DESIGN

Här finner du designföremål inom många kategorier; möbler, glas, belysning, keramik, silver, tenn mm, från jugend, dvs 1890-tal, hela 1900-talet till nutid med namngivna skandinaviska och internationella formgivare och/eller producenter.
Har du designföremål hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

BRUNO MATHSSON, fåtölj med fotpall "Pernilla 69", DUX.

Skiktlimmad bok, canvas, ljust läder, Brännstämplad. Sitthöjd ca 30-40 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHANNES FOERSOM & PETER HJORT-LORENTZEN, fåtöljer ett par 2000-tal.

Stomme av metall, klädd rygg,sits och armstöd, snurrbara

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, fåtölj, modell 406, Atek 1900-talets slut.

Böjträ samt sadelgjord.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, figurin, lergods, Upsala Ekeby, 1940-/50-tal. Samt figurin, okänd formgivare.

I form av elefant. Crèmefärgad glasyr. Höjd ca 34 cm, längd ca 38 cm. Sittande björn, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TIMO SARPANEVA, KONSTGLAS VAS. Signerad Timo Sarpaneva iittala -54.

Klart och grönt glas, höjd 12 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, "Mona", Schölds Möbler, Rörvik, 1960-tal.

Teak. Tresits. Längd 176 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, två stycken, stengods, "Malin" och "Johanna", Gustavsberg.

Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 1 439 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS J WEGNER, stolar, tre stycken, "Hjertestolen", Fritz Hansen, Danmark.

En med stomme av ek och sits i teak Brännmärkt FH. Två i ljusare träslag utan märkning. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 5 100 SEK
Utropspris
4 500 SEK
NILS GAMMELGAARD, fåtölj, "Oti", IKEA, 1900-talets andra hälft.

Lackerad genombruten metallstomme. Längd 94, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS BERGSTRÖM, vägglampor, ett par, V319, Ateljé Lyktan, formgivna 1947.

Mässing. Invändigt lackerade. Höjd ca 23 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ULLA PROCOPÉ, kaffeservis, 27 delar, porslin, "Valencia", Arabia, 1900-talets andra hälft.

13 kaffekoppar med fat. Skål på fot, diameter 23,5 cm, höjd 12 cm. Gräddkanna, 12 assietter, diameter 17 cm. extra kaffefat medföljer.

Aktuellt bud 4 505 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH-5", Louis Poulsen, Danmark.

Lackerad metall. Diameter 50, höjd 25 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ORREFORS GLASBRUK, ljuskrona, troligen Fritz Kurz, 1940-50-tal.

Gjutet glas, lösa bladformade stänglar, tre ljuspunkter ovan nedre skål, total diameter ca 60 cm, höjd ca 65 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN MARKELIUS, tyg, "Ratio", 7 meter.

I blått och grått mot vit botten. Enligt uppgift 7 meter långt. Bredd 150 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, ytterfoder, stengods, Gustavsberg.

Ansiktsvas, signerad LISA L. MADE IN SWEDEN. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS HOLMSTRÖM, vägglampetter, ett par, mässing, Firma Lars Holmström Arvika.

Stiliserade blad. Hamrad dekor. Höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Moses", K-Studion, Gustavsberg.

Liggande katt. Glaserad. Längd 30 cm. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 920 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PHILIPPE STARCK, taklampa, K Tribe S2. Flos. Sent 1900-/tidigt 2000-tal. Höjd ca 30 cm.

Av plast. Diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GILLIS LUNDGREN, barnstol, för Ikea.

Blå plast. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 55 cm, höjd 89 cm. Märkt undertill.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EWALD DAHLSKOG, vas, fajans, Bo Fajans.

Bukig vas med hänklar. Märkt Topas. Height 30 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Vågig mynning, ljus glasyr. Stämplad. Höjd 42,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GÖRAN STRAND, skrivbord, modell "A10", Lelångs Möbelfabrik, 1950-/1960-tal.

Ek och ekfaner. Hurts med tre lådor. Baksida med hyllplan samt nedfällbar lucka med bakomliggande förvaring. Etikettmärkt. Längd 136,5. Bredd 79. Höjd 74 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall "Lamino", Swedese.

Stomme av ek. Fast stoppad rygg och sits. Klädsel av fårskinn. Sitthöjd ca 42 cm.

Aktuellt bud 5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MARCEL WANDERS, taklampa “Skygarden 2”, Flos.

Svartlackerad skärm insida med vit stuckatur i blommönster. En ljuspunkt. Diameter 90, höjd 45 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANDERS PEHRSON, vägglampa/sänglampa, "Bumling", Ateljé Lyktan.

Lackerad plåt. Raster av plast. Böjbar arm. Etikettmärkt. Skärm diameter 20 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, variant av nummer 2177.

Teak. Tre hyllplan varav det övre med värmeplatta. På fyra gummihjul. Grillplatta medföljer. Längd 82, bredd 61, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AIMO OKKOLIN, SKÅL, "Kukka" (Blomman), glas, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.

Ljusblå- / lilatonad (neodym), fasetterad kristall. ø 16 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
200 EUR
TAPIO WIRKKALA PARTI BESTICK, silver, "Tapio", Kultakeskus, Tavastehus 1960/-70-tal. Vikt ca 320 g.

6 matskedar. Längd 18 cm. 6 kaffeskedar. Längd 12 cm. Ostkniv. Längd 22 cm.

Aktuellt bud 123 EUR
Utropspris
200 EUR
AIMO OKKOLIN, skål, "Kullero"(Smörboll), signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy.

Klar fasetterad kristall. Diameter 22 cm, höjd 12 cm.

Aktuellt bud 125 EUR
Utropspris
300 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Orkidé", signerad Timo Sarpaneva -3568.

Klart glas. Ångblåsningsmetod, fasetterad. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
AIMO OKKOLIN,  VAS,"Näckros", signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy.

Ljusblå/violett (neodym) fasetterad kristall. Diameter 19 cm. Höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
300 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ SAMT FOTPALL, 'Caravelle', tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal.

Stomme i teak. Fast stoppad klädsel med knappar. Nackkudde och plymåer. Bredd 85 cm, sitthöjd ca 37 cm, total höjd 95 cm. Fotpall, 47x47 cm, höjd 37 cm.

Aktuellt bud 620 EUR
Utropspris
700 EUR

Gul (cerium) fasetterad kristall. Diameter 27 cm. Höjd 12,5 cm.

Aktuellt bud 628 EUR
Utropspris
600 EUR
POUL HENNINGSEN, PH-3, Danmark 1930-tal.

Skaft och fot i patinerad metall. Två skärmar i bärnstensfärgat glas. "PH-3 PATENTED". Största skärmens diameter 33 cm. Height 43 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
DAVID ROSÉN, tillskrivna, ett par fåtöljer, "Berga", 1900-tal.

Lackerad furu. Sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
DAVID ROSÉN, tillskrivet, bord, "Berga", 1900-tal.

Lackerad furu. Längd 120 cm. Bredd 63 cm. Höjd 65,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
JENS QUISTGAARD, gjutjärnsgrytor, 2 st samt stekpanna, + tallrikar, 6 st, Danmark, 1950/60-tal.

Emaljerade. Två grytor med lösa lock, en av dem med flätad ställning på teakben. Stekpanna med flätat handtag. Sex tallrikar i teak, märkta "Illums Bolighus". Längd 17,5- 39 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, sänggavlar, ett par, "Guldheden", Åfors Möbelfabrik, 2000-tal.

Lövträ. Två huvudgavlar. För madrass med bredd 105 cm. Brännstämplade. Längd 111 cm, höjd 102 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR ANDER, kandelabrar, 2 st, Ystad Metall, 1900-talets mitt.

För sju smala ljus vardera. En i svartlackerad metall och koppar. An i mässing, svartlackerad metall och teak. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATBORD, Threemen, 1950/60-tal.

Skiva fanerad med teak. Ben av bok. Två iläggsskivor. Etikettmärkt. Längd 100-190, bredd 100, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljuskrona, mässing, "Reflex", Skultuna.

För tre ljus. Stämplad. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, skål och lockurna, stengods, Rörstrand Ateljé.

Signerade R ATELJÉ CH S-e SWEDEN. Vas med reliefdekor. Höjd 16,5 cm. Skål med krackelerad glasyr. Diameter 13,5 cm. Lockurna med ljus glasyr. Höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljuslampetter, ett par, mässing, "Reflex", Skultuna.

För ett ljus vardera. Nr 79. Stämplade. I originalkartonger. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, sängbord, modell 914, ett par, Firma Svenskt Tenn.

Mahogny. Nyckelbrickor och draghandtag av mässing. Kanten med upphöjd list, utdragslåda vid fonten samt med undervarande hyllplan. Bredd ca 40, djup ca 65, höjd ca 57 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL MALMSTEN, byrå, "Vidar", 1900-talets andra hälft.

Fanerad med ek. Bredd 76, djup 42, höjd 87 cm. Märkt vid baksidan. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, "Capri", Trensum.

Fanerat med teak, oregelbunden form. Längd 169. Bredd 92. Höjd 52 cm

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, stengods, Rörstrand.

Brun harpälsglasyr. Signerad R CHS SWEDEN CEQ. Diameter 30 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, ASEA Belysning, 1950/60-tal.

Lackerad metall och mässing. Modellnummer E1518. Märkt untertill. Höjd 138 cm. Tygskärm medföljer.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, Malmö, 1950-tal.

Lackerad metall och mässing. Ställbar skärm. Modellnummer 5749. Stämpelmärkt EB. Höjd 52 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Stugan", O.H. Sjögrens Stoppmöbler, Tranås.

Stomme av ek. Lös stoppad rygg och sits. Märkt med plakett. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, "Softling", Hans Philip Zachau, Ateljé Lyktan, formgiven 1982.

Kromad fot på rund lackerad sockel. Lackerad genombruten skärm med ekfanérad topplatta. Diameter 65 cm, höjd 130 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, soffbord, "Ovalen", Carl Löfving & Söner, Tibro, 1900-talets andra hälft.

Körsbär. Märkt. Längd 120 cm, bredd 55 cm, höjd 61 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna.

I form av propellrar. Stämplade. Två i originalkartong. Diameter 10 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.

Rotfanerad skiva, fyrdelad centralfot. Diameter 145 cm, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, whiskyglas, 13 st, "City", Kosta, 1900-talets andra hälft.

Slipad dekor. Höjd ca 6 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, karmstolar, 8 st, "Småland", 1900-talets andra hälft.

Mörkbetsade. Spjälad genombruten rygg. Sitthöjd ca 43,5 cm.

Aktuellt bud 3 001 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, FÅTÖLJ, "Jetson", 1900-talets andra del.

Kromad benställning, snurrbar. Klädsel av ljust skinn, nackkudde. Etikettmärkt. Sitthöjd ca 43 cm.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Christina STRAND, Niels HVASS, matbord "Straight", Carl Hansen, Tranekær Furniture AS, Danmark.

Körsbär och aluminium. Märkt. Två extra skivor à 55 cm vardera medföljer. Längd 190. Bredd 94. Höjd 71,5 cm.

Aktuellt bud 5 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HARRI KOSKINEN, Lantern lampa, IITTALA, 2000-tal.

Vittglas. Höjd ca 60 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Böjträ samt sadelgjord.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HARRY BERTOIA, stolar, ett par, "Sidechair", Knoll.

Kromat metallrutnät. Lös tunn dyna. Bredd 53, höjd 73. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, hänge, "Äpple", silver. Kultakeskus, Helsingfors 1975.

Hängets bredd ca 8 cm, höjd totalt ca 8 cm. Den innersta silverringen saknas.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
800 EUR
TIMO SARPANEVA, VAS OCH SKÅL, glas, "Jättens näve" och "Jättens vagga", signerade.

Sandblästrad och polerad med syra. "Jättens näve", höjd 19 cm, signed Timo Sarpaneva Iittala. "Jättens vagga", längd 13,5 cm, signerad Timo Sarpaneva Iittala -55.

Aktuellt bud 175 EUR
Utropspris
200 EUR
KATI TUOMINEN-NIITTYLÄ, LAMPFOT, keramik, monogramsignerad TK, Arabia.

Ej elektrifierad. Höjd 40 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
AIMO OKKOLIN, SKÅL, "Näckros", signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.

Klart, fasetterad kristall. ø 14 cm, höjd 10 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
BESTICK, 16 st, silver, Suomi-serien, Kultateollisuus, Åbo 1990-2000.

Sex skedar, längd 17 cm. Sex teskedar, längd 12 cm. Osthyvel, längd 22. Ostkniv, längd 19,5 cm. Serveringsbestick, längd 21-24 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Orno, 1900-talets mitt.

Fot i akryl med mässing. Höjd inkl tygskärm 37 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
PAAVO TYNELL, KANDELABER, polerad mässing, 1930-tal.

För tre ljus, bredd 22 cm, höjd 24 cm.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
200 EUR
ANTTI EVÄVAARA, FÅTÖLJER, ett par, "Nest", Studio Antti E, Martela, Finland 1980-tal.

Halvmåneformad stomme fanerad med masurbjörk, fast stoppad klädsel och plymå ovanpå resårsits. Bredd 74 cm, sitthöjd ca 40 cm, totalhöjd 74 cm.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPOR, 2 st, Thorn Orno, 1900-talets slut.

Aluminiumskärm, höjd 28 cm, diameter 32 cm. Etikettmärkta av tillverkaren.

Aktuellt bud 145 EUR
Utropspris
150 EUR
KAJ FRANCK SNAPSGLAS 5023, 6 st, OCH FLASKA, 1900-talets mitt.

Rött glas. Snapsglas av Notsjö, höjd 5,5 cm. Flaska av Riihimäen Lasi, höjd 19 cm.

Aktuellt bud 90 EUR
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, "Tolomeo, micro", Michele De Lucchi och Giancarlo Fassina, Artemide, Italien.

Ställbar arm och skärm. Totalhöjd 73 cm, basen ø 17 cm. Bär tillverkarens stämpel, den ena även etikettmärkt.

Aktuellt bud 271 EUR
Utropspris
150 EUR
KARMSTOL, "Louis Ghost", Philippe Starck för Kartell.

Formgjuten transparent plast. Märkt. Sitthöjd 47 cm, totalhöjd ca 94 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, matbord, "Vardags ".

Vitlackerat. Oval form. En iläggskiva á 49 cm. Längd 160, bredd 100, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Cerium-gul, fasetterad kristall. ø 12 cm, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 190 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR AALTO, glasskulptur, 4 delar "Aalto-blomman", 1900-talets senare hälft.

Klart glas. Höjd ca 18 cm.

Aktuellt bud 310 EUR
Utropspris
500 EUR
TAKAMPEL, Swedish Grace, Sannolikt Orrefors, 1920 / 30-tal. Höjd ca 14.

Kupan av blåtonat glas samt med dekor i relief. Diameter ca 31 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARIAN ZAWADZKI. Golvvas, lergods, Unikat.

Polykrom dekor av bland annat ormar. Höjd ca 56 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HARRY BERTOIA, "Side chair", stol.

Vittlackerat metallrutnät. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NILS FOUGSTEDT, skulptur, gips, signerad och daterad 1947.

Kvinna med fågel. Höjd ca 22 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, barnstolar, 2 st och bord.

Lackerad trä. Sitthöjd ca 44 cm. Mordets mått ca 80x60x49 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KNUD KYHN, figurin, stengods, Royal Copenhagen, Danmark.

Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superelips" , Firma Karl Mathsson Värnamo.

Målad skiva. Oval form. Spännben i kromad metall. Längd 220 cm, bredd 110 cm, höjd 75 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.

Rund skiva i marmor. Underrede i metall. Diameter 90 cm. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
R ESSEN, ett par ljusplåtar, mässing, Borås, 1985.

Oktagonala. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERNST BILLGREN, "Konungens budbärare", saltkvarn.

Kvarn i olika träslag krönt av bronserat älghuvud. Plaketter i gulmetall med text "SAL" på framsida respektive signatur på baksida. Höjd 33 cm. Originalkartong medföljer.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MONICA ARMANI, skrivbord, "Progetto", B&B Italia.

Benställning av förkromat stål. Skiva av vitt laminat med två uttagna hål. Tillhörande hurtsar. 173 x 173, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Albin i Hyssna ab.

Böjträ. Genombruten rygg och sits.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, vägglampetter, 4 st, mässing, "Pendel", Skultuna.

För smala ljus. Stämplade. Total höjd 50 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljuslampetter, 3 st, mässing, "Reflex", Skultuna.

För ett ljus vardera. Nr 79. Stämplade. En i originalkartong. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, karmstolar, ett par, modell 46, Artek, 1900-talets slut.

Stomme i böjd, lackerad björk. Stoppad sits och rygg, armlän med tvinnad rotting. Bredd 61 cm, sitthöjd 44 cm, total höjd 76 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
400 EUR

Aktuellt bud 74 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, soffbord, Artek, 1980-tal.

L-ben i lackad björk, ekskiva. Bär tillverkarens stämpel. Längd 120 cm, bredd 75 cm, höjd 56 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
300 EUR
ANTONIO CITTERIO & OLIVER LÖW, bord, "Leopoldo" för Kartell, Italien.

Ihopfällbart bord med vinröd plast yta. Förkromade ben. Bär tillverkarens stämpel. Längd 61 cm, bredd 47 cm. Höjd 68,5 cm. Total höjd ihopfällt 107 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
BORDSLAMPA, "Tolomeo, mini", Michele De Lucchi och Giancarlo Fassina, Artemide, Italien.

Ställbar arm och skärm. Totalhöjd ca 108 cm, basen ø 20 cm. Bär tillverkarens stämpel, etikettmärkt.

Aktuellt bud 182 EUR
Utropspris
200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA, modell 1319, Stockmann Orno, 1950-tal.

Ljusgröntonat, matterat glas och mässing. Höjd ca 26 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
300 EUR
HANS J WEGNER, bokhylla, Ry Möbler, 1950/60-tal.

Fanerad med teak. Märkt med stämpel på bakstycket. Bredd 100, djup 33, höjd 109 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN 901, Artek, 1900-talets slut.

Stomme i laminerad björk. Hyllorna med vit laminat. Total längd 90 cm, bredd 50 cm, höjd 56 cm.

Aktuellt bud 590 EUR
Utropspris
700 EUR