Diverse

I kategorin Diverse hittar du alla de charmiga småsaker som gör ditt hem personligt. Tennfat, kopparkittlar, jordglober och dosor är typiska saker som dyker upp här. Genom att samla prydnadssaker i olika färger, former och storlekar kan små stilleben växa fram i hemmet som bidrar till en perfekt ambiance. Många gamla auktionsrävar hävdar med bestämdhet att den här kategorin är den kategori där flest roliga föremål dyker upp och synar den noga i jakt på små pärlor

TIMO SARPANEVA, GRYTOR, 2 st, Rosenlew, Finland, 1900-talets andra hälft.

Rödemaljerat gjutjärn, invändigt emaljerade. Den ena med handtag i teak, diameter 22 cm, höjd 18 cm. Den andras längd 38 cm, höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 240 EUR
Utropspris
300 EUR
PIERO FORNASETTI, ask för spelkort, Italien 1950-tal.

Emaljerad plåt med motiv av kortlekar, inre låda av trä, 14 x 11 cm, höjd 4 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELDOSA/AUTOMATON, 1800-tal.

SPELDOSA/AUTOMATON, 1800-tal.

Fodral av låghaltigt silver med dekor av fåglar och ymnighetshorn. Med mekanisk fågel klädd med fjädrar som kvittrar då man trycker på spärren. Bredd 10. Djup 6,5. Höjd 4 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 12 550 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄLLINGKLOCKA, gjutjärn och smide, 1800-tal.

Diameter 35, höjd 32 cm. Ställningens längd 84 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, BESTICK, 50 delar, rostfritt stål, "Nobel", Gense.

12 st matgafflar, längd 19 cm 12 st matknivar, längd 22 cm 12 st matskedar, längd 18,5 cm 12 st teskedar, längd 12,5 cm Salladsbestick, ett par, längd 24 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KITTEL och KAKFORM, koppar, 1800-talets senare hälft.

Kittelns diameter 33 cm exkl hänklar, totalhöjd inkl ställ i smidesjärn 34 cm. Daterad 1860. Kakformens diameter 25 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
GUNNAR CYRÉN, skulpturer, 3 st, silverplätterad zink, Dansk Designs, Japan.

Giraff, Antilop samt isbjörn. Höjd 4-10 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets första hälft, barock.

Mässing. Total höjd 24,5 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, bonbonjär, tenn, Stockholm 1929.

Tenn, på locket putto, stämplad med änglamärket, Stockholm C8. Höjd 16 cm, diameter 14,5 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ETUI, trä, Fabergé, Ryssland 1900-talets början.

Träetui i hexagon form, locket invändigt tygbeklätt. Märkt under hovleverantörmärket på kyrilliska "K. Fabergé, Moskva och S:t Petersburg". Bredd 23,5 cm, höjd 4,5 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
300 EUR
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor, ett par, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Mässing, etikettmärkt, höjd ca 25, diameter ca 17 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MIKROSKOP, No 204178, Ernst Leitz, Wetzlar, 1900-talets första hälft.

Mässing och svärtad metall. Original XY-bord; extra okular; objektglas m vätskeskål m fl tillbehör. Höjd ca 34 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOKOMOTIV OCH TENDER, "Buddy L Outdoor Railroad 1000 Pacific type", stål, Moline, USA, 1920-tal.

Svartlackerat pressat stål. Längd 65 resp. 50 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PIERRE FORSSELL, plunta samt (4+2) supkoppar, förgylld mässing, Skultuna Bruk.

Flaskans höjd 17,5, kopparnas diameter ca 5,5-6 cm. Tre etuier medföljer.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUNGLIGT FOTOGRAFI, Sveriges kungapar, egenhändigt sign o dat. Foto sign Claës Lewenhaupt.

Fotografi av Sveriges Konung Carl XVI Gustaf samt Drottning Silvia tillsammans. Foto i ram krönt med kungl krona. Fotografiet egenhändigt signerat samt daterat 1983. Bildstrl ca 19 x 14 cm.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Två minnesmedaljer, FN:s miljövårdskonferens 1972.

silver och brons, diameter 50 mm, vikt 296 g och 222 g. Formgivna av Kauko Räsänen. Signerade och numrerade. Etuier och certifikat medföljer.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARTA, handkolorerat kopparstick, Carel Allard, 1600-talets slut.

"XVII Provinciarum Belgicarum, sive Germaniae Inferioris typus novissimus et accuratissimus". Plåtstorlek 47 x 55,5 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
BORDSSURTOUT, 1800-talets slut, nysilver.

Med tre flaskor och ströare i glas. Ströarna med silver montering. Längd 23, höjd 24 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGAPPLIQUER, ett par, mässing, rokokostil, tidigt 1900-tal.

För två ljus vardera. Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPLATEAU, nysilver, AG Dufva, Stockholm, omkring 1900.

Oval, upptill spegel, uppburen av delfiner, 29 x 16, höjd 12 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, med glasinsats, nysilver, jugend, signerad H Meinhardt, omkring 1900.

Dekor av kvinnor och barn. Höjd 68 cm.

Aktuellt bud 6 700 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SKULPTUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.

Sittande buddhistiskt lejon. Höjd 21,5 cm. Höjd med tillhörande träställ 27,5 cm. Svansen tillverkad för sig.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SKULPTURER, ett par, 1700/1800-tal.

Skulpturer i förgyllt och bronserat trä föreställande putti, höjd 48-51 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNA / YTTERFODER, gjutjärn, 1900-talets första hälft.

Reliefdekor av festonger. Uppsvängda hänklar. Längd 52, höjd 34 cm, innerdiameter 30 cm..

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, figuriner 3 st silverpläterad metall Dansk Design Japan sent 1900-tal.

Antilop, höjd 7 cm. Elefant, höjd 5,5 cm. Noshörning, höjd 4 cm. Originalaskar.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
REKLAMSKYLT "BLUE GILIETTE BLADES" The Metal Box Comapny Ltd (Hudson Scott Branch) Carlisle England, 1900-talets mitt.

Fotolitografisk tryck på aluminiumplåt. 49,5x34 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄTTUGNSPLATTA, gjutjärn, 1800-tal.

Med motiv av Carl XIV Johan till häst. 72 x 51 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TEKANNA, tenn, Fein Blok Zinn 1800, Tyskland.

Rund form. Ledad hänkel med trähandtag. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BREVPRESSAER, 9 st, glas,  Murano 1900-tal.

Höjd 8-11 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
SOPPSLEV, av Paul Zachun (silversmed i Norrköping 1722-1750).

Försilvrad mässing, argent haché, profilerat skaft. Stämplad "NORKIÖPING" och med Paul Zachuns stämpel samt ägarmonogram "C:N". Längd 38 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
Stereo 3001 Orthoperspecta, Stereoförstärkare med FM-radio och skivspelare, Salora, Finland 1970-tal.

Fodral i teak, locket i plexiglas. Bredd 49 cm, djup 35 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
DEKORDELAR, 5 delar, trä, Sverige, 1700-tal och 1800-tal.

Förgyllt och skuret trä med pastellage. Största bredd 71 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TESKRIN, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.

Fanerat med olika träslag såsom alm, masurbjörk. Rakt med avfasade hörn med randdekor. Invändigt blyklätt. Lösa lock invändigt. Längd 19, bredd 11, höjd 12 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KROK, smidesjärn, 1800-tal.

KROK, smidesjärn, 1800-tal.

Med kedja. Längd 41 cm samt kedja 42 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLYSTER, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.

Mässing, vit marmor, prismor samt skaft av glas i porfyrimitation. Höjd 76 cm.

Aktuellt bud 5 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, paktong, 1700-talets andra hälft.

Skaft med svarvad form, höjd 21 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RAM/SPEGEL, barock, omkring år 1700.

48x42 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PORFYR, 5 delar, 1800-tal.

PORFYR, 5 delar, 1800-tal.

Socklar, del av smörask, saltkar.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KÄPPAR 4 stycken, mestadels 1800-tal.

Trä, mässing, med flera material, en käpp med silverkrycka. Längd 90-113 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ISHINK, 1800-tal.

ISHINK, 1800-tal.

Trä med svärtade detaljer. Svarvad form, på rund fot med tre kulfötter. Mässingshandtag. Diameter 35, höjd 42 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TERRIN MED LOCK, tenn, 1800-tal.

Oval form på ball-and-claw fötter. Längd 40, bredd 26 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SYBARON, Tula, tidigt 1800-tal.

Stål, delvis förgylld. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
SOLUR, 1700-tal.

SOLUR, 1700-tal.

Kalksten, kvadratisk form med siffror och märkt "WILHE RIHL", fällbar visare av järn. 29,5 x 29,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKSVÄRMARE, Rokoko, 1700-talets andra hälft.

Försilvrad mässing s.k. argent haché. Med lock och brännare, locket med vapendekor. Handtag av trä. Längd ca 33 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR ett par 1900-tal.

Gjutjärn, höjd ca 45, diameter 27 cm

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALTARSKÅP, lack. Kina, 1900-tal.

Skuren dekor av tranor och växter. Insidan förgylld dekor av figurer i naturmiljö. Bredd 34, djup 14, höjd 42,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FÖREMÅL, 4 st, Sax, brevkniv, hund med skål och pappersklämmare.

Saxen i orginal etui, troligen Eskilstuna, järn, tidigt 1800-tal. Längd 29 cm, märkt Andlyst Hoffstedt. Papperskniv, silver beslag och ben imiterat blad, Tyskland 1900-talets början. Längd 31 cm. Pappersklämmare, järn, JHP, Paris, 1900-talets början. Längd 14 cm. Hund med käpp och skål, målad metall, 1900-talets början. Längd 12 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito.

Bär tillverkarens stämpel. Höjd 7 cm. Diameter 10 cm.

Aktuellt bud 420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR