DESIGN

Här finner du designföremål inom många kategorier; möbler, glas, belysning, keramik, silver, tenn mm, från jugend, dvs 1890-tal, hela 1900-talet till nutid med namngivna skandinaviska och internationella formgivare och/eller producenter.
Har du designföremål hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

SOFFBORD, formgivet av Arne Jacobsen, Bruno Mathsson, Piet Hein för Fritz Hansen, 2012.

Bordsskiva i laminat, med aluminiumkant och stjärnfot av aluminium. Diameter ca 75, höjd 72 cm

Aktuellt bud 1 211 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OTTO SCHULTZ, ett par fåtöljer, Jio-möbler Jönköping, omkring 1900-talets mitt.

Stoppad sits med lös sittplymå och svängd djuphäftad rygg, klädda i rutig textil med blommor. Benställning av betsad björk. Dekor med pärlspik. Höjd ca 70 och sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 17 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BENGT JOHAN GULLBERG, bord / soffbord / ståbord, "A2 / Trehöjdsbordet", Gullberg Trading Company, formgivet ca 1952.

Underrede i svart brännlackerat rundjärn. Skiva i teak.

Aktuellt bud 4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, matbord, modell 947, Firma Svenskt Tenn, 2000-tal.

Brännmärkt. Skiva fanerad med pyramidmahogny. Underrede av mahogny. Fyra iläggsskivor med sarg á 60 cm. Längd (150+60+60+60+60) 390. Bredd 110. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 29 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
STIG LINDBERG, fat, "Karneval", fajans, Gustavsbergs studio.

31 x 21 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JONAS BOHLIN, taklampa, unik för Rolfs Kök, omkring 1990.

Stomme av lackerad metall. Tre ljuspunkter. Diameter 55. Höjd 53 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, soffa, "Paradiset", NK-Triva serie. 1900-talets andra hälft.

Ben av betsad bok. Klädd med textil. Sitthöjd 38. Bredd 178. Djup 80. Höjd 86 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERO LISSONI, matbord, "P.04", Porro, Italien.

Vitlackerat, högblankt. Etikettmärkt. Längd 230, bredd 100, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CLAESSON KOIVISTO RUNE, vilfåtölj, "Woob", Offecct, 2005.

Stoppad med svart ylleklädsel. Benställning av förkromat stålrör. Etikettmärkt. Längd 155 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, ”Husfadern”, Bodafors.

Öronlappsfåtölj i mahogny. Mörkgrön skinnklädsel fäst med pärlspik. Lös sittdyna och nackkudde. Brännmärkt. Sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Malmö Metallvarufabrik, 1930-tal.

Dekor av orm. Ställbar skärm av opakt glas. Modellnummer 74546. Stämpelmärkt. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, "Kobra", Fagerhults, 1970/1980-tal.

Vit och svart. Plast. Höjd omkring 120 cm (till viss del reglerbar).

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF LEEK, bordslampor, ett par, troligen Orrefors, 1960-tal,

Folierat glas. Dekor i relief. Höjd totalt 44 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAVID ROSÉN, stolar, 4 st, "Napoli", 1900-talets andra hälft.

Stomme av betsad bok. Spjälad rygg. Lös stoppad sits. Kopplade ben. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Kurva", 1900-talets andra hälft.

Skiktlimmad stomme i teak, klädsel av fårskinn. Sitthöjd 41 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIDAR MALMSTEN, fåtöljer, 2 st, Möbelhantverket Ruda, 1900-talets mitt.

Stomme av ek. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 47 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Modellnummer G-018. Märkt. total höjd inklusive skärm 140 cm. Tygskärm medföljer.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par, "Ingrid", DUX, 1900-talets andra hälft.

Stomme av skiktlimmad bok. Klädda med grön textil. Etikettmärkta. Sitthöjd 37. Bredd 75. Djup 73. Höjd 78 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RAIJA UOSIKKINEN, mockakoppa, 12 st, porslin, "Leila", Arabia, Finland 1900-talets andra hälft.

Flerfärgad dekor i blåtoner, förgylld insida. Höjd 6,5 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSON/PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen.

Licenstillverkat av MIAB. Skiva i laminat. Längd 180, bredd 120, höjd 72 cm

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, AB Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Fransar. Diameter 28 cm, höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud 3 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPOR, 2 st, Høvik Lys, Norge 2000-tal.

Mässing samt krom. Total höjd 148 cm. Skärmens diameter 43 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
KARI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.

Mässing. Höjd 142 cm. Diameter 37 cm.

Aktuellt bud 2 400 EUR
Utropspris
4 000 EUR
CARL MALMSTEN, stolar, 6 stycken, varav 2 med karm, "Herrgården", 1900-talets andra hälft.

Målade. Fast stoppad sits klädd med textil. Sitthöjd 44. Bredd 47-54. Djup cirka 50. Höjd 82 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULLA PROCOPÉ, servisdelar, 12 st, "Valencia", Arabia 1970-tal.

6 tekoppar med fat 1 sockerskål med lock 4 mindre uppläggningsskålar, diameter 10 1 ljusstake

Aktuellt bud 2 225 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERO LISSONI, matbord, för Porro, italien, 2008.

Laminat. Målat. Längd 280. Bredd 110. Höjd 73 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOESF LORENZL, skulptur, brons, Art Deco.

Dansande kvinna med druvklasar. Signerad Lorenzl. På fat av onyx. Total höjd 23 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSSTAKE, silver, Borgila, 1974.

Höjd 15 cm. Vikt 242 g.

Aktuellt bud 1 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, TAKLAMPA, för Fritz Hansen, Jubileums utgåva 2002.

Vitt opakt glas samt metall. Formgiven 1952. Med jubileumsgravyr "1902-2002, No.709". Höjd 15 cm, diameter 39 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, Monogrambrosch, sterlingsilver.

'BL'. AN, Nilsson Ab Wiwen. Lund 1954. Längd 7,5 cm. Vikt 12,7 gram.

Aktuellt bud 1 812 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ELEONORA PEDUZZI, bordslampa, "Vacuna", för Artemide, design 1966.

Kupa i glas. Höjd 40 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HANNE DREUTLER-ARTHUR ZIRNSACK, Vas "Östkust". Studio Åhus, signerad, daterad 1990 och numrerad 8/10.

Märkt "Studio Åhus, Sweden, 1990, Hanne Dreutler - Arthur Zirnsack, "Östkust". Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 666 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, Hänge med bergkristall, silver.

Stämplat 'TORUN'. Längd ca 6,5 cm. Vikt 11,2 gram.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, Örhängen, sterlingsilver, ett par. Georg Jensen.

'372 B'. Längd ca 55 mm. Stift. Vikt ca 7 gram

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÄNG / VÄGGLAMPOR, Bergboms, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Runda skärmar invändigt vitlackerade. Höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
AXEL SCHMID, taklampa, "Five pack", för Ingo Maurer, formgiven 2007.

Skärm i lackerad metall. Höj-och sänkbar. Diameter 29, höjd ca 20-48 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1980-tal.

MATBORD, 1980-tal.

Rund skiva av lackerad marmor på vitlackerad fot av aluminium, diameter ca 120, höjd ca 70 cm

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JEAN BESNARD, skålfat signerat och daterad 1925.

Glaserad keramik, dekor i svart och rött mot ljus fond, signerat Jean Besnard 1925, diameter 51,5 cm, höjd 11 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FOLKE OHLSSON, fåtölj, "Scissors", Bodafors 1961, brännmärkt.

Ek. Lösa dynor i sits och rygg.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SUZANNE TROCKMÉ, BÄNK, "Egalité", Bernhardt Design, 2000-tal.

Lönn, vit läderklädsel. Bredd 152,5 cm, djup 49,5 cm, sitthöjd 45 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
700 EUR
ARNE NORELL, fåtölj, "Sirocco", 1900-talets andra hälft. CITES-intyg.

Palisander. Rygg och sits av läder.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HJÖRDIS OLDFORS, vas, stengods, Upsala Ekeby, stämpelsignerad.

Räfflad dekor. Höjd 52 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, ett par vägglampor, "V149", AB Hans-Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Etikettmärkta. Mått 8x15x9 cm vardera.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NILS STRINNING, hyllsystem, "String", 1900-talets andra hälft.

Åtta teakfanerade hyllor, mått 78x20 cm. Fyra teak och alm-fanerade hyllor, mått 78x30 cm. En etikettmärkt. Tre lackerade gavlar, höjd 216 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
P O STRÖM, taklampa, "Cyklon", IKEA, 1970/80-tal.

Etikettmärkt. Diameter 55 cm, höjd ca 35 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Brunlackerad metall, invändigt vit. Raster i plast. Etikettmärkt. Diameter 60 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EVA ENGLUND, miniatyrvas, glas, Orrefors, graal, signerad.

Dekor i rosa och lila. Numrerad 2317-78. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Hemmakväll", 1900-talets andra hälft.

Fast stoppad klädsel. Ben av betsat lövträ. Längd ca 200 cm, sitthöjd ca 38 cm, totalhöjd 85 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, delar till vägglampa, "Estrella", AB Hans-Agne Jakobsson. 1900-talets andra hälft.

Mässingsstomme, mått 47x26x18 cm. 41 mindre glaskupor, diameter 6 cm, höjd ca 4 cm. 82 metallfästen. Metallstänger (med skador) medföljer.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 10 ljusstakar,  "L92", "L125" & "143"AB Hans-Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft.

En originalbox medföljer. Höjd 2,5-4,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YKI NUMMI, taklampa, "Lokki" / "Sky Flyer", Stockmann Orno, Finland, 1960/70-tal.

Skärm i akryl med kedjor i metall. Etikettmärkt. Diameter 50 cm, höjd 28 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "Moon lamp", 1900-talets andra hälft.

Skärm av vridbara metallringar. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 1 602 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, "Typ 210" E.A.E, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Ställbar ljusarm. Skärmar i textil "Citrus" av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. Total längd ca 76 cm. Enligt uppgift nydragen el.

Aktuellt bud 3 701 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK HÖGLUND, ljusstakar, ett par.

Mässing och glas, delvis tonat glas. Två extra glasdelar medföljer. Höjd 46 - 54 cm.

Aktuellt bud 3 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, S. Åke Göteborg, 1920-tal.

Patinerad brons. Runda former, med hänklar. Total höjd 25 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR WENNERBERG, skål, flintgods, Gustafsberg, 1904.

Glaserad i polykroma färger. Dekor av kartuscher. Diameter 22 cm, höjd 12 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LILLEMOR MANNERHEIM, VAS och FAT, 2 delar, porslin, "Narciss", Upsala-Ekeby, Gefle, 1900-talets mitt.

Dekor i blått. Vasens höjd 34 cm. Skålens längd 28 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIET HEIN, kandelaber "Ursa Major", Danmark, Formgiven 1953.

Mässing, sjuarmad i olika höjder. Höjd 53 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CLAESSON KOIVOSTO RUNE, matbord, "Arc" för Galleri Asplund.

Fanerad med ek. Längd 120, bredd 80, höjd 72 cm

Aktuellt bud 827 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THOMAS ERIKSSON, bord, ”Bermuda”, Asplund,

Etikettmärkt Bermuda Mega - Prototyp 2009. Skiva av vit laminat. Ben av vitlackerad metall. Längd 400. Bredd 120. Höjd 71 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANS J. WEGNER, "Y-stolen", 2 st, Carl Hansen & Søn.

Lackad Ek samt 1 stol i bok. Svängd genombruten rygg. Snörad sits. Sitthöjd ca 43 cm. Etikettmärkt, numrerad.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATBORD, "Modell 54", Omann Juns Möbelfabrik, Danmark.

Teak. Längd 145, bredd 90, höjd 74 cm. Två utdragsskivor à 54 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS J WEGNER, karmstolar, ett par, "Y-stolen", Carl Hansen & Son.

Stomme i lackad bok med flätad sits. Märkta. Sitthöjd ca 43 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHAN ROHDE, skål, sterlingsilver, Georg Jensen, Köpenhamn, Danmark.

Design nr 9. Hamrad yta. Rund skål på oval fot, ben i form av blad. Höjd 13,5, diameter 16 cm. Vikt 398 gram.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BERNDT FRIBERG, tekanna, stengods Gustavsberg studio.

Brun harpälsglasyr. Handtag av rotting. Signerad Friberg samt mned studiohanden och årsbokstaven c. Höjd 19 cm iklusive handtag.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand.

Reliefdekor av figurscener. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2560, Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.

Hissanordning. Mässing och textil. Diameter 50. Minimihöjd 97 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
REY URBAN, tumlare, ett par, sterlingsilver, Stockholm, 1987.

Rund form. Hamrad dekor. Höjd 5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIMON P HENNINGSEN, taklampa, "Tivoli", LYFA, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Kromad samt polykromt lackerad metall. Modellen formgiven 1962. Diameter cirka 24 cm. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 4 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALF WALLANDER, Ytterfoder, flintgods, jugend, Rörstrand, 1900-talets början.

Polykrom reliefdekor av fiskar. Diameter 28, höjd 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS PEHRSON, bordslampa "Knubbling", Atelje Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.

Kromad stomme . Skärm av plast. Diameter ca 40, höjd ca 57 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TORBJØRN AFDAL, bänk, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrand, Norge, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med teak. Längd 228, djup 37, höjd 34 cm

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALF SVENSSON, Soffbord, Bra Bohag, 1900-talets andra hälft.

Lös glasskiva på kopplad benstomme i teak. Längd 63, djup 47, höjd 49 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NOTSTÄLL/TIDNINGSSTÄLL, "Mozart", modellnr 697/22, Gemla 1900-talets andra hälft.

Betsat trä, längd 46, bredd 40, höjd 70 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DAVID ROSÈN, matbord, "Napoli", för Nordiska Kompaniet NK, 1950-/60-tal.

Fanerat med mahogny. Benställning av betsad bok. Tre iläggsskivor 15, 30 samt 45 cm. Längd 145, bredd 80, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ALVAR AALTO, skåp, modell 810, Finland, 1900-talets mitt.

Fanerat med masurbjörk. Två dörrar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Ben av böjträ i björk. märkt No 810 med blyerts. Längd 102, djup 41, höjd 100 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 11 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, fåtölj, "Radio", Nordiska Kompaniet, 1920-/30-tal.

Lös stoppad rygg och fast stoppad sits. Ben av betsad björk. Sitthöjd ca 45 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FERDINAND BOBERG, 4 stolar samt 2 karmstolar, Nordiska Kompaniet, 1900-talets andra kvartal.

Brickmärkta Nordiska Kompaniet 5406-090713 och 5407-090713. Stomme av bonad björk. Fast stoppa sits klädd med textil. Sitthöjd 44. Bredd 45-58,5. Djup 45-52. Höjd 90-91 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FÅTÖLJ, Swedish Modern, 1940-tal.

Helstoppad med häftad sammetsklädsel och resårsits. Ben av betsad bok. Sitthöjd 38 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PALL, Stille.

PALL, Stille.

Förkromat stål. Höj- och sänkbar sist. Brickmärkt. Minimihöjd 49 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Lamino", Swedese.

Benställning av björk med klädsel i fårskinn. Sitthöjd ca 40 cm

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st, "Fanett", Edsbyverken, 1959-63.

Sitsar av skiktlimmad, formpressad teak. Svartlackerade spjälryggar och kopplade ben. Brännmärkta. Sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TIMO SARPANEVA, "Fågelflaska", glas, signerad "TS". Iittala, modellen formgiven 1956.

Blått glas. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
150 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, glas, signerad Tapio Wirkkala 3539.

Neodymt glas, blå/lila ton. Höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
150 EUR
JOSEF FRANK, bordsunderrede, firma Svenskt Tenn.

Betsad bok. Längd 55, bredd 55, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, glas, Unto Suominen, Nuutajärvi Notsjö 62.

Blå glasmassa. Höjd ca 18 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st, "Fanett", Edsbyverken, 1900-talets andra hälft.

Svartlackerade benställning och ryggspjälor. Sitthöjd 43 cm

Aktuellt bud 2 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ERIK HÖGLUND, ljuskrona Boda Smid 1900-talets senare del.

För sex ljus, stomme av smide behängd med olika prismor, diameter 47, höjd 43 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIGNE PERSSON-MELIN, 14 delar, glas, teservis.

12 tekoppar på fat(tot 15 fat) 2 kannor med brännare.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, Swedish Modern, 1940-tal.

Helstoppad med träben. Längd ca 195, djup ca 97, sitthöjd ca 40, total höjd ca 88 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Glas & Trä, Hovmantorp, 1900-talets mitt.

Svärtad träram i organisk form. Höjd 60 cm, bredd 39 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIET HEIN & BRUNO MATHSON, soffbord, Fritz Hansen, 2004.

Bordsskiva i laminat, med aluminiumkant och stjärnfot av aluminium. Tillverkad i licensavtal med M I A B Sverige, etikettmärkt Fritz Hansen 2004. Diameter 100, höjd 47,5 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TOM DIXON, matbord, glas, Trace", 2010-tal.

Underrede och skiva av glas. Diameter 120. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANDRÉ DELATTE, vas, Nancy, Frankrike  1920-tal.

Överfång med etsad dekor av rosor i brunt mot gul fond, signerad ADELATTE NANCY, höjd 18,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BENGT EDENFALK, vas, glas, Kosta Boda, unik.

Lila glas. Signerad 124590005 KOSTA BODA BENGT EDENFALK UNIQUE. Höjd 34 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, silver. Kultakeskus.

Hänget ca 40 x 48 mm, kedens längd 60 cm.

Aktuellt bud 1 868 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt.

Lackerad metall och mässing. Vridbar skärm. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK