DIVERSE

I kategorin Diverse hittar du alla de charmiga småsaker som gör ditt hem personligt. Tennfat, kopparbunkar, jordglober och dosor är typiska saker som dyker upp här. Många gamla auktionsrävar hävdar med bestämdhet att den här kategorin är den kategori där flest roliga föremål dyker upp och synar den noga i jakt på små pärlor.

BESTICK, 37 delar nysilver Christofle France.

10 matgafflar, längd 20,5 cm 10 matknivar, längd 24,5 cm 10 skedar, längd 19 cm 6 dessertskedar, längd 15 cm gaffel, längd 16 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING PIPOR 11 st, 18/1900-tal.

Trä, porslin mm, varierande utseende och utförande, längd ca 21-95 cm, medföljer ej kompletta delar

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GAB, kandelaber, tenn, Stockholm, 1938.

För fyra ljus. Oval fot. Höjd 17,5 cm. Längd 40 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TELEFONER, ett par, "Diamant", Doro.

Transparent plast. Längd 22 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, skål, tenn, Stockholm, 1927.

Reliefdekor av kattdjur. Diameter 24 cm, höjd 15,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLJELAMPA, brons, 1700-tal.

OLJELAMPA, brons, 1700-tal.

Vippbart oljehus. Balusterformat skaft. På rund fot. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DÖRRHANDTAG, 2 st, brons, 1800-tal.

I form av knutna händer. Längd 14 och 16 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEDHÅLLARE, mässing, 1800-tal.

Väggmodell. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 405 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VIGVATTENSKÅL, tenn, 1700-/1800-tal.

Dekor med Maria och Barnet, rocaille och bladverk. Höjd 17 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÄGARE OCH SALTKAR, tenn, 1700-/1800-tal.

Konisk bägare på rund fot, höjd 15 cm. Saltkar på oktogonal fot, höjd 7 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORKSKRUVAR, 5 st, 1800-/1900-tal.

Olika modeller. Längd 8 - 15 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSLÄCKARE, tenn, 1700-/1800-tal.

Med svängd hänkel. Längd 10 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRUCIFIX, brons, 1700-/1800-tal.

Höjd 33 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRÄNNVINSSKEDAR, 2 st, tenn, 1700-tal.

Runda skålar. Längd 18 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, mässing, jugend, 1900-talets början.

För tre ljus vardera. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLÅSBÄLG, barockstil, 1800-tal.

Ek och läder. Rikligt skuren och snidad dekor av bl a ansiktsmaskaron och stående man. Längd 56 cm.

Aktuellt bud 1 560 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLASBORD, ett par, 1960 / 70-tal.

Stommen av mässing samt skivor av glas. Längd ca 60, bredd ca 54, höjd ca 56 cm

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MIKROSKOP, Reichert, Wien, Österrike, 1900-talets första hälft.

Mikroskop av svartlackerat järn, mässing och vitmetall. Märkt "C. REICHERT WIEN No 20815. Höjd ca 30 cm. Med träschatull.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Boréns, 1970-tal.

Stomme av mässing samt skärm av klarglas med inneslutna luftbubblor. Höjd ca 55 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEPPSMODELL, 1900-talets första hälft.

I form av skepp. Två master. Delvis bemålat. Höjd ca 56 cm, längd ca 65 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLASBORD, 1960 / 70-tal.

GLASBORD, 1960 / 70-tal.

Stommen av mässing samt med skivor av glas. Längd ca 60,5, bredd ca 46, höjd ca 53 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL XII:s dödsmask, patinerat järn, 1900-tal. Enligt uppgift Finspångs bruk.

Avgjutning av den sannolikt av Simon Josse 1718 modellerade masken, med det senare förstorade hålet i högra tinningen. Ögla för upphängning. Ca 18,5x13 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FICKURSSTÄLL, s k luffarbete, 1800-talets andra hälft.

Järntråd. Medföljande fickur av silver från omkring 1900. Höjd ca 17,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGAPPLIQUER, ett par, patinerad mässing, 1900-tal.

För två ljus. Svängda ljusarmar. Krönande urna med flammande eld. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HÅLSLAGARE, AB Tengwall, Helsingborg, 1900-talets början.

Järn och stål fäst på platta. Fornnordisk dekor. Längd ca 27 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JÄRNBESLAG, 10 st.

JÄRNBESLAG, 10 st.

I form av lejontassar. Längd 15, bredd 16,5, höjd 9 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGFOTOGENLAMPA omkring 1900 för båt.

Koppar, 46 x 23 x 14 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOTORAM Japan omkring 1900.

FOTORAM Japan omkring 1900.

Vitmetall, reliefdekor av drakar, yttermått 24 x 18 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RESERVOARPENNA SAMT STIFTPENNA, Montblanc.

14K guld. Reservoarpennan märkt "742", stiftet märkt "4810 14C 585". Stiftpennan märkt "772K". I originaletui. Cert medföljer (ett nr stämmer ej överens med penna). Etuiets längd 16 cm.

Aktuellt bud 8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FASADSKYLT, 1900-talets andra hälft.

Blå- och vitlackerad plåt samt lysrör. Diameter 75 cm. Bredd 16 cm.

Aktuellt bud 1 101 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LORNJETT, delvis 14K guld, omkring sekelskiftet 1900.

Utfällbar med glas. Höjd ihopfälld 14 cm. tot vikt 28 gram.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SAMLING TÅGLITTERATUR OCH TIDSKRIFTER.

Diverse böcker och tidskrifter och kataloger.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING MÄSSINGSVIKTER, ca 142 st, 1800-/1900-TAL.

Olika storlekar och modeller. Vissa med anpassade trälådor.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, 1900-tal.

Rund form. Dekor av fågelhuvuden. Höjd ca 23 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÅGAR 2 st, med vikter, 1800-/1900-tal.

Träskrin med låda samt ca 34 vikter, Höjd 34 cm. Balansvåg med glasskålar och 12 små vikter. Längd 9 cm, fodral.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, rokoko, Tykland, 1700-tal.

Balusterformade skaft. Fot med vridna knäckar. Lösa ljusmanschetter. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 2 130 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KYLARFRONT, MG, 1950-tal.

KYLARFRONT, MG, 1950-tal.

Krom med galler. Höjd 62. Bredd 45 cm.

Aktuellt bud 2 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOLLEKTBÖSSA, trä, troligen 1600-tal.

Uppfällbart lock. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, tenn, jugend, Polen, 1900-talets början.

Dekor av kvinna. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGRELIEF, mässing, 1800-tal.

Mittrelief av kung till häst. Stridsscener runt brättet. Diameter 98 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GENERALSTABENS KARTOR ÖVFER SVERIGE, 8 st. 1800/1900-tal.

"Mora" 1913. "Huseby" 1877. "Örebro" 1877. "Hedemora" 1894. "Norrköping" 1880. "Gysinge" 1859. "Upsala" 1876. "Karlstad" 1888. 50x67 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, nysilver, 1900-tal.

Tre ljusarmar vardera. Höjd 29 cm. Längd 27 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS HOLMSTRÖM, vägglampetter, ett par, mässing, Firma Lars Holmström Arvika.

Stiliserade blad. Hamrad dekor. Höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOPOGRAFISKA PANORAMAFOTOGRAFIER, ett par, Istanbul, Turkiet, sent 1800-tal.

Vardera fem stycken sammanfogade inramade fotografier. Påskrifter i blyerts som utmärker olika landmärken så som krigsministeriet, Kasim Pasha-mosken, Kadiköy, Hagia Sophia, Sultanahmet-mosken och Galatabron. Bildmått 135 x 21 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FISKBESTICK, ett par, nysilver, benskaft, 1800-talets slut.

Längd 24,5 och 32,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
JENS QUISTGAARD, gjutjärnsgrytor, 2 st samt stekpanna, + tallrikar, 6 st, Danmark, 1950/60-tal.

Emaljerade. Två grytor med lösa lock, en av dem med flätad ställning på teakben. Stekpanna med flätat handtag. Sex tallrikar i teak, märkta "Illums Bolighus". Längd 17,5- 39 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 2+1, mässing, Gusums Mässing, 2000-tal.

Ljusstakar gustaviansk stil,på rektangulär fot, höjd ca 15 cm. Cylindrisk lykta för värmeljus på tre kulfötter, höjd 12 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, ljuskrona, mässing, "Reflex", Skultuna.

För tre ljus. Stämplad. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, ljuslampetter, ett par, mässing, "Reflex", Skultuna.

För ett ljus vardera. Nr 79. Stämplade. I originalkartonger. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLASKA, tenn, 17/1800-tal.

FLASKA, tenn, 17/1800-tal.

Oktagonal form med skruvlock och ledad ornerad hänkel. Höjd inklusive hänkel ca 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, 1900-tal.

BRICKA, 1900-tal.

Glas och metall. Längd 52, bredd 30 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
RÖKBORD, 1910-tal.

RÖKBORD, 1910-tal.

Stomme av ek, ovan en lös skiva av koppar med hamrad yta. Diameter ca 57, höjd ca 62 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLÄDHÄNGARE, 1900-talets början.

Stommen av lövträ sam med krokar av metall. Längd ca 182, bredd ca 70, höjd ca 194 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna.

I form av propellrar. Stämplade. Två i originalkartong. Diameter 10 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FASKINKNIVAR, ett par, m/1848.

Trähandtag. Läderbalja med mässingsdetaljer. Längd 61 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIN, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målad. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring och lådor. Längd 35, bredd 34, höjd ca 25 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TRÅG OCH SKÅL, sk Bolle, trä, 1800-tal.

Målat tråg, längd 64 cm. Skålens diameter 41 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ELDHUNDAR, ett par, gjutjärn, 1900-tal.

I form av hundar. Märkta KG. Längd ca 34 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING HANDTAG OCH LÅS, mässing och vitmetall, 1800-/1900-tal.

Sex par handtag, fem lås, två nyckelskyltar samt två handtag. Handtagens längd ca 6,5-11 cm.

Aktuellt bud 610 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, jugend, sekelskiftet 1900.

Rund form på tre fötter. Ringhänklar med hundhuvuden. Höjd 21. Diameter ca 20 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÖRNLYKTOR, ett par, 1800-tal.

Bemålad plåt. Infällda glasskivor. Höjd ca 56 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
RAM, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Målad och bronserad. 53 x 50 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINNESGÅVA, "The Republic's offering to Jenny Lind", 1850-tal.

I form av bok med rikt guldpräglat skinnband. Dekor av fåglar och texten From America. På baksidan fack med lucka i silver med texten Caskete Containing Presentation Letters (inget innehåll). Beslag av silver. Invändigt fem oljemålningar bakom glas. Den största föreställande en hjulångare samt en kartusch krönt av en örn med texten "Presenterat till Mamsell Jenny Lind såsom Ett minne af hennes wistande i Amerika". Övriga målningar föreställande George Washington samt amerikanska monument. Medaljong innehållande grässtrå. 35 x 28 cm (stängd).

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
R ESSEN, ett par ljusplåtar, mässing, Borås, 1985.

Oktagonala. Höjd 31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERNST BILLGREN, "Konungens budbärare", saltkvarn.

Kvarn i olika träslag krönt av bronserat älghuvud. Plaketter i gulmetall med text "SAL" på framsida respektive signatur på baksida. Höjd 33 cm. Originalkartong medföljer.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par Gusums Bruk, nr 87, tidigt 1900-tal.

Mässing, svärtade träskaft. Märkta "Gusums Bruk 87". Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PIERRE FORSSELL, vägglampetter, 4 st, mässing, "Pendel", Skultuna.

För smala ljus. Stämplade. Total höjd 50 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljuslampetter, 3 st, mässing, "Reflex", Skultuna.

För ett ljus vardera. Nr 79. Stämplade. En i originalkartong. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOPFAT, mässing, troligen 1400-/1500-tal.

Driven dekor med Maria och Barnet. Diameter 42 cm.

Aktuellt bud 3 209 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DEKORELEMENT, brons, 1500-tal.

Liggande lejon. Längd 6 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GARDINOMTAG, 9 st, brons, 1800-tal.

Dekor av bladverk. Längd ca 11 cm.

Aktuellt bud 408 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLINTYXA, stenåldern.

FLINTYXA, stenåldern.

Längd 25 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KORKSKRUV, brons, 1800-tal.

KORKSKRUV, brons, 1800-tal.

Längd 15 cm.

Aktuellt bud 1 101 SEK
Utropspris
1 500 SEK
COASTER, brons och mässing, 1800-tal.

Dekor av druvor och vinblad. Hänklar. Längd 22 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOLLEKTBÖSSA, målat och skuret trä, troligen 1600-tal.

Målad med figurer och text. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 4 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, emaljerad, 1800-tal.

Oval form. Dekor i blått och vitt. Två hänklar. Höjd 23. Längd 46 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKOLPLANSCHER, två stycken, Egyptiskt tempel med sfinxer samt Babylon Den berömda Ishtar-porten i stadsmuren.

Esselte Stockholm. Förlag AB P.A Norstedt & Söner Stockholm. Ca 67 x 87 respektive 70 x 89 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
DOSOR, mässing och tenn, 3 st, 1800-tal.

Glasögon fodral samt tändsticksdosa. Längd 7 -18 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, 3 st, mässing, bland annat "Profil", Skultuna.

Ljusstake för fyra ljus "Profil", Nr 69. Längd 34,5 cm. Ett par ljusstakar, Nr 20. Diameter 10 cm. Stämplade.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK

För ett ljus vardera. Nr 79. Stämplade. Höjd 38 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFE- & TESERVIS, 5 delar, nysilver, gustaviansk stil, merpart CG Hallberg, 1900-talets första hälft.

Kaffekanna höjd 24 cm. Tekanna höjd 16 cm. Gräddkanna höjd 11 cm. Sockerskål höjd 8 cm. Strösockerskål med lock höjd 25 cm.

Aktuellt bud 1 305 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MANSCHETTKNAPPSASK, vitmetall, "Orginell", Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. 1930/40-tal.

Dekor av man som tittar ned i hål. Diameter 6 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÄLLBORD, Kina, 1900-tal.

FÄLLBORD, Kina, 1900-tal.

Rund dekorerad skiva, tredelad svarvad fot. Diameter 46 cm. Höjd 62 cm. Total höjd uppfälld 87 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
200 EUR
MINIFIGURINER, 5 ST, porslin, Arabia och Bo Fajans, 1900-talets andra hälft.

Muminpappan, Muminmamman, Snorkfröken och Too-Ticki av Tuulikki Pietilä, Arabia, 1990-tal. Lilla My av Signe Hammarsten-Jansson, Bo Fajans, 1950-tal. Höjd 4,5-8,5 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR
SKRIN, nysilver, märkt " VMKW", jugend, omkring år 1900.

Reliefdekor. Längd 18 cm. Höjd 13,5 cm inkl knopp.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BAROMETER, mahognyfanerad, 1800-talets första hälft.

Höjd 94,5 cm.

Inga bud
Utropspris
150 EUR
KAFFEBEHÅLLARE, 1900-talets mitt.

Kromad och lackerad metall. Glas. Längd Längd 70 cm. Bredd 37 cm. Höjd 53 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, 1900-talets andra hälft.

Koppar. Mässingshandtag. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, signerad och daterad -75.

I form av fartyg. Tillverkad av vattenbehållare i koppar, dekorerad med diverse metallobjekt och speglar. Signerad Bosse. Längd 115 cm, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMOVAR, mässing, Ryssland, 1800-talets andra hälft.

Med kopp. Handtag i trä. Höjd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TUBKIKARE, 1900-talets första hälft.

Av mässing. Läderbeklädd. Med linsskydd. Längd ca 25-78 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.

Stomme av björk, alm och mässing. Två ställbara ljuspunkter. Höjd ca 147 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSUPPSATS, nysilver och glas, nyrokoko, omkring år 1900.

Stomme i nysilver, pressformat glas. Höjd 45 cm. Diameter ca 26 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, ett par, mässing med träknoppar, omkring 1900-talets mitt.

I form av löv. Längd ca 26 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOTORAMAR, fem stycken. 1900-tal.

Metallramar, bland annat mässing. Mått från cirka 15x13 -31x21 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BREVKNIV, nefrit och silver.

BREVKNIV, nefrit och silver.

Längd 24 cm. Total vikt 87 gram

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LARS HOLMSTRÖM, bricka, mässing, märkt Firma Lars Holmström, Arvika.

Hamrad dekor. Profilerad kant. Längd 59 cm.

Aktuellt bud 555 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TULPANVAS, porslin, Kina sekelskiftet 1800/1900.

Höjd 23 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
150 EUR