 cm 10 vitvinsglas, höjd 13 cm 6 starkvinsglas, höjd 10 cm 8 dessertskålar, ø 11 cm, höjd 5 cm Serveringsskål, ø 19 cm, höjd 8,5 cm Serveringsskål, ø 16 cm, höjd 10,5 cm Ljusstakar, ett par, ø ca 7 cm.

Aktuellt bud 280 EUR
Utropspris
300 EUR
ARNE JACOBSEN, stolar, ett par, "Myran", Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Etikettmärkta. Sits av formpressad bok. Underrede av metall. Benavslut av svart plast. Sitthöjd 43. Bredd 41. Djup 43. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NANNY STILL, LJUSSTAKAR, 2 st, glas, "Majakka" (Fyr), Riihimäen Lasi. Modellen formgiven 1973.

Höjd 33 och 34 cm. Den ena med löstagbar, original ljushållare.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
WARREN PLATNER, soffbord för Knoll 2000-tal.

Metallbas och glasskiva. Diameter 90 cm. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud 1 300 EUR
Utropspris
1 500 EUR
MARCEL WANDERS, taklampa, "Zeppelin 2", Flos, formgiven 2005.

Metallkonstruktion överdragen med ett hartsliknande material. Glaskupa. Diameter 180, höjd 135 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vaser, 2 st samt 1 kanna, stengods, Rörstrand.

Glaserade i ljusa samt bruna toner. Höjd 11-36 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, 1960/70-tal.

TAKKRONA, 1960/70-tal.

Stomme av teak och mässing. Sex ljuspunkter med skärmar av glas. 65 x 37 cm, höjd 50 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SYLVIA LEUCHOVIUS, praktfat, stengods, Rörstrand Ateljé, 1960 / 70-tal.

Glaserat i blå nyanser. Klot i mitten. Diameter ca 37 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
DON CHADWICK / BILL STUMPF, skrivbordsstol, "Aeron", Herman Miller, 1990/2000-tal.

Metall samt nätsits. Fempassfot på hjul. Justerbar höjd samt justerbara armlän. Sitthöjd ca 58 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, takkrona, T 348/12, Markaryd, 1977.

Av mässing med klotformade kupor av glas. Diameter 142, höjd 130 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATBORD, 1970-tal.

MATBORD, 1970-tal.

Benställning och skiva av glas. Beslag av mässing. Längd 182. Bredd 86. Höjd 76 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SIDEBOARD Italien 1970/80-tal.

Svart laminat med metalldetaljer, sarg med tre lådor, ben av metall, längd 182, bredd 51, höjd 56 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
POUL HENNINGSEN, golvlampa, "PH-80" för Louis Poulsen, 1900-talets andra hälft.

Fot av gjutjärn, stam av förkromad metall, skärm av plast, etikettmärkt samt märkt i godset, höjd ca 131, diameter ca 50 cm

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EDWARD HALD - POKAL MED LOCK, "Negerhyddan" ej signerad, formgiven 1918.

Höjd ca 27,5 cm.

Aktuellt bud 7 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, DAGBÄDD, modellnr 4311/4312, Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1900-talets andra hälft,

Stomme av ek, lösa ryggdynor och sittdyna, sitthöjd 33, längd 194, bredd 96, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, lamino fåtölj med fotpall för Swedese, sent 1900-tal.

Stomme av böjträ, klädd med fårskinn, stämpelmärkta, sitthöjd ca 38 samt 42 cm

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP MED VITRIN, "William", tillskrivet Axel Einar Hjort, Nordiska Kompaniet 1929, brickmärkt.

Betsat. Ritningsnr 34474. Upptill två vitrindörrar. Inredning med hyllor. Nedtill tre lådor med reliefdekor. Svarvade kopplade ben. Bredd 104, djup 46, höjd 190 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
ULLA & GUSTAV KRAITZ, skulptur glaserat stengods signerad och daterad 2003.

Höjd 30, längd 56 cm

Aktuellt bud 10 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas stengods signerad och daterad 1965.

Harpälsglasyr, höjd ca 19,5 cm

Aktuellt bud 5 555 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HANS J WEGNER, karmstolar, 6 stycken, för Getema Danmark.

Ek. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd 43 cm, höjd 79 cm, bred 55 cm, djup 50 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, slätväv, persisk, 297 x204 cm.

Geometriskt mönster.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, design Mikko Vuorinen, tillverkad i Marocko 1960-tal. Ca 273x252 cm.

Geometriskt mönster på ljus botten.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
GUNNAR NYLUND, figuriner, tre stycken, stengods. Rörstrand, 1900-tal.

Delfin, höjd 25 cm. Två fasaner, höjd 21,5-22,7 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, pall, modell 973, Firma Svenskt Tenn.

Mahogny. Kvadratisk med profilerade sidor. Sits klädd med svart läder, dekor av pärlspik. 42 x 42 cm, höjd 42 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAARE KLINT, stolar, 6 st, "Kirkestolen" Gemla, Diö. Etikettmärkta. 1900-talets andra hälft.

Grålackerade med flätade sitsar. Sitthöjd ca 45 cm. Brickmärkta.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
PATRICK NORDSTRÖM, urna med lock av patinerad brons, Royal Copenhagen, Danmark.

Stengods, urna med oxblodsröd glasyr, bronslock, signerad PN S 710 och böljemärket i underglasyrblått, total höjd 12 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BROR BOIJE, fåtölj med fotpall, "Junker", Dux.

Stomme av bok med sits och rygg av canvas. Lösa dynor med häftad skinnklädsel. Sitthöjd 37, höjd 83 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, skåp, "Calmar slott", 1900-talets andra hälft.

Ek. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med två lådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 91. Djup 42. Höjd 176 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNEL NYMAN,vas, signerad G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -52.

Bärnstenstonat och klart glas. Med musch. Signering med syrapenna. Höjd 20 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
KAJ FRANCK,  SKÅL, 'Videblad', glas, signerad K. Franck Nuutajärvi Notsjö -56.

Lövformad skål i lila och klart glas. Längd 26 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
SKÅP, Swedish Grace, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, 1920-30-tal.

Ek, fronten med lejonmaskaroner, invändigt med hyllor och låda. Märkt SMF Bodafors. Höjd 132 cm, bredd 146 cm, djup 47 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GLÖSSNER & CO, spegel, Sverige 1940-tal.

Rektangulär, etsad dekor av fruktrankor och kerub. Signerad Glössner - Co. 110 x 50 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALLAN EBELING, vaser, 2 st, "Elefantfantasi", lergods, Gefle, 1900-talets första hälft.

Röd och grå lysterglasyr. Dekor av växter och djur. Signerade och djupstämlade. Höjd 12-17 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LE CORBUSIER, fåtöljer, "LC2", Cassina.

Kromad stålrörsstomme. Klädsel av svart läder. Märkt. Sitthöjd ca 53 cm.

Aktuellt bud 8 600 SEK
Utropspris
15 000 SEK

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ROLAND WILHELMSSON, soffbord/Bänk, furu, AB Karl Andersson & Söner 1960-70 tal.

Furu. Längd 140, bredd 50, höjd 36 cm.

Aktuellt bud 6 866 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, skålar, 2 st och skålfat, 2 st, fajans, Gustavsberg Studio.

Dekor i olika kulörer. Signarade med studiohanden samt SWEDEN. Fajansmålare bland annat Kurt Addin, Alf Jarnestad och Franca Pugno. Lövformad skål 16,5 x 15,5 cm. Lövformat skålfat 21 x 17 cm. Runt skålfat 17,5 x 16.5 cm. Oregelbunden skål 20 x 15,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda Unique, signerad.

Glasblock med handmålad dekor. Signerad KOSTA BODA UNIQUE 1373989 Ulrica HV. Höjd 33 cm. Sockel höjd 15 cm medföljer.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRUNO MATHSSON, ett par, "Jetson", Dux.

Underreden i kromad metall. Sitsar av läder. Snurrbara. Med nackkudde. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 9 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERTIL VALLIEN, objekt 7 st, glas, "Metropolis", flertalet signerade och numrerade.

Rosa signerad 'Prov B Vallien'. Gröna osignerad. Övriga signerade och numrerade. Höjd ca 22 - 40 cm.

Aktuellt bud 4 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLOF OTTELIN, bokhylla, "Formula", Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik 1960-tal.

Nertill jalusindörrar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Längd 150 cm, djup 46 cm, total höjd 185 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
PREBEN FABRICUS & JØRGEN KASTHOLM, soffa, 1900-talets andra hälft.

Stomme av kromad metall. Lösa plymåer i sits och rygg klädda med svart skinn. Armlän med lindat läder. Sitthöjd 44, längd 145, höjd 72, djup 75 cm.

Aktuellt bud 19 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
OIVA TOIKKA, figurin, glas, Iittala,

Fågel. Etikettmärkt. Längd 30, höjd 15 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Vår Fru", O.H. Sjögren, Tranås. Brickmärkt. 1900-talets andra hälft.

Stomme av valnöt. Fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 43, höjd 100 cm.

Aktuellt bud 2 550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Arnulf Bjørshol, taklampor, ett par, "Viking", Høvik, Norge, 1950/60-tal.

Kupor av opalglas. Stänger av mässingsfärgad metall. Modellnummer 7692. Höjd 90 cm, diameter ca 30 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KENNETH BERGENBLAD, bord, prototyp, "Inter", Dux, 1980-tal.

Kromat underrede med skiva av laminat. Diameter 60, height 57 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark, 2000-tal.

På snurrfot av aluminium. Klädd med gul textil. Sitthöjd 38 cm. Bredd 87. Djup 70. Höjd 108 cm.

Aktuellt bud 27 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", Fritz Hansen, 1900-talets andra hälft.

Stomme av förkromad metall. Sitsar av teakfaner. Olika plasttassar. Sitthöjd 44 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Myran", Fritz Hansen, 1900-talets andra hälft.

Underrede av metall. Formpressad sits av teak. Sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud 26 100 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KENNETH BERGENBLAD, soffbord, "Antonio", Dux, 1980-/1990-talet.

Kromad benställning. Lös skiva av glas. Längd 110, djup 110, höjd 41 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SIMON GATE, SKÅL med FAT, "Slöjdansen". signerad Orrefors Gate.

signerad Orrefors Gate 109.1924. Graverad dekor av dansande nakna kvinnor. Längd 21,5 cm. Bredd 16 cm. Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ULF SCHERLIN, "Soffbord 12".

ULF SCHERLIN, "Soffbord 12".

Stomme i metall och mässing. Rund skiva i laminat. Diameter 101 cm. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MONICA BRATT, glas 84 st samt 3 förpackningar, för Reijmyre 1950-tal.

Mambo 36 st , höjd ca 8 cm + förpackning; Samba 7 st, h ca 7 cm + förpackning; Raspa 5 st, h ca 5,5 cm + förpackoning; samt 31 st, h ca 6,5 cm och 5 st, h ca 7 cm. Några med etikett.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, sterling silver, halsband, Lund, 1945.

Stavlänk. Längd ca 76 cm. Vikt ca 114 g.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA Italien 1960-tal.

TAKLAMPA Italien 1960-tal.

För tre ljuspunkter, stomme av vitlackerad metall behängd med glasrör i två våningar, diameter 39, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, Danmark, 1940-tal.

SOFFA, Danmark, 1940-tal.

Svängd form. Klädd och stoppad. Längd ca 204 cm. Sitthöjd ca 37 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FÅTÖLJ 'Papageno', Jan Armgardt för Leolux, 2000-tal.

Gult skinn. med ben i gjuten och polerad aluminium. Sitthöjd ca 37 cm, höjd ca 80 cm, djup ca 80 cm, bredd ca 87 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampor, 2 st för Orrefors,  1900-talets mitt.

Stomme i mässing. Skaft delvis i med glas. Formpressad kupa. Höjd ca 80 cm. Diameter 35 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KAJ FRANCK, VAS, glas, KF 234, signerad K. Franck Nuutajärvi Notsjö -59.

Mörkblått och klart glas. Höjd 18,5 cm

Inga bud
Utropspris
300 EUR
ALBERTO MEDA, KONTORSSTOL, "Meetingframe 44/437" för Alias, Italien, 2000-tal. Modellen formgiven 1992.

Rygg och sits med nätvävsklädsel. Snurrmekanism, fyrdelad fot i polerad aluminium, justerbar höjd. Bär tillverkarens etikett.

Inga bud
Utropspris
400 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, SKÅLAR, 5 st, keramik, signerade F.H.Kj. Arabia.

Invändigt turkostonad eller röd glasyr, ytterom mörkbrun. Höjd 4 cm, diameter 7,5 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, BORD 95, Artek, 1900-talets slut.

Halvmåneformad, L-ben i lackad björk, vit laminatskiva. Bredd 120 cm, djup 60 cm, höjd 71 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
ALBERTO MEDA, KONTORSSTOL, "Meda Conference chair" för Vitra. Modellen formgiven 1998.

Sits och armlän beklädda med svart läder, ryggen i ljus nätväv. Snurrmekanism, fyrdelad aluminiumfot. Stämpelmärkt "Meda chair Alberto Meda Vitra". Instruktionshäfte medföljer.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
KIRSTI ILVESSALO, RYA. 160x110 cm.

Fullmåne.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
TAKLAMPOR, ett par, modell AE 97/25, Itsu 1960-tal.

Vit metall. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 18 cm. Diameter 25 cm.

Inga bud
Utropspris
400 EUR

Inga bud
Utropspris
400 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Variaatio", Avarte. Formgiven 1986.

Bredd 100 cm, sittdjup 50 cm, sitthöjd 41 cm, totalhöjd 73 cm,

Inga bud
Utropspris
400 EUR
GÖRAN WÄRFF, skulptur, glas, signerad.

I form av hand. På lös sockel av trä. Bredd 16. Höjd 24 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KARIN MOBRING, fåtölj, "Natura", IKEA, 1970-tal.

Furu. Sits i ljust läder. Sitthöjd 35 cm. Höjd 69 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS PEHRSON, golvlampa "Bumlingen" Ateljé Lyktan Åhus, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Två ställbara ljuspunkter. Höjd 133 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg, 1900-talets andra kvartal.

Grön glasyr med målad dekor av silver i form av fiskar. Diameter 18. Höjd 18 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ÅKE AXELSSON, stolar, 6 st, "Gästis", Galleri Stolen, 1900-tal.

Lackerad bok med sits i ljust skinn, märkta undertill. Sitthöjd 45 cm, stapelbara.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1970-tal.

SOFFBORD, 1970-tal.

Stomme av mässing. Oval skiva av glas. Längd 150 cm, bredd 90 cm, höjd 47 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SVANTE SKOGH, skrivbord, "Pl. Uddebo", AB Möbelfabriken Balder, Vaggeryd, 1950-tal.

Teak och teakfaner. Sex lådor. Längd 135, bredd 70, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, "Wind", Dux, 2000-tal.

SOFFA, "Wind", Dux, 2000-tal.

Lösa plymåer med tygklädsel. Längd 230, djup 80, sitthöjd ca 40, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANS J WEGNER, stol, "Hjertestolen", Fritz Hansen, Danmark, 1950-tal.

Stomme av ek, originalsits i svart läder, etikettmärkt. Sitthöjd 39 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE VODDER, soffbord, för Cado, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Stomme av betsad bok. Bordsskivan fanerad med mahogny. Märkt. Bordets längd 140, djup 80, höjd 50 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, ring, sterling silver, sannolikt 1980-tal.

Märkt 'TORUN STERLING'. Ring strl ca 16/56, vikt 4 g.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Italien, "Silk Scheherazade 2 tiers Geometric", Fortuny, 2000-tal.

Pagodformad. Textil med guldfärgad mönster samt dekor av glaspärlor. Avslutande tofs i brons, glas och textil. Diameter 85 cm, höjd ca 110 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
YRJÖ KUKKAPURO, FÅTÖLJ, "Experiment", Avarte, Finland 1980-tal.

Förkromade stålrör, målat trä, samt laminerad björkfaner. Svart, stoppad läderklädsel med dragked, fastsättning i stommen med knäppen. Sitthöjd ca 35 cm, totalbredd 64,5 cm, totalhöjd 73 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
300 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, soffbord, "Experiment", Avarte Finland 1980-tal.

Svartlackerad, laminerad björkfaner, förkrommade stålben, konturerad långsida, underliggande hylla. Längd 105,5 cm, djup 58 cm, höjd 42 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
GUIDO GAMBONE, vas, stengods, Italien, 1950-/60-tal.

Rund botten, indragen till tre mynningar, handmålad dekor av gula fåglar. Signerad GAMBONE ITALY. Höjd 21,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GILLIS LUNDGREN, fåtölj, "Impala", IKEA.

Stomme i kromad metall. Klädd i röd textil med knapphäftning. Sitthöjd 24/29, höjd 70, bredd 75, djup 110 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GILLIS LUNDGREN, fåtölj samt bord, "Impala", IKEA.

Stomme i kromad metall. Bordskiva i mörkbetsat trä. Fåtölj klädd i röd textil med knapphäftning. Sitthöjd 24/29, höjd 70, bredd 75, djup 110 cm. Bordets längd 94, djup 47, höjd 29 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GILLIS LUNDGREN, soffa samt bord, "Impala", IKEA.

Stomme i kromad metall. Bordskiva i mörkbetsat trä. Soffa klädd i röd textil med knapphäftning. Sitthöjd 24/29, längd 200, höjd 56, djup 100 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK