Diverse

I kategorin Diverse hittar du alla de charmiga småsaker som gör ditt hem personligt. Tennfat, kopparkittlar, jordglober och dosor är typiska saker som dyker upp här. Genom att samla prydnadssaker i olika färger, former och storlekar kan små stilleben växa fram i hemmet som bidrar till en perfekt ambiance. Många gamla auktionsrävar hävdar med bestämdhet att den här kategorin är den kategori där flest roliga föremål dyker upp och synar den noga i jakt på små pärlor

FOLKDRÄKT, Sverigedräkten, 1900-talets andra hälft. Storlek runt 38.

FOLKDRÄKT, Sverigedräkten, 1900-talets andra hälft. Storlek runt 38.

Klänning i blått ylle med tillhörande väska och skärp med spänne av mässing. Förkläde av gult ylle. Briderier av prästkragar. Vitb blus med spetskanter. Brosch av silver. Längd ca 120 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOR NEONBOKSTAV, omkring 1986.

STOR NEONBOKSTAV, omkring 1986.

Reklamskylt av rödlackerad plåt och klarröd neon i form av bokstaven V. Ursprungligen för utomhus bruk med dräneringshål. Nu monterad med jordad stickpropp för inomhus bruk. Bredd 137, djup 17,5, höjd 120 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Argent Haché, Gustavianska, omkring år 1800.

LJUSSTAKAR, ett par, Argent Haché, Gustavianska, omkring år 1800.

Försilvrad mässing, s k argent haché. Lösa ljusmanschetter. Dekor av pärlbård. Höjd ca 25 cm.

Aktuellt bud 358 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SMYCKESSKRIN, Rolex, 1960-70-tal.

SMYCKESSKRIN, Rolex, 1960-70-tal.

Smyckeskrin av vinrött läder. Invändigt två löstagbara insatser med textilklädsel, varav en kan fällas ihop till ett mindre smyckeskrin. Märkt Création Genéve ROLEX. 30 x 21,5 cm, höjd 10 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DÖRRAR, ett par, 1800-tal.

DÖRRAR, ett par, 1800-tal.

Målade. Höjd 239,5. Bredd 57,5 + 70,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DOCKA SAMT DOCKSKÅPSTILLBEHÖR, 1800- samt 1900-tal.

DOCKA SAMT DOCKSKÅPSTILLBEHÖR, 1800- samt 1900-tal.

Docka med huvud av porslin, kropp av textil. Längd ca 42 cm. Tillbehör av olika material och i olika skalor.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, figuriner 2 st, pläterad metall, Dansk Designs.

GUNNAR CYRÉN, figuriner 2 st, pläterad metall, Dansk Designs.

Nickelpläterad ko, Kina, höjd 5 cm, Silverpläterad älg, Japan, höjd 7,5 cm, I originalaskar.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LUFTGEVÄR, Original Will, 1900-talets början.

LUFTGEVÄR, Original Will, 1900-talets början.

Oktagonal pipa med text: "Original Will". Kromad luftbehållare. Valnötsstock. Kaliber 6,3 mm. Längd 108 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BORDSLAMPA, förgylld brons, Empire, tidigt 1800-tal.

BORDSLAMPA, förgylld brons, Empire, tidigt 1800-tal.

Kolonnformad bordslampa av förgylld brons. reliefdekor av vinrankor. Höjd 54 cm exklusive lampmontering. Tygskärm medföljer.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SERVERINGSKÄRL, försilvrad mässing, Fraget, Warszawa, ca 1896-1914.

SERVERINGSKÄRL, försilvrad mässing, Fraget, Warszawa, ca 1896-1914.

Med tre skålar, diameter ca 18 cm. Bredd 36 cm, höjd 19 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
HÄNGARE, 8 stycken, från SJ, 1930-tal.

HÄNGARE, 8 stycken, från SJ, 1930-tal.

Metall och plast. Längd 22,5-41 cm.

Aktuellt bud 2 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÖNSTERRUTA, blyinfattat glas.

FÖNSTERRUTA, blyinfattat glas.

Motiv av Madonnan med Jesusbarnet. Infattat i senare träram. Total bredd 69, total höjd 84 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÄNGARE, 7+1 stycken, från SJ, 1930-tal.

HÄNGARE, 7+1 stycken, från SJ, 1930-tal.

Metall och plast. Fyra krokar vardera. Längd 26 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
APOTEKSMORTEL MED STÖT, gjutjärn, Näfvekvarns bruk, 1800-tal.

APOTEKSMORTEL MED STÖT, gjutjärn, Näfvekvarns bruk, 1800-tal.

Mortel med stöt av gjutjärn. Längd 45, bredd 39, höjd 43 cm. Stötens längd 95 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKAFTHÅLSYXA, diabas, sannolikt neolitikum / neoliticum.

SKAFTHÅLSYXA, diabas, sannolikt neolitikum / neoliticum.

Längd ca 13 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRY GUSTAFSSON, skulptur, "Lyftet". Signerad,  Wimmerby Tenn.

HENRY GUSTAFSSON, skulptur, "Lyftet". Signerad, Wimmerby Tenn.

"Lyftet". Signerad Henry G. Utförd 1989. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976.

ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976.

Dam och kung, 'vit', med socklar. Höjd figur ca 11 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1981.

ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1981.

Torn och springare, 'vita'. En ej tillhörande sockel medföljer. Höjd figur ca 7-8 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS,  SCHACKPJÄSER , 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1977 & 1979.

ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER , 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1977 & 1979.

Svarta springare / hästar, med socklar. Höjd figur ca 7 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 10,5 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Svarta bönder, med socklar. Höjd figur ca 5 cm, sockel 2,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1978-79.

ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1978-79.

Svarta bönder, med socklar. Höjd figur ca 5 cm, sockel 2,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1977 & 1979.

ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1977 & 1979.

Löpare, svarta, med socklar. Höjd figur ca 8 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 11,5 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Dam och kung, svarta, med socklar. Höjd figur ca 11 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 14,5 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976.

ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976.

Svarta torn, med socklar. Höjd figur ca 8 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 11,5 cm.

Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
HENRY GUSTAFSSON, skulptur, "Lyftet". Signerad, Wimmerby Tenn.

HENRY GUSTAFSSON, skulptur, "Lyftet". Signerad, Wimmerby Tenn.

"Lyftet". Signerad Henry G. Utförd 1986. Höjd 9,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR, 3 ST, Kina, 1800-tal.

RÖKELSEKAR, 3 ST, Kina, 1800-tal.

Mässing. Tre ben. Höjd 6-7,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.

GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.

Stomme av koppar och mässing. Två ljuspunkter. Reglerbar höjd från ca 130- 175 cm.

Aktuellt bud 303 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MUMINFIGURER, 3 st, Ateljé Fauni, 1950-60-tal.

MUMINFIGURER, 3 st, Ateljé Fauni, 1950-60-tal.

Stomme i metall och trä. Klädd i filt, textil, läder, päls. Handmålat ansikte med ögon av glas. Undertill stämpelmärkt Atelier FAUNI Finland, FILIFJONKAN resp MUUMI. Höjd 11-17 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RESERVOARPENNOR/KULSPETSPENNA, 3 st, Parker samt Madison.

RESERVOARPENNOR/KULSPETSPENNA, 3 st, Parker samt Madison.

2 st pennor Parker med 12 förgyllning. 1 st madison förgylld kulspetspenna.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
ASA 3704 HiFi Studiogram, Stereoförstärkare med FM-radio och skivspelare, Åbo, Finland 1970-tal.

ASA 3704 HiFi Studiogram, Stereoförstärkare med FM-radio och skivspelare, Åbo, Finland 1970-tal.

Fodral i teak, locket i plexiglas. Bredd 53 cm, djup 34 cm, höjd 19 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TRÄFIGURER, 2 st, 1900-tal.

TRÄFIGURER, 2 st, 1900-tal.

Spelmän. H. 32 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINKYLARE barock-stil 1800-tal.

VINKYLARE barock-stil 1800-tal.

Mässing, oval med godronnerat liv, hänklar, tassfötter, längd 38 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR 2 par barockstil 18/1900-tal.

LJUSSTAKAR 2 par barockstil 18/1900-tal.

Mässing, höjd ca 21,5-25,5 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.

TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.

Laminerad björkfaner. Längd 28 cm. Bredd 21 cm.

Aktuellt bud 900 EUR
Utropspris
4 000 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, gustaviansk stil, Skultuna.

LJUSSTAKAR, ett par, mässing, gustaviansk stil, Skultuna.

Kvadratisk fot, kannelerat skaft. Höjd c:a 27 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Löpare, 'vita', med socklar. Höjd figur ca 8 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, No 18, Bolinder, Stockholm.

TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, No 18, Bolinder, Stockholm.

Delvis godronnerad urna med hänklar och fyrkantig fot. Märkt No 18 Bolinder Stockholm. Höjd 34.5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR 4 st snarlika senbarock 1700-tal.

LJUSSTAKAR 4 st snarlika senbarock 1700-tal.

Mässing, höjd ca 12,5-14,5 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSSKULPTUR 1900-tal.

TRÄDGÅRDSSKULPTUR 1900-tal.

Gjuten, höjd ca 67 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRÄDGÅRDSPIEDESTAL 1800-talets mitt/andra hälft.

TRÄDGÅRDSPIEDESTAL 1800-talets mitt/andra hälft.

Oglaserad terracotta, kvadratisk med dekor i relief, längd 43, bredd 43, höjd 103 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VASER 2 st bla Husqvarna 1900-talets första hälft/mitt.

VASER 2 st bla Husqvarna 1900-talets första hälft/mitt.

Gjutjärn, bemålad, märkt i godset Husqvarna, höjd 28 cm, sten, marmorerad, höjd ca 27 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGPLÅTAR, ett par, mässing, 1900-tal.

VÄGGPLÅTAR, ett par, mässing, 1900-tal.

Mässing. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOFFERT, omkring 2000.

KOFFERT, omkring 2000.

Kvadratisk. Klädd i skinn. Lock. Handtag på sidorna. Längd 48 cm. Bredd 43 cm. Höjd 57 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK