Diverse

I kategorin Diverse hittar du alla de charmiga småsaker som gör ditt hem personligt. Tennfat, kopparbunkar, jordglober och dosor är typiska saker som dyker upp här. Många gamla auktionsrävar hävdar med bestämdhet att den här kategorin är den kategori där flest roliga föremål dyker upp och synar den noga i jakt på små pärlor.

VAS, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1974.

Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 1 951 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOPPARTUNNA, omkring år 1900.

KOPPARTUNNA, omkring år 1900.

På tre smidesben. Hänklar av mässing. Diameter 39, höjd 53 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUTOGRAFHÄFTE, med 28 autografer, egenhändiga, bl a Ingmar Bergman och Harriet Andersson.

Anders Ek, Majken Torkeli. Gunnar Beck, Gunnar Björnstrand, Eva Dahlbeck, Carl Ström, Sickan Carlsson, Charlie Norman, Rolf Berg, Stig Järrel, Bengt Wittström, Harriet Andersson, Ingmar Bergman, Julie Bernby, Kalle Svensson, Åke Grönberg mfl.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bordsplateau, av Carl Henrik Brolin (1765-1832), burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk, 1800-talets början.

Försilvrad mässing. Oval form, genombruten kant, tassfötter. Signerad under en fot "CHB". Längd 68, bredd 51 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGELPLATEAU, empire, troligen Frankrike. 1800-talets första hälft.

Mässing. På tre maskaronfötter. Diameter ca 24, höjd ca 4,5 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOP, fajans och tenn. 1700-talets slut / tidigt 1800-tal.

Lockets insida med oidentifierade mästarstämplar. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 1 101 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par. Nyrenässans, omkring år 1900.

Så kallade nattljusstakar. Mässing. Stammarna i form av fabeldjur. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, gustaviansk stil, AB Gamla Santessonska Tenngjuteriet, Stockholm, 1888.

Godronnerade på kvadratisk fot md lejontassar, urnformade ljuspipor. Höjd ca 32 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRUCIFIX, metall och trä, omkring 1900.

Ca 50 x 27 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARAPLYSTÄLL, järn, 1900-tal.

PARAPLYSTÄLL, järn, 1900-tal.

Lackerat. Höjd ca 55 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARAPLYSTÄLL, 1900-tal.

PARAPLYSTÄLL, 1900-tal.

Trä med metallbeslag. Längd ca 27, bredd ca 24, höjd ca 44,5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELDOSA med DOCKA, omkring 1900.

Docka med huvud och händer i biskvi. Märkt "C" i nacken. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DEKORELEMENT, ett par, smidesjärn, 1800-talets slut.

Målade. Genombruten dekor. Höjd 62 cm.

Aktuellt bud 1 560 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NILS FOUGSTEDT,
FAT, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1931.

NILS FOUGSTEDT, FAT, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1931.

Graverad med dekor av exotiska djur och växter. Diameter 21,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, försilvrad, 1800-talets slut.

Oval, 69x46,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
JORDGLOB, med belysning, Tyskland 1900-talets mitt.

Glas med svart träfot. Höjd ca 43 cm, diameter ca 33 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINKYL, vitmetall, CG HALLBERG, Stockholm.

Vitmetall. Fornnordisk dekor. Hänklar i form av drakar. Höjd 20 cm. Diameter 17 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS/YTTERFODER gjutjärn 1900-tal.

Trumpetformad på kvadratisk fot, höjd 35 cm, diameter 22 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
IKON, Ryssland 1800-talets slut.

Gudsmoder, Brinnande busken. Temepra på pannå. 41x33 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
300 EUR
KLOCKA/AFFÄRSSKYLT, 1900-talets mitt.

"H Ståhlbergs eftr. Urmakare Tiden". Dubbelsidig. Stomme av målat trä. Total längd 105, bredd 23, höjd 78 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MONT BLANC, pennor, två stycken, 1900-talets andra hälft.

Längd 14-15 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RELIEFER, ett par, trä, omkring 1900.

Jaktstilleben. Handskurna. Ca 100 x 58 cm vardera.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAKTTROFÉ, 1900-tal.

JAKTTROFÉ, 1900-tal.

Älghorn monterat på trräsockel. Bredd 105 cm, höjd 88 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JAKTTROFÉ, 1900-tal.

JAKTTROFÉ, 1900-tal.

Älghorn. 16 taggar. Monterad på träplatta. Bredd 97, höjd 58 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GITARR, Herman Carlson Levin, Göteborg, 1943.

Stålsträngad akustisk gitarr. I originalfodral. Total längd fodral 112 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
IKON, Ryssland, 1700-tal.

IKON, Ryssland, 1700-tal.

Furst Fjodor av Smolensk omgiven av sönerna David och Konstantin. Överst Kristus (Mandylion). Tempera på trä 31 x 25,5 cm.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
DUKAR, 2 st, samt servetter, linne, 9+4+6+2+2 st. 1800/1900-tal.

Dukar 140 x 240 och 140 x 200 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOMTAR och TOMELJUSSTAKAR, 22 st, porslin, varav
5 st efter Jenny Nyström för Kalmar Läns Museum, 1900-tal.

TOMTAR och TOMELJUSSTAKAR, 22 st, porslin, varav 5 st efter Jenny Nyström för Kalmar Läns Museum, 1900-tal.

Resterande tomtar 1920-/40-tal, flintgods och terrakotta, handmålade. Höjd 4-15 cm.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DUK SAMT SERVETTER, 6 ST, Klässbols Linneväveri.

Duk 280 x 140 cm, servetter 42x42 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERBERT KRENCHEL, skålar, 13 st, emalj, "Krenit", Danmark. Formgivna 1953.

Emaljerat järn i olika kulörer. Stämpelmärkta. 12 diameter 12,5 cm. En diameter 25 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
IVAR ÅLENIUS-BJÖRK, vas, mässing, för Ystad Metall, 1900-talets första hälft.

I form av tre cylindrar. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASKER, två stycken, trä. Sydostasien, 1900-tal.

Bemålat, höjder 24-26,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, 3 st, samt vägglampetter, ett par, Skultuna, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Ljusstakar av modell "Tulpan", höjd 19- 23 cm. Vägglampetter av modell "Reflex", höjd 39 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVIS, 92 delar, porslin, Rosenthal, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Med guldfärgad dekor. Bestående av: 12 mockakoppar med fat 1 terrin med lock, diameter 15, höjd 17 cm 12 förrättstallrikar, diameter 21,5 cm 1 såsbåt på fat, längd 25 cm 12 kaffekoppar på fat 25 mattallrikar, diameter 25 cm 13 djupa mattallrikar, diameter 25 cm 1 terrin med lock på fat, diameter 28 cm 2 uppläggningsfat, längd 44-51 cm 1 karott med lock, diameter 23, höjd 22 cm 1 kanna, höjd 18 cm 11 assietter, diameter 17 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SAMOVAR, mässing, Ryssland, 1800-talets slut.

Höjd 50 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KÖPEBREV/SEDELBREV, daterat Stockholm februari 1844.

Avseende fastighet Beridaregatan, Klarakvarteren Stockholm. Utfärdat och undertecknat med lacksigill av ryttmästaren och kammarherren Carl Henning d'Unker och hans hustru Anna Christina Brunstedt.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPLATEAU, 1940-/50-tal.

BORDSPLATEAU, 1940-/50-tal.

Spegelglas samt genombruten kant i mässing. Diameter 31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÖNSTER, ett par, gjutjärn. 1800/190-tal.

Stomme i järn. Bågformad överdel. Ca 146x88 cm x2

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOCKURNOR, empirestil, 1900-talets början.

Urnformat mittparti i porslin. Bas och hänklar samt lockknopp i mässing. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KITTEL, koppar, 1800-tal.

KITTEL, koppar, 1800-tal.

Med hänklar. Diameter 47 cm, höjd 26 cm (exklusive hänklar).

Aktuellt bud 1 002 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIN / CIGARRSKRIN, på kulfötter, silver K Andersson Stockholm 1929,

Rak form med rundade hörn, på kulfötter. Graverad dekor. Inredning i trä. Längd ca 28, bredd ca 18, höjd ca 10 cm. Vikt ca 1960g, med inredning

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KASSAAPPARAT, National, 1900-talets början.

Förnicklad metall och ek. Längd 47. Bredd 39. Höjd ca 53 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Nicolaus Justelius, Eksjö 1804 och 1805. Sengustavianska.

Signerade i gjutformen. Gustaviansk stil. Räfflade pelare. Kvadratisk bas med kulfötter. Lösa ljusmanschetter. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ROLEX SMYCKESSKRIN,  1970-80-tal.

Blått läder. Storlek 30x21 cm, höjd 10 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 190 EUR
Utropspris
300 EUR
BUDDHA, "Shakyamuni", patinerad och målad mässing, Kina, sekelskiftet 1800/1900.

Shakyamuni Buddha sittande i dhyanasana på en dubbel lotustron. Höjd 48 cm.

Aktuellt bud 2 501 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ROLEX SKRIN, 2 ST, Montres Rolex S.A 50.00.09 och  49.00.71.

Ena svart läder 15,5x12 cm, höjd 5 cm. Andra Benvenuto Cellini, lackerat trä 18,5x13 cm, höjd 6,5 cm.

Aktuellt bud 60 EUR
Utropspris
150 EUR
BÖCKER 8 ST, om Japansk konst.

Thomas Warburton, "Brokadbilder" Något om Japanska träsnitt, Milano 1990. "Japanskt", ur Röhsska Konstslöjdmuseets samlingar, Röhsska konstslöjdmuseets årsbok 1986-88, Göteborg 1990 Keramiska mästerverk från Japan, Östasiatiska museet, Stockholm 1985 Hillier, J.R, Japanese Drawings from the 17th century through the 19th century, New York 1965 Takahashi, Seiichiro, Traditional Woodblock prints of Japan, New York 1973 Narazaki, Muneshige, Masterworks of Ukiyo-e: Hokusai sketches and paintings, Japan 1969 Hokusai & Hiroshige, the Yasusaburo Hara collection, Ateneum Art museum, Helsinki 2008 Hillier, J.R, Hokusai Paintings drawings and woodcuts, london 1955

Aktuellt bud 65 EUR
Utropspris
150 EUR
RAKSKRIN Kina sent 1800-tal.

RAKSKRIN Kina sent 1800-tal.

Mörkt orientaliskt trä, inläggningar av pärlemor, sten mm, uppfällbart lock med ställbar spegel, front med lådinredning, längd 24, bredd 31, höjd 20 cm

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
500 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets andra hälft.

S:t Mikael, 52x41,5 cm.

Aktuellt bud 390 EUR
Utropspris
500 EUR
JACOB SIÖLIN, skrin, Köping, signerat och numrerat 506 (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).

Fanerat med alrot. Locket med beslag av mässing. Brännmärkt Jac. Siölin Köping No 56. Köpings hallstämpel. 20, 5 x 15, höjd 11 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FRISÖRSTOL, Nike, Eskilstuna, omkring 1900-talets mitt.

Kromad och lackerad metall. Ställbar. Fast stoppad rygg och sits, klädsel av konstskinn. Sitthöjd bl a 55 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljusstakar 3 st Markaryd 1900-talets senare del.

Två st L 24/30, fot av mässing med kupa av glas, höjd 30 cm. En L 102/27, fot av mässing, kupa av glas, höjd 27 cm

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, kandelaber modell L 29 Markaryd 1900-talets andra hälft.

För fyra ljus, märkt i godset, höjd ca 23,5 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GEVÄRSFODRAL, läder, 1900-tal.

Naturfärgat skinn; med axelrem och bärhandtag. Längd ca 78 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING KAMEROR, BLAND ANNAT ROLLEICORD 1900-talets mitt.

Rolleicord, Exakta II Jhagee Dresden, objektiv Steinhell München Culminar 1:4.5 f=135 mm VL NR 605790. Filmkamera Eumig. Braun Hobby elektronblixtaggregat. Diverse tillbehör.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSFAT SAMT STOP, tenn, bland annat Gustaf Adolf Bergman, Kristianstad 1843.

Fat, diameter 39 cm. Stop, höjd 20 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HÖGTALARE, tre st, TOA PA System, "Pendent Ball Speakers BS-367", Kobe, Japan, 1970-tal.

Diameter ca 29 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PALLAR, 3 st, Plastic Press Milano, Italien 1950-60-tal.

Plastsits samt metall- eller träben. Höjd 42 cm, sits 33 x 24 cm.

Aktuellt bud 402 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAPPERSHÅLLARE mm, 6 delar, CM Turin Italien, 1950-60-tal.

Plast och metall. Pappershållare (märkt 1960), 3 st handdukshängare, hylla samt förvaring på ben / pall. Hängare, längd ca 23 cm; hylla längd ca 59 cm, pall, höjd ca 41 cm, sits 42 x 26 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TOBIAS CONRADI LOTTER. Karta, koppargravyr, 1700-talets mitt.

"XVII Belgien provinsen sive Germaniae inferioris Brisis temporiu circulu Burgundicu S.R.I ... .." Karta över Nederländerna, Belgien och Luxemburg, de 17 provinserna. Samt två allegoriska bilder utsmyckad med de 17 vapensköldarna. Delvis kolorerad. Bildmått 60x51 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOTOGRAFIER, 20 st, Finland, 1860-80-tal.

Porträtt. Cirka 10x6 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
200 EUR
KANDELABRAR ETT PAR, Ryssland, empire, 1800-talets början, försilvrad mässing, signerade МФБ.

För tre ljus, höjd 40 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
400 EUR
WANLI FAT, porslin, Kina, Ming dynastin 1572-1620.

Kraakporslin. Diameter 36 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ARNE BORGS SEGERPOKAL, nysilver samt medaljer ca 35 st.

Pokal med gravyr från 1929, höjd 23 cm. Olika medaljer, medföljande tackkort.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, barockstil, 1900-talets första hälft.

Hexagonala med rik dekor, skaft i svarvad form, höjd 25 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DRYCKESKANNA, koppar, barockstil, 1800-talets slut / tidigt 1900-tal.

Detaljer av mässing. Invändigt förtent. Höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BESTICK, 59 delar, Hackman, Finland, 1900-talets senare hälft.

Består av: 12 gafflar, längd 19 cm. 12 knivar, längd 20 cm. 12 knivar, längd 22 cm. 12 skedar, längd 20 cm. 9 skedar, längd 13 cm. Ett par salladsbestick, längd 25 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, Sverige, 1900-tal.

Svärtad. Figural reliefdekor med med texten "INTER BIBENDUM LARGE FUMANDUM". Höjd ca 19 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljusstakar/lyktor 3 st Markaryd 1900-talets senare del.

mässing och glas, höjd ca 28-34 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTEL GARDBERG, BESTICKUPPSÄTTNING 62 delar, "Lion de luxe", Hackman, Finland.

13 gafflar, längd 18,5 cm 17 knivar, 20,5 cm 3 knivar, 24 cm 9 skedar, 19 cm 5 förrättsgafflar, 16,5 cm 4 förrättsknivar, 18 cm 3 smörknivar, 15 cm 3 osthyvlar, 22,5 cm En soppslev, 28,5 cm 2 serveringsskedar, 26 cm Tesked och liten serveringssked, 13 och 15 cm

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
600 EUR
BORDSUPPSATS/VAS, nysilver och glas, omkring sekelskiftet 1900.

Underdel i nysilver med dekor av hjort. Insats av glas. Höjd 39,5 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÖGTALARE, Grundig, Audiorama, 1900-talets mitt.

Rundstrålande golvhögtalare i klotform på tredelad fot. Diameter 30 cm, höjd 90 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, märkta "Design G Magnusson 1988".

Höjd 15 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Mässing. Hänklar med dekor av lejonmaskaroner. Märkt undertill "Patronenfabrik Karlsruhe 1918". Diameter 19,5, höjd 25 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, 1900-talets början.

Empirestil. Kvadratisk bladdekorerad fot, skaft i form av sfinxer uppbärande ljushållare, höjd 21 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, art deco, patinerad metall och onyx, 1900-talets första hälft.

Kvinna med lejon. Längd 36 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, förgylld brons, empire, 1800-talets första hälft.

Reliefdekor. Lösa ljusmanchetter. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, 1900-talets första hälft.

Kolonnformade på kvadratisk fot med kulfötter, höjd 20 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GATLYKTA, Siemens. 1900-tal.

GATLYKTA, Siemens. 1900-tal.

Märkt. Metall, glas. Diameter 100 cm, höjd 125 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TOBAKSBURK, 1800-tal.

TOBAKSBURK, 1800-tal.

Kalksten. Lockknopp i form av lejon av svart sten. Längd ca 15, bredd ca 14,5, höjd ca ca 16 cm.

Aktuellt bud 1 308 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KANDELABRAR 4 st Dansk Design 1900-talets senare del.

Mässing, två st för två ljus vardera, höjd 22 cm, två st för sex ljus vardera, diameter 10 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ISHINK, Italien 1900-talets andra hälft,

I form av äpple, metall, höjd ca 20 cm, medföljer istång.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPATSERKÄPPAR, 6 st, 1900-tal.

Längd ca 78-95 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
150 EUR
RYTTARHJÄLM, Zischägge, stål, mellan-Europa, 1600-talets första hälft.

Svartmålad. Höjd 27 cm, längd 43 cm.

Aktuellt bud 1 254 EUR
Utropspris
2 300 EUR
RING, sterling silver, ametist kula ca 12 mm i diameter, Hans Hansen, Danmark.

Total vikt 11,4 g. Storlek 17/53,5.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SCHATULL, för karaffer och glas, omkring år 1900.

Schatull fanerat med bland annat björk. Intarsiadekor samt dekor av pärlemo. På fyra kulfötter. Ställning av gulmetall. För fyra karaffer och 16 glas. Karaffer med glaspropp. Glas på fot, varav tre av blåfärgat glas. Förgylld dekor. Karaffernas höjd 20,5 cm. Glasens höjd ca 8 cm. Schatullets bredd 34. Djup 26. Höjd 28 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, fiskbestick, 16 st, "Nobel", Gense.

Förgyllt stål. 8 knivar, 21 cm. 8 gafflar, 19 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FOLKE ARSTRÖM, cocktailshaker, nysilver, GAB, Stockholm, 1900-talets första hälft.

Rund med konkava sidor och räfflad dekor. Lock av bakelit. Höjd ca 22 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFEKANNOR, 2 st, tenn, rokokostil, omkring år 1900.

Bukig form med vridna knäckar. En med lindad hänkel. Höjd 19-22 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UPPSATSSKÅL, nyrenässans, 1800-talets slut.

Gjutjärn. Dekor av porträttmedaljong. Diameter 44, höjd 45 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAN NALIWAJKO, skulptur/skål, plexi, signerad J. Naliwajko och daterad 2004.

veckad kant. Diameter 55 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
JAMES DIXON, toastrack, silver, Sheffield, 1919.

Längd 8. Höjd 9,5 cm. Vikt 79 g.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VERSACE, plånbok samt fodral.

VERSACE, plånbok samt fodral.

Brunt samt mörkbrunt läder. Fack för kort, mynt, anteckningsblock etc. Märkta "GIANNI VERSACE MADE IN ITALY". 20 x 13 & 23 x 17 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LANTERNOR, 2 stycken, 1900-talets första hälft.

Koppar, fronterna med glas. Överdelarna med handtag. Totalhöjd ca 36 cm vardera.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS BOLLING, ljusstakar, 4 st, mässing, Torben Ørskov & Co, Danmark.

Märkta. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, ett par, "Aniara", Skultuna.

Mässing. Stämplade. Höjd 20 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FISKBESTICK, 12+12 delar, "Nobel", Gunnar Cyrén, Gense.

Bestående av 12 fiskgafflar samt 12 knivar.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIRMA LARS HOLMSTRÖM ARVIKA, brickor, 2 st, mässing, Arvika Konstsmide, 1900-talets andra hälft.

Hamrad dekor. Profilerad kant. Längd 58 cm. Bredd 35 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UTSTÄLLNINGSAFFISCH, David Hockney, The Tate Gallery 1980.

Bildstlk 75x50 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING EMALOX, 45 delar, aluminium samt emalj, Norge, 1960-tal.

Olikfärgade. 6 st tallriksunderlägg, 4 st coasters, diameter 11,5 cm 21 st coaster, diameter 8,5 cm. 6 st askfat, 1 st mindre skål, höjd 5 cm. 1 st tvåvåningsserverings fat, höjd 25 cm. 3 st mindre serveringsskålar, diameter 10-14 cm. 1 st tårtfat. diameter 28 cm. 2 st serveringsskålar på fat, diameter 27,5 cm. Höjd 8 cm.

Aktuellt bud 594 SEK
Utropspris
2 000 SEK