Design – tidlösa och ikoniska möbler och föremål

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker - från 1800-talet och fram till idag. Att köpa design är att investera i sitt hem, och allt som betecknas design är ofta väl investerade pengar. Inte sällan höjs priserna då de föremålen blir mer populära på marknaden. Idag innehar vår designavdelning skandinavisk design, finsk design, likväl som objekt från internationella formgivare. Inred vackert – inred med design.
Har du designföremål hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

MARKKU SALO, skulpturer 4 st, glas, signerade.

Crown jewel, signerad M. Salo Nuutajärvi 2012. Höjd 18 cm. Grön, Babylon, signerad M. Salo Nuutajärvi, TEHY. Höjd 14 cm. Blå, Babylon, signerad, M. Salo. Höjd 14 cm. (Gåva av konstnären). Brun, Babylon, signerad, M. Salo, Nuutajärvi. Höjd 11 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
500 EUR
VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1970-tal.

Oregelbunden form, slipad dekor av träd med fåglar, signerad 42268 Lindstrand samt etikettmärkt. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, vägglampor, ett par, 2143. Firma Svenskt Tenn.

Mässing. Höjd med skärm 24 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA 104 Swivel", Vitra, 2007.

Aluminium. Rygg och sits av textil. Märkt. Sitthöjd ca 47 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANNE NILSSON, ljusstakar, 3 st, "Celeste", Orrefors, 1900-talets senare hälft.

Blått och klart glas. Med originalkartonger. Höjd 29-33 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, 1976.

Av bok. Rektangulärt med fyra sammanhängande skivor. Etikettmärkt. Totallängd 280, bredd 90, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EDWARD HALD - SKÅL PÅ FAT, signerad.

Konformad skål med utsvängd mynning och plan botten, fat med uppsvängt brätte. Båda med graverad dekor av stiliserade strödda blommor och stjärnor. Skålen signerad 'of. H. 424. 29. EH' (gravör sannolikt Edit Högstedt). Höjd 11 cm, diameter 22,5 cm. Skålen med gravyr, '19 19/9 31'.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Hans Agne Jakobsson, Markaryd.

Bok. Rund form med mässingshänkel. Total höjd 67, width 43 cm.

Aktuellt bud 2 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Pernilla", 1900-talets andra hälft.

Stomme av bok, sits av sadelgjord, lös kudde klädd med kanvas, stämpelmärkt, sitthöjd ca 40 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, fiskbestick 24 dlr Nobel-servisen Gense rostfritt 1900-talets senare del.

12 knivar längd 21 cm, 12 gafflar längd 18,5 cm

Aktuellt bud 3 079 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIC MERTHEN, karmfåtöljer ett par, "Cadett", Industri Ire AB, Skillingaryd, formgiven ca 1964.

Ek. Tygklädsel. Sitthöjd ca 35 cm, höjd 73 cm, bredd 67 cm, djup 66 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtöljer 2 st, "Laminett", Swedese, 1900-talets andra hälft.

Stomme av bok, sits av kanvas och fukspäls, stämpelmärkt, sitthöjd ca 41 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE ANDERSSON - VÄGGLAMPOR ett par, 1900-talets senare del.

Modell 6686. Etikettmärkta. Höjd 35 cm, bredd 32,5 cm, djup 13 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstolar 1 par "Eva" för DUX 1900-talets senare del.

Stomme av böjträ, sits av flätat skinn, stämpelmärkta, sitthöjd ca 40 cm

Aktuellt bud 4 222 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 2 st, stengods, Gustavsberg.

Pelle samt Amalia. Höjd 18-20 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, figuriner, 4 st, stengods, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Lejon och katter. Höjd 5-14 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, takkrona samt vägglampa, mässing, Markaryd, 1960-tal.

Stomme av mässing med kupor av opalglas. Taklampa med sex ljuspunkter. Diameter 85, höjd 78 cm. Vägglampa etikettmärkt, modellnummer V/241. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNILLA ALLARD, soffbord, "Chicago", Lammhults, 2000-tal.

Stomme av kromad metall. Skivor av laminat och glas. Diameter 90, höjd 42 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GIANDOMENICO BELOTTI, stolar, sex stycken, "Fly Line". Italien 1900-talets andra hälft.

Förkromad metall, sits i vinrött konstläder, märkta Fly Line Carre, höjd 100 cm, sitthöjd 46 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE GUARICHE, stolar, 6 stycken, "Coquillage", Meurop, Belgien, 1960-tal.

Underrede av metall. Sits av plast. Sitthöjd 43. Bredd 52. Djup 50. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARIN MOBRING, karmstol, "Amiral", IKEA omkring 1980.

Stomme i stålrör. Sits och rygg av naturfärgat skinn. Sitthöjd 42, bredd 54 cm

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Klockformad, på indragen fot. Grön glasyr med dekor i silver av fiskar. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio, 1900-talets andra hälft.

Signerad Stig L med studiohanden. Höjd 22,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, marmor, Bergboms, 1970/80-tal.

Fot av marmor med ben av förkromad metall. Etikettmärkt Bergboms Scanlight AB. Höjd inklusive lampskärm 64 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio, signerad, 1900-talets andra hälft.

Signerad Stig L med studiohanden. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 506 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SILVIO COPPOLA, bord, Montina, Italien, 1970-tal.

Etikettmärkt. Ask. Med löstagbar bricka i mitten. Längd 147. Bredd 129. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas osignerad.

Vriden dekor av orm. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JONAS BOHLIN, bord, "Triptyk II", Källemo, Värnamo, modell formgiven 1988.

Skiva av stavlimmad björk med fot av järn. Diameter 70, höjd 74 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TOM DIXON, taklampa, ''Melt'', 2000-tal.

Metallfärgad polykarbonat. Diameter ca 50 cm.

Aktuellt bud 2 801 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GLISMAND & RÜDIGER, matbord "Coney", Bolia, 2000-tal.

Skiva av laminat. Bord av valnöt. Längd 164, djup 90, höjd 73 cm. 1 iläggsskiva 56 cm.

Aktuellt bud 5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKKRONA, "Tulipan", J.T. Kalmar, Österrike, 1960/70-tal.

Stomme av förkromad metall dekorerad med balusterformade hängen i klarglas. Sju ljuspunkter. Diameter 40, höjd 155 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PIERGIORGIO CAZZAIGA, bord, "Reverse Conference table", Andue World, Spanien, 2000-tal.

Stomme av polyethylene. Skiva av laminat. Etikettmärkt. Diameter 80, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAUL KEDELV, vase/skulptur, glas, "Coquille", Flygsfors, 1957.

Höjd 42 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DAGOBERT PECHE, tillskriven, vas, glas, ej signerad, Loetz, Österrike, 1920-tal.

Vitt underfång och lila överfång. Handmålad dekor av blommor. Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JAN EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Gazell", Conform.

Stomme av ek. Klädd med fårskinn. Snurrbar. Sitthöjd ca 42, höjd 109 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LIEVORE ALTHERR MOLINA, karmstolar, ett par, "New Ronda", Andreu World, Spanien, 2000-tal.

Stomme av svartlackerad ek. Sits med textil. Sitthöjd 48 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Karl-Erik Ekselius, JOC Vetlanda.

Teak. Stoppad ryggbricka och sits, klädda i gult läder. Bredd 60, sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Willy Rizzo, Cidue 1970-tal.

Kromad stålrörsstomme, sits och rygg i brunt läder. Total bredd c:a 53, sitthöjd fram c:a 46 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, "Flower", Christine Schwarzer, Swedese, 2000-tal.

Lackerad träskiva på kromade stålben. Etikettmärkt. Längd 65 cm, bredd 65 cm, höjd 45 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAGBÄDD, Göperts Möbler, 1900-talets andra hälft.

Stomme av lövträ. Klädd med textil. En lös kudde. Brickmärkt. Sitthöjd ca 42 cm, längd ca 190 cm, bredd 79 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YRJÖ WIHERHEIMO & PEKKA KOJO, stolar, 4 st, "Bird", Vivero, Finland. Formgiven 1993.

Svartmålat trä. Stoppad rygg och sits, konstläderklädsel. Bredd 64 cm, sitthöjd ca 43 cm, total höjd 84 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, modell 3231, signerad Gunnel Nyman Iittala.

Kristall, hyttarbete. Höjd ca 17,5 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
300 EUR
WÄINÖ AALTONEN, DEKORATIONSFAT, rödlera, Kupittaan Savi 1900-talets mitt.

Grön glasyr. "Keinumorsian" (Gungbruden). Diameter 35,5 cm.

Aktuellt bud 47 EUR
Utropspris
150 EUR
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad O. Toikka Nuutajärvi, 1980-tal.

Iriserande och rubinrött glas. Längd 20 cm.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
150 EUR
HEIKKI ORVOLA, VAS. Signerad Heikki Orvola, Nuutajärvi Notsjö. 1980-talets början.

Filigranglas. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
300 EUR
LIISA HALLAMAA, FAT, keramik, monogramsignerad i godset LH Arabia.

Diameter 32 cm.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
150 EUR
SITTPUFF, "Chubby Chic Pouf ", Moroso & Diesel, 2000-tal.

Klädsel i textil samt omtag av bälte i läder, Diesel. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 31 EUR
Utropspris
400 EUR
CARL MALMSTEN, soffa, "Gustavianus".

Stomme av björk. Lösa dynor med tygklädsel och resår. Längd 198, djup 80, höjd 77, sitthöjd 43 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, bordslampa, chamotterat stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt.

"Igelkottsvasen". Chamotterat stengods med blå glasyr. Höjd 28 cm (inklusive fäste).

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN PALMQVIST, skålar, 3 st, glas, "Fuga", Orrefors, 1998.

Blå glasmassa. Diameter 12,5-21. Höjd 7,5-11 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NILS JONSSON, sideboard, "Arild", Troeds, Bra Bohag, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med teak. Två skjutbara dörrar med bakomliggande hyllplan. Mittendel med fyra lådor. Märkt. Bredd 190. Djup 43. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par "Karin" för Dux.

Stålrörsstomme på hjultrissor. Klädsel av svart skinn. Sitthöjd 32, bredd 75 cm

Aktuellt bud 11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, fat, glas, Iittala, signerat och numrerad 3561.

Diameter 45 cm.

Aktuellt bud 1 245 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOEL KARLSSON, soffa, Mitab, 2000-tal.

Fast stoppad klädsel. Längd 160, djup 66, höjd 78, sitthöjd 45 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ALGOT TÖRNEMAN OCH DAVID ROSÉN, soffbord, ur Triva-serien, Nordiska Kompaniet, Nyköping, 1950/60-tal.

Stomme i ek. Emaljerad bordskiva med dekor av blå och gröna kvadrater mot mörk fond. Plakettmärkt. Mått 86 x 86 x 48 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, bord, "Superellips", Bruno International, Värnamo, 2003.

Skiva fanerad med björk. På spännben i kromad metall. Tillverkats i licensavtal med Fritz Hansen. Etikettmärkt. Längd 200 cm, bredd 120 cm, höjd 70 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARMORSKIVA, 2000-tal.

MARMORSKIVA, 2000-tal.

Rektangulär form med rundade hörn. 200 X 80 CM

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HEIKKI ORVOLA, två glasskålar, Blomma, signerade Nuutajärvi - Notsjö.

Höjd 10.5 + 7.5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
GUNNEL NYMAN, SKÅL, glas, signerad G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -52.

Ljusrosa glas med musch, diameter 13,5 cm, höjd 10 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
300 EUR
DORRIT VON FIEANDT, tallrik, keramik, "Hubertus" Pro Arte 1993, Arabia.

Flat tallrik. Längd 25 cm. Original förpackning.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
150 EUR
FÅTÖLJ, restaurant stol för Finlands paviljong, Världsutställningen i New York 1939.

Formpressad plywood rygg. Löstagbar stoppad sits, svarvade ben. Bredd 59 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 80 cm. Bild; Interiör från restaurangen på Världsutställningen i New York 1939.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
800 EUR
ARTHUR W. SEYFRIED & PETER W. LAHR, mixer, Hamilton Beach. Samt DORMEYER SILVER CHEF, mixer.

ARTHUR W. SEYFRIED & PETER W. LAHR, Mixer, Hamilton Beach USA ca 1952. Höjd 57 cm, DORMEYER SILVER CHEF, mixer, USA 1950-tal.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SYLVIA STAVE, coctailshaker, nysilver CG HALLBERG, 1930-tal.

Höjd ca 21, märkt CGH ALP,

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARIO BELLINI, räkneapparater 2 st., Olivetti 1970-tal.

Olivetti Divisumma 28, formgiven 1973. Olivetti Logos 45 PD.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, tapetbok, Norrköpings Tapetfabrik, 1959.

22 tapetprover, mått 35 cm x 48 cm.

Aktuellt bud 660 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL DEFFNER ESSLINGEN, coctailshaker, Tyskland 1920-30-tal.

Reliefdekor, överdrag av mässing. Märkt CDE, höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 1 601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARCO ZANUSO & RICHARD SAPPER, telefon "Grillo". LUIGI BANDINI BUTI " Alpha 2" radio, Siemens, 1960-tal.

MARCO ZANUSO & RICHARD SAPPER, telefon "Grillo" Siemens, 1960-tal. Längd ca 16 cm. LUIGI BANDINI BUTI " Alpha 2" radio,1960-tal. Bredd ca 12 cm djup 13 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ABRAM GAMES, kaffemaskin, Cona Size D, England 1960-tal.

Glas, plast och metall. Totalt 5 delar, Höjd 34 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
COCTAILSHAKER, SIFON SAMT TILLBRINGARE, USA 1940-50-tal.

CLARENCE M. BURROUGHS, tillbringare i plast för The Burroghs Company Los Angeles, USA ca 1948. Höjd ca 21. Märkt under foten. CSCO coctailshaker i formblåst glas. Lock i plast, USA 1940-50-tal, höjd ca 32 cm. Märkt i locket. DAVID CHAPMAN, sifon för Sparklet Divices INC. Division of Knapp Monarch, St: Louis USA. ca 1940. Förkromat samt emaljerat stål. Märkt. Höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILLIAM MORRIS RUSSELL  vattenkokare, modell K2, för Russel Hobbs Co 1960, termos medföljer.

Rostfritt stål och bakelit, kokarens höjd ca 19, märkt under basen. Termos i silverfolierat glas, lock i kork samt aluminium. Höjd ca 22 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RALPH E. KRUCK, tillbringare samt ask  Westinghouse by The Hall China Co, USA. Formgivna 1939. Vas medföljer.

Tillbringare med lock, höjd 21 cm. Benporslin. Märkt. Ask med lock, höjd 9,5cm. Benporslin. Märkt Vas, lergods, höjd 14 cm.

Aktuellt bud 851 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TESLA, "308U Talisman", rörradio Tjeckoslovakien 1930-tal. Samt Bordsur Bakelit 1930-tal.

Bakelit, höjd 16 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GERHARD BEHREND, kaffemaskin, SILEX, USA, formgiven 1914. Samt GlasBake "Beehive" vattenkokare, USA 1940-tal.

SILEX, Glas, svärtat trä och ställning i förnicklad mässing. Totalt 5 delar. Totalhöjd 41 cm. GLASBAKE, glas aluminium och bakelit, 2 delar, Höjd ca 20 cm. Märkt i glaset Glasbake 104.

Aktuellt bud 451 SEK
Utropspris
1 500 SEK
COCTAILSHAKER, Victoria, Danmark.

Nysilver, märkt Eneret Victoria P, höjd ca 23 cm. Graverat monogram på livet ÅA 1947 27 11

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALFONSO IANNELLI, vispar 3 st., SUNBEAM, USA 1940-50-tal.

Sunbeam Mixmaster 2 st. en med stor och en med mindre skål i glas, och Mixmaster Junior i förkromat stål och bakelit.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SIDEBOARD, teakfanér. Bröderna Sörheim, Norge 1960-tal.

3 dörrar med bakomliggande hyllplan, 3 lådor. Längd 180 cm, bredd 45 cm, höjd 82 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK

Stomme av bok. Rygg och sits av flätad sadelgjord. Nackkudde. Brännmärkt. Sitthöjd ca 31 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, modell 969, Firma Svenskt Tenn.

Mahogny, lyrformad rygg med rotting. Fast stoppad sits, lösa stoppade plymåer i rygg. Sitthöjd ca 40, bredd 66, höjd 84, djup 60 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
VERNER PANTON, "Wire cube", 4 st,
ur serien Pantonova, för Fritz Hansen.

VERNER PANTON, "Wire cube", 4 st, ur serien Pantonova, för Fritz Hansen.

Metall. ca 35 x 34 x 35 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, soffa, "Skrindan", OPE-möbler, 1900-talets andra hälft.

Stomme i bok. Lösa stoppade plymåer. Längd ca 190, sitthöjd 42, höjd 79, djup 76 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Skrindan", OPE-möbler, 1900-talets andra hälft.

Stomme av bok. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädda armlän. Sitthöjd 39, bredd 73, höjd 80, djup 70 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, Orrefors.

Klarglas med reliefdekor. Avsmalnande på mitt. Höjd inkl sockel 48 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD, Ikea, 1970-tal.

BORD, Ikea, 1970-tal.

Furu. Kvadratisk skiva på kopplade ben. Längd 100. Bredd 100. Höjd 46 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WIWEN NILSSON, sigillstämpel, sterling silver och ebenholts, Lund 1951.

Malmö stadsvapen i relief på sidan samt AL/LA på sigillet, infattat i ebenholts. Gåvogravyr. 4 x 2,5 x 12,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, skulptur, zink, signerad, 1900-talets andra hälft.

Flodhäst. Längd 6. Höjd 5 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN PALMQVIST, vaser, 5 st, glas, Orrefors.

Klarglas med gröntonat underfång. Olika former. Signerade och numrerade. Höjd 14-33,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Metall. ca 35 x 34 x 35 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FERRUCCIO LAVIANI, bordslampa "Bourgie", Kartell, 2000-tal.

Plast. Tre ljuspunkter. Diameter 36. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, glas, "Bacchantes", Lalique.

Reliefdekor av kvinnor. Signerad "Lalique France". Märkt med etikett. Höjd 24,5 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstakar, 8 st, glas, "Festivo", Iittala, Finland.

Komplett uppsättning. Signerade TS. Höjd 8-32 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, skål, fajans, Gustavsberg, 1900-talets senare del.

Målad dekor av blomster. Bredd 26. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TEBORD, Svensk Tenn, 1900-talets andra hälft.

Metall. Lös bricka. Längd 55,5. Bredd 38. Höjd 63,5 cm.

Aktuellt bud 3 402 SEK
Utropspris
3 500 SEK
HÖGTALARE, Bang & Olufsen, Danmark 1993.

För vägg. Märkt med etikett. Bredd ca 111 cm.

Aktuellt bud 366 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GAE AULENTI, soffbord, "Tavolo con ruote" Fontana arte.

Kvadratisk glasskiva på svarta gummihjul. 119 x 119 cm. höjd 25 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Lamino", Swedese.

Teak, ek och svart läder. Brännstämplad SWEDESE YNGVE EKSTRÖM. Sitthöjd 39, höjd 100 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL MALMSTEN, Fåtölj, "Farmor", AB O.H. Sjögren, Tranås.

Fast stoppad rygg och sits. Lös nackkudde. Märkt med plakett Sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud 3 701 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARL ERIK EKSELIUS, fåtöljer, ett par, för JOC-möbler, Vetlanda, 1900-talets andra hälft.

Stomme av betsat lövträ. Sits och rygg med läder. Sitthöjd 40, bredd 65, höjd 74, djup 55 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARIANNE WESTMAN, kaffeservis, 28 delar, porslin, "Mon Amie", Rörstrand.

Blomsterdekor i blått. 12 assietter 17,5 cm 12 kaffekoppar med fat Kaffekanna 20 cm Gräddkanna 8 cm Sockerskål med lock 7,5 cm Tallrik 24,5 cm

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, silver. Kultakeskus, Tavastehus, 1991.

Diameter 17, höjd 8 cm. Vikt ca 315 gram.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK