DIVERSE

I kategorin Diverse hittar du alla de charmiga småsaker som gör ditt hem personligt. Tennfat, kopparbunkar, jordglober och dosor är typiska saker som dyker upp här. Många gamla auktionsrävar hävdar med bestämdhet att den här kategorin är den kategori där flest roliga föremål dyker upp och synar den noga i jakt på små pärlor.

GALGAR, 12 stycken.

GALGAR, 12 stycken.

Klädda med plysch. Längd ca 42 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL PÅ FAT, glas, Sverige, 1920-tal.

Slipad dekor av bland annat blomster. Skålens diameter 21, höjd 14,5. Fatets diameter 23,5 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRASUTENSILIER 3 delar, BRASGALLER, 1900-tal.

Brasgallrets längd 76, höjd 44 cm. Eldgaffelns längd 48 cm

Aktuellt bud 655 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LINNEDUKAR 2 st, 1900-tal.

LINNEDUKAR 2 st, 1900-tal.

Broderade. Ca 280x140 cm samt 360x160 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VATTENHO, sandsten, 1900-tal.

VATTENHO, sandsten, 1900-tal.

Längd 40, bredd 25, höjd 20 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DALAHÄST, 1900-talets mitt.

DALAHÄST, 1900-talets mitt.

Höjd 17 cm, längd 16 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIVSCHATULL, 1800-tal,

SKRIVSCHATULL, 1800-tal,

Svartmålat med mässingsdetaljer. På benställning. Utfällbart med delad läderklädd skrivskiva och underliggande inredning. Längd 45 cm, djup 27 cm, höjd totalt ca 75 cm.

Aktuellt bud 1 302 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, formgivet av Gunilla Damén, Nola. 2000-tal.

Skiva av durat. Ben i metall. Längd 99 cm. Bredd 60 cm. Höjd 70 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
FAT, Kalinga stam Luzon Phillipinerna.

Flätad. 62x63x12 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOCKASK, 1800-talets andra hälft.

Mässing. Dekor av sydlänskt landskap, delvis förgylld. På tassfötter. Mått 16x14x5 cm.

Aktuellt bud 573 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGPLÅTAR, ett par, omkring sekelskiftet 1900.

Mässingsplåt med driven dekor av figurscener samt ymnighetshorn. Diameter ca 63 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
IKON, tempera på pannå, troligen Grekland, 1800-tal.

Gudsmodern. 42 x 33 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOASTRACK, silver, Deakin & Francis, Birmingham 1928.

Längd 9 cm, höjd 9 cm, vikt 79 gram.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GRINDAR, ett par.

GRINDAR, ett par.

Vitmålade i järn. Längd ca 123, höjd 126 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UPPSATSSKÅL, förgylld brons och grön nefrit, empirestil, 1800-talets slut.

Skålfat av nefrit uppburet av tre bevingade karyatider. Rund fot av nefrit. Diameter ca 15 cm, höjd 17 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PAPPERSKORG, 1900-talets andra hälft,

Perforerad metall med dekor av rosett. Höjd 33, diameter 23 cm

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
150 EUR
ASK MED LOCK, alabaster, inköpt på Firma Svenskt Tenn, 2000-talets början.

Skuren rutdekor. Längd 17 cm, bredd 12 cm, höjd 6 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, silverpläterad metall, Württembergische Metallwarenfabrik (WMF), i produktion 1934-54.

Emaljinläggningar. Höjd 23,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
KITTLAR, 2 st, koppar, 1800-tal.

Lösa på senare stålben. Med hänklar. Diameter mynning ca 36 - 54 cm. Höjd inkl. ben och hänklar 43 - 52 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PENNOR, 6 st, silver, delvis förgyllda, Parker, USA, 1900-tal.

Två utan invändig mekanism. Olika modeller. Längd ca 12,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIEDESTAL/PARAPLYSTÄLL, Italien 1900-talets andra hälft,

Stomme i metall. Rund mässingsskål. Höjd 100 cm. Diameter 25 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ISHINK, Harald Nilsson Malmö samt ett par miniatyrishinkar Bollinger. 1900-talets mitt / senare  del.

Ishink nysilver Harald Nilsson på kulfötter, med lejonmaskaroner; höjd 18 cm, diameter 16,5 cm. Miniatyrer 'Champagne Bollinger'; höjd 6 cm, diameter 6 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DOSA, 1700/1800-tal.

DOSA, 1700/1800-tal.

Emaljerad. Målad dekor av figurscen. Bredd 7. Djup 5. Höjd 2,5 cm.

Aktuellt bud 804 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RESERVOIRPENNA, "La Bibbia", Visconti Firenze limited edition, numrerad 242/199.

Elfenbensfärgad kompositmassa med dekor av scener från Gamla Testamentet. Överdel med dekor av Klagomuren. Spets i 18 k guld. Längd 15,5 cm. Etui, broschyrer samt identitetskort medföljer.

Aktuellt bud 3 203 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SVEN ARNE GILLGREN, 304 delar, rostfritt stål, "Ranka", Gense, 1900-talets andra hälft.

26 gafflar, längd 18 cm. 24 knivar, längd 20 cm. 26 skedar, längd 18 cm. 26 fiskgafflar, längd 17 cm. 27 fiskknivar, längd 19 cm. 18 smörgåsgafflar, längd 16 cm. 26 smörgåsknivar, längd 18 cm. 33 tårtgafflar, längd 15 cm. 33 tårtknivar, längd 16 cm. 15 dessertskedar, längd 16 cm. 10 skedar, längd 15 cm. 18 kaffeskedar, längd 12 cm. 15 smörgåsknivar, längd 15 cm. Tre serveringsskedar, längd 22 cm. En såsslev, längd 17 cm. En soppslev, längd 28 cm. Två mindre skålar, diameter 10, höjd 4,5 cm.

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ISHINK, 1900-talets andra hälft.

I form av päron. Plastinsats. Höjd 31 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ISHINKAR, 2 st, Alfra/Alessi, Italien.

Rostfritt stål. Höjd 12-19 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TOASTRACK, pläter England.

TOASTRACK, pläter England.

För sex skivor. Längd 16 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASVERKTYG, 3 st, smide, 1800-tal.

Längd 85 -92 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, ett par, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft.

Märkta. Höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ESTRID ERICSON, burk med lock, för Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956.

Rund med mässingsdekor, lock med knopp med dekor i form av stickat garn. Diameter 10 cm

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEL, 2 stycken, England, 1900-talets första hälft.

Betsad mahogny, Ett med motiv av Hästar och ryttare. Bredd 63, djup 25, höjd 41 respektive 31, 31, 10 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FISKBESTICK, silver och nysilver, 22 delar, Sheffield, England, 1904.

Fyllda skaft av silver. 11 fiskgafflar och 11 fiskknivar. Oidentifierad mästarstämpel JS. Längd 19-22 cm. I mahognyschatull.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVSTÄLL, brons, Swedish Grace, GAB, Stockholm, 1930-tal.

Patinerad brons. Två bläckställ med glasinsats. Dekor av bevingad häst. Stämplad, modellnummer 235. 29 x 16,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SYSKRIN senempire daterat 1844.

Rektangulärt, fanetrat med mahongy med flera trälsag, fällbart lock med bakomliggande låd och fackinredning, märkt "Laura Christiane Margrethe Sörensen erindring pau min födselsdag den 14de februari 1844", längd 32, bredd 16, höjd 17 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, mässing 1700-tal.

LJUSSTAKE, mässing 1700-tal.

Höjd 13,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FISKKASTRULL, koppar, tidigt 1900-tal.

Med löst galler i bottnen, längd 76 cm. Totallängd inkl hänklar 88 cm, bredd 30 cm.

Aktuellt bud 45 EUR
Utropspris
150 EUR
DORA JUNG, bordstabletter 4 st, signering Dora Jung samt märkt TL, Tampella.

"Prinsessorna". Linnedamast. 34x45 cm och 30x40 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
GATUBELYSNING/GATLYKTA, 1900-talets senare del.

Gjutjärn och metall, svartmålad. Total höjd ca 320 cm, i tre delar.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LU-HUNG-NIEM, efter, silkestryck.

Madonna och duvor. 8,5x7cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PARAPLYSTÄLL 1900-tal.

PARAPLYSTÄLL 1900-tal.

Mässing och koppar, höjd ca 60 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAPPSLÄDE, "Mårten Skarper 1874".

Rygg samt sidor med blomstermålerier, sits med underliggande fack. Bredd 97 cm, sitthöjd 26 cm, tot. höjd 71 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
TESERVIS, 3 delar, tenn, GAB, 1930-tal.

Tenn med trähandtag. Tekanna, sockerskål, gräddkanna. Höjd 4-13 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAVELRAM, gustaviansk stil.

TAVELRAM, gustaviansk stil.

Rak förgylld med pärlstav. Innermått 41x31 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JOAN MIRO, affischer, färglitografi 1 st samt färgoffset 2 st.

Färglitografi, 64,5x44 cm. Offset, 48x48 och 58,5x42

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIK HÖGLUND, golvljusstake, Boda smide 1960-tal.

För sju ljus, stomme av smidesjärn med kläppar av gjutet glas. Höjd 102 cm, bredd 73 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KALLENDERDOSOR, 3 stycken, Holland och Sverige, 1700-talets slut.

Mässing, koppar, trä. Längd 14,5-16,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING VAPEN, pilbågar, kastvapen, spjut och pilar, 10 delar.

Trä med flera material. Längd ca 65-145 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GIOTTO STOPPINO, ett par bokstöd, "4909", Kartell, 1970-tal.

Plast. Märkta. Längd 20 cm vardera.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GINO COLOMBINI, ett par papperskorgar med askkoppar, Kartell, 1900-talets andra hälft.

Plast och stål. Diameter 26 cm, höjd 61 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
BLOMLÅDOR, ett par på ställning, "Akvamatik", Sinjet, Huskvarna, 1960/70-tal.

Plast. Märkta. Längd 114 cm, bredd 58 cm, höjd 56 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TIDNINGSHÅLLARE, 6 (3+3) st samt ARKIVLÅDOR, 3 st, Huskvarna Borstfabrik resp Sinjet. 1970/80-tal.

Plast. Tidskrifthållare, längd 6,5-8 cm, bredd 24-27 cm, höjd ca 31 cm. Arkivlådor, längd 27 cm, bredd 36 cm, höjd 6,5 cm vardera.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE SAMT ACTON BJØRN, picknickset, "Taffel", Husqvarna Borstfabrik, 1960/70-tal.

Åtta tallrikar, mått 30 x 20 cm. Åtta glas, höjd 9 cm. En termos, höjd 25 cm. En box, mått 25 x 25 x 31 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ANNA CASTELLI, blomlåda, Kartell, 1960/70-tal.

Plast. På hjul. Märkt. Diameter 41,5 cm, höjd 42 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE & ACTON BJØRN, 4 skålar samt CARL ARNE BREGER, 2 brickor, "Signatur", Husqvarna Borstfabrik,

Plast. Skålar diameter 12 cm, höjd 7 cm. Brickor mått 37x27 respektive 44x33 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASKKOPPAR, 3 st, SAMT BESTICKLÅDA, bla Joe Colombo & Gino Columbini, Kartell, 1960/70-tal.

Plast, lackerad aluminium och stål. Paret askkoppar, designade av Joe Colombo, höjd 42 cm. Rund askkopp, design, Gino Colombini, diameter 18 cm. Besticklåda mått 35x35x7,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JAKTTROFÉ, 1900-tal.

JAKTTROFÉ, 1900-tal.

Älghorn. 16 taggar. Monterad på väggplatta. Bredd ca 100 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TIDSKRIFTSSAMLARE, 5 + 3, Nordiska Kompaniet (NK), Stockholm, 2000-tal.

Stående och liggande modell. klädda av grönt läder. Den liggande har måtten 35 x 26,5 cm, den ståendes höjd ca 30,5, bredd ca 10,5, djup ca 25,5 cm.

Aktuellt bud 675 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KITTEL, koppar, 1800-tal.

KITTEL, koppar, 1800-tal.

Rund form. Öglehänklar. Diameter 54 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STAFFLI, omkring 1900.

STAFFLI, omkring 1900.

Svärtat trä. Ställbart. Total höjd 165 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HUMMERGAFFLAR, 12 st (11+1), nysilver, 1900-talets mitt.

Längd 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, 1983.

Rund fot. Kannelerat skaft med godronnerad ljuspipa. Höjd 27 cm

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JAKTTROFÉ, 1900-tal.

JAKTTROFÉ, 1900-tal.

Älghorn. 11 taggar. Monterad på väggplatta. Bredd ca 90 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TERRIN MED LOCK, tenn, Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1823.

Rund bukig form. Två ringhänklar. Diameter 22 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PENNA, "Pen of the year, 2009", Graf von Faber-Castell.

Stiftspets i tvåfärgat 18k guld, bredd "M". Längd ca 13,5 cm. Etui ca 22 x 19 cm, höjd 6,5 cm. Ytterkartong, cert.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
11 000 SEK
GYMNASTIKPLINT, 1950-tal.

GYMNASTIKPLINT, 1950-tal.

Furu. Dyna klädd med brunt läder. Längd 130. Bredd 75. Höjd 116 cm.

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KITTEL, koppar, 1800-tal.

KITTEL, koppar, 1800-tal.

Med hänklar. Diameter 56, höjd 47 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
URNA, brons, 1800-tal.

URNA, brons, 1800-tal.

Med hänklar. Diameter 43, höjd 16 cm

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KITTEL, koppar, 17-/1800-tal.

KITTEL, koppar, 17-/1800-tal.

Diameter 47. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAKBURK, nysilver och glas, 1900-talets första hälft.

Ställ på fyra volutfötter. Glasburk med slipad dekor. Total höjd 28 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KITTEL, koppar, 1800-tal.

KITTEL, koppar, 1800-tal.

Rund form. Öglehänklar. Diameter ca 60 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGPLÅTAR, ett par, mässing, 1900-tal.

Ljushållare. Driven dekor. Ca 26 cm höga.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAROTT med RECHAUD, nysilver, England, 1900-talets första hälft.

Karott med delvis godronnerat lock och handtag i form av gren. Rechaud med svängda ben och hänklar. Bär även svenska stämplar från C G Hallberg, Stockholm. Total längd 31 cm, höjd 18 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, barockstil, 1900-tal.

Mässingsplåt med driven dekor. Höjd 18 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
MORTLAR, 5 st, 1900-tal.

MORTLAR, 5 st, 1900-tal.

Sten. Två med stötar. Höjd 9- 11,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAVELRAM, 1900-talets början,

TAVELRAM, 1900-talets början,

Bronesrad dekor. Yttermått 98x155 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOPPARFORM, 1800-tal.

KOPPARFORM, 1800-tal.

Mönstrad kopparform på tre ben med lock. Invändigt förtennad. Med hänklar. Längd 39, djup 24, höjd 24 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL HJALMAR NORRSTRÖM, ljusstakar, 4 st, mässing och sten, Skultuna Mässingsbruk, numrerade 073/300. 1997.

För Skultunas 390 års jubileum. Certifikat medföljer: "Jubileumsljusstakar i mässing med mellandelar ad: Diabas, Larvikit, Älvdalsporfyr och Röd granit. Dessa ljusstakar har tillverkats i en upplaga om 300 set varav detta är nr 073/300. Skultuna Messingsbruk har tillverkat jubileumsstakarna efter originalritningar av formgivaren Carl Hjalmar Norrström från år 1897, då Messingsbruket belönades med guldmedaljen på den stora Konst- och Industriutställningen i Stockholm." Höjd 18-31 cm. I original schatull.

Aktuellt bud 2 005 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BIOGRAFBÄNK, O Jonssons Snickerifabrik, Arbro. 1900-talets mitt.

Fanerad med björk. Tre sitsar. Nedfällbar sits. Plakettmärkt. Längd 155, djup 32, höjd 85, sitthöjd 43 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKA, nysilver, Sheffield, England, 1960-tal.

Avlång med gallerkant, floral dekor, fyra tassfötter av typen claw and ball. Hänklar. Längd 52 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIN, jugend, nysilver, 1900-talets början.

Försilvrad mässing. Stiliserad växtdekor. Längd 27 cm, bredd 15 cm, höjd 9 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRILUFTSSERVIS, "Taffel Röd", Sigvard Bernadotte, Husqvarna, 1960-tal.

4 tallrikar 4 muggar 2 matlådor 1 termos Lådans höjd 32 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TEKANNA PÅ RECHAUD, nysilver/pläter, England, tidigt 1900-tal.

Tekanna med ställ och brännare. Dekor av bland annat blomknopp. Höjd 37 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
ST DUPONT, reservoarpenna, "Lady", Frankrike 1999.

Förgylld och lackad metall. Pennans stift i 18K guld. Längd 11,5 cm. Originaletui, fodral med mera medföljer.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, mässing.

PARAPLYSTÄLL, mässing.

I form av paraply. Höjd 68 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RELIEF, brons.

RELIEF, brons.

Diameter 48 cm.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
150 EUR
CARL AUBÖCK, objekt, mässing, signerat, 1950-tal.

I form av ägg. Längd ca 4 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLYKTA, orientalisk, omkring 1900.

Stomme i mässing. Genombruten dekor. Höjd ca 60 cm. Diameter 28 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
IKON, Ryssland 1800-talets slut.

De utvalda helgonen. Tempera på pannå. 31x26 cm.

Aktuellt bud 73 EUR
Utropspris
400 EUR
ARTUR BRAUN & FRITZ EICHLER, rörradio, "Kleinsuper - SK2", Braun, formgiven 1955.

Fodral i plast, höjd 15 cm, 13 x 24 cm cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JACOB TOSTRUP, SHAKER, Silver, Norge, 1954.

Oktogonal, slät, nedåt avsmalnande. Emaljdekor. Höjd 23,5 cm. Vikt 482 gram

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AXEL GUTE, bokstöd, ett par, brons, omkring 1920, signerade.

I form av kvinnofigurer. Höjd 24 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BRICKA, pläter, Thomas White, Sheffield, 1800-talets andra hälft.

Med dekor av blad. Gallerkant. Längd 61 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SVEN-ARNE GILLGREN, bestickservis, stål, "Parad", 115 delar, Gense och G.A.B, 1900-talets tredje kvartal.

24 matgafflar, 24 matknivar, 24 matskedar, tolv smörgåsgafflar, tolv smörgåsknivar, tolv bordsskedar, två smörknivar samt fem serveringsbestick. Delvis i originalförpackningar.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABER MED SKÅL, tenn, CG Hallberg, 1930.

Total diameter 38 cm, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRYTA, järn, 1800-tal.

GRYTA, järn, 1800-tal.

På tre ben samt med hänklar på sidor. Diameter 58 cm, höjd 47 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KLÄDHÄNGARE, 4 st, "Dekorativ", Skogslunds Metallgjuteri, Anderstorp, 1900-talets andra hälft.

Teak samt målad. Krokar av mässing. Längd 31, 41, 46 samt 57 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MASKINTELEGRAF, märkt Chadburn, London.

Mässing. Höjd ca 124 cm inkl handtag i uppfällt läge. Urtavlans diameter ca 28 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK