Design – tidlösa och ikoniska möbler och föremål

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker - från 1800-talet och fram till idag. Att köpa design är att investera i sitt hem, och allt som betecknas design är ofta väl investerade pengar. Inte sällan höjs priserna då de föremålen blir mer populära på marknaden. Idag innehar vår designavdelning skandinavisk design, finsk design, likväl som objekt från internationella formgivare. Inred vackert – inred med design.
Har du designföremål hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Till värdering online >

PIERO FORNASETTI, ask för spelkort, Italien 1950-tal.

Emaljerad plåt med motiv av kortlekar, inre låda av trä, 14 x 11 cm, höjd 4 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HELEN KÖNIG SCAVINI, figurin, "Maternità", n. 410, Lenci, Italien 1930-tal.

Flintgods, mor med barn, polykromt bemålad. Signerad Lenci MADE IN ITALY, målarsignatur GG? Höjd 31,2 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
YNGVAR SANDSTRÖM, bänk, "Tokyo" Triva-serien för Nordiska Kompaniet, Formgiven 1962.

Bänk av ek. Etikettmärkt NK:s verkstäder Nyköping och daterad 65. Längd 141, bredd 42, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 3 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIMON GATE, likörset, Sandviks Glasbruk, karaff med propp och 8 glas. 1920-tal.

Bruntonat sodaglas, karaff med lövformad propp, höjd 37 cm. Åtta glas på fot, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS PEHRSON, golvlampa, modellnummer 591, "Simris"/"Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus.

Golvlampa i modell "Simris"/"Olympia" formgiven av Anders Pehrson för Ateljé Lyktan, Åhus. Stomme av förkromad metall med ben klätt med skinn. Golvlampans skärm i vitlackerad metall är ställbar på en höj- och sänkbar arm. Etikettmärkt Atelje Lyktan Åhus Made in Sweden. Modellnummer 591. Minimihöjd 120 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, mässingSkellefteå, 1960-tal.

Ett apr sänglampor av mässing och teak. Ställbara, invändigt vitlackerade skärmar. Stämplade BJS. Modellnummer 34. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MART STAM, karmstolar, 4 stycken, Fasem, Italien.

Märkta. Stolarna har en stomme av stålrör samt en klädsel i rött läder. Sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, soffa samt fåtölj, France & Daverkosen, Danmark. 1950-tal.

Soffan och fåtöljen är märkta. Mörkbetsat trä, lösa klädda dynor. Soffans längd 137 cm. Sitthöjd 44 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF FRANK, byrå, model 851, formgiven under 1930-talets senare hälft.

Byrån är i mahognyfaner och har handtag i mässing. Byrån har 6 lådor. Bredd 74, djup 38, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SEVERIN HANSEN, sybord, Danmark. 1950-tal.

Teak. Raka, avsmalnade ben. Undertill utdragbar rottingkorg. Längd 58, bredd 44, höjd 52 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, "Tolomeo", Michele De Lucchi och Giancarlo Fassina, för Artemide, Italien.

Märkt under foten. Lampan är i metall med en reglerbar ljusarm, höjden är 60-120 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, soffa, "Dymling", Swedese, troligen 1970-tal.

Stomme av furu. Lösa dynor klädda med textil. Längd 235 cm, djup 86 cm, sitthöjd ca 33, höjd 65 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
INGRID ATTERBERG, vas samt fat, legods, "Grafika", Upsala-Ekeby.

Vas och fat av glaserat och handmålat lergods ur serien "Grafika" designad av Ingrid Atterberg för Upsala Ekeby. Djupstämplade och numrerade 2085 respektive 2082. Vas höjd 31 cm. Fat diameter 37 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN LARSSON, soffbord, Sven Larsson Möbelshop, 1900-talets andra hälft.

Furu. Närmast kvadratisk skiva. Signerad i foten. 122 x 120 cm, höjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
PALLAR, 3 st, "Pants", formgivna och tillverkade av  Choise 2017.

Målad ek. Bär etikett. Bredd 40 cm. Höjd 74 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
NANNY STILL, FLASKA, glas, signerad Riihimäen Lasi Oy Nanny Still.

Blått glas. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, skål samt glas 5 st, "Flora", Nuutajärvi Notsjö. I produktion 1966-1991.

Skål. Diameter 24 cm. Höjd 14 cm. Dricksglas, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
FÅTÖLJ SAMT FOTPALL, Dux modeller tillverkare Asko 1960-tal.

Fåtölj; Duxiesta-Set 4 nr 04021. Dux-modell. Asko 1962-1967. Bredd 73 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Fotpall; 54 nr, Dux modell, formgivning Folke Ohlsson, Asko. 1962. Bredd 62 cm. Sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
300 EUR
BYRÅ, Asko 1930-tal.

BYRÅ, Asko 1930-tal.

Betsad björk med svärtade detaljer. Fem draglådor. Bredd 90 cm. Djup 45 cm. Höjd 74 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 240 EUR
Utropspris
300 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA, modell 3053, Stockmann Orno 1900-talets mitt.

Mässing, för en ljuspunkt. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
OIVA TOIKKA, POMPOM FLASKA. N 526, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. Formgiven 1970.

Flerfärgat glas. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
700 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Turmalinbro", turmalin, 14K guld. Lapponia 1971.

Storlek 17,25. Vikt ca 8 g.

Aktuellt bud 290 EUR
Utropspris
400 EUR
LAPPONIA, MANSCHETTKNAPPAR, 2 par, silver.

28 x 21 mm, "Andromeda", Björn Weckström 1969 17 x 10 mm

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
TAPIO WIRKKALA,  VAS, glas, "Kalvolan kanto" (Stubbe), signerad Tapio Wirkkala Iittala 2000.

Klart glas, höjd 20 cm.

Aktuellt bud 170 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1989, numrerad 560/2000.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, VASER, 2 st, signerade Alvar Aalto. Iittala 1900-talets slut.

Minsta storleken till "Aalto blomman" skulpturen. Bär etiketter. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
GUNNAR CYRÉN, BESTICK, 50 delar, rostfritt stål, "Nobel", Gense.

12 st matgafflar, längd 19 cm 12 st matknivar, längd 22 cm 12 st matskedar, längd 18,5 cm 12 st teskedar, längd 12,5 cm Salladsbestick, ett par, längd 24 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing och teak, Skellefteå, 1960-tal.

Ett par bordslampor av mässing och teak från Skellefteå, 1960-tal. Ställbara, invändigt vitlackerade skärmar. Stämpalde "SKELLEFTEÅ BJS SWEDEN". Modellnummer 51. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NANNY STILL, vas, 'Vuokko', Riihimäen Lasi Oy, Finland, 1950-tal.

En glasvas 'Vuokko' från Riihimäen Lasi Oy i Finland, Klarglas med randigt nderfång i blått och vitt. Signerad Riihimäen Lasi Oy Nanny Still. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 707 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WOLFGANG LAUBERSHEIMER - HYLLA, 'Tensolibreria', WL2, design 1985, MisuraEmme Italien.

Målad plåt samt vantskruvar och vajer. Etikettmärkt, numrerad 1741. Höjd 230 cm, djup 31 cm, hyllans bredd inkl krokar m m ca 41 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
INGMAR THILMARK, fåtölj "Axamo" för OPE, 1960-tal.

Stomme i teak. Rygg och sits klädd i skinn. Djuphäftade knappar. Sitthöjd ca 39 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LE CORBUSIER, snurrfåtölj "LC7" Cassina 1900-talets senare del.

Stomme av förkromad metall, sits och rygg/armstöd klädda med svart skinn, märkt i godset samt numrerad 12206, sitthöjd ca 49 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUNNEL NYMAN, VAS, "Serpentin", signerad med G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö. 1950-tal.

Frihandsblåst kristall med innesluten, silverskimrande opalspiral. Höjd ca 41,5 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS, glas, signerad med syrapenna G. Nyman Nuutajärvi Notsjö.

Svagt gröntonat glas med musch. Signerad med syrapenna. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
AIMO OKKOLIN, vas, "Kullero" (Smörboll), signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy.

Klar fasetterad kristall. Diameter 30,5 cm, höjd 14 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
500 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -51.

Bärnstenstonat och klart glas. Med musch. Signering med syrapenna. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
AIMO OKKOLIN, VAS "Kullero" (Smörboll), signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy.

Fasettslipad kristall. Etikettmärkt. Höjd 25 cm..

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
300 EUR
LIISA VITALI, ÖRHÄNGEN, "Vår", 14K guld. Westerback, Helsingfors 1973.

Diameter 20 mm, skruvlås. Vikt totalt ca 7 g.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
300 EUR
HEIKKI TURUNEN, BORDSLAMPA, "Efekti", modell 940-404, Orno. Formgiven 1982.

Akryl och metall. Höjd 59 cm, diameter 45 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat",  för Firma Svenskt Tenn, efter 1985.

Skiva fanerad med rot. Brännmärkt "Josef Frank Svenskt Tenn". Längd 105. Bredd 105. Höjd 48,5 cm.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL MALMSTEN, skåp, "Undantaget".

Vitrinskåpet är tvådelat, fanerat i ek, och har glasade dörrar upptill och hyllplan i glas. Skåpet har en utdragbar skiva i mitten samt skåpdörrar nedtill. Bredd 96, djup 38, med utdragen skiva djup 60, höjd 176 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF FRANK, tevagn, Firma Svenskt Tenn, modellnr 691.

Stomme av blått pulverlackerat järn med 3 slipade glasskivor i olika storlekar. På fyra hjul. Längd 85, bredd 49, höjd 69 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LAPPONIA, HALSSMYCKE och BROSCH, silver. 1993-95.

Halssmyckets längd 40 cm. Broschens längd 85 mm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
LAPPONIA, ARMBAND och HÄNGE, silver. 1970-85.

Armband: Björn Weckström 1970, bredd 11 mm, längd 17,5 cm, Hänge: 1985, höjd 30 mm, kedens längd 40 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Iguana", akryl, silver. Lapponia 1971.

Hängets höjd 48 mm, kedens längd 42 cm

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
ANNE NILSSON, vas, glas, signerad, Orrefors, 1900-talets slut.

Underfång i brönt och gult. Signerad Orrefors 921078 Anne Nilsson 1-86. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 1 550 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Underfång i vitt med svarta ränder. Signerad Orrefors 938978 Anne Nilsson EA 1-88. Höjd 44,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, modell 2236, "Bond", Natuzzi, Italien, 2000-tal.

Delbar rygg. Helstoppade med tygklädsel på snurrbar metalfot. Sitthöjd ca 43, höjd 104 cm vardera.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNILLA ALLARD, rullbord, "Chicago Trolley I", för Lammhults.

Rundad form med tre hyllplan. Kromad metallstomme, lösa glasskivor. Diameter 54, höjd 56 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDEBOARD, 1960-tal.

SIDEBOARD, 1960-tal.

Fanerat med teak. Fem lådor i mitten flankerade av två skåp med skjutdörrar. Längd 160 cm, djup 42 cm, höjd 79 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, stolar, 4 st, "Pinnochio".

Rödmålade. Spjälrygg. Sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER EKLÅS, soffbord / mediebänk, "Velodrome", Designtorget, 2000-tal.

Signerat. Siktlimmad valnöt. På hjul. Längd 93. Bredd 49. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EVALD NIELSEN, BROSCH, bärnsten, silver. SAJ Jacobsen (1937-73), Danmark.

Bredd 70 mm.

Aktuellt bud 130 EUR
Utropspris
300 EUR
WIWEN NILSSON, armband sterling silver Lund 1963.

Ring och stav-länk, längd ca 16 cm, vikt ca 25,4 gram

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
NANNY STILL, karaffer, 5 st, "Flindari", Riihimäen Lasi 1960-tal.

Höjd ca 22 cm. Bredd 15 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
600 EUR
OLOF OTTELIN, skänk "Beta-serien", Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1960-tal.

Mahogny. Skåp med hyllinredning i mitten fyra draglådor. Längd 130 cm. Djup 45 cm. Höjd 80 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
400 EUR
JONAS BOHLIN, bord, "Concrete", Källemo, Värnamo, 1900-talets slut.

Underrede av betong, metall och trä. Skiva av glas. Längd 150. Bredd 75. Höjd 76 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STIG LINDBERG, skålar, 2 st samt ask med lock, Gustavsbergs studio 1960, 1963 och 1956-57.

Stengods, skålarna invändigt med reliefdekor, glasyr i turkos, beige och brunt. Signerade Stig L med studiohanden, höjd 3,5-6,5 cm, skålarnas diameter 8,4-11,5 cm.

Aktuellt bud 1 088 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CATTI ÅSÉLIUS LIDBECK, burkar, 7 st, glas, Lindshammar.

Vriden dekor. Olika modeller. Höjd 14-23 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
INGEBORG LUNDIN, vas, glas, Orrefors, signerad.

Gultonat glas med utvikt mynning. Signerad Orrefors DU 3112. Höjd 23 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ALGOT TÖRNEMAN, soffbord, daterat 1958.

Svartmålad metall. Rektangulär emaljskiva med dekor av hällristningar. Längd 136, bredd 56, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, skulpturer, 3 st, silverplätterad zink, Dansk Designs, Japan.

Giraff, Antilop samt isbjörn. Höjd 4-10 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FINN JUHL, stolar, 6 st, modell 197. France and Søn, Danmark, 1950-tal.

Märkta France and Son. Teak, stoppad och klädd sits och rygg, sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, bordslampa, E1240, ASEA Belysning, 1940-tal.

Kannelerat skaft av trä, rund mässingsklädd fot. Kupa av vitt glas. Skärm av textil. Höjd ca 53 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Trästomme med mässingsfärgade detaljer. Kupa av plast. Höjd ca 53 cm, diameter ca 48 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ATTILA SUTA, sullastolar 6 st, "Haga".

Målade. Svängd rygg, lös stoppad sits med klädsel av domestik. Brännmärkta "Kunglig Hovleverantör Attila Suta". Sitthöjd 44 cm, ryggens bredd 58, höjd 85 cm.

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
PAOLO RIZZATTO, vägglampa, "265 Wall", Arteluce, Italien.

Märkt. Lampan är i lackerad metall med en ljuspunkt. Lampan har ett väggfäste och svängbar ljusarm. Längd 200 cm. Väggfäste 90 x 35 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PERCIVAL LAFER, soffa, modell MP-211, 1970-tal.

Stomme av metall. Ben av betsad mahogny. Lös plymå klädd med brunt skinn. Sitthöjd ca 40. Längd 155 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, signerad.

En glas vas med handmålad dekor, designad av Ulrica Hydman-Vallien, från Kosta Boda. Signerad undertill "7540022 Kosta Boda lim ed Ulrica. HV". Höjd 29.5 cm, diameter 28.5 cm. Kommer med originalkartong.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, Israel, 1900-talets andra hälft.

En märkt "Zadok". Fyllda. Dekor av blått glas. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PALLAR, ett par, märkta Lena, 1900-talets andra hälft.

Furu. Rund form på tre ben. Höjd 25 cm, diameter 30 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, bonbonjär, tenn, Stockholm 1929.

Tenn, på locket putto, stämplad med änglamärket, Stockholm C8. Höjd 16 cm, diameter 14,5 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, keramik, sannolikt Österrike, 1900-talets andra kvartal.

Bär etikett från butik Artium, Göteborg. Höjd 43 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
BIRGITTA WATZ, skulpturer, 2 st, glas, Lindshammar 2001.

Kvadratisk form. Signerade "Birgitta Watz Lindshammar 2001". Längd 14, bredd 14, höjd 14 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATZ BORGSTRÖM, vas, glas, Lindshammar.

Signerad "Matz Borgström Lindshammar 910004 E.A.-1-91". Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, 1980-tal.

SOFFA, 1980-tal.

Svart läderklädsel. Längd 190. Sitthöjd 40 cm.Total höjd 78 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
YKI NUMMI, bordslampor ett par, modell 40-028, Stockmann Orno 1960-tal.

Akryl, mässing och målad metall. Bär etikett. Höjd 60 cm. Diameter 37 cm.

Aktuellt bud 240 EUR
Utropspris
300 EUR
HANS ANDERSEN, bord för Artex Danmark 1960-tal.

Teak samt svart formica. Bär tillverkarens stämpel Diameter 36 cm. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 241 EUR
Utropspris
300 EUR
HEIKKI TURUNEN, BORDSLAMPOR, ETT PAR, modell 940-147, Orno 1900-talets slut.

Mässingsdelar och akrylskärm. Höjd 55 cm. Diameter 38 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
ANGELO MANGIAROTTI, BORDSLAMPA, "Lesbo", Artemide, 1980-tal. Modellen formgiven år 1967.

Klart och opalt murano-glas, metallfot. Diameter ca 49 cm, höjd 36 cm. Bär tillverkarens stämpel.

Aktuellt bud 600 EUR
Utropspris
900 EUR
SIGVARD BERNADOTTE, MAT- och KAFFESERVIS, 91 delar, "Christineholm"/"Marianne Royal Blue".

12 flata tallrikar, diameter 26 cm 12 djupa tallrikar, 23 cm 12 förrättstallrikar, 20 cm 12 assietter, 17 cm 12 kaffekoppar med fat 12 servettringar Karott, diameter ca 23 cm 2 serveringsskålar, diam. 26 cm 4 mindre skålar, 16 cm 3 ovala fat. längd 21-38 cm såssnipa, salt- och pepparströare kaffekanna, sockerskål och gräddsnäcka serveringsställ i 2 etager 2 små skålar, diameter 8 cm.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
700 EUR
OIVA TOIKKA, SKÅL, keramik, och FLASKOR, 2 st, Rörstrand resp. Notsjö, signerade.

Flerfärgad glasyr, bredd 11 cm, höjd 8,5 cm. I botten märkt R SWEDEN OIVA TOIKKA och numrerad 149/150. Flaskor i blåtonat glas, den större med bubblor, höjd 13 resp. 15 cm, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

Aktuellt bud 70 EUR
Utropspris
300 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS TW 226, silver, stämpelsignerad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1978.

Delvis samodorok-arbete. Höjd 21,5 cm. Vikt ca 318,7 g.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
500 EUR
OLOF OTTELIN, SKÄNK, ”Beta”, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1960-tal.

Teak. Fyra skåp med hyllinredning, justerbara hyllor. Fyra draglådor. Bär tillverkarens stämpel. Längd 174 cm. Djup 45 cm. Höjd 80 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMRINGAR, 2 st, "Draco", silver. Lapponia 1980/90-tal.

Bredd ca 9 mm, inre omkrets 17 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
STIG LINDBERG, servis 17 dlr "Tahiti", Gustavsberg porslin 1900-talets senare del.

Bestående av; 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 6 assietter, 9 koppar med 10 fat.

Aktuellt bud 7 700 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, vävnader 2 st, gobelängteknik.

"Knoppen" samt "Blomlapp", Signerade AB MMF. ca 34 x 36 samt 29 x 29 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARCEL BREUER, fåtöljer ett par "Wassily" Gavina 1900-talets senare del.

Stomme av stålrör, sits, rygg och armstöd av skinn, en märkt med etikett en märkt i skinnet Marcel Breuer, sitthöjd ca 39, bredd 76, höjd ca 73 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH Snowball", för Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets senare del.

Vitlackerade lameller, diameter ca 40, höjd ca 38 cm

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor, ett par, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Mässing, etikettmärkt, höjd ca 25, diameter ca 17 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GIO PONTI & LIO CARMINATI, korgstol,  Bonacina, Italien, 1900-talets andra hälft.

Stomme i rotting och bambu. Sitthöjd ca 40, bredd 80, total höjd 125 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 901, Artek, Finland, 1900-talets andra hälft.

Stomme av lackerad björk, ytor klädda med svart linoleum, hjul av vitlackerad mdf, längd 89, bredd 50, höjd 55 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vaser 2 st stengods Gustavsbergs Studio daterade 1968-1969.

Aniaraglasyr, höjd ca 11-12 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GÖRAN HONGELL, SKÅL, glas, signerad G.Hongell Karhula 1942.

Graverad dekor. Längd 17 cm, höjd 10 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KAFFESERVIS och SKÅLAR, totalt 19 delar, risporslin, signerade i godset F.H.Kj. Arabia Finland.

7 kaffekoppar med fat, koppens höjd 6 cm 8 assietter, diameter 15 cm Sockerskål, höjd 6,5 cm 2 skålar, diameter 14,5 cm, höjd 8,5 resp 9,5 cm. Serveringsfat, diameter 27 cm. Ett fat utan kopp medföljer.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
KANDELABER, mässing, Gusum Metallslöjden, 1900-talets andra hälft.

För nio ljus. Märkt Gusum Nr 3. Bredd 51,5. Höjd 37,5 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD, Breo, Oderljunga, 1950-/1960-tal.

Fanerat med teak. Tre lådor i sarg. Tre dörrar med bakomliggande hyllplan. Etikettmärkt. Bredd 170. Djup 43. Höjd 93 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND - bordslampor, ett par, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Fot av glas med rött undergått. Senare skärmar av textil. Höjd exklusive skärm 30,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK