Diverse

I kategorin Diverse hittar du alla de charmiga småsaker som gör ditt hem personligt. Tennfat, kopparkittlar, jordglober och dosor är typiska saker som dyker upp här. Genom att samla prydnadssaker i olika färger, former och storlekar kan små stilleben växa fram i hemmet som bidrar till en perfekt ambiance. Många gamla auktionsrävar hävdar med bestämdhet att den här kategorin är den kategori där flest roliga föremål dyker upp och synar den noga i jakt på små pärlor

SALTKAR, 2 st, porfyr,1800-tal.

Fasetterad form. Diameter 6-6,5, höjd 2,5 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
REKLAMSKYLT "BLUE GILIETTE BLADES" The Metal Box Comapny Ltd (Hudson Scott Branch) Carlisle England, 1900-talets mitt.

Fotolitografisk tryck på aluminiumplåt. 49,5x34 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ETUI MED KIRURGISKA INSTRUMENT, märkta E. Joris, 1900-tal.

Etui av trä. Längd 38, bredd 18, höjd 5 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.

JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.

Oval form. Hänklar med dekor av bockhuvuden. På fyra ben i form av claw and ball. Insats av plåt. Längd 60, höjd 22 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DOSA, papier maché, Ryssland, signerad och daterad 1998.

Handmålat motiv av kvinna och man vid piano. 12,5 x 8,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
DOLK, flinta, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Lancettformad. Längd 25 cm, bredd ca 5,5 cm.

Aktuellt bud 19 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FASADRITNING, daterad Helsingfors den 19.12.1938.

"Kapellet - fasad mot Södra Esplanaden". Passepartout 25,5 x 89,5 cm. Stämplad "Jung & Jung Arkitekter".

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
LJUSSTAKE, brons, Flandern ca 1600.

Höjd 15 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
GOLVLJUSSTAKE, smide, 1700-tal.

Tredelad fot. För ett ljus. Höjd 54 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
300 EUR
DIAMANT, briljantslipad, W (H) / VVS2 1,07 ct.

6,69 - 6,71 x 3,93 mm. Intyg av Monnickendam och Kultakeskus. I plexietui, sigillet brutet.

Aktuellt bud 1 000 EUR
Utropspris
5 400 EUR
TRAMPBIL, Giordani, plåt, Italien, 1900-talets mitt.

Målad. Med Esso-etikett vid tanklocket. Längd 102. Bredd 50. Höjd 45 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA, målad plåt, sent 1800-tal.

Dekor av kineserier mot röd botten. 49 x 60 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKRIN, glas och mässing, Frankrike, 1800-tal.

Dekor av fjärilar. Detaljer av mässing. På tassfötter. Längd 11, bredd 8, höjd 10 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARTA - POLEN, Heriters de Homann - Tobias Mayer, 1757,  handkolorerat kopparstick.

'Regni Poloniae'. Plåt 49,5 x 58,5 cm.

Aktuellt bud 2 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KYRKOKANDELABRAR FÖR GOLV, ett par, Danmark, 1800-tal.

Stomme i trä. Svartmålade. För 7 ljus. Höjd 210 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MASKINTELEGRAF, Svendborg Skibs Vaerft, Ship Telegraph, Denmark.

Mässing. Höjd ca 124 cm inkl handtag i uppfällt läge. Urtavlans diameter ca 28 cm.

Aktuellt bud 8 900 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SMÖRHUNDAR, 10 st, metall, märkta Allemagne, 1900-tal.

Olika djur. Längd 9-10 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
THILIO OERKE, Stereo samt högtalare, "Vision 2000", 1970-tal.

Plast. Kupa av transparent plexiglas. Höjd ca 90, kupans diameter 62 cm. En högtalare medföljer.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARTA - SVARTA HAVET, Tobias Conrad Lotter, 1769, handkolorerat kopparstick.

'Tabula Synoptica Totius Fluminis Danubii A Fontibus Usque Ad Ostia...'. Plåtstorlek ca 49 x 57 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOLDATTORPSTAVLA, svensk, 1800-talets andra hälft.

Bemålad sköldförmad trätavla. Kongl. Skaraborgs Regemente, Willska Kompaniet No 969. Höjd 66 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRONOR / DEKORELEMENT, ett par, järn, 1800-tal.

Höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PORTRÄTTMEDALJONGER, ett par, brons, 1800/1900-tal.

Runda medaljonger med profiler av Johan III och Erik XIV. Kvadratiska ramar, ca 14,5 x 14,5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, skulptur, zink, Dansk Designs, Japan.

Giraff. Höjd 10,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
DOCKSKÅP, Lundby 1957, med tillbehör, 1800-talets slut - 1900-talets mitt.

Dockskåp Per Börnfelt, Lundby 1957. Bredd 71 cm, djup 28, höjd 40 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
URNA, Art Nouveau, 1900-talets början.

Vitmetall, dekor i relief, otydligt signerad, insats för vatten, höjd ca 34,5 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TEBURK OCH SKRIN, lackarbete, Ryssland, 1800-talets slut.

Miniatyrmålningar på locken. Teburk, Vishnyakov, höjd 8,5 cm, diameter 9,5 cm. Skrin, längd 21,5 cm, bredd 10 cm, höjd 5,5 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
EDVIN OLLERS, kaffeservis, 3 delar, tenn, Art Déco, 1929.

Graverad klassicistisk dekor. Sockerskål samt kaffekanna med stiliserad lockknopp. Kaffekannans hänkel klädd i flätad rotting. Höjd 7-22 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KABINETTSKÅP, Barock, 1700-talets första hälft.

Invändigt med lådor. Svärtat trä och alabaster. Höjd 33. Bredd 40, djup 25 cm.

Aktuellt bud 9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ARNOLD SALOMON-SÖRENSEN / IVAR JOHNSSON, tobaksburk, Astrid M Aagesen, Helsingborg 1935.

Art deco. Tenn. Kannelerat liv; lock med graverad dekor. Märkt: TENN I8 AAGESEN HÄLSINGBORG. Diameter 13 cm, höjd 20 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK

Dromedar. Höjd 6 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TEKÖK, koppar och mässing, 1800-tal.

Rund form. På fyra ben. Kran. Höjd 44 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Eric Pettersson Krietz, Stockholm 1788. Gustavianska.

Höjd ca 19-20 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DIMITRI OMERSA & CO, fotpall, flodhäst liten, 2000-tal.

Flodhäst. Klädd i brunt skinn. Längd ca 57 cm. Höjd ca 33 cm.

Aktuellt bud 5 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MONTAGE, Numa Petersons handels & Fabriksaktiebolag Stockholm. Kongl. Hofleverantör, samt priskurant från 1900.

Medaljer för montage från svenska industri och hantverksutställningar monterade tillsammans med bronserat och bemålat riksvapen och mässingstext. 55x41 cm

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
IVAR BERNHARD LAMPA, samekniv, Pajala, signerad IBL.

Helhornskniv Handtag med detaljer i masurbjörk. Knivblad av stål. Längd 26 cm.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKSTÖD, ett par, 1900-talets senare del.

Betsat lövträ. Dekor av jordglober. Höjd 15,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, 2 st, nysilver, en märkt Williams Sheffield, 1900-tal.

Randdekor resp. dekor av blommor och bladverk. Hänklar. Höjd 21-22 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
OLLE HERMANSSON, eldhund, "Räven", gjutjärn, Husqvarna, 1900-talets andra hälft.

Svärtad. I form av räv. Märkt Husqvarna. Längd 42. Höjd 29 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JARDINJÄRER, ett par, mässing, 1800-tal.

Oval form. Reliefdekor av figurscener. På fyra tassfötter. Längd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
GUNGHÄST, troligen 1930-tal, furu.

Av furu. Skuren form med rester av man. Längd 93, höjd 78 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
MIKROSKOP, No 85125, Ernst Leitz, Wetzlar, 1900-talets första hälft.

Mässing och svärtad metall. Originalschatull med tillbehör. Höjd 37 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE,2 st  mässing. 1900-tal.

Stomme i mässing kinesiserande stil. Höjd 80 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ERIK GUSTAF GÖTHE, föreställande Karl XIV Johan (Sveriges kung 1818-44).

Gips, bronspatinerad. Signerad och daterad "G. GOTHE. s. 1836.". Höjd 78 cm. Med samtida grönmarmorerad piedestal av trä. Höjd inkl byst höjd 187 cm.

Aktuellt bud 22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
DIMITRI OMERSA & CO, fotpall, björn, 2000-tal.

Björn. Klädd i brunt skinn. Längd ca 58 cm. Höjd ca 39 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, sengustavianska. Omkring år 1800.

Signerade IB i formen, en med kontrollstämpel. Lösa ljusmanschetter. Höjd ca 20 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MONTBLANC, pennor, 3 st, "Meisterstück.

Märkta Montblanc Meisterstück. Reservoarpenna med lock i sterlingsilver. 14 cm. Kulspetspenna Pix. 14 cm. Stiftpenna. 11 cm. Två etuier, tre broschyrer, ett block, två fodral och en putsduk medföljer.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANDVERKTYG, 1800-tal.

HANDVERKTYG, 1800-tal.

För rosplockning. Handtag av trä med vridbar topp med utfällbar metalldel. Längd 81 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HJÄLM, m/1879-1900-1928, för manskap vid Kungl Livgardet till häst, 1900-talets början.

Förnicklad stålplåt med mässingsbeslag. Vid fronten riksvapnet flankerat av lejon. Runt kullen en lagerbladskrans. Längd ca 30,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Björn. Höjd 4,5 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
MATTHEW HILTON, ljusstakar, 2 par, "Swan", aluminium, 1980-tal.

Höjd 27-36 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGDEKORATION, målad plåt, 1800-talets början.

Förlaga till takmålning. Dekor av figurer, bandrosetter och girlander. 63 x 63 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
PETER TERESZCZUK, skulptur / ringklocka, signerad, Wien Österrike sekelskiftet 1900 / 1900-talets början.

Patinerad brons och elfenben. Signerad P. Tereszczuk AR (Arthur Rubenstein, gjuteri). Höjd 13,5 cm, ca 10 x 6 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
UTAGAWA HIROSHIGE I, möjligen efter, färgträsnitt, Japan 1800-tal. Från 'Femtiotre raststationer från Tokaido'.

Okazaki: Yahagi bron, (Okazaki, Yahagi no hashi), från 'Femtiotre raststationer från Tokaido'. (Tôkaidô gojûsan tsugi), också känd som Kyôka Tôkaidô. Första gången utgiven 1833-32. Tryck ca 15,5 x 21 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
SOCKLAR, 3st, rödspräcklig marmor, 1900-tal.

H. 30-70 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOCKLAR, 3 st, rödspräcklig marmor, 1900-tal.

H. 30-31 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YTTERFODER, mässing, 1800-tal.

Rektangulär form. Reliefdekor av figurer och bladverk. Insats. Längd 54, bredd 29, höjd 16 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
HANDVERKTYG, för silversmide, 25 st, 1800-tal.

För gravyr. Handtag av trä. Längd 7-11-5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TEKANNA med LOCK, järn, Japan, 1900-tal.

Höjd med handtag 19 cm. Signerad under pipen.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, förgylld brons, Frankrike, 1800-tal.

För 3+1 ljus, lösa ljusmanschetter, mittpiporna med lösa dekorelement. Höjd 53 cm vardera.

Aktuellt bud 4 250 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORSLAMPA, mässing, No 97, Skultuna, 1900-talets mitt.

Kolonnformad på kvadratisk fot. Total höjd inklusive skärm 65 cm. Tygskärm medföljer.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK