Diverse

I kategorin Diverse hittar du alla de charmiga småsaker som gör ditt hem personligt. Tennfat, kopparkittlar, jordglober och dosor är typiska saker som dyker upp här. Genom att samla prydnadssaker i olika färger, former och storlekar kan små stilleben växa fram i hemmet som bidrar till en perfekt ambiance. Många gamla auktionsrävar hävdar med bestämdhet att den här kategorin är den kategori där flest roliga föremål dyker upp och synar den noga i jakt på små pärlor

LUFTGEVÄR, 1900-talets mitt, Mars 115.

Omärkt. Kaliber 4,4 mm, Längd 109 cm

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MANSCHETTKNAPPSASK, "Originell", tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna 1930-/40-tal.

Diameter 6,5 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BURK MED LOCK, tenn, Art Déco, 1935.

Cylindrisk form på fötter. lock med dekor av skytt. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FARTYGSSMODELL, Kong Olav. Modern tillverkning.

Fartyget Kong Olav byggt i Bergen 1964, trafikerade Bergen-Kirkenes Hurtigrutten från 1964-1998 ca. längd 90, bredd 15, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKOLKARTA "Södra Sverige" P.A Norstedts och Söner, 1900-talets mitt.

Ca 230x175 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKOLKARTA, " Norra Sverige"P.A Norstedts och Söner, 1900-talets mitt.

Ca 230x186 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOTOKIA / STRIDSKLUBBA, Fiji Melanesien.

Trä. Längd ca 78 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KNIVAR, 2 st, Afrika, 1900-tal.

Lansettformade knivblad. Metallindade handtag. Längd 41-46 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Trä. Handtaget med snidat geometriskt mönster. Längd ca 83 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ISHINK, mässing, 1970-tal.

ISHINK, mässing, 1970-tal.

Gulmetall. I form av ananans. Höjd 21 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN TOBIAS SERGEL, efter, medaljong, gips, 1900-talets första hälft.

Målad. Diameter 66 cm.

Aktuellt bud 1 313 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MODELL AV TRAPPA, 1900-tal.

MODELL AV TRAPPA, 1900-tal.

Målat och betsat lövträ. Vriden form. Höjd ca 49 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HOCKEYSPEL, omkring 1900-talets mitt.

Stomme av mahogny med glasad överdel. Sex spelare. Längd ca 115, bredd ca 55, höjd ca 33 cm (exklusive ben). Benens längd ca 85 cm vardera.

Aktuellt bud 5 320 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHAPATI KAVLAR, 19 ST, INDIEN. 1900-TAL.

Målade i olika färger. Längd 31 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KANDELABRAR , 2 st  smide, "Tuppljusstake" Design Gustaf Ancarkrona, Käck & Hedbys, Leksand.

Stomme i smidesjärn. Krönande tupp, för tre ljus med kläppar. Höjd 55. Tuppstaken från Leksand med symboler: Tuppen - Vaksamheten De tre ljusen - Treenigheten Taggarna - Törnekronan De tolv löven - De tolv apostlarna De tio hålen - Tio guds bud Hjärtat - Kärleken

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEKSAKSBILAR, 15 st, Tintin, Hergé-Moulinsart.

I originalförpackning.

Aktuellt bud 2 405 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RESVÄSKA "Satellite 70" LOUIS VUITTON.

Monogram canvas med ljusa skinndetaljer. Beslag och dragkedja i guldfärgad metall. Fodrad med behandlad canvas, inredning i form av resårremmar samt ett inNerfack. Stämpelmärkt "LOUIS VUITTON PARIS MADE IN FRANCE", Numrerad MB0084 (Frankrike 2004). Ca 52 x 70 x 17 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSDEKORATIONER, 2 st, vitmetall.

Påfåglar, ett par. Längd 23 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKDEKORATION, målad på trä, 1800-tal.

Takrosett, trompe l'oeil. Diameter ca 65 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TANTALUS, karaffer, 3 st, i ställ, England, 1900-tal.

Betsat schatull med metallbeslag. Tre glaskaraffer med slipad dekor. Längd 37 cm. Bredd 15 cm. Höjd 37 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Höjd 171 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS 4 dlr jugend brons signerad.

Bestående av; 1 par ljusstakar, 1 läskvagga, 1 bläckställ. Gjutarmärkt Herman Bergman fud samt EH, längd 25 cm, ljusstakarnas höjd 14 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLÖGGRYTA, koppar och mässing, tidigt 1900-tal.

Dekor av kvinnofigurer och tomtar. Med brännare och slev. Längd ca 24 cm, höjd 28 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKA, metall, omkring sekelskiftet 1900.

Tryckt dekor. 71 x 52 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÖGTALARE, ett par, Bang & Olufsen, Danmark, 1980-tal.

Metall. Detaljer av plast och koppar. Femkantiga. Höjd 165 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, väggrelief, brons, otydligt signerad och daterad 1905.

Mansporträtt. Märkt Jahko. 37 x 28 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KORG, mässing, 1800-tal.

KORG, mässing, 1800-tal.

Reliefdekor av figurer och bladverk. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YTTERFODER, större modell, mässing, 1800-talets första hälft.

Rund form. Reliefdekor av figurscener. Hänklar med dekor av lejonmaskaroner. Diameter 35, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OBLATASK, brons, 1700-tal.

OBLATASK, brons, 1700-tal.

I form av oljelampa. Längd 14 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MODELLSKEPP, 1900-talets andra hälft.

Delvis målat trä, detaljer av mässing. Segel av textil. Längd 173 cm, bredd 25 cm, höjd 191 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, bokstöd, ett par, glas, Orrefors.

Klarglas. En signerad Orrefors B 4381/311. Längd 14 cm, djup 4 cm, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, hamrad mässing, 1900-talets första hälft.

Oval form. Längd 75, bredd 60 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINKANNA, silver och glas. ryska stämplar, omkring 1900.

Slipad dekor. Fäste i silver. Lock med monogram. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT & TALLRIK - RÖRSTRAND, fajans, 1766 & 1769.

Båda märkta. Längd ca 35 cm resp diameter ca 22,5 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPJUT, sannolikt Australien.

SPJUT, sannolikt Australien.

Trä, ställvis snidat; flätarbete, benbitar. Längd ca 190 cm, största diameter ca 2,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINER, 2 st, mässing, 1900-talets slut.

Mässing. Höjd 16-20 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA samt LJUSSTAKAR ett par Erzgebirge Tyskland 1900-talets mitt.

För fyra ljus, bemålat trä, diameter ca 47, höjd ca 140 (utan snöre ca 15) cm, ljusstakarna ca 21-24 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CHRISTOPHER FJERDINGSTAD, kanna samt brosch, nysilver respektive silver, Christofle, Paris, 1970-tal.

Kanna med handtag och knopp i lövträ, höjd 17 cm. Broschens mått ca 2 x 2,3 cm, vikt 13 g. Originalask medföljer.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SALTKAR, 4 st, försilvrade, art déco, 1930-tal.

Oval form. Insatser av glas. Otydligt stämplade. Längd 8,5, höjd 4 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROCKAR, 2 stycken, från Berns Restaurang, 1930-tal.

Dörrvaktens rock samt hovmästarens rock. Längd 109-112 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ELDHUNDAR, ett par,1800-tal.

ELDHUNDAR, ett par,1800-tal.

Mässing och smide, bredd 18, djup 42, höjd 34 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.

JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.

Oval form. Delvis godronnerad. Reliefdekor av bladverk. Hänklar med dekor av lejonmaskaroner. På fyra ben i form av claw and ball. Längd 40 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MOCCASERVIS, 4 delar, nysilver och porslin, troligen Österrike, 1900-talets första hälft.

Kanna, sockerskål samt ett par koppar med porslinsinsatser. Höjd 5,5- 14 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BERTEL GARDBERG, BESTICK, 6+6+12 st, 'Lion de Lux', Hackman, Finland. Formgiven 1958.

Rostfritt stål och ädelträ. Skedar 12 st. Längd 19 cm. Knivar 6 st. Längd 20,5 cm. Gafflar 6 st. Längd 18,5 cm. I originalförpackningar.

Aktuellt bud 290 EUR
Utropspris
400 EUR
VIKSKÄRM, Kina, 1900-tal.

VIKSKÄRM, Kina, 1900-tal.

Svartlackerat trä. Dekor av skuren sten i form av figurscener. Bredd 160. Höjd 182,5 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CIGARETTMUNSTYCKEN, 3 st, guld, diamanter, safirer, agat, jadeit.

En märkt "Zeus, made in USA". Längd 11,5 - 14,5 cm.

Aktuellt bud 210 EUR
Utropspris
400 EUR
BORDUR, 1800-talets mitt.

BORDUR, 1800-talets mitt.

Termometer och barometer. Höjd 52 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
400 EUR
MÄSSINGSFÖREMÅL, 3 st, 1800/1900-tal.

Skålfat, längd 30 cm. Kaffekvarn, höjd 20 cm. Kaffekanna, längd 36 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
CIGARRASKKOPP, nysilver, Spanien,  1900-tal.

Dekor av fleur de lys och gröna stenar. Diameter 19 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UGNSLUCKA, Husqvarna No 2, 1900-talets första hälft.

Gjutjärn. Två luckor. Total längd 87, höjd 31 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOJAN, porslin, famille rose, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Trädgårdslandskap med påfågel. Höjd 21 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MÖBELTYGER, 2 rullar, "Tonus"  för Kvadrat. Design Nina Koppel.

4 meter ljusblått och 3,5 meter royalblått. Bredd ca 132 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
INKÖPSSKYLT, plåt, 1900-talets mitt.

"Glöm ej köpa hem". Höjd 35 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RIDSPÖ MED SILVER GREPP, C G Hallberg, Stockholm 1930.

Oidentifierat Alliansvapen, längd 78 cm

Aktuellt bud 855 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SNUSDOSA, mässing, 1700-/1800-tal.

Oval form. Graverad med namnet WH Boardman. Längd 8 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABER, mässing, 1900-talets andra hälft.

För nio ljus. Justerbara ljusarmar. Höjd 35 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, empirestil, 1900-talets första hälft.

Nysilver. Hänklar i form av svanar. Längd 36, bredd 26, höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RULLSTOL, 1900-tal.

RULLSTOL, 1900-tal.

Stomme trä, med fotstöd. Sitthöjd 50 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
CHAMPAGNEVISPAR, 2 st, 18K guld.

En med engelska stämplar, en med svensk kontrollstämpel. Längd 7,5 cm respektive 9 cm. Vikt totalt ca 12,5 g.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
400 EUR
GUNNR CYRÈN, bestick, 12+12 delar, "Nobel", förgyllt stål, Gunnar Cyrén, Gense.

Förgyllt stål. Bestående av: 12 skedar, längd 16,5 cm. 12 fiskgafflar, längd 19 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, bestickservis, 48 delar, "Nobel", Gense.

I originalkartonger. Bestående av: 12 bordsknivar, 20 cm 12 bordsgafflar, 19 cm 12 bordsskedar, längd 19 cm 12 kaffeskedar, längd 12,5 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERNHARD LJUNGGREN, schackpjäser 32 st, trä, Markaryd 1944.

Snidat trä, delvis bemålade. En kung föreställande Gustav V. Höjd ca 9-14 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GULDTACKA i 24K guld,

GULDTACKA i 24K guld,

Guldtacka numrerad 24955. Utfärdad av Union Bank of Swizerland. Höjd 3 cm. Vikt 10,0 gram.

Aktuellt bud 3 902 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKYLT/VÄGGDEKORATION, 1900-tal.

I form av ett väggur med romerska siffror. Justerbara visare. Stomme av trä, urtavla och visare av plåt. Diameter 105 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKSTÄLL, mässing, 1800-tal.

BOKSTÄLL, mässing, 1800-tal.

Genombruten dekor. Ställbar. Längd 31, bredd 28, höjd 12 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANNA, mässing, 1700-tal.

KANNA, mässing, 1700-tal.

Reliefdekor av vapensköld. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VIGVATTENSKÅL, tenn, 1700-tal.

Höjd 18 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1700-/1800-tal.

Oval form. Reliefdekor av bandrosetter, blommor och bladverk. På fyra ben. Längd 35 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, nysilver, 1900-talets första hälft.

Dekor av pärlbård. Hänklar. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 675 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YTTERFODER, mässing, Dianant, 1800-tal.

Rund form. Reliefdekor av frukt och bladverk. Hänklar. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÅNGMASKIN, 1900-talets första hälft.

Bredd 27 cm. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
150 EUR
LJUSSTAKE, tenn, 1700-tal.

LJUSSTAKE, tenn, 1700-tal.

Balusterformad. Dekor av bladverk. Höjd 38 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
KRUCIFIX, brons, 1700-tal.

KRUCIFIX, brons, 1700-tal.

Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SYLVIA STAVE, coctailshaker, nysilver CG HALLBERG, 1930-tal.

Höjd ca 21, märkt CGH ALP,

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOLKE ARSTRÖM, coctailshaker, nysilver GAB, 1900-talets första hälft.

Lock i bakelit, höjd ca 21,5 cm, märkt GAB NS ALP.

Aktuellt bud 752 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL DEFFNER ESSLINGEN, coctailshaker, Tyskland 1920-30-tal.

Reliefdekor, överdrag av mässing. Märkt CDE, höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 1 501 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARCO ZANUSO & RICHARD SAPPER, telefon "Grillo". LUIGI BANDINI BUTI " Alpha 2" radio, Siemens, 1960-tal.

MARCO ZANUSO & RICHARD SAPPER, telefon "Grillo" Siemens, 1960-tal. Längd ca 16 cm. LUIGI BANDINI BUTI " Alpha 2" radio,1960-tal. Bredd ca 12 cm djup 13 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TESLA, "308U Talisman", rörradio Tjeckoslovakien 1930-tal. Samt Bordsur Bakelit 1930-tal.

Bakelit, höjd 16 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
COCTAILSHAKER, Victoria, Danmark.

Nysilver, märkt Eneret Victoria P, höjd ca 23 cm. Graverat monogram på livet ÅA 1947 27 11

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HENRY GUSTAFSSON, skulptur, tenn och sten, "Lyftet", signerad, Vimmerby, 1986.

Höjd 9 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLÖGGRYTA med brännare, jugend, Gustav Eriksson, Eskilstuna, tidigt 1900-tal.

Med rechaud. Rund form. Krönt av tomte. Detaljer av mässing. Höjd ca 26 cm

Aktuellt bud 975 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, smide, 1920-/30-tal.

För tre ljus vardera. Bredd 26. Höjd 34 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WIWEN NILSSON, sigillstämpel, sterling silver och ebenholts, Lund 1951.

Malmö stadsvapen i relief på sidan samt AL/LA på sigillet, infattat i ebenholts. Gåvogravyr. 4 x 2,5 x 12,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JORDGLOB, "Columbus Duo Jordglob", Ivar Asp AB, Stockholm, 1900-talets mitt.

Med lampa. Diameter 30. Höjd 36 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR CYRÉN, skulptur, zink, signerad, 1900-talets andra hälft.

Flodhäst. Längd 6. Höjd 5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PÄLSKAPPA, Bågedahls Pälsateljé.

Svart mink. Armlängd ca 40 cm, rygglängd ca 117 cm, bystvidd ca 112 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ADOLF GUSTAV DAUMILLER, ett par bokstöd / skulpturer, metall, stämpelsignerade.

Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TUBKIKARE, 1900-tal.

TUBKIKARE, 1900-tal.

Trä och mässing. Ställbart underrede. Minimal höjd 138 cm. Kikaren slängd 98 cm.

Aktuellt bud 2 424 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, 1800-tal eller äldre.

I form av en stående munk. Trä, skuren dekor, delvis målad. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
APOTEK, schatull med flaskor. Japan, 1900-tal.

Med flaskor. Två lådor undertill. Mått 20,5x15,5 cm, höjd 16,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing. Kina, 1900-tal.

Dekor i relief, höjd på vas 50 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
HÖGTALARE, Bang & Olufsen, Danmark 1993.

För vägg. Märkt med etikett. Bredd ca 111 cm.

Aktuellt bud 366 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ELDHUNDAR, ETT PAR OCH BRASSKÄRM, mässing, 1900-tal.

Eldhundar med knoppar på baluster-formade skaft. Höjd 45. Djup 45 cm. Tredelad brasskärm med dekor av bladverk. Höjd 85. Total längd ca 125 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STEKHUV, nysilver, England.

STEKHUV, nysilver, England.

Lätt oval form, längd 34,5, höjd ca 15/16, B 30

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESLAG 32 st Franrkike senempire 1870/80-tal förgylld brons.

Rik reliefdekor av bla palmetter, grotesker, krigiska emblem samt blommor, bestående av; 4 fotavslutningar (innermått 8,5x8,5x 5 cm), 2 mittbeslag med palmetter och grotesk (58x10 cm), 4 rundlar med blommor och blad (diam 7 cm), 2 korslagda facklor med blomgirlang (72x16,5 cm), 2 krigiska emblem med svärd, yxa samt girlanger (30x8 cm), 8 rundlar med grotesk samt gilrang av blommor (diam 13,5 cm), 2 blomgirlanger (25x10 cm, en lös dekordel medföljer), 6 palmetter (16x13 cm)

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, Gustaviansk stil, Grillby Metallfabrik, 1900-talets första hälft.

Modell Nr 90. Kvadratisk fot med genombruten dekor, på kulfötter. Skaft med kannelyrer, godronnering samt pärlstavsdekor. Märkt i gjutningen. Höjd ca 27 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VINKANNA, tenn, 1700-tal.

VINKANNA, tenn, 1700-tal.

Rund bukig form. Uppsvängd hänkel. Höjd 26 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKOMÅTT, trä och mässing, 1800-tal.

Total längd 37,5 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SKRIN, 2 st, 1900-talets första hälft.

En i form av snäcka, klädd med skinn. Längd 16, bredd 15, höjd 8 cm. En fanerad med mahogny, bakomliggande syinredning. Längd 23, bredd 15,5, höjd 10 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK