Design

Här finner du designföremål inom många kategorier; möbler, glas, belysning, keramik, silver, tenn mm, från jugend, dvs 1890-tal, hela 1900-talet till nutid med namngivna skandinaviska och internationella formgivare och/eller producenter.
Har du designföremål hemma och är nyfiken på värdet? Vi har dagligen tusentals besökare på den här kategorin.
Kontakta oss för värdering och få ett snabbt svar.

NILS STRINNING, hyllsystem, "Stringhylla", 1900-talets andra hälft.

2 gavlar av lackerad metall 6 hyllplan fanerade med furu. Hyllplanens bredd 78 cm, djup 30 cm. Gavlarnas höjd 178 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVBORD, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1900-talets mitt.

Fanerat med mahogny. Med lös hurts med lådor och skåpsdel. Två klaffar. Stämpelmärkt. Längd 124, bredd 76, höjd 75, total längd 204 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, säng, 1900-talets mitt.

Furu. Brännmärkt CM. Bäddmått ca 107 x 190 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1974.

Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 1 751 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALF WALLANDER, vas, flintgods, jugend, Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Märkt Dessin Alf Wallander. Rörstrand. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, glas, Cenedese, Italien, 1900-talets tredje kvartal.

Underfång med dekor av fisk. Längd 32 cm, bredd 6 cm, höjd 22 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, soffgrupp 3 delar, "Minerva", France & Daverkosen, Danmark.

Stomme av teak. Lösa plymåer i rygg och sits. Bord med två hyllplan varav den nedre av flätad rotting. Brickmärkta. Soffans längd 130 + 200 cm. Bordets mått 77 x 77 x 64 cm.

Aktuellt bud 11 100 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 2466, Firma Svenskt Tenn.

Stomme av mässing. Delvis lackerad. Höjd 64 cm.

Aktuellt bud 2 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOUIS VUITTON, väska, "Vavin".

Monogramcanvas med ljusbruna skinndetaljer. Beslag i mässing Invändigt två fack varav en med tryckknapp. En mindre ficka med dragkedja. Två små sidofack. Märkt "LOUIS VUITTON PARIS, made in France". Numrerad (2002). Invändigt D-ring. Ca 20 x 20 x 9 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERNDT FRIBERG, skål, stengods, Gustavsberg Studio.

Gröntonad glasyr. Höjd 6 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, sk "boiling lamp",1970-tal.

Glas med grön vätska. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR CYRÉN, VINGLAS, sex stycken, 'Nobel', Orrefors.

Rödvingsglas, höjd 18 cm. Med förpackning.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampor, ett par, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Glas och detaljer av mässing. Höjd 35 cm

Aktuellt bud 2 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL VALLIEN, vaser, 2 st, glas, Boda Ateljé samt Kosta Boda "Satellite".

Höjd ca 27 och 30 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NICLAS HOFLIN, taklampor, ett par, "Bolero Medium", Rubn, 2000-tal.

Vitlackerad metall. Diameter ca 40 cm

Aktuellt bud 1 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JEAN-MARIE VALERY, taklampor 4 st, VeArt Italien, 1990-tal.

Glas, fästen i metall, ring av trä, höjd 29, diameter 15 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUMINMUGGAR, 2 st, porslin, Arabia, Finland, 1990/91-96.

Moomin Characters/Bulls. Mörkgrön och blå. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 3 855 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EILERSEN, soffa, "Domino", 2004.

Fast stoppad klädsel. Med tillhörande kudde. Längd 180, djup 110, höjd 70, sitthöjd 40 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 1819, Firma Svenskt Tenn.

Fot av glas med mässings fattning. Stämpelmärkt. Total höjd 24 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAUL KEDELV, bordlampor, ett par, glas, Flygsfors.

Glas med mörklila underfång. Signerade Flygsfors. Höjd inklusive skärm 62 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUMINMUGGAR, 2 st, porslin, Arabia, Finland, 1991-96.

Moomin Characters/Bulls. Mörkgrön och mörkgul. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 3 203 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JONAS BOHLIN, kaffeservis, 11 delar, porslin, "Qvint", Rörstrand.

Dekor av blomma i silver och blått. 10 kaffekoppar med fat Sockerskål

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KERTTU NURMINEN, glasservis, 19 delar, "Mondo", Iittala, Finland.

Klart och gröntonat glas. Karaff med propp 26 cm 9 dessertskålar 12 cm 8 vinglas 15 cm Uppläggningsskål 22 cm Tre delar i originalkartong.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, för France & Daverkosen, formgiven 1956.

Teak. Rektangulär skiva med rundade hörn, två uppfällbara klaffar. Runda mässingskulor, underrede med kopplade ben. Längd ca 129 (total längd 183) bredd 56, höjd 55 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2564.

Fötter av bonat lövträ. Fotplatta i mässing. Grönlackerad plåtskärm. Höj- och sänkbar. Höjd max: ca 170 cm, höjd min: ca 115 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MUMINMUGGAR, 2 st, porslin, Arabia, Finland, 1991-96/99.

Moomin Characters/Bulls. Mörkrosa och mörkgul. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 3 885 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, 1950-tal.

SKÅP, 1950-tal.

Teak och teakfaner. Skåp med hyllinredning och tre lådor. Bredd 95, djup 39, höjd 161 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.

GOLVLAMPA, 1950-tal.

Läderklädd fot samt handtag. Märkt undertill EAE105, total höjd 182 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, glas, Orrefors, 1900-talets slut.

Gul med orange mynning, runt blå fot. Höjd 57, 5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORD, "Pisa", Torkelsson, Lammhult. 2000-tal.

Oljad ek. En låda samt öppet fack. Längd 106, bredd 67, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SMINKBORD, Sverige, 1960-tal.

SMINKBORD, Sverige, 1960-tal.

Fanerat med teak. Lampa av mässing och bärnstensfärgat pressglas. Ställbar spegel. Två lådor. Längd 80, djup 45, höjd 112 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, sybord, Bodafors, 1959.

Teakfaner och bok. Två uppfällbara slag. Låda med fackinredning samt utdragbar korg av rotting. Lös bricka. På mässingstrissor. Brännmärkt. Längd 64-90, bredd 60, höjd 60 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BENGT RUDA, karmstolar, ett par,   "Triva"-serien, Nordiska Kompaniet.

Fast stoppade sitsar och ryggar. Sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAVID ROSÉN, karmstolar, ett par, "Futura"-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.

Bok. Rygg med genombruten dekor. Klädd och stoppad sits. Sitthöjd 42 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NILS FOUGSTEDT,
FAT, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1931.

NILS FOUGSTEDT, FAT, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1931.

Graverad med dekor av exotiska djur och växter. Diameter 21,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, Treman, 1940/50-tal.

SKÅP, Treman, 1940/50-tal.

Fanerat med mahogny. Inredning med lådor och flyttbara hyllplan. Benställning av betsad bok. Bredd 92, djup 41, höjd 124 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALF SVENSSON, fåtölj, "TeVe", Ljungs Industier AB Malmö, 1900-talets andra hälft.

Stomme av betsad bok. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 36 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsberg Studio, signerad.

Brungrön glasyr. Höjd 21,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AXEL LARSSON, karmstolar, ett par, funkis, Bodafors, 1930-tal.

Stomme i bonad björk. Snörad och flätad sits. Sitthöjd 40 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 stycken, "Fanett" för Edsbyverken, 1950-tal.

Formpressad sits av teak. Målade. Spjälad rygg.Sitthöjd ca 44 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERICH OCH INGRID TRILLER, vas, stengods, Tobo, signerad, 1950-/60-tal.

Blå glasyr. Med hänkel. Höjd 15,5 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EMMA SALTZMAN, RYA, ca 187x128 cm.

"Käpy"(Kotte).

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
SKÅL, rödlera, Savitorppa, Kauko Forsvik, signerad “Kage”, 1970/1980-tal.

Guldfärgad lysterglasyr. Höjd 11 cm, diameter 17 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
AIMO OKKOLIN, SKÅL, "Näckros", signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.

Diameter ca 19 cm, höjd ca 12 cm.

Aktuellt bud 90 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL, Tupp, signerad O Toikka Nuutajärvi 1998.

Lila, orange, grönt och klart glas. Höjd ca 21 cm.

Aktuellt bud 350 EUR
Utropspris
200 EUR
ARNE JACOBSEN, STOLAR, 4 st, "Myran", Fritz Hansen, Danmark 2010.

Tre förkromade ben, vit plywood sits. Märkta "REPUBLIC OF Fritz Hansen".

Aktuellt bud 310 EUR
Utropspris
500 EUR
JOSEF FRANK, ljusstake, "Slingan", Svenskt Tenn, sent 1900-tal.

Svängd form i mässing, för fyra ljus. Längd 37 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OIVA TOIKKA, TVÅSTEGSVAS. Bambu. Signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.

Flerfärgat glas. Höjd ca 24,5 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
500 EUR
OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Längd 21 cm.

Aktuellt bud 102 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL, Gräsänd, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Grönt iriserande, svart och grönt glas. Längd 19 cm.

Aktuellt bud 104 EUR
Utropspris
200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 'Tähtitaivas' (Stjärnhimmel), Oy Taito Ab, 1900-talets mitt.

Vit perforerad metallskärm. Frostad glasskiva ovanför gallret. Fyra ljuspunkter. Bär tillverkarens stämpel. Mått 40x40 cm. Höjd ca 24 cm.

Aktuellt bud 1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
OIVA TOIKKA, FLASKA, glas, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Grön dekoration mot vit fond. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 40 EUR
Utropspris
150 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSFÅGEL 2000, Silvertärna. Signerad O. Toikka Nuutajärvi 2000.

Vit, svart och gult glas. Längd ca 23 cm.

Aktuellt bud 201 EUR
Utropspris
250 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2007 90/2000.

Färgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Höjd ca 8 cm. Etikettmärkt.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
HANS-AGNE JAKOBSSON, TAKLAMPA, Markaryd, 1900-talets senare hälft.

Mässingsstomme, 12 st ljuspunkter med runda bärnstensfärgade glaskupor. Bär tillverkarens etikett. Diameter ca 57 cm. Total höjd 71 cm.

Aktuellt bud 540 EUR
Utropspris
800 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL, Myrspov, signerad O Toikka Nuutajärvi.

Klart och brunt glas. Längd 22 cm.

Aktuellt bud 206 EUR
Utropspris
200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKARMATUR, mässing, Oy Taito Ab, 1900-talets mitt.

Sex ljusarmar. Med prismor. Tillverkaren's stämpel. Höjd 175 cm, diameter 90 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
3 800 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL, Jubileumstupp, signerad O Toikka Nuutajärvi. Birds by Toikka 25-års jubileumsfågel.

Röd, blått, klart och brunt iriserande glas. Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
POUL CADOVIUS, SOFFA, for France & Son Danmark, 1960-tal.

Lösa plymåer i rygg och sits. Längd 204 cm. Sitthöjd 40 cm. Djup 77 cm. Höjd 60 cm.

Aktuellt bud 190 EUR
Utropspris
200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Titicaca", 14K guld. Lapponia 1980.

Storlek 15,5. Vikt ca 6,5 g.

Aktuellt bud 160 EUR
Utropspris
300 EUR
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor  ett par Markaryd 1900-talets senare del.

Mässing och kupor av vitt glas, etikettmärkta, höjd ca 33, djup ca 13 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OIVA TOIKKA, FÅGEL, Rubinfågel, signerad O Toikka Nuutajärvi.

Rött, gult och guldskiftande glas. Längd ca 20 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, silver. Lapponia 2001.

Storlek 16,5.

Aktuellt bud 75 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, GLASSKULPTUR, "Lollipop", signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 2004, 76/200.

Flerfärgat glas. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 660 EUR
Utropspris
800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Polyfemos", 14K guld, kopparmalm. Lapponia 1970.

Storlek 16,75. Vikt ca 8 g.

Aktuellt bud 140 EUR
Utropspris
300 EUR
BORDSLAMPA, keramik, Tilgmans keramik, Sverige, 1900-talets andra hälft.

Delvis glaserad dekor. Höjd 36 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSFÅGEL 2004, Vigg, signerad O Toikka Nuutajärvi 2004.

Gult, blått och grått glas. Längd ca 24 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Nuutajärvi 1993 Oiva Toikka, numrerad 821/2000.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 1842, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Skärm i textil. Höjd och sänkbar samt ställbar skärm. Höjd ca 100-143 cm

Aktuellt bud 4 202 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FAGERLUND, plafonder, ett par,  för Orrefors.

Av gjutet glas med mässingsmontering. Diameter 36 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, figurin, glaserat stengods, signerad Lisa L och daterad -93.

Dromedarer. Längd 41, höjd 37 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TOSHIYUKI KITA, fåtölj, "Saruyama Island", Moroso, Italien.

Helstoppad med röd ylleklädsel. Etikettmärkt. Längd 118, djup 96, höjd 85, sitthöjd 39 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, soffa, "Paradiset", NK-Triva serie. 1900-talets andra hälft.

Formgiven 1958. Fast stoppad rygg och sits. Knapphäftad rygg. Längd ca 142, sitthöjd ca 44 cm.

Aktuellt bud 3 050 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SOFFA, funkis, 1930-tal.

SOFFA, funkis, 1930-tal.

Textilklädsel. Längd 160, sitthöjd 35, rygghöjd 75, totalt djup 75 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 3 stycken, "Gliss", Pedrali, Italien, 1900-talets slut.

Underrede av förkromad metall. Sits av grön plast. Lösa sittdynor klädda med svart textil. Sitthöjd 43. Bredd 59. Djup 50. Höjd 74 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PATRICIA URQUIOLA, soffa, "Tufty Time", B&B Italia Maxalto, Italien.

Helstoppad. Blå, löstagbar klädsel. Etikettmärkt. Två delar. Längd 147 resp 107 djup 105, höjd 60 cm. Sitthöjd ca 34 cm.

Aktuellt bud 21 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
ANDERS PEHRSON, bordslampa, "Knubbling", Ateljé Lyktan, Åhus 1900-talets senare del.

Lackerad plåt och plast, höjd ca 58, diameter ca 38 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampor ett par Markaryd 1900-talets andra hälft.

Trä och plast, etikettmärkta samt stämpelmärkta, höjd ca 49 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GÖRAN MALMVALL, vitrinskåp KA72 för Karl Andersson & Söner, 1900-talets senare del.

Fanerad med mahogny, beslag av mässing, längd 80, bredd 33, höjd ca 203 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GÖRAN MALMVALL, bokhylla 3 sektioner, för Karl Andersson & Söner 1900-talets senare del.

Fanerade med mahogny, längd 80, bredd 33, höjd 203 samt en sektion längd 40, bredd 33, höjd 203 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Skrindan", OPE-möbler, 1900-talets andra hälft.

Stomme av betsad bok. Lösa plymåer i rygg och sits. Sitthöjd ca 42 cm.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas stengods, Rörstrand.

Melerad glasyr. Signerad R SWEDEN CHS SVR. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, 2 st, Domino, Stig Lindberg, Gustavsberg.

Keramik. Schackrutig dekor i svart och vitt mot svart bakgrund. 20x20x4 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio, signerad.

Dekor av prickar. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON och PIET HEIN, bord, "Supercirkulär", 1989.

Borstad aluminium, skiva av laminat. Längd 100, bredd 100, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, bokhylla, Möbelsnickare Stefan Olsson, Gotland.

Björk. Brännmärkt. Bredd 99,5. Djup 30,5. Höjd 185,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POUL VOLTHER, fåtölj, "Corona", Erik Jørgensen, Danmark, specialutgåva, 2015/2016.

Stålstomme med fyrdelad centralfot. Stoppad klädsel av röd textil. Snurrbar. Sitthöjd 41 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

Stomme av betsad bok. Lös plymåer i rygg och sits. Sitthöjd ca 37, ryggens höjd 97 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGLAMPA, 1920/30-tal.

VÄGGLAMPA, 1920/30-tal.

Välvt opalglas, fäste av mässing. Bredd 19, höjd 26 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
INGEBORG LUNDIN, glasservis, 68 delar, "Silvia", Orrefors, modellen formgiven 1957.

Bestående av: 1 skål på fot, höjd 20 cm 6 grogglas, höjd 12 cm 12 rödvinsglas, höjd 14 cm 6 coupeglas, höjd 13 cm 13 starkvinsglas, höjd 11 cm 21 whiskyglas, höjd 7 cm 13 likörglas, höjd 10 cm

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffbord samt 4 låga stolar, Svensk Fur, 1940-tal.

Syrabetsad furu. Brännmärkta Svensk Fur. Bordet med rund skiva med uppsvängd kant. Diameter 100, höjd 50 cm. Sitthöjd 34, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
20 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1920/30-tal.

VÄGGLAMPA, 1920/30-tal.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, ASEA, 1900-talets mitt.

Vitt glas med grålackerat metallfäste, justerbar höjd, höjd ca 27 cm. Diameter ca 65 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ARTHUR PERCY, figurin, flintgods, Upsala-Ekeby.

"Diana". Vit glasyr. Monterad p träsockel. Total höjd 30 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, figurin, stengods, "Charlotta" ur serien ABC-flickorna, Gustavsberg.

Delvis glaserad, klänning med chromotryck. Djupstämplad och etikettmärkt. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HERBERT KRENCHEL, skålar, 13 st, emalj, "Krenit", Danmark. Formgivna 1953.

Emaljerat järn i olika kulörer. Stämpelmärkta. 12 diameter 12,5 cm. En diameter 25 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS J WEGNER, brickbord, PP Möbler.

Ek, kryssformat underrede, lös rund bricka. Höjd 48 cm, diameter 53 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
IVAR ÅLENIUS-BJÖRK, vas, mässing, för Ystad Metall, 1900-talets första hälft.

I form av tre cylindrar. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANNA-LISA THOMSON, vas, keramik. Unik, Gefle, signerad.

Glaserad gods, dekor av blommor, höjd 21,5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BAROVIER & TOSO, bordslampa, Murano, Italien, 1950-tal.

Balusterformad, på utsvängd fot, med dekor i rosa och vitt av ränder, höjd på vas 21,5 cm. Etikettmärkt.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK